Колежи в САЩ

  • 6 029
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 12
Здравейте мили мами,татковци и други ! На 15 години съм (9 клас) и започвам ориентирането си към висшето си образование  Mr. Green Питате се защо от толкова рано ето защо : 1 Трябва 1 година преди да завърша да подам документи 2 отделно за виза ще ми отнеме време 3 подготовката за тойфел и другите нива които ще ми трябват и ето го стигнахме 3 години подготовка по-рано !  Да мина по същество доколкото съм изчела за университетите в САЩ е доста скъпо,а малко от тях предлагат стипендий ! Sad Така че насочила съм се към т.н комюнити колежи (2 години) докато се устроя и после да се прехвърля в университет ! Имат ли стипендий,общежития,мога ли да уча в държавен колеж или само в частен и т.н ? Уча туризъм и по професия след 12 клас излизам "Организатор на тур.агентска дейност" (уча в професионална гимназия) Адски много обичам математиката и английския защото ми вървят ! Въпроса ми е има ли някой в Чикаго (на там съм се насочила)който може да ми помогне в избора и да ме светне малко по нещата ! Дори и да не е точно в Чикаго пак в САЩ да ми обясни някой неща ... Родителите ми както и аз сме твърдо решени да не оставам в БГ,а най-добре е да отида в Америка (САЩ или Канада) ! Така че който може и ИСКА ! Нека ми помогне моля ! Благодаря  Hug  bouquet

# 1
  • Мнения: 2 563
Дали един университет дава, или не стипендии на чужди студенти зависи от това колко е богат. Обикновено такъв лукс могат да си позволят частни и държавни университети, които са известни с качеството си и има политика активно да набират чужди студенти. Аз минах по твоя път преди 15 години и тогава никой не кандидатстваше в комюнити колидж. Съмнява ме да дават стипендии на чужденци; все пак комюнити колежите не са богати и, както показва името им, служат на местните хора и нямат мечти да градят възможно най-разнообразно студентско тяло. Предимството на ком. колидж е, че е евтин и после можеш да се прехвърлиш в университет, който дава стипендия на чужденци. Ако правиш това, провери дали ще ти дадат стипендия като трансфериращ се студент, защото на много места дават стипендии само на първокурсници.

Ако нямаш списък с университети, които евентуално предлагат стипендии на чужденци, можеш да вземеш най-новия ранкинг на US News, http://colleges.usnews.rankingsandreviews.com/best-colleges/rank … ral-arts-colleges и да провериш един по един дали дават стипендии на чужденци.

# 2
  • Мнения: 12
Благодаря много за инфото !   bouquet А дали приемат чуждестранни стуеденти в к.колежите защото като за начало искам нещо по евтинко и като се устроя да се преместя Simple Smile

# 3
  • Мнения: 2 563
Благодаря много за инфото !   bouquet А дали приемат чуждестранни стуеденти в к.колежите защото като за начало искам нещо по евтинко и като се устроя да се преместя Simple Smile

Би трябвало да приемат, но ти провери на уебсайта на колежите, които те интересуват. Обикновено в сектор Admissions пише нещо за international applicants.

# 4
  • usa
  • Мнения: 2 113
Ако нямаш списък с университети, които евентуално предлагат стипендии на чужденци, можеш да вземеш най-новия ранкинг на US News, http://colleges.usnews.rankingsandreviews.com/best-colleges/rank … ral-arts-colleges и да провериш един по един дали дават стипендии на чужденци.

хм, не се бях заглеждала в рейтинга на само либерал артс училищата, който си дала на момичето, интересен ми е. може би е спам, но зачудих се защо в него са влезли us naval academy, west point, us military academy и то в челните редици на либерал артс училищата... не ми е много ясно какво либерално има във военните училища и кариера  Thinking.

иначе по въпроса на девойчето, ако искаш да учиш като чуждестранен студент с цел да останеш в щатите, ориентирай се по-скоро към добър колеж или университет, не към комюнити колидж. те приемат международни студенти, но ако искаш да получиш образование, с което после да вземеш работна виза, съответно след това зк, те не са най-добрия вариант.

# 5
  • Мнения: 12
Искам да уча и после да си остана в САЩ ! Много ми е сложно само избирането на университет защото тойфел и САТ 1 както и да е ще ги изкарам,но и САТ 2 ако искат ще ми дойде адреналина от тестовете малко в повече Confused Cry

# 6
  • Мнения: 9
Нямам инфо за Канада (освен, че е кучи студ и не е за мен там), но мога та ти дам моите 2 цента за САЩ:

Community Colleges наистина са по-евтини и ако родителите ти могат да ти подсигурят около $3,000-$4,000 на семестър за тюишън и минимум $300 на месец (това е супер минимум, ако си в скъп щат и не живееш с няколко съквартиранти може да е двойно и повече), тогава можеш да мислиш за КК. Ще имаш право на минимално платена работа в унито, с която може да изкараш към $100-200 на месец, ако си намериш позиция (може и да не си намериш, особено първата година). Не е невъзможно да си намериш работа на черно, но ако нямаш познати е трудно и няма да е за много пари, а и рискуваш визовия си статут. Един-два семестъра имаш право на платен стаж в компания докато учиш, както и на няколко месеца, може и година стаж след като завършиш ако си математика/компютри. След това трябва или да се върнеш в БГ или да запишеш последните 2 години в 4-годишен колеж, със съответните такси, защото с 2-годишна диплома нямаш право на работна виза (Н1В) - с изключения на специалностите "мед. сестра," с които може да кандидатстваш и за зелена карта май, защото много се търсят. С КК по принцип трудно ще си намериш хубава работа, защото не са толкова престижни като 4-годишните колежи. Ако ще учиш в КК, е важно да избереш специалност, която е търсена от работодателите и ще ти позволи лесно да си намериш работа, а не те хвърля в състезание за минимален брой позиции срещу завършили 4 години колеж - т.е. технически и медицински специалности. По мое мнение, ако не искаш да станеш мед сестра, по-добре се цели в 4-годишни колежи със стипендии за интернешънал стюдентс - по-тpудно е, но по-сигурно.

Има и други варианти, които са по-лесни/евтини:
  • С парите, които ще дадеш за КК, може да спокойно да завършиш Американския в Благоевград и да вземеш американска диплома (или колежа в София). Според резултатите на САТ с АУБ ще ти дадат стипендия, която покрива част от таксите, за най-добрите е почти безплатно, но трябва да знаеш речника наизуст и да изчетеш поне 100 книги от американската/британската класика буквално, за да изкараш такъв резултат. Почти всички студенти от АУБ ходят на работни бригади в САЩ и изкарват доста пари през лятото ($5-10,000 всяко лято), които после могат да ти платят магистърска степен в САЩ (за магистър се дават и повече стипендии отколкото за бакалавър, а и е по-лесно да си намериш работа и да останеш с САЩ по време на и след магистърска степен). Доста студенти от Американския се пласират много добре в САЩ и ги приемат за студенти-магистри със стипендии.
  • Ако нямаш пари за Американския, можеш да запишеш в БГ университет и пак да ходиш на бригади лятото и да събереш пари за магистър в САЩ. Математика/физика/инжинерни специалности/икономика ще го направят по-лесно, но и с друга специалност е постижимо, ако имаш силни оценки и постижения. Ако те влече информатиката, най-лесно ще ти е да завършиш Софийския, да направиш един хубав стаж в голяма западна комания докато учиш и после да си намериш работа където искаш по света.
  • Във Великобритания таксите не са толкова високи, колкото в САЩ, имаш право да работиш докато си студентка, което ще ти позволи да се издържаш сама или почти сама, стандартът на живот е сходен с този в САЩ. Самолетните билети да се прибереш до БГ са в пъти по-евтини от тези за САЩ.
  • В Германия има бакалавърски програми на английски език, които са практически безплатни, пак имаш право на работа, може да заминеш с минимален немски и там да го научиш (имам приятели заминали с езикови курсове немски от БГ само и се оправиха, специалност информатика ги наемаха от големите фирмu още от 1-ви курс).
  • Ако проучиш, сигурно има подобни опции и в други европейски страни.
Завършила съм Американския и после университет в САЩ. След гимназията кандидатствах и в Германия и ме приеха информатика, но не отидох, и сега смятам, че ако бях избрала Германия, щеше да ми е доста по-лесно първите 10 години. Ако бях на твоите години сега, щях да гледам към Европа, не към САЩ, поне докато не завърша бакалавър. Не е лесно да си беден международен студент в САЩ, финансово е скапващо, ако нямаш кола и пари за поддръжката и е адски трудно защото там разстоянията са огромни (дори хранителния магазин може да ти е на няколко километра, в зависимост къде живееш), икономиката не е каквато беше преди 10-15 години и фирмите не са толкова склонни да наемат чужденци и да им съдействат за визи. Не казвам, че е невъзможно, но добре си помисли колко точно го искаш и на какво си готова, за да го постигнеш.

Ти защо точно САЩ искаш? Каква специалност искаш да учиш и защо?

Последна редакция: вт, 18 мар 2014, 10:41 от Sawah

# 7
  • Vienna
  • Мнения: 519
Не искам да се заявдам, но дума "стипендий" на български НЯМА!

# 8
  • Мнения: 14 790
Аз искам да допълня,че нещата са много относителни.Не познавам ходили на студентска бригада и изкарали по 10хил.$.Само съм чувала от хора трета,пета и т.н.ръка,че някой си е изкарал толкова.
Мед.сестри вече не са търсени,има предостатъчно в Сащ и въобще не е шанс за зелена карта.Ако наистина премахнат безумната лотария и направят точкова с-ма като др. ем.страни ще бъде по-разумно.Поне според мен.Много българчета завършили в Сащ технически и икономически специалности не можаха да си намерят работа.Напоследък повечето се връщат въпреки първоначалните си мечти да останат там.В момента навсякъде е трудно,но не искам да отказвам никого.Много проучване му е майката и нагласата на заминаващия.Ако вчечатленията са на база холивудски продукции и ЕЖК,по-добре да си изясни нещата навреме.
За самолетните билети също е мн.относително и не е гаранция,че за Еу са по-евтини.Аз съм купувала двупосочен за щатите по-евтин,от такъв до Англия и Кипър,иконом.класа.

Общи условия

Активация на акаунт