Майчинството счетоводно-53

  • 30 045
  • 767
  •   1
Отговори
# 330
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте момичета! Чета, чета, но някак все не намирам отговора, който аз търся! Въпросът ми е следния:
Имам непрекъснат трудов стаж до 13.06.2011 г.
Платена борса до 24.10.2011 г.
Трудов договор: 25.10.2011 до 24.07.2012 г.
Отново платена борса 25.07.2012-20.09.2012 г.
Трудов договор20.09.2012 г.
Хипотетично...забременея и терминът ми е 08.2014 г., т. е. имам 12 месеца ОЗМ, но върху кои 24 месеца ще се изчисли майчинството. Тези 24 месеца трябва ли да са непосредствено преди раждането или се взема периода, през който съм била на трудов договор, защото реално само тогава съм осигурена за риска ОЗМ?
Благодаря ви предварително, надявам се, че разбирате какво точно ви питам!

24 те месеца за всички майки са преди 45 дневния болничен
за месеците на борсата ще ти взимат МРЗ за периода

# 331
  • Мнения: 11
Благодаря сърдечно!

# 332
  • Мнения: 3 642
Ако детето ми започне да посещава частна ясла или забавачка, но не съм се върнала на работа имам ли право на обезщетението от 240 лв.?

# 333
  • Мнения: 9
Здравейте!
Имам пропуснати осигуровки от бивш работодател за 2010 Септември, 2011 ноември и декември, 2012 януари , февруари и март.
Моля да ми помогнете със съвет как мога да оправя тези пропуски. Все пак ми трябват тези осигуровки за майчинството. Сега съм в 3ти месец. Аз мога ли да си ги внеса? Какви документи и къде се подават?

# 334
  • Мнения: 646
Майчета нямам много време да изчета предишните страници, затова се извинявам, ако вече е отговаряно на въпроса. Вярно ли е, че майчинството за втората година ще се изплаща на 22- ро число на месеца и не е обвързано с осигуровките ? То и да е обвързано на мен поне ми ги внасят на време и досега си взимах парите между 08- 11- то число, а сега до 22-ри ли ще чакаме всички ? Благодаря предварително, надявам се ме разбрахте Simple Smile

Майчинството през втората година е обвързано с осигуровките и с това кога ги внасят.Ако ти ги внасят примерно до 10-то число , майчинството се изплаща около 20-то число.Горе долу около 15 дена след внасянето на осигуровките се изплаща майчинството.Както и ако не ти внесат осигуровки няма да получиш майчинство за дадения месец.
Моля те не заблуждавай! Особено пък последното изречение...
Плащането няма връзка с осигуровките. Би следвало да е в периода 15-30 число на месеца, следващ този, за който се отнасят.

Може и аз да съм в грешка, но така ми отговориха от НОИ след като и аз им зададох същият въпрос.Обясниха ми , че сме защитени от държавата само 1-вата година и при всички обстоятелства си взимаш майчинството, но от там натам всичко зависи от това дали и кога ти плащат осигуровки.  Peace

# 335
  • Мнения: 2 200
Майчета нямам много време да изчета предишните страници, затова се извинявам, ако вече е отговаряно на въпроса. Вярно ли е, че майчинството за втората година ще се изплаща на 22- ро число на месеца и не е обвързано с осигуровките ? То и да е обвързано на мен поне ми ги внасят на време и досега си взимах парите между 08- 11- то число, а сега до 22-ри ли ще чакаме всички ? Благодаря предварително, надявам се ме разбрахте Simple Smile

Майчинството през втората година е обвързано с осигуровките и с това кога ги внасят.Ако ти ги внасят примерно до 10-то число , майчинството се изплаща около 20-то число.Горе долу около 15 дена след внасянето на осигуровките се изплаща майчинството.Както и ако не ти внесат осигуровки няма да получиш майчинство за дадения месец.
Моля те не заблуждавай! Особено пък последното изречение...
Плащането няма връзка с осигуровките. Би следвало да е в периода 15-30 число на месеца, следващ този, за който се отнасят.

Може и аз да съм в грешка, но така ми отговориха от НОИ след като и аз им зададох същият въпрос.Обясниха ми , че сме защитени от държавата само 1-вата година и при всички обстоятелства си взимаш майчинството, но от там натам всичко зависи от това дали и кога ти плащат осигуровки.  Peace
Ако си питала преди 31.12.2012 г. може и така да са отговорили, но от 01.01.2013 г. има промени и вече не е обвързано с внасяне на декларация обр.1 и осигуровки.

Ако детето ми започне да посещава частна ясла или забавачка, но не съм се върнала на работа имам ли право на обезщетението от 240 лв.?
По принцип не, защото в декларацията декларираш, че детето не посещава детско заведение на пълна държавна издръжка, без да се упоменава дали датското заведение е частно или държавно.

# 336
  • Пловдив
  • Мнения: 786
Момичета, може да ми е малко глупав въпроса, но ще питам: Трябва да изляза в 45-дневния болничен преди термин на 10.03.2013. Ако още сега изляза в болничен, ще повлияе ли това значително на сумата, която после ще вземам? От началото на бременността не съм ползвала никакъв болничен...

# 337
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Момичета, може да ми е малко глупав въпроса, но ще питам: Трябва да изляза в 45-дневния болничен преди термин на 10.03.2013. Ако още сега изляза в болничен, ще повлияе ли това значително на сумата, която после ще вземам? От началото на бременността не съм ползвала никакъв болничен...
Зависи от осиг. доход, на база на който се изчислява този болничен, ако сумите ти са постоянни няма да повлияе.

# 338
  • Пловдив
  • Мнения: 786
Ала-Бала, благодаря за отговора ти. Сумите са ми постоянно дотолкова, че са редовни, но имам учеличение на осиг. доход през миналата година. Ще пробвам да направя изчисление с калкулатора.

# 339
  • Мнения: 8
Здравейте!
В момента съм в отпуск за отглеждане на дете до 2г. и съм бременна.
Във фирмата, където работя вървят масови съкращения, като ще оставят само тези, в болничен поради бременност и тези по майчинство.
Уведомиха ме, че ако се върна на работа и си изтегля отпуската за 2012 има вероятност работодателя да се опита да ме съкрати, преди да успея да си пусна болничен поради бременност.
Пояснявам, че искам да изтегля платения си отпуск, защото 180-те дена болничен няма да ми стигнат до излизането в 45-дневния.
Въпросите ми са:
1. Ако занеса бележка от гинеколога си, че съм бременна закона защитава ли ме? И имат ли право да ми откажат отпуската?
2. Къде трябва да отида, за да ми сложат входящ номер на тази бележка?
3. Ако си пусна болничен от първия ден, в който се върна на работа и ТЕЛК ми го удължат след изтичането на 180-те дена направо нося на работодателя болничен + декларация за промяна на обстоятелствата (прил.12) + декларация за изплащане на половината майчинство (ако не се лъжа е прил.4). Трябват ли други документи?
4. Имат ли право да ми откажат да изляза отново в отпуска по чл. 164, или аз просто ги осведомявам?

# 340
  • Мнения: 6
Здравейте, имам едно питане, което ме притесни. Бебо вчера навърши годинка (31.01), а терминът ми беше 03.02. Та относно документите, които се подават за ползване на 2-та година майчинство Моята счетоводителка твърди, че документите се подават в нои към 25-ти февруари. Аз нещо й нямам доверие и не знам какво да правя... Не искам да стане прекъсване...

# 341
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Здравейте, имам едно питане, което ме притесни. Бебо вчера навърши годинка (31.01), а терминът ми беше 03.02. Та относно документите, които се подават за ползване на 2-та година майчинство Моята счетоводителка твърди, че документите се подават в нои към 25-ти февруари. Аз нещо й нямам доверие и не знам какво да правя... Не искам да стане прекъсване...

Включително и днес си в отпуск за бременост и раждане. Би следвало вече да си си подала документите за втората година, счетоводителката пък трябва да ги занесе 1-15 февруари в НОИ.

# 342
  • Мнения: 6
другият ми проблем е,че съдът разреши промяна на фамилията ми и имам срок до 20 февруари да си сменя личната карта. Та, с кое има трябва да подавам документи?

 

# 343
  • София
  • Мнения: 159
Здравейте,
Темата е страхотна, благодарности на екипа отговарящ на въпросите  Hug
Ето го и моят случай:
На 02.03 ми предстои връщане на работа след 1 г майчинство и искам да прехвърля втората година на таткото.
От моята служба ми казаха да попълня само приложение 12 по чл.14, ал. 1. В нета обаче чета за съвсем други декларации, че трябва да се попълват, дори са 3 на брой.
Достатъчно ли е това приложение от моя страна?
А таткото какви документи трябва да представи в неговата работа?

Благодаря предварително и се извинявам ако въпросът вече е коментиран. Много са темите и страниците, за да бъдат изчетени.

# 344
  • София
  • Мнения: 5 753
Здравейте,искам да попитам дали детето може да посещава детска градина,когато единият родител е заявил отпуск за гледане на дете по "Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст" ?

Общи условия

Активация на акаунт