Помогнете !!! Бебе на почти 5 месеца тежи 5.100 и е 58 см.

  • 7 011
  • 44
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Дъщеря ми се роди в началото на 9 месец 2.850 и 48 см. Всеки месец качва по 500 г.,
а сега поседния( още не пълен ) само 300 г. Сега 5.100 и 58 см. Иначе има апетит и според мен се храни нормално, жизнено дете е . Много съм притеснена , а педиатърката не казва нищо (нитодобре , нито зле) само , че не е от наддаващите . Не знам какво да правя, не искам да е от дебеланковсите ,но теглото ми се вижда малко , ръста също.

# 1
  • Мнения: 27 524
Предвид колко е родено бебето, всичко е съвсем, съвсем в реда на нещата.  Peace

Моя приятелка роди бебче с тегло 1600гр 2 седмици преди термин, сега е точно на 7м и 1/2 и теглото му е 4800. Идеално, предвид рожденото тегло.

След 4-ти месец е нормално да качват по 400-500гр на месец, а след това и по 300, така че според мен сте си идеални отвсякъде  Hug

# 2
  • Мнения: 438
здравейте ,
при нас положението е още по-трагично. ние сме родени 37 г.с 2000гр 45 смсега сме на четири месеца и половина и сме 3900гр 56см.
ако някой има опит с нвородено с ниско тегло моля да го сподели

# 3
  • Мнения: 9
Педи какво ви казва ? Нашата до миналия месец 500 г да качва на месец било добре ,не било нужно да тъпчем бебето , а сега много малка била на килограми . Само ме обърква.

# 4
  • Мнения: 27 524
здравейте ,
при нас положението е още по-трагично. ние сме родени 37 г.с 2000гр 45 смсега сме на четири месеца и половина и сме 3900гр 56см.
ако някой има опит с нвородено с ниско тегло моля да го сподели

Не виждам нищо трагично, а над теб съм споделила  Peace

# 5
  • Мнения: 438
за педи какво да ви кажа.....
ние имаме някои особени черти и направо лекарите само си отварят дебелите позабравени книги. а пък и от генетиката вече четири месеца незнам какво творят . та педи ни е само за мерки и теглилки , и по-скоро аз на нея й казвам какво правим.
имаме й някои проблеми с храненето или по-скоро с гълтането , та тук съм измислила една бебешка кулинарна кухня. слагам в млякото каши , пюрета , сокове .......така че хем  да стане малко по-гъстичко , хем да похапваме и друго. много й харесва като слагам плодови пюрета , а й май добре се повлиява стомахчето . така че не я лишавам от мляко и в същото време плодовете подпомагат храносмилането , та хубаво огладнява.
докато пиехме само мляко беше малко тегаво наддаването. като слагах каши в млякото бурзо се засищаше и приемаше по-малки количества , та сега с плодовите пюренца /измислих го преди два дена/ май е най-добре .
вие как се храните ? приемате ли и нещо допълнително? а с развитието как сте - имам предвид движенията на главичката и общата моторика ?
   

# 6
  • Rio de Janeiro/Austevoll/Varna occasionally
  • Мнения: 580
Много, много рано си захранила детето си. Бебето ти е само на четири месеца, а му даваш пюрета, каши, сокове....аз бих ги спряла всичките тия неща и бих се върнала към млякото. Толкова малко бебе има нужда от мляко и пак мляко. Плодовете не помагат никакво храносмилане на тази възраст, а просто даваш пълнеж за сметка на млякото, което е най-хранително за малките бебета.
Ако се притесняваш само за теглото, нормата за бебетата е да удвоят рожденното си тегло през първите 6 месеца и да го утроят през първата година. Според мен килограмите на детето ти са си наред.

# 7
  • Мнения: 1 436
Дъщеря ми се роди със същите мерки, само че в края на 9ти месец (точно на термин). На 5 м не помня точно колко беше, но е била около "вашите" кила, защото помня, че на 6 едвам удвои рожденото тегло, а на годинката не успя да го утрои. За сметка на това пропълзя на 5 и проходи на 8 м  Crazy и винаги е била със здрав апетит. Ако детето изглежда спокойно и нахранено и се развива нормално, аз също не бих се притеснявала  Peace.

# 8
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 760
Моят юнак е кърмен (преди 1 седмица започнах да го захранвам) и винаги е качвал по малко  - 1-я месец 700гр, 2-я 1кг, 3-я и 4-я по 350гр и 5-я 500гр. но се роди 3700 и сега е 6.600кг Щом детето е жизнено и се изхожда редовно няма повод за притеснение.

# 9
  • Мнения: 27 524
имаме й някои проблеми с храненето или по-скоро с гълтането , та тук съм измислила една бебешка кулинарна кухня. слагам в млякото каши , пюрета , сокове .......така че хем  да стане малко по-гъстичко , хем да похапваме и друго. много й харесва като слагам плодови пюрета , а й май добре се повлиява стомахчето . така че не я лишавам от мляко и в същото време плодовете подпомагат храносмилането , та хубаво огладнява.
.... май е най-добре .

Едва ли има проблем с гълтането, просто супер рано си захранила. Особено за бебе с малко кила е недопустимо.
До 6-тия месец бебето има условен рефлекс да избутва от устата си всичко, т.е. Природата е измислила начин да покаже на майки като теб, че е прекалено рано за захранване. Седни, прочети и се информирай малко, преди да причиняваш вреди на бебето си  Peace
Схемата с пюрета и каши в млякото е ужасна и никак не е добре.

# 10
  • Мнения: 472
Щом детето е здраво и жизнено не мисля, че има от какво да се притесняваш. Важното е да й стига храната. На 6м. трябва да удвои рожденното тегло- значи 5,700. Вие почти ще го достигнете.

# 11
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Аз имам опит с дете с ниско тегло и мога да ви кажа няколко неща, като някои от тях вече са казани.
На първо място, това с удвояването и утрояването на теглото е мит и няма нищо общо с медицината. Моето дете се роди 920гр. По вашата логика е нормално на една година да тежи 3 кг., което е меко казано нелепо.
Много е важно децата с ниско рождено тегло да се хранят само с мляко до 6 месеца, без каши, сокове, пюрета и др. В тези неща няма полезни вещества за бебе с ниско тегло. Напротив с такова хранене бебето спира да наддава трайно.
При деца с ниско тегло е важно да не се хранят по-често, т.е. в началото на два часа, после на три и да не се премахват нощните хранения. Не е добре бебето да привиква с прием на по-малко количество храна и на по-дълги интервали, тъй като измамно се засища по-бързо.
Не е препоръчително да се дава и вода.
Но мисля, че ако има реален проблем с наддаването, лекарите ще обърнат внимание.

# 12
  • Мнения: 25
ЧНГ!
Момичета видях,че темата е от скоро, та ще споделя и моя опит пък дано да помогна.
Моят син се роди 2950гр 51см почти в термин,но се оказа незрял ( термин,който чух за първи път ). Те и педиатрите не му обръщат много внимание,но има значение. Проблемът при такива бебета е,че са още слаби,нямат сили да си изсучат достатъчно и заспиват. Такива бебета карат и жълтеницата по тежко,тя от своя страна допълнително ги успива.  Rolling Eyes Ако се доверим на правилото за хранене - 10мин. на едната,10мин. на другата гърда, и всичко останало е излишно,разранява зърната и тн, получаваме едно често будещо се бебе (и то с рев от глад),което засуквайки бързо заспива и, а сте мръднали всичко се повтаря. В един момент бебето обаче се изморява до толкова,че е склонно да заспи и за доста повече от 3 часа,а вие си мислите,че то е сито и сте спокоини. Така кърменето още от началото тръгва в грешната посока - бебето наддава малко,педиатъра иска дохранване с АМ,а после и ранно захранване,от там идва схващането,че детето наддава като се захрани.(подобно поведение при новороденото може да има и при по-едри (зрели) бебета) За мен,обаче беше много важно да не се стигне до даване на АМ и дори когато се оказа,че първият месец е наддал само 520гр (при изписването беше 2750),накараха ми се и казаха,че гладува,аз не се отказах и продължих само на кърма. Свързах се обаче с консултант по кърмене и с неина помощ,следваики съветите й, всичко си дойде на мястото. Започнах да кърмя по минимум 8-9 пъти на ден,и в никакъв случей не отказвам нощно кърмене дори ако се буди през 2часа( защото има и такива периоди на бърз растеж)и по този начин и моя организъм се приспособява към неговите нужди. През деня също не отказвам кърмене, спрях и вода да предлагам (той не я искаше без захар,което ме наведе на мисълта,че я смята за кърма). Не му дадох и залъгалки, вместо това му давам да суче винаги когато започне да си лапа пръста и да го смуче. В резултат на тези крути мерки, на следващия месец беше качил 920гр. Тогава нашата докторка каза,че вече е голям и да спра нощното хранене,както и да спра да предлагам всеки път дветв гърди. Резултата беше потресаващ - 320гр за един месец. Е, стана ми ясно,коя от двете схеми работи. От както следвам моята си,синът ми качва по 800гр и е спокоен,реве много рядко,колики не е имал,а и успях да го опазя от АМ. Сега е на 5м и 3 седмици, и планирам да го захраня тия дни, като смятам да продължа с кърменето като основно до около годинка. За тези на,които им се вижда сложно ще кажа,че малко след като започнах да кърмя така, детето само си изгради режим и съвсем не е трудно да се предвиди кога ще е гладно. А и повечето бебета кърмени по този начин бързо заякват и намаляват броя на основните си хранения.
    Искам да ви каже,че консултантката ми е ХЕДРА, на която ако не сте чели блога може да намерите в google и да се свържете с нея.
   УСПЕХ!

# 13
# 14
  • Мнения: 3 621
Много е важно децата с ниско рождено тегло да се хранят само с мляко до 6 месеца, без каши, сокове, пюрета и др. В тези неща няма полезни вещества за бебе с ниско тегло. Напротив с такова хранене бебето спира да наддава трайно.
При деца с ниско тегло е важно да не се хранят по-често, т.е. в началото на два часа, после на три и да не се премахват нощните хранения. Не е добре бебето да привиква с прием на по-малко количество храна и на по-дълги интервали, тъй като измамно се засища по-бързо.
Не е препоръчително да се дава и вода.
Но мисля, че ако има реален проблем с наддаването, лекарите ще обърнат внимание.

Много точно написано.
Сина ми се роди 34 дена преди термин, 2.600 и 49 см. На 5 месеца, тежеше 5.500. В момента на 3г. и 11 м. тежи 18 кг и е висок 106 см  Храних го точно както е в цитирания пост, до годинката му имаше само едно заместено хранене.

И аз си мисля, че ако имаше проблем педиатъра би обърнал внимание, както беше казала нашата лекарка  "Стига си обръщала внимание на теглото, не угояваш прасе, а отглеждаш дете."

Общи условия

Активация на акаунт