Коледен пост 2012

  • 36 154
  • 517
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 565
 Светлата елда се води по- добра. Аз досега все попадах на тъмна, но последния път взех от светлата. Особената миризма пак си я има. Не направих голяма разлика. Но аз и така я харесвам. Не я варя, а я заливам с вряла вода 1:3, завивам я с нещо дебело и оставям така около около половин- един час. После я овкусявам, обикновено с мед, ядки, ленено семе. Става си доста добра, вкусна и полезна закуска.
 Солен вариант- задушената елда с варен картоф, кисели краставички, маслини и зехтин или олио. Може много да се импровизира.

savina_33, сладкиша с тиква ще се пробва  Simple Smile

За малко да забравя и салатата Табуле. Вместо булгур, там много успешно се вписва елдата.

Сега и отчета за деня:
закуска- препечена филийка с шарена сол
обяд- печени чушки с доматен сос (в стола в работата)
вечеря- картофена яхнийка с грах и червена чушка

Последна редакция: чт, 15 ное 2012, 20:44 от Надето :)

# 136
  • Варна
  • Мнения: 924
Светлата елда се води по- добра. Аз досега все попадах на тъмна, но последния път взех от светлата. Особената миризма пак си я има.

На мен миризмата на елдата ми прилича много на миризмата на смеските,които приготвят за храна на кокошките-не знам точно какво съдържат...Но пък явно е много полезна...

# 137
  • Столицата на "Второто българско царство"
  • Мнения: 249
Я каква хубава и полезна тема имало    bouquet  bouquet !
Ние с моя мъж постим вече 8 години!Ние яден риба само на:

21.11 (Ден на православното семейство)
4.12 (Св. великомъченица Варвара)
6.12 (Никулден)
9 .12 (Неделя след Неделя подир Въздвижение)
Не ядем никакви Безгръбначни животни !!!

Пожелавам на всички лек пост!!!

Последна редакция: чт, 15 ное 2012, 22:33 от bebebe

# 138
  • Варна
  • Мнения: 924
Горещо препоръчвам ябълковия сладкиш с грис.Вероятно много от вас го знаят,но ако някой не го е опитвал:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=378967.0
Също така препоръчвам и банановия сладолед на sladka hapka: http://sladkahapka.blogspot.com/2011/06/blog-post.html

# 139
  • The point of no return
  • Мнения: 822
Светлата елда се води по- добра. Особената миризма пак си я има.

Наистина ли Sad На мен ми бяха казали, че светлата няма такава миризма като кафявата...
Каква точно е на цвят твоята  Praynig

Steisi моята елда е светлосиво зеленикава на цвят и още не съм я пробвала. Относно закупуване може да провериш  в местния Кауфланд.

Lora-Di  Ябълковият сладкиш с грис е просто невероятен !

Последна редакция: чт, 15 ное 2012, 22:11 от Roya

# 140
  • На острова
  • Мнения: 1 275
Днес: закуска - киви; обяд - овесени ядки с мед, лешници и бадеми (откраднах си рецептата от по-назад) - невероятна закуска за шампиони!; вечеря - домати с песто и орехи, пълнозърнесто хлебче и за десерт арменски сладки.

Пак по-назад Краси* спомена за някакво масло от лешници, може ли малко разяснение?

Миналата година някой беше публикувал разядка с орехи, ако имате подобна рецепта, ще ви замоля   bouquet

Тиква ям само печена и на крем-супа (последната в изобилни количества от един месец насам). Супата задължително с джинджифил и къри, и отгоре с тиквено семе.

Булгур - обожавам със сушени домати/маслини/гъби.

Миналата година не работех и имах възможност за невероятни експерименти. Сега по-постно ще я караме.

# 141
  • София
  • Мнения: 565
Roya, едната елда е кафява, нещо като цвета на лещата. На фирмата Vibo е. Другата е по- светличка, не знам сега как да я опиша, по- скоро светло кафява, няма зелено- сиви нюанси, на Dr. Keskin. Има и такава, на която пише "био", но не съм я пробвала защото е доста по- скъпа. Може тя да няма тази миризма. Ако някой попадне на елда без характерната миризма, моля да сподели на коя фирма е. Както казах, аз и така я харесвам, но все пак ще бъде още по- добре без този дъх.

За утрешната закуска съм приготвила елдата вече. Ще я смеся със накиснати слънчогледови семки, мед и пшеничен зародиш.

# 142
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Савина, тиквеният ти сладкиш ми е в списъка!
Както и крем- супа тиква за съботният обяд.
Днес леща- яхния.
Утре ще го мисля в движение.
Елдата не е моята храна.
Киноа обаче всички у дома хапват, така че ще купя утре.

# 143
  • София
  • Мнения: 565
Аз пък киноа не съм яла. Давайте рецепти.

# 144
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Добро утро! Заповядайте по кафенце за събуждане

Ох... от това кафе без мляко как ме свива стомаха по цял ден...  Rolling Eyes Ама няма как.
Елдата явно не е и моята храна, щом и светлата мирише. При такова огромно разнообразие от зърнени храни не виждам смисъл да се изтезавам точно с елда. Ето рецепта за киноа:
Киноа със зеленчуци
1 ч.чаша киноа, 3 ч.чаши вода, щипка сол, 3 с.л.зехтин, 3 скилидки чесън, счукан, 1 червена чушка, накълцана на ситно, 1/2 ч.чаша царевица, 1/2 ч.л. кимион, 1 ч.л.сушен риган, сол,черен пипер, 2 стръка зелен лук, нарязан на ситно.
В тенджерка сложете водата, киноата и щипка сол. Оставете да заври, след което намалете огъня до минимум, сложете капак и варете около 20 минути.
След като киноата е готова, я отцедете.
Междувременно запържете чесъна в зехтина, за около 2 минути.
Добавете чушката и царевицата и оставете на котлона, докато зеленчуците омекнат /около 5 минути/.
Овкусете със сухите подправки. Подправете със сол и черен пипер на вкус.
Смесете киноата със зеленчуците и поръсете ястието с лука.

Аз имам един такъв въпрос - как стои въпросът с майонезата? Има ли такава без яйца? Прияла ми се е една салата с кускус...  newsm78

# 145
  • Мнения: 5 069
Да ви споделя и любимата ми салата. Нарича се градинарска и е по рецепта от верига-ресторанти "Happy".
Приготвя се от крехко зеле и маруля, нарязани на жулиени (на по-едро), моркови (на ивички - правят се с белачката), зелена/червена чушка на шайби, червен лук, гъби задушени (в оригиналната рецепта - с масло, а през пости - с олио или друга мазнина).
Дресингът се приготвя от - зехтин (аз не му харесвам вкуса и слагам олио от гроздови семки), оцет (обичам ябълков), сол, счукана скилидка чесън, 1 с.л. горчица, копър и магданоз. Желателно е дресингът да се пасира, но рядко го правя така. Достатъчно е зелените подправки да се нарежат на ситно.

Благодаря за рецептата  Hug Звучи много апетитно и още довечера мисля да я направя. Мисля си , че ще е хубава комбинация и с крутони, запържени в мазнина и подправки. Но вече без дресингът в тоя му вид, за да избегнем омекването. newsm78

# 146
  • София
  • Мнения: 1 456
savina_33, има соева майонеза, а също и соево мляко, което може да слагаш в кафето.

# 147
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
А, сега се сетих, че някой питаше за разядка с орехи. Аз правя за Бъдни вечер обикновено подобно нещо. Нарича се селски пастет доколкото знам и е страшно вкусно (за който обича чесън). Пък и много полезно в това вирусно време.  Mr. Green

Селски пастет
Черен хляб (най-добре чисто ръжен, възможно най-черния) - 1 малко хлебче;
1 глава чесън (или количество на вкус)
1 ч.ч. орехи
2-3 с.л. мед (може и повече, на вкус)
щипка сол
олио
Махнете корите на хляба, ако са по-твърди и го натрошете на трохи. Чесънът смачкайте с преса. Добавете ситно счуканите орехи, меда и солта. Разбъркайте всичко. Добавяйте олио на тънка струйка като бъркате докато стане на гладка паста. Може да го направите и с пасатор или в чопър.

Соево мляко съм опитвала веднъж и няма да повторя.  Sick Ще потърся днес имаше някаква растителна сметана за кафе.  newsm78 А майонезата ще я пробвам, благодаря.  Hug

# 148
  • София
  • Мнения: 1 456
 Аз съм пробвала само това за сладкиш и ми хареса
Скрит текст:

# 149
  • Мнения: X
Пак по-назад Краси* спомена за някакво масло от лешници, може ли малко разяснение?

1 ч ч лешници се накисват за 1 нощ.После се изплакват, подсушават и се смилат, заедно с достатъчно зехтин/олио, до хомогенна смес.Аз не го пасирам съвсем на крем, обичам да е по-едро...
Сложих малко сол и 1 скилидка чесън.
От всеки вид ядки става масло-бадеми, кашу, слънчоглед.....технологията е същата.

Общи условия

Активация на акаунт