Въпрос относно изясняване на отговорностите на родители и тинейджъри

  • 8 315
  • 168
  •   1
Отговори
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 988
Здравейте дами,
Бих искала да ви разкажа една история и ви моля да коментирате! Историята е съвсем истинска, информацията е от първо лице.

Какво ме подтикна да я разкажа:
Един спор с две категорично различни гледни точки към ситуацията. Интересува ме какво мислят други майки и жени, а също и тинейджърки, защото знам, че и такива пишат и четат тук.

Историята:
Семейство: майка, баща, момиче 7-ми клас и момиче 8-ми клас. В един момент и двете момичета спират да ходят на училище, и естествено крият от родителите си. Бащата е постоянно зает с мисли за работа, затова и няма да го коментирам. Не че омаловажавам неговата роля или пасивност, но не това е предмет на питането ми. Майката от време на време пита момичетата как върви училище, те отговарят, че всичко е наред. Тя пита понякога къде са бележниците им, те казват, че са при класната. Тя пита дали няма родителски срещи, те отговарят, че ако има, ще й кажат. Естествено не казват нищо, защото не посещават училището изобщо. Свършва учебната година. Голямото завършва някак и се се мести в друго училище, само, без знанието на родителите (вижте коментара под текста). Малкото фалшифицира бележника си, уж е завършило, но също се мести в друго училище, като този път това става със знанието на родителите (мести се с бащата в друг град). В началото на следващата година директорът на училището на малкото момиче вика бащата и му съобщава, че документите на дъщеря му са фалшиви и че тя изобщо не е завършила 7-ми клас. Повтаря класа.. и т.н. ...

Историята се развива началото на 90те години, училищата няма да споменавам, но са в центъра на София.

Гледните точки:

Майката: Огорчена съм, че са  ме лъгали и не са ми казали, че не ходят на училище, чеса крили бележниците си, че не са ми казвали за родителските срещи. Аз им вярвах, а те злоупотребих с доверието ми!

Дъщерите, вече големи: Не е нормално една майка да не се поинтересува от децата си, как им върви училището, да не се свърже с класната и т.н. Не е нормално родителят да има сляпо доверие на дете в пубертета. То не е още завършена личност и не може да носи пълна отговорност за поведението си, следва да бъде напътствано (и отчасти контролирано). Лъжата в тази възраст е удобно решение и не е и изкристализирала в ценностната система на децата като нещо негативно.

Ще бъда благодарна да коментирате ситуацията и всяка от гледните точки!

Благодаря ви предварително!

Коментар: Аз сама си давам сметка, че е абсурдно дете самичко да си вземе документите и само да се запише в друго училище. Но е факт, при това 2 пъти – от 7-ми за 8-ми клас, в последствие от 8-ми за 9-ти клас. Моля не подлагайте под съмнение това!

# 1
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 988
За да бъда коректна, искам да кажа, че темата ще бъде прочетена и от майката, и от момичетата.

# 2
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 323
В пубертета пробват, за да видят какво ще стане. Последното нещо, за което мислят, са последствията. Бунтът им е срещу порядъка, установен от възрастните. В случая са се противопоставяли на училището. Майката е станала неволен съучастник.

По мненията на някои от форума, можеш да останеш с впечатлението, че тези деца не са загубили нищо. Отчаяно плюят по училището, но неистово се стремят към същото. Парадоксално, но факт. Условието само е по-добра среда, а тя рядко покрива представите им, защото не се измъчват въобще от въпросите на екзистенциализма /но си купуват книги на Паулу Коелю/, а очакват училището и средата да изиграят основната роля във формирането на децата им като личности.

Тези момичета ще получат /а може би и вече са получили/ някой друг житейски урок и ще се научат да управляват живота си Hug Понякога и сам войнът е войн.

Последна редакция: сб, 16 фев 2013, 11:15 от Саморая

# 3
  • Мнения: 2 898
Децата в тази възраст не са малки, но са деца. Носят  си отговорността, но тя по-скоро е морална. За родителите обаче, оправдание не намирам. Защо изолирате бащата?

# 4
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 323
Е как що, той работи Laughing  При теб не се ли оправдават, че не могат да си вдигнат главата от работа, пък ти и домашни на децата даваш.

# 5
  • Мнения: 2 898
Е как що, той работи Laughing  При теб не се ли оправдават, че не могат да си вдигнат главата от работа, пък ти и домашни на децата даваш.

Да, имам наглостта да давам и домашни  #2gunfire. Но да се стигне до ситуация децата да подправят бележници, явно доста неща в семейството не са били наред.

# 6
  • Мнения: 4 841
Началото на 90-те... Мътни времена бяха, реално всеки можеше да прави каквото си поиска, нали "избухна демокрацията"... Завърших средното си образование тогава, и си спомням, че доста хора навършиха какви ли не глупости с образованието си, не беше никак трудно - и да се преместиш, и да фалшифицираш, и да не стъпваш с месеци в училище... Това само за пояснение на тези, които си мислят, че е била нужно кой знае какво, за да се случи.

По темата - и от гледната точка на дете (тогава) и от гледната точка на родител (сега), не мога да разбера поведението на майката. За мен това е абсолютно безхаберие и безотговорност. Учебната година е 9 месеца, колко пъти ще "мине номера" с бележника - месец, два, три... ама девет? Общуването също беше доста по-застъпено, съучениците си гостуваха, родителите се познаваха - как пък нищо не и е прищракало на тази жена? Като няма родителски срещи, пък да вдигне един телефон, да звънне, да попита, или да мине през училището... Не мога да го нарека "доверие", съжалявам  Naughty Абсолютно неглижиране е. А последващото поведение - "Аз им вярвах, а те злоупотребиха" пък си е жива манипулация - чрез чувството за вина у децата, да се извини собственото бездействие  Stop Да делегираш безконтролно прекалено големи права и отговорности на незрели личности, не е доверие, а прехвърляне на топката и измиване на ръцете.

Децата ги разбирам донякъде - пробвали са се, минал е номерът. Дори да е започнало на шега като проба, като няма кой да те спре, нещата могат да ескалират до крайности... Но вината е на отговорните възрастни, че са го позволили.

# 7
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 988
Благодаря за отговорите, дами!
Много ще се радвам и други да се включат!
Аз няма да коментирам, защото имам мнение за ситуацията, но не желая да прехвърлям моето настроение в темата тук. Ще доразкажа по-нататък  Simple Smile

Бащата беше в чужбина, където в последствие замина малкото момиче.

Тези момичета ще получат /а може би и вече са получили/ някой друг житейски урок и ще се научат да управляват живота си Hug Понякога и сам войнът е войн.
Че стана така - точно така стана  Peace
Но според теб (ще се радвам и други да споделят мнение), какви са шансовете в такава ситуация да "изплуват" и какви - да "потънат"?

Според майката - Господ пази семейството (или Господ е пазил семейството).

Последна редакция: сб, 16 фев 2013, 13:32 от Ноеми

# 8
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 323
темата ще бъде прочетена и от майката, и от момичетата.

Да прочетат и темата за "Отровните родители" и да решат дали вменяването на вина ще ги направи по-добри хора.
/аз така го разбирам изплуването/

# 9
  • Мнения: 4 841
Но според теб (ще се радвам и други да споделят мнение), какви са шансовете в такава ситуация да "изплуват" и какви - да "потънат"?

Аааа, гаранция-Франция, толкова е индивидуално всичко... Както казах, живяла съм по онова време, и мога до утре да разказвам истории, които се случиха пред очите ми - и на хора, които "изплуваха" от доста по-нисък начален старт, и на такива, които "потънаха" от доста по-високо... Светът е толкова пъстър, а човешките възможности - безкрайни, не може от една-две случки да се правят генерални прогнози. То понякога се случва да познаваш някого дълги години и да те изненада в развитието си, какво ли остава за напълно непознати хора...
Дано са успели, но ако са - заслугата не е нито на родителите, нито на Господ, а само на характерите и вътрешните сили на момичетата  Peace

темата ще бъде прочетена и от майката, и от момичетата.

Да прочетат и темата за "Отровните родители" и да решат дали вменяването на вина ще ги направи по-добри хора.
/аз така го разбирам изплуването/

Мислех да го дам този съвет, но се спрях... Случката си е баш за там  Peace

# 10
  • Мнения: 1 007
Дано са успели, но ако са - заслугата не е нито на родителите, нито на Господ, а само на характерите и вътрешните сили на момичетата  Peace


И на мътните времена през 90-те Peace Когато именно мътилката изплува и започна да диктува нещата. Не бих се учудила, ако тези момичета са успели в живота - нищо по-нормално в онези времена от това.
Относно отговорността, разбира се, че е на майката. Освен ако не е била тежко болна, на легло и в безсъзнание. Вероятно и на бащата, но в много семейства (като в нашето) единият родител, обикновено майката, се занимава с училищни неща и ако не сигнализира за проблем, бащата не се тревожи. Поне при нас, ако има нещо обезпокоително, очаквам аз първа да разбера.
Приемам, че децата винаги могат да ни изненадат с нещо, колкото и бдителни да сме. И все пак  Thinking По-скоро си мисля, че майката е знаела какво се случва и под предлог, че е "демократичен родител", е оставила нещата така. Не мисля, че един родител може да е много изненадан от детето си - за всяка постъпка си има обяснение и то се корени в думи и действия на родителя.

# 11
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 988
Благодаря за коментарите!
Ще ми е интересно да чуя (прочета) и мнение, което е в подкрепа на позицията на майката. Peace

# 12
  • Мнения: 1 520
Всички деца вършат щуротии, за да се докажат пред връстници и да се почувстват готини и големи. Ролята на родителя е да реагира, разбира се...
Истината е, че истински близки отношения, свързани със споделяне, доверие, уважение, между родители и деца, трудно се установяват. Както и, че много родители искрено вярват, че добре познават децата си, но дали е така...?

Аз мисля, че по-важното в цялата ситуация е, че тези две сестри са успели да устроят живота си и да създадат семейства, отколкото да се ровим назад в миналото им и да съдим майка им доколко и дали е била близка с тях, колко ги е контролирала и т.н. Вече едва ли е от полза да й се вменява вина. Минало, заминало...

Да, всеки има трудни моменти, които преодолява.
Момичетата /вече големи жени/, тогава са били във възраст, в която хората се бунтуват срещу всичко, експериментират, влияят се от поведението на приятелите и връстниците си. А това отминава с времето.
Ако въпросът е да съдим или да обвиняваме майката, то не виждам за какво...

Последна редакция: сб, 16 фев 2013, 20:16 от krem-karamel

# 13
  • Мнения: 2 898
Ще ми е интересно да чуя (прочета) и мнение, което е в подкрепа на позицията на майката. Peace

Дали ще има такива?

# 14
  • Мнения: 25 633
Ще ми е интересно да чуя (прочета) и мнение, което е в подкрепа на позицията на майката. Peace

А каква е позицията на майката, че май не я видях?  newsm78
Много добре помня началото на 90-те. Достатъчно зряла бях, даже вече бях омъжена и майка. За поне 90% от българите тези времена бяха времена на оцеляване. В най-буквалния смисъл. Докато бях в майчинство, се нагледах на деца, оставени без никакъв контрол, докато родителите им се разкъсваха на по 2-3 работи, за да успеят да ги нахранят. Или търсеха работа. Или ходеха на работа, без да получават заплати, с месеци и години. Все с надеждата, че е временно, че нещата ще се оправят, че ще...
Е, не, не би. Дойде зимата на 96-97-ма със страшна сила. Не знам как оцеляхме тогава. Нямам логично обяснение, освен това, че не бяхме толкова овълчени и човещината, и взаимопомощта още не бяха умрели. Тогава съседите си даваха пари и храна назаем, не викаха полиция заради изтървана чаша в нерегламентирано от закона време.
Не знам каква е целта на темата, но подобен реваншизъм след толкова години ми е противен. Мама и тати са виновни, че си спуквали задниците от работа, за да могат неблагодарните пикли да бягат от училище и да фалшифицират бележници. Ами.. А да пробват да го направят сега. Същите пикли със същите родители. Дали ще им се получи? Не вярвам.

Общи условия

Активация на акаунт