Пролетна НОРВЕЖКА 38 тема

  • 43 641
  • 750
  •   1
Отговори
  • Мнения: 977
Виртуална разходка из NORGE

КОИ И ОТ КЪДЕ СМЕ:


OSLO:               rkb          Госпожичка Клавèл       Linda          mishelle       Smile...       nikoletka       бебчо       anitavarna      ddaamm

DRAMMEN:            Бебинщайн       Indie75       alexdo

RÆLINGEN:            Emilia33

TRONDHEIM:            ЧервеноВинце          norah      

STAVANGER:            bob4enka             kvinne          МоLinKa           malica       centurion      PGG

BRYNE:               Presli 3

HAUGESUND:            palachinka

Tønsberg:            Milva2003          Силвето..

TROMSØ:            momo             slivka

BERGEN:            elli_17       ~Елина~

FLØYA:            sssvetla

SANDEFJØRD:            sandefjord

BALLANGEN:            Bittersweet

PORSGRUNN:            Yuli83

FLEKKEFJORD:            svet_84

TVEDESTRAND:             Anelitia

SANDNESSJØEN:            mona_


Други в Норвегия:    Lucky.me
Извън Норвегия: :    Marjo          galuni          sem22       tida flyr    СтелиЯни    lithium       mirabobo    mohini0511

ПРЕДИШНИТЕ ТЕМИ:

ВАЖНО ЗА ТЕЗИ, КОИТО СА РЕШИЛИ ДА ЕМИГРИРАТ В НОРВЕГИЯ:

Няколко съвета към тези които са тръгнали да търсят работа в Норвегия. Да трудно е, но не и невъзможно  Hug

Напишете си добра автобиография(CV) и мотивационно писмо(søknad). Има много примерни такива в интернет. Към тях приложете диплома за завъшено образование. Ако имате средно специално или више е добре да се изпрати до http://nokut.no/en/Foreign-Education/Applicant/Application-form/ за да се признае. Вземете си служебни бележки от предишни работодатели, къдет е посочено в какъв период и на каква длъжност сте работели. Нека да има и тел. за контакт. Препотъки от работодател. Всичко това на англиийски.
Сканирате и пращате заедно с автобиография(CV) и мотивационно писмо(søknad). Ако нямате такива едва ли някой работодател ще ви обърне внимание.

Регестрирайте се във фирмите за подбор на персонал- www.adecco.no, www.proffice.com, www.manpower.no, www.jobzone.no, www.personalhuset.no/ Ако някой се сети за други да помага  Simple Smile
Разгледайте сайтовете на http://www.nav.no/stillinger/index.jsf, http://www.finn.no/jobb/. Всичката информация е на норвежки, но има програмки с които може да си ги преведете на български или английски.

Преди да тръгнете си резервирайте хостел, хотел или намерете квартира(намира се мого трудно). Всичко става чрез интернет. Имайте предвид, че не на всякъде може да се плати в кеш. Затова е добре да имате дебитна карта, която може да ползвате в чужбина. - Най-често се плащат 4 наема - 1 за предстоящият месец и 3 капаро. Така че трябва да сте подготвени за това финансово!

Намирането на работа отнема време. Много е индивидуално. Затова бъдете подготвени,  може да онтеме месеци.

...За съжаление нашата иначе така красива Родина, не помага на младите, амбициозни, честни и работещи хора и затова всеки се е втурнал да търси по/добро бъдеще другаде. - Да, за съжаление! Затова си и помагаме, когато има кой да оцени смляната информация!

...на сайтовете на общините на съответното място може да се намери цялата необходима информация -
къде е най-изгодно да се яде, спи, обявите за работа
(поне в Осло излизат там преди да ги пуснат в НАВ).

Наистина не е невъзможно - ама майката му е ПРЕДВАРИТЕЛНА подготовка!

 

ПРЕДИ ДА ЗАДАДЕТЕ ВЪПРОС ВИЖТЕ ПРЕДЛОЖЕНИТЕ ПО-ДОЛУ
ПОЛЕЗНИ ЛИНКОВЕ:


ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
Информация за новодошли в Норвегия
норвежки порталя
Тук можете да намерите почти всичко - жилище под наем, работа, д …  билети, книги...
Както и тук...
Интернет продажби
KVASIR - норвежка търсачка
Yahoo-Norway - норвежка търсачка
Norske vandrerhjem - норвежки младежки хостели




ИНФОРМАЦИЯ ЗА ОСЛО:
Сайта на общината в Осло - Информация за идващите в Осло  - за всеки квартал, към кого да се обърнете при различни ситуации и т.п.
Информация за живота в Осло
Информация за Осло
Velkommenoslo - Информация за новодошли в Осло



НОРВЕЖКИ ЕЗИК:
Информация за езикови курсове за хора, притежаващи разрешение за пребиваване
Norskklassen с аудио
Норвежка граматика
Норвежките глаголи
Интерактивен речник - Spanish, English and Norwegian
English to Norwegian / Norwegian to English Dictionary
Lexin: речници за имигранти
Norwegian in 5 Minutes a Month
Превод на текстове и web страници
Уроци по норвежки
Norsk til reisebruk /English/
Уроци по норвежки
Уроци по норвежки
http://pavei.cappelen.no/]Интерактивни уроци по норвежки
Interaktiv norsk som andrespråk vgs
Folkeuniversitetet
Bokmålsordboka и Nynorskordboka – онлайн речници
Norsk Rimordbok
Store norske leksikon - Норвежка енциклопедия
Правила за писане и съвети за правопис и пунктуация от Korrekturavdelingen
Курсове по граматика и медицинска терминология(интерактивни курс … тдел лингвистика)
Едноминутни езикови уроци – безплатни аудио материали
FREELANG Dictionary – безплатен онлайн речник
The Sons of Norway – програма с 37 урока - елементани уроци по н … и много изречения
Evening Sessions
Dagens lydklipp (Radio nyheter på norsk, med oppgaver) – Но … жки, с упражнения

 

ИНСТАНЦИИ И ПОЛЕЗНА БИЗНЕС ИНФОРМАЦИЯ:

Lovdata - Норвежко законодателство
Онлайн информация от норвежкото правителство
Официален сайт на норвежкия парламент
Информация за музеите в Норвегия
DIFI /бивш Statskonsult/ - норвежка централна информационна служба
Статистика Норвегия
The Brønnøysund Register Centre
Likningskontoret
Норвежка митница /англ./
Norwegian Public Roads Administration
Fylkesmannen
Пътно управление
Gule Sider – норвежки жълти страници


ОБРАЗОВАНИЕ / УНИВЕРСИТЕТИ:

NOKUT - Инстанция, за признаване на чуждестранното образование
Информация за приравняване на дипломите за медицински персонал /англ./
Информация, кои училища за масажисти са признати от профсъюза /в …  да се кара курс/
Обучение на студенти от източна Европа в университета в Осло
Информация за чуждестранни студенти в университета в Осло
Информация за международната лятно училище в университета в Осло
Университета в Tromsø
Обучение на студенти от източна Европа в Берген
Норвежки университет за наука, Трондхайм
Информация къде и какво може да се учи в Норвегия
Възможности за обучение в Норвегия
 
ТРАНСПОРТ / БИЛЕТИ:

Norwegian Air Shuttle – Норвежки авиолинии
VING – Шведски авиолинии
LOT - Полски авиолинии
AUA - Австрийски авиолинии
Lufthansa – Германски авиолинии
Hemus Air– Български авиолинии
Ryanair  – Ирландски авиолинии
Wideroe Airline  
Kelkoo Norge
Информация за всички транспортни линии в Норвегия
NAF – Норвежката автомобилна асоциация /на английски и норвежки/
Reisefeber - Норвежки сайт за пътуване - информация и цени за пъ … ане по целия свят
Travel Market - Норвежки сайт за пътуване - информация и цени за … ане по целия свят
Norway: Lonely Planet - информация за пътуване до Норвегия
NSB – онлайн продажба на билети за пътнически влакове
NorWay Bussekspress - информация за пътуване с автобус в Норвегия
Norgeskartet - карти и информация за пътуване из Норвегия
туристическа информация за това, какво може да се види и прави в Норвегия

 



МЕДИИ В НОРВЕГИЯ – РАДИО, ТЕЛЕВИЗИЯ, ВЕСТНИЦИ:
Новини - връзки към големите норвежки вестници и списания][url=h … и вестник, онлайн
Dagbladet - норвежки вестник, онлайн
VG - норвежки вестник, онлайн
NRK – норвежка телевизия
TV2 - онлайн телевизия
KLAR TALE - норвежки вестник, предназначен за лесно четене
 


РАБОТА:
UDI – Информация за емиграция, разрешителни за работа, необходим … нформация, *.pdf/
UDI – Информация за емиграция, разрешителни за работа, необходим …  молби /на англ./
NAV – норвежкото бюро по труда   - Информация за работа и о … а система /англ./
EURES - Европейски служби по заетостта
NAV - норвежкото бюро по труда
ADECCO – агенция за подбор на кадри
PROFFICE - агенция за подбор на кадри
MANPOWER – агенция за подбор на кадри
JOBZONE – агенция за подбор на кадри
PERSONALHUSET – агенция за подбор на кадри
Hudson
Stepstone
NORJOB
FINN
Информация за имигриране и работа в Дания, Норвегия, Великобритания, Канада и САЩ
Как да започнеш бизнес в Норвегия?
Skatteetaten
Възстановяване на данъци от Норвегия

Последна редакция: пн, 29 мар 2010, 01:24 от mishelle

# 1
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
Ха, Мишелка пуснала нова тема.

Страхотна е, момичетата с въпроси да прочетат добре първа страничка. Мишелка се е потрудила да постави допълнителни линкове с информация  Peace

Ей сега като се разписах, да ми миряса душата,  отивам да пийна една безалкохолна биричка. (размечтала съм се за разни нещица за хапване, ама овладявам дивото в мен до утре  Crazy)

Лека вечер   bouquet

# 2
  • Мнения: 977
Спете спокойно. Имаме си вече нова тема!  Sunglasses

Така...
Добавих много нови линкове, с ваша помощ, разбира се!

Ясно е, че пак ще има питанки, от хора чели-недочели и въпреки това,
нека спазим добрият тон в темата и който каквато информация има, ако иска - нека я сподели.

Повече от ясно е, че предложената от нас информация трябва да се провери,
най-малко, защото вече може да не е актуална.

Сън не спах да направя всичко точно и ето на - не постнах темата в подфорума.
Моля за извинение! =)

Последна редакция: пн, 29 мар 2010, 01:17 от mishelle

# 3
  • Мнения: 2 786
Честита ни нова тема. Много е хубаво с изчерпателната информация, дано има и кой да чете.
Бобче, вземи я Йована с теб  Heart Eyes Сигурна съм, че ще е очарована като се появи бебето Simple Smile
Дивиана ако може да премести темата в подфорума, благодарим   bouquet

# 4
  • Мнения: 14
Здравейте,да се разпиша и аз в новата тема.Пожелавам ви весели празници   bouquet

# 5
  • Мнения: 2 786
Здравей, мохини. Сега се сещам, че ти живееш в Испания с норвежец и чакате бебе, нали? И питаше нещо за детските от НАВ? Говорихте ли си посолството, научихте ли нещо за вашия случай? Весели празници и на вас Simple Smile

# 6
  • ride my bike...
  • Мнения: 1 145
Много сте се активирали. Явно е от пролетта  newsm78
Честито на всички празнували и празнуващи.   bouquet Много празници пропуснах..., но бях в темата за децата и ските. Малкият се научи да кара ски. Много съм горда.  bowuuВече е самостоятелен по влека и пистата.
Ето и няколко снимки
http://galuni.snimka.bg/mountain/bansko.485495.17927927
Видях, че и по-сериозни теми обсъждате. Давайте линкове моля. Малко ми е далечна тематиката, но поне се опитвам да чета на норвежки  Laughing Във Варна е едно мокро...дъждовно...Все едно съм при вас. Wink

# 7
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
Галуни, браво на децата, страхотно е.
Аз когато бях тинейджър и покрай спортните зимни лагери с отбора по петобой, бях се понаучила да карам. Сега за съжаление, ако се кача, на първия метър ще забия муцина в снега. Но пък и планините нещо не ме влекат, но пък много уважавам скиорите. За мен това е недостижимо.

Времето във Варна бързо да се оправя, че два месеца има водата да се стопли и като си дойдем искам да плувам  Crazy

Моя разговор в градината не се осъществи, защото, естествено, жената която се занимава с тези неща е във великденска ваканция. Така, че след Великден ще си поговорим.
Днес тъкмо се зарадвах, че се показа слънчице и ще се поразходя и след половин час- надежда всяка оставете. Пак вали  Tired. Да му се невиди на тъпото време  #2gunfire

# 8
  • Мнения: 5
Pu i za men v novata temaaa Mr. Green
(izvinete me za latinicata)
Bravo Mishelle za dobre svar6enata rabota!!! Peace

# 9
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Мише  Hug
Марио - къде пък сега ти хрумнаха такива сърцераздирателни писания по цветница  Heart Eyes
галуни- ах , този български влак направо ме приземи. Не съм с возила на влак от хилядолетия  Laughing

# 10
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
Ха, моя последен път с български влак, беше емблематичен- на път, за първи път към Норвегия.  Laughing

Ух, днес си личи, че почивам и че скучая. Всеки втори пост е мой  ooooh!

# 11
  • ride my bike...
  • Мнения: 1 145
Само да уточня, че това е теснолинейката. Специално се натовариме, да се повозим. Бавно и славно. Никой за никъде не бърза. Много е красиво из планината а и времето имам чувството, че е спряло по тези места.
Последно се возих на леснолинейката преди 10 години. Сега като се качих, си помислих, че дори пътниците са същите, че и  със същите дрехи и торби Laughing

# 12
  • Мнения: 515
Ей, galuni, добра среща! Тия твойте деца все едно са родени в Норвегия, а не във Варна, бе! Wink Браво на малчо и кака му (тя вече е толкова задобряла, че не я хвалиш Wink
Ние вървим уверено по вашите стъпки! Марти тая година взе поредната диплома за скиорче. Ние пък с баща му се запалихме по ски-бягането (което се оказа най силно развито в Норвегия, но аз трябваше да ида на Витоша за го открия тоя спорт  Embarassed)
Хареса ми, че не се развиват високи скорости и травмите са по малки(надявам се). Но най-вече ми хареса, че състезателите са по клинчета!  Mr. Green
Като дойда до Осло да изпия ракията на Мишелето (да не й иде зян....) непременно ще си купя маркови ски-обувки и тогава вече златният медал не ми мърда!

# 13
  • Мнения: 977
galuni, браво! Отглеждате си страхотни скиорчета! =)
И мен ме върна назад в детството ми с тези влаковете /теснолинейката в случая/ - колко ми беше весело и приятно,
макар че беше и много мръсно...
И все се намираше някой чичко или лелка, които да разстелат вестник със салам и домат...  Mr. Green

бобче, удържа ли снощи на кулинарните изкушения?
Няма какво да се кашъриш за ските - ти нали си по водните спортове? Wink

Уф...
Ние сме от събота с 38-39 Т.
Със сигурност от зъбките, понеже ако има едно лесно ще си изяде и двете ръце - все в устата ги тика.
Толкова си ми е усмихнато и добро човечето, ама като го почнат тия зъбки и цялото му настроение помръква.

Чудя се само... Много муе  влажен погледа, чак гурлички има... И му сълзят оченцата.
Дали е възможно и това да е от зъбките?  newsm78

# 14
  • Мнения: 977
Но най-вече ми хареса, че състезателите са по клинчета!  Mr. Green

Ах ти, с тия клинчета...
Как беше онзи даскал на Марти?... С клинчето... Сигурно още сънуваш розови сънища с него?  Twisted Evil

Ракията тъй си и седи.
Който дойде не ще да я вкуси.
Ако кажа на свекър ми публично ще ви порицае.
Та това е най-добрата ракия, правена някога, какво знаете вие? Wink

Общи условия

Активация на акаунт