Пости 2013 - 2 тема

  • 66 209
  • 740
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 1 806
Сега да попитам тези, които си правят хумус- тахан кой използвате и ако ползвате домашен как го приготвяте?

И още нещо за тези, които много ги мързи, ама мноо / кой казал, че съм от тях Crossing Arms/ в Пикадили хумусът е намален на 1,99 при редовна цена 2, 65. Има само 2 консерванта...

# 121
  • София
  • Мнения: 864
Сега да попитам тези, които си правят хумус- тахан кой използвате и ако ползвате домашен как го приготвяте?

И още нещо за тези, които много ги мързи, ама мноо / кой казал, че съм от тях Crossing Arms/ в Пикадили хумусът е намален на 1,99 при редовна цена 2, 65. Има само 2 консерванта...
Аз ползвам на Тръндеви мисля. Чак да си правя сама не съм пробвала.
Но хумус си правя сама и нещо не се доверявам да  си купувам.
Така си надвивам мързела да си направя нещо вкусно сама. Пък и то е голям кеф да ядеш нещо, което сам си си сготвил/направил:)

# 122
  • Мнения: 355
Здравейте  Heart Eyes
за протокола - супа от спанак, която отначало беше гореща, а както по-късно разбрах люто-гореща.  sweating

Довечера - яхния от грашка, може и задушена цаВерица със пресен лук, чесънче и копър.

Къде да намеря рецепта за крекерите на Лабрекс?

Дядо Хаджия, замислих се над твоите молитви. Откъде човек може да си намери хубава молитва, ако не познава отблизо свещеници? Има ли някакъв сайт или книга, където това може да се прочете?

Замислих се наскоро за нещо - работя в магазин и често-често идват различни хора с молба за помощ. Често пъти се споменават болни дечица - причина, на която трудно се отказва.
Понякога измамникът отдалече си личи и е лесно да кажеш "не". Друг път, давам с желание, а после се чувствам излъгана. Как да разграничи човек истината от лъжата, за да може така, по човешки да помогне? Наскоро дойде жена с класическите аргументи - дете в болница, нямат пари за спешна операция, съседите и дали. Попитах я поне за документ - епикриза или нещо елементарно - нямала. Отказах и...и когато тя излезе от магазина се разплака. Това ме убеди в правотата и. Сигурно няма да я забравя и пред мен въпросът "да помогнеш и кога?" застана отново.  Tired 

# 123
  • София
  • Мнения: 7 875
...
Дядо Хаджия, замислих се над твоите молитви. Откъде човек може да си намери хубава молитва, ако не познава отблизо свещеници? Има ли някакъв сайт или книга, където това може да се прочете?
...

Ами нямам идея, кои точно мои молитви визирате, защото аз действително имам такива (състамвени от мен), но съм ги споделял с никой. В по голямата си част обаче (ако визирате молитвеника, който показах тук) молитвите ми са от православния молитвеник. Събрах само тези, които ползвам най-често. Във вечерното правило например има и една молитва, която аз ползвам по време на постите.

Има обаче и интернет. От там пък намерих молитвата на последните Оптински старци, която аз много харесвам.

Може би да обменим опит дали променяте начина за ни молене по време на постите, и ако да каква е разликата.

 

# 124
  • София
  • Мнения: 565
Аз също много обичам молитвата на последните Оптински старци, Ежедневната молитва на св. Филарет Московски и разбира се, Господнята и и Иисусовата молитви.  Heart Eyes
Ето тук има подробен Православен молитвослов.
 Сега, по време на Великия пост, се старая всеки ден да чета Великопостната молитва на св. Ефрем Сириец, но си признавам, че има дни, в които пропускам. Човек трябва да бъде усърден, да полага усилия. Защото така сме създадени, че все нещо друго ни разсейва по време на молитвата. Но успеем ли да насочим цялата си енергия в нея, обръщайки се към Господа от сърце, усещаме Неговата благодат и нищо не може да се сравни с това.  Simple Smile

# 125
  • Мнения: 3 550
Мишанка, без да смятам, че това ,което правя е най-редното, ще споделя: В нашето семейство рядко имаме пари в излишък. Ако ми поискат пари за някой детски дом, отказвам, но подробно разпитвам с какво друго мога да помогна. Предлагам омалели дрехи и обувки от децата, книжки, играчки, които не ползват. Питам къде се намира домът и мога ли да им помогна с безплатен труд - да им почета приказки, да си поиграя с децата, да им измия прозорците и т.н. Ако са измамници, отказват. На тях вещи не им трябват, искат пари в брой.
Въпросът с помощта няма само финансова страна. Важно е да не прокудим човека с грубост или още по-лошо, с безразличие. На такава жена като от разказа ти бих дала идеи как по-бързо да събере парите, а не да ходи от врата на врата със съмнителен успех.

blackisblack, би ли разказала как точно направи крекерите? Аз също пробвах, но не ми се получиха. Работата е, че кората стана дебела, не се опече добре и не стана хрупкава. Опитах да я направя по-тънка, но много ми се разпадаше. Какви са твоите наблюдения? Точно ли спази пропорциите?

# 126
  • София
  • Мнения: 565
Ето малко за четене по повод на милосърдието, което намерих в нет-а. Дано не ставам досадна. Тъкмо снощи четох за петото Блаженство в "Нашата Вяра, Надежда и Любов".
Скрит текст:
"Нищо не оприличава човека на Бога така, както благотворението", говори св. Григорий Богослов. Разбира се, никога човек не може да стигне Бога в благотворението. Господ върши благодеяния на цял свят и то неизтощимо и непрестанно. А човекът върши това в много ограничени размери. Същественото е обаче, че и той може според силите си да благотвори, стига да желае това. Удивителното при туй е, че Бог приема като велико дело и най- малката проява на милосърдие у човека, когато тя извира от дълбините на чистата любов и на безкористното състрадание към ближните. Любовта, усърдието, жертвеността- ето невидимите подбуди, които дават голяма цена на малките благодеяния.
... Който дава любов, дава винаги много, защото малкото принесено с любов храни и тялото, и душата на нуждаещия се. То действа и върху дарителя благотворно, защото разширява и обогатява любовта му. А нищо не прави човека така щастлив, както любовта.
 Но, ако не чувстваме любов към ближните или когато човекът, който се нуждае от нашата помощ, не извиква у нас със своите качества нито симпатия, нито съчувствие, тогава да се откажем ли, поради това, да му помогнем?- В никакъв случай не! Светителят Филарет Московски така учи: "За да не попречат недостатъците на ближния на твоята любов, повикай на помощ смирението. Макар и да нямаш живо чувство на любов, благотвори от послушание към заповедта за любовта. Господ ще види подвига на послушанието и ще дарува радостта на любовта и чрез нея съвършенството на добротворството"
из "Нашата Надежда" от архим. Серафим (Алексиев)

# 127
  • Мнения: 355
Здравейте  Heart Eyes,
Благодаря ви от сърце за отговорите!
Молитвата е нещо много лично и рядко намирам молитви, които да усетя до дъното на душата си.
Разбира се има ги "Отче наш", "Богородице, дева радуйся", Царю Небесни, Утешителю", "Господи, Владика живота моего" (учила ме е рускиня и са на църковно славянски), но напоследък исках да прочета нещо ново в тази посока. В молитвеника има много молитви и по всякакъв повод, но (дано не  изкушавам някого) някак не ги усещам като моите. Да търся нова молитва е нещо като да търся нова интересна книга.
Надето, много благодаря за линковете - ще ги погледна непременно.   bouquet
Стейси, благодаря за споделениия опит!   bouquet
Не остана много от днешния петък, затова - хубави събота и неделя!

# 128
  • Мнения: 355
Надето, много хубави молитви. Някак душата се храни и се радва, когато се докосва до хубава молитва!   bouquet

# 129
  • Мнения: 2 545
Да ви споделя и аз моята най-любима молитва Heart Eyes:
Скрит текст:
Христе Боже,
Комуто всяко време и всеки час на небето и на земята се отдава поклонение и слава,
Който си дълготърпелив, многомилостив и добросърдечен,
праведните обичаш, грешните милваш
и всички призоваваш към спасение с обещание на бъдещите блага.
Сам Ти, Господи, приеми и нашите молитви в тоя час,
напътвай живота ни към Твоите заповеди,
освети нашите души, очисти телата ни, помислите ни изправи, мислите очисти
и ни избави от всяка скръб, злини и болести.
Огради ни с Твоите свети Ангели,
та запазвани и наставлявани от тяхното войнство,
да постигнем единство във вярата и познание на Твоята непристъпна слава,
защото си благословен во-веки веков.
 Амин.

# 130
  • Мнения: 1 806
Аз искам да "си върна думите назад" относно хумусът в Пикадили - не случайно е намален. Вкиснат  #Cussing out След малко отивам да им го връщам.

# 131
  • Мнения: 5 060
Steisi, горе- долу спазвах. Сложих 80 гр. допълнително микс от сусам, ленено семе и маково семе. Като сложих водата не ми се получаваше тесто, а по- скоро някаква никаква маса, затова сложих и брашно. Стана лепкаво тесто, което изсипах в една тава и, както Лабрекс е написала, с мокра длан го разстилам. След това с една соц придобивка за рязане на кашкавал оформям крекерчетата  Laughing Сложих босилек като подправка, както и черен пипер.

# 132
  • Мнения: 3 550
Да, и аз добавих много семена. И затова сместа ми се получи доста гъста. чудих се дали да не долея още вода, но не посмях, а явно е трябвало... Sad

# 133
  • Мнения: 2 545
Имам готова доза закваска за хляб - с една част от нея заквасих хляб, а другата "захраних" с брашно и вода. Много ми се иска да направя катми. Доколкото знам се правят с мая. Някой има ли представа как мога да ги направя със закваска?

В интернет успях да намеря тази рецепта за катми без яйца:
Скрит текст:
Необходими продукти:
    брашно - 1 ½ ч.ч. типово
    вода - 2 ч.ч. топла
    мая - 15 г
    захар - 3 ч.л.
    сол - 1 к.л.
    олио - 1 с.л.
    масло(олио) - за намазване на катмите и тигана

Приготвяне:
Маята се размива с 1 ч.л. захар и половин чаша хладка вода. Оставя се да шупне. Брашното се разбърква с останалата захар, солта и една чаша хладка вода. Прибавя се маята, 1 с.л. олио и се оставя да втаса. Трябва да увеличи обема си и да шупне цялото количество.
В добре намазнен и загрят тиган се изсипва 1 черпак от сместта (дебелината на катмата трябва да бъде около 6 мм. След като стане на сухи дупчици, се обръща.
Накрая катмите се намазват добре с мазнина.


Ще я изпробвам и ще докладвам. Смятам да ползвам ръжено-пшенично брашно и закваска вместо мая. Да видим какво ще се получи.

Ако някой има опит с катмите, нека се включи - ще чакам допълнителни указания  chef.

Последна редакция: сб, 13 апр 2013, 12:55 от simpatikonia

# 134
  • Мнения: 508
Зравейте!
Вчера направих ето тези мъфини hhttp://tanitaang.blogspot.com/2011/02/blog-post_6000.html станаха невероятни. Не помня може и някой от вас да ги е предлагал преди време, за което се извинявам ако се повтарям, но аз сега попаднах на тях. Чудни са, ако не знае човек, че са постни няма и да разбере. Аз малко им промених рецептата, като вместо портокалов сок сложих вода, а вместо бадеми белен слънчоглед. И вътре боцнах по парченце постен шоколад.
Вчера за пръв път варих и просо. У дома всички много го харесаха и го оприличиха на качамак Laughing

Общи условия

Активация на акаунт