мнение за по-ранно започване на училище

  • 6 496
  • 100
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 888
Записах синът си в първи клас тази година  - на 5 години и половина е. Въпреки,че е малко късно може би, но бих искала да си кажете мнението за по-ранното тръгване на училище, защото съм леко раздвоена дали постъпих правилно. Дъщеря ми я записах  на 6г и половина, но тя си беше точно  за първи клас и нито за миг не съм си помислила,че не постъпвам правилно ,но за малкия още не знам. Моите съображения да го запиша са, че според мен е направо за втори клас, защото учеше заедно с дъщерята - може да чете, да решава  задачите по математика - сега се интересува от таблицата за умножение(сам проявява интерес - аз не го притискам за нищо). Не съм от амбициозните майки, но винаги съм си мислела, че ако едно дете може и иска, няма да го спирам. Ще се радвам да чуя и вашите мнения за и против.

# 1
  • Мнения: 5 160
На 6,5 да, но на 5,5 - съвсем не ми изглежда ОК.
Към днешна дата може да може да чете и да извършва операции с числа.
Но това съвсем не е всичко.
Днес доста деца си мислим, че са направо за втори клас, но - Не са.

# 2
  • Мнения: 2 898
Извинявай, но си направила голяма грешка. Не е въпросът дали има някакви знания. Детето трябва да достигне определеня зрялост, за да бъде ученик. Как прецени, че е за 2 клас?! Защо толкова подценявате всичко, което се прави в 1-ви? Та това е основата на цялото бъдещо обучение на всеки човек!
Все още има възможност да  поправиш грешката си.

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Аз съм твърдо "против" ранното тръгване на у-ще /и на 6 навършени години, а какво остава на 5/, още повече когато става дума за момче.
И моят син чете, пише и т.н., никога не бих го пуснала по-рано. Това си е мое мнение, разбира се  Peace

# 4
  • Мнения: 1 014
Аз също съм противник на ранното тръгване на училище, макар че моите деца са родени в началото на годината. Тръгването на училище не е свързано само със справяне с писане, четене и смятане. Психическото развитие също трябва да се има предвид. А и защо искате да отнемете 2 години от безгрижното му детство? Какво - да завърши и започне работа с две години по-рано? Да натрупа повече стаж за пенсия? Но - всеки решава сам.

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Аз също съм противник на ранното тръгване на училище, макар че моите деца са родени в началото на годината. Тръгването на училище не е свързано само със справяне с писане, четене и смятане. Психическото развитие също трябва да се има предвид.

Точно така. Много рядко обаче родителите му обръщат нужното внимание. Ако изобщо се замислят върху това. Повечето гледат дали детето чете, пише и изобщо как се справя с учебния процес /с което не искам да кажа, че конкретният случай тук е точно такъв Peace/.

# 6
  • София
  • Мнения: 11 711
Категорично против!Не само на 5.5 години,но и на 6.5 години!Момичетата по-горе са го написали вече.Освен да може да чете,пише,смята е необходима и психическа зрялост.Дали твоето дете я има?Това е фактор,който зависи и от възрастта,а не само от натрупаните знания.
Успех,след като така или иначе вече си взела решение! Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 62 595
Ти вече си го записала, така че каквото и да кажем, това няма да промени решението ти. Мненията в разрез с твоето няма да ти харесат и ще те раздразнят или ще ги игнорираш, а мненията в подкрепа на решението ти ще са с по-голяма тежест. За мен лично не си заслужава по-ранното тръгване на училище, защото е твърде вероятно детето да е откъм формално учене, памет и постижения много добре, но психически и физически да си е на възрастта, което означава незрялост и потенциални проблеми, защото за нещата извън учебния материал, разликата ще си личи. В пубертета съвсем ще се види, а момчетата и без това са малко по-назад в развитието от момичетата, та съвсем може да изглежда детенце откъм мислене и реакции.  Когато децата не са на един акъл, общуването е по-трудно, защото и интересите и реакциите им на едни и същи неща стават много различни.

# 8
  • Мнения: 2 755
...За мен лично не си заслужава по-ранното тръгване на училище, защото е твърде вероятно детето да е откъм формално учене, памет и постижения много добре, но психически и физически да си е на възрастта, което означава незрялост и потенциални проблеми, защото за нещата извън учебния материал, разликата ще си личи. В пубертета съвсем ще се види, а момчетата и без това са малко по-назад в развитието от момичетата, та съвсем може да изглежда детенце откъм мислене и реакции.  Когато децата не са на един акъл, общуването е по-трудно, защото и интересите и реакциите им на едни и същи неща стават много различни....
Много точно казано.
Ембрион, децата, освен физическа и интелектуална, имат и емоционална възраст.

# 9
  • София
  • Мнения: 888
Ти вече си го записала, така че каквото и да кажем, това няма да промени решението ти. Мненията в разрез с твоето няма да ти харесат и ще те раздразнят или ще ги игнорираш, а мненията в подкрепа на решението ти ще са с по-голяма тежест. За мен лично не си заслужава по-ранното тръгване на училище, защото е твърде вероятно детето да е откъм формално учене, памет и постижения много добре, но психически и физически да си е на възрастта, което означава незрялост и потенциални проблеми, защото за нещата извън учебния материал, разликата ще си личи. В пубертета съвсем ще се види, а момчетата и без това са малко по-назад в развитието от момичетата, та съвсем може да изглежда детенце откъм мислене и реакции.  Когато децата не са на един акъл, общуването е по-трудно, защото и интересите и реакциите им на едни и същи неща стават много различни.
Аз не искам мненията ви,за да се дразня или да се съгласявате с мен. Просто ми се иска да събера повече мнения по този въпрос, защото все пак донякъде се двоумя дали да не го запиша втори път в предучилищната. Искаше ми се да знам по-скоро за емоционалната страна на въпроса и какви са плюсовете и минусите на едно такова ранно записване. В много страни обучението започва от 5 годишна възраст. Защо е тази разлика с тук? Засега нямам съмнения, че ще се справи, защото просто си познавам детето и ми се искаше да чуя мнение на хора, които вече са преминали по този път.

# 10
  • Мнения: 2 755
.... В много страни обучението започва от 5 годишна възраст. Защо е тази разлика с тук? .....
Защото тук, не е като там. И не само в образователната система. Уви. Питай хора, чийто деца учат там. Ще видиш, че има разлика.  Peace

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
В много страни обучението започва от 5 годишна възраст.

Да, така е. Но системата, типът обучение, педагозите, броят деца в един клас ако щеш и ред други неща там, доста се различават от тези в България.
Не сравнявай избирателно само възрастта  Peace

# 12
  • Мнения: 5 160
ембрион, има хора минали по този път предимно с деца, навършили 6, но повечето прекрачили училищния праг след 6 г и 7-8 месеца.
Което си е разлика с 5,5.
Ако детето е вървяло и се е развивало от първа група в ДГ с предстоящите първокласници - смятам, че е още по-добре (но едва ли случаят е такъв).

За чужбина - да, тръгват на 5, но и програмата им е като на нашите 5 годишни (почти)Simple Smile Няма и как да няма разлики.

# 13
  • Мнения: 2 885
Синчето е на 6,6 г и е завършил 1 клас.

Единстовено е чудно как без удостоверение за завършена ПГУ са ви допуснали до 1 клас....но темата май не е за това.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 861
нем, поне уточни, че не сте в България!
ембрион, на 5 и нещо детето е малко, наистина! Казвам го като човек, пратил детето си преждевременно на училище, но все пак на 6 и половина. Принципно не съм против по-ранното тръгване на училище, стига детето да е психически узряло, но чак 2 години по-рано ми се вижда прекалено. Дори и в първите години да се справя перфектно с учебния материал, това не е единствено и най-важно, на по-късен етап има опастност да имате проблеми и по други параграфи! Мисли и в перспектива!

Общи условия

Активация на акаунт