Пости 2013 - 2 тема

  • 66 226
  • 740
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 303
Milena___, благодаря. А в случай че устискам до Великден, причастие пак ли се дава след изповед или то си се дава на всички, които са посетили съответния храм на тържествената литургия в нощта срещу Великден - тогава, когато се обикаля църквата и се носят яйца и козунак?

# 166
  • Мнения: 1 806
След изповед е, дори в нощта на Великден./макар, че на много места можеш да чуеш, че можеш да се причастиш и без пост и изповед- не е редно/

# 167
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 003
След изповед е, дори в нощта на Великден./макар, че на много места можеш да чуеш, че можеш да се причастиш и без пост и изповед- не е редно/
Това сериозно ли е?
Царицата, светът е малък и ето, че рано или късно нещата излизат на яве Mr. GreenАз просто я намерих там и чинно постнах от къде съм я взела.

# 168
  • Мнения: 2 545
iiv_mortisha, ако позволиш един съвет...
Не оставяй изповедта за последния момент - напр. нощта на Великден.
Имай предвид, че през Страстната седмица, особено от Велики Четвъртък нататък, свещениците са изключително натоварени с богослуженията. Не очаквай тъкмо тогава някой да ти обърне достатъчно внимание. По-добре си уговори време за изповед в началото на Страстната седмица - понеделник, вторник или сряда. Нищо, че мнозина казват - "изповедта трябва да се направи непосредствено преди св. Причастие", най-вече от гледна точка на това човек да  няма време да сгреши отново. Не е проблем да се изповядаш по-рано, а ако почувстваш нужда да споделиш на изповед още нещо (винаги има какво) можеш да го направиш и в деня, когато ще се причастяваш. Макар, че наблюденията ми са, че накрая свещениците само четат разрешителни молитви - все пак потокът от хора, които се причастяват е огромен и не могат да смогнат.

Надявам се да съм ти била полезна Hug.

# 169
  • Мнения: 1 806
След изповед е, дори в нощта на Великден./макар, че на много места можеш да чуеш, че можеш да се причастиш и без пост и изповед- не е редно/
Това сериозно ли е?
Царицата, светът е малък и ето, че рано или късно нещата излизат на яве Mr. GreenАз просто я намерих там и чинно постнах от къде съм я взела.
Koе да е сериозно? Rolling Eyes

# 170
  • Мнения: 1 806
Да, много е хубаво да се причастиш на Великден, но на мен лично ми идва натоварващо и напрегнато- козунаци, яйца, чистене на къщата, изповед, причастни молитви, неядене последните дни, неспане / и накрая съм кълбо от нерви/и си казах край- и така си се причастявам по-рано през поста. Ама всеки си решава.

# 171
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 003
След изповед е, дори в нощта на Великден./макар, че на много места можеш да чуеш, че можеш да се причастиш и без пост и изповед- не е редно/
Това дали е сериозно? Rolling Eyes

# 172
# 173
  • На острова
  • Мнения: 1 275
Днес си похапвам баница с гъби, сушени домати, маслини и булгур. Снощи си я направих, специално да си я донеса в офиса.

Благодаря за рецептата за супата със скариди, ще се прави определено   bouquet

# 174
  • София
  • Мнения: 7 876
Честно казано, когато имам настроение да импровизирам, после съм много доволен от резултатите.

Представям ви първата днешна импровизация на тема хумус:

Нахут, марков, картоф, чесън, червен пипер и сол.

Вече стана на въпрос, че аз не си падам по хумуса с тахан. Затова го замествам с други продукти (през различните сезони съм добавял сварени тиквички или пък патладжан или пък печени червени или зелени пиперки и т.н.). Надявам се, че арабите няма да ми се разсърдят заради моите модификации. Днешната версия обаче ме изненада с лекотата и приятния аромат.

Втората днешна импровизация е на тема фалафели:

Нахут, овесени ядки, морков, картоф, кромид лук, чубрица, червен пипер, сол и галета.

Без коментар - просто трябва да се опита. Да напомня, че аз не пържа. Печени са във фурна.

Нахута (понеже стана на въпрос) го накиснах снощи и днес ми увря за около час, ако не е бил готов и преди това (ама аз тогава го забелязах).

# 175
  • Мнения: 3 550
След изповед е, дори в нощта на Великден./макар, че на много места можеш да чуеш, че можеш да се причастиш и без пост и изповед- не е редно/
Това дали е сериозно? Rolling Eyes

Не знам дали е на много места, аз съм чувала само за едно такова. Позовават се на един текст "Постили и непостили, възвеселете се сега! Трапезата е богата: наситете се всички от нея! За блудните синове небесният Отец е заклал угоен Телец: никой да не излезе гладен! Всички се насладете от този пир на вярата, всички се възползвайте от богатството на благостта!"

# 176
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
Менюто-гъби с ориз,зеленчуков гювеч,салата-домати,магданоз,лук,печени чушки и маслини
Сега къкри картофена яхния.Пържим си и пресни картофки.Хубави стават само дето са пържени
Хвърлих око на винения кебап с  гъби на Царицата.Ще купя гъбки и ще го спретна.Само това вино ме притеснва,че трбва да отворя цяла бутилка за една чаша и да хвърля бутилката.Няма кой да го пие.Ще търся малка бутилка и евентуално остатъка също да сготвя на нещо

Milena___, благодаря. А в случай че устискам до Великден, причастие пак ли се дава след изповед

Причастие задължително след изповед винаги.Свещеника може да не разреши причастие след изповедта.Не може да се вземе причастие без постене,изповед и разрешение от свещеник

# 177
  • Мнения: 129
Днес обядвах и вечерях зелена салата с маслини и пълнозърнест хляб. Нямах нищо готвено. Но за утре направих грах с моркови и ашуре.
Аз се пречистих следващата неделята след Тодоров ден.  За пръв път се изповядах. Пречистявала съм се и преди, но без изповед. Този път като се зачетох тук във вашите коментари почувствах някаква необходимост да се изповядам. Няколко дни след това обаче бях напрегната, вместо облекчение имах чувство за вина след изповедтта. Дори се питах дали постъпих правилно. Там пред Бог не можеш да лъжеш, признаваш. Но след като изрекох греховете си на глас, ми се сториха по-страшни. После си казах: "Успокой се, не се терзай. Той и без това вижда всичко"
От мои роднини разбрах, че не било задължително да се изповядваш. Те уж са по-вещи от мен в православието.

# 178
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
От мои роднини разбрах, че не било задължително да се изповядваш.

Напротив,трябва
Добре си направила.Изповедта ми действа много пречистващо и след това се чувствам лека като перце,щастлива незнайно защо

# 179
  • София
  • Мнения: 7 876
За да не коментираме становищата на комшийките, роднините и приятелите, предлагам всеки да се обърне към свещеника и да го попита дали може де взима причастие без изповед.

Общи условия

Активация на акаунт