Пости 2013 - 2 тема

  • 66 210
  • 740
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 1 806
Nil desperandum!, за бургаски храм става въпрос, но положението е такова поне в още 2 бургаски храма. В интерес на истината нещата станаха така след като в тези църкви назначиха няколко нови свещеници. И то не са някои особено харизматични оратори да кажеш, ами тихо и скромно си копат на духовната нива, но нещата се получават. Един читав свещеник да има от 3-4 в храма и хората започват да се събират като стадо около пастира си.
Много се радвам като чета, че и при вас е така, има надежда, явно църквата ни се възражда и излизаме от блатото, в което ни закопа социализма.

Преди 10-12 години бях по време на Страстната седмица в София и много се изненадах, че там не се служеха във всички храмове ежедневните вечерни служби, които са задължителни за тази седмица, ами днес - в "Св.Неделя", утре - в "Св.Петка" и т.н., а другите църкви - затворени!? И черкуващите се хора от цяла София, които обикаляха храмовете /накрая на седмицата вече ги бях запомнила/ са на брой колкото тези от само един бургаски храм, а при нас службите през Страстната седмица се служат навсякъде във всички храмове.
Дано вече да са се променили нещата...
Eййй, Бургас ми се издигна с още нещо в съзнанието. Мнооого  го харесвам!

# 196
  • София
  • Мнения: 7 875
Преди 10-12 години бях по време на Страстната седмица в София и много се изненадах, че там не се служеха във всички храмове ежедневните вечерни служби, които са задължителни за тази седмица, ами днес - в "Св.Неделя", утре - в "Св.Петка" и т.н., а другите църкви - затворени!? И черкуващите се хора от цяла София, които обикаляха храмовете /накрая на седмицата вече ги бях запомнила/ са на брой колкото тези от само един бургаски храм, а при нас службите през Страстната седмица се служат навсякъде във всички храмове.
Дано вече да са се променили нещата...

В по-големите градове е така от както се помня. За София и Пловдив имам предвид - другаде не знам как е. Целта е всички да се съберат заедно на обща молитва, но това е за сметка на броя присъстващи. Не всички могат да пътуват, особено пък по-възрастните хора. В големите храмове няма и много места за сядане, а те не могат дълго време да стоят прави. Службите в предварително посочените храмове са в по-късен час, а по енорийските храмове същите служби се отслужват по-рано - от 16.00 часа.

Да не е станало някакво объркване. Не през страстната, а през първата седмица и съответно в петъците на втората, третата и четвъртата седмица се правят така наречените съборни вечерни. И се правят в различни райони на София, като обикновено се служат от епископ, а понякога и от самия Патриарх.

# 197
  • Мнения: 3 550
Да, по-скоро Покайният канон на св. Андрей Критски по едно време се четеше от храм на храм. През Страстната седмица се служи навсякъде. Браво на бургаските свещеници!
Моите впечатления са същите - новодошлите млади свещеници възродиха църковния живот. При нас и тримата греят като слънчица. Simple Smile

# 198
  • София
  • Мнения: 478
Steisi, ще пуснеш ли отново рецептата за тортата, защото линка не се отваря и излиза като рекламен спам.

Рецептите от миналата тема, които не успях да прибавя (поради причините, които бях споделила) са добавени в тази. Рецептите от тази вече ги добавям без закъснение, така че може да ги следите отпред.  Мисля да сложа отметка и за това, че казеин, лактоза и т.н. са непостни съставки, пък който иска да си преценява вече по съвест дали да ги консумура или не.

Царицата – майка, този сайт е изцяло само с откраднати рецепти, на които най – често сменят заглавието и снимката. Нямат нито една тяхна. Миналият пост някой беше пуснал пак рецепта, която бяха прекопирали едно към едно от мен, без никакви корекции, освен променена снимка. Писах им, грам не ме отразиха. После видях много познати рецепти от различни сайтове и блогове. Относно богослужението, явно е станало някакво объркване. Служи се навсякъде, а само владишките служби са в различен храм и то предимно на акатиста и канона. Който иска обикаля, който иска си седи в енорийския храм и чака владиката да му дойдат на крака  Laughing

А за свещениците недей да обобщаваш ...
 

Не обобщавам, просто отбелязвам факт.


Не мога да се съглася, че е факт, защото мога да посоча наистина голям брой прекрасни свещеници и живи енории и то не само в София...

За сусамовия тахан да споделя и аз моите впечатления. Харесва ми само арабския, бълграския наистина въобще не ми допада. Гръцкият съюо не е лош, но фаворит ми е арабския. Имат и студенопресован. Взимам го от арабските магазинчета на Женския пазар. 1 кг е около 10 лв.. а студенопресования около 12 лв. Ако някой иска може и да му снимам опаковката. Не отписвайте тахана, преди да сте пробвали и арабския, наистина има разлика и чудесен с патладжани, червено цвекло, хумус или сладки вариации.

Аз от много години си ходя в църквата на езерото в "Дружба" - Св. преподобен Наум Охридски" и смятам, че имам късмета да съм сред прекрасни свещеници. Млади, но изпълнени с много вяра и кротост. Дори квартал като Дружба, който никога не е имал църква и съответно навици в тази посока, се оживи и храмовете се напълниха с млади хора и много деца. Praynig

Познавам двама от свещениците там, наистина са прекрасни Heart Eyes Не съм от енорията, но за сметка на това редовно гледам о. Владимир по нова тв в Иконостас.

Храмът, който посещавам ми е енорийски и също е като тези, които описвате. Винаги пълен, причастяващи се, млади хора, деца, винаги има проповед след службата. Енорията е голяма и задружна, винаги всички си помагат взаимно. Ако има някой болен или нуждаещ се се обявява на проповедта и всички се включват да помагат. Спирам до тук, че мога да пиша още много, а вече ми се спи Crazy

Последна редакция: ср, 17 апр 2013, 00:36 от brazilka

# 199
  • Мнения: 3 550
По молба на бразилка пускам отново рецептата на постната торта Simple Smile

Постна торта с мед
1 ч.ч. мед
1/4 ч.ч. пудра захар
4 ч. ч. брашно
2 ч.л. сода бикарбонат
1/2 ч. л. канела
2 ч. ч. счукани орехови ядки
1 к. ч. сварено кафе
Всички продукти се объркват, след което сместа се изсипва в намазана с олио форма или тавичка. Пече се на умерена фурна. Разрязва се, напоява се, маже по средата и отгоре с разбита раст. сметана.

Съвети:
1. Покрийте дъното на тавата с хартия за печене, за да извадите по-лесно блата.
2. Ако ще ядат деца, може да се замени кафето с какао.
3. Изчакайте кафето/какаото да изстине и тогава забърквайте сместа. (Аз бързах, правих с горещо какако и содата не бухна).
4. На практика отидоха по-малко от 4 ч. брашно, някъде около три.

# 200
  • София
  • Мнения: 565
Steisi, тази торта звучи много добре. Сигурна съм, че е и много вкусна.
Разрових се в сайта на Звездев и се оказа, че има доста богат избор от постни рецепти.

# 201
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
Steisi ,рецептата за тортата е супер.А коя растителна сметана ползваш?Аз като чета етикета все има нещо,което не е подходящо за пост

# 202
  • Мнения: 784
Вярно, че описаните от мен софийски преживелици бяха през първата седмица на Великия пост, когато всяка вечер се чете Покайния канон на Св.Андрей Критски – питах мъжа ми и той ми припомни. Всичко друго обаче си е съвсем така, както казах.

Да ви кажа, направо ми отворихте работа с този нахут, дето го пишете на всяка страница. Това нещо го бях яла само на страгали и фалафели, но не бях го готвила. Сега купих един пакет и снощи като почнах – хумус, фалафели от суров нахут, фалафели от варен нахут – реших да експериментирам наведнъж всички рецепти. Отделно правих салати, сос за фалафелите, пърленки и въобще настана едно голямо готвене. Фалафелите от суров нахут ги докарах по-добре и от купешките, тези от варен нахут обаче не ми допаднаха или по-точно стават за ядене, но нямат нищо общо с вкуса на оригиналния фалафел. 

За фалафелите направих един картофено-чеснов сос, който е съвсем елементарен, но много добре им вървеше – сварих 2-3 картофа обелени и нарязани в подсолена вода. Начуках в хаванчето около 1 глава чесън със сол, докато стане на кашичка. Добавих зехтин и пасираните картофи. След като смесих добре всичко, го разредих с бульончето, в което са се варили картофите до постигане на  необходимата гъстота. Накрая подправих с пресен копър.

# 203
  • Мнения: 3 550
Steisi ,рецептата за тортата е супер.А коя растителна сметана ползваш?Аз като чета етикета все има нещо,което не е подходящо за пост
Май беше Hopla. Иначе, тук са напускали милион разновидности на Halta, но не стават. Или беше обратното... Rolling Eyes

# 204
  • Мнения: 2 545

За фалафелите направих един картофено-чеснов сос, който е съвсем елементарен, но много добре им вървеше – сварих 2-3 картофа обелени и нарязани в подсолена вода. Начуках в хаванчето около 1 глава чесън със сол, докато стане на кашичка. Добавих зехтин и пасираните картофи. След като смесих добре всичко, го разредих с бульончето, в което са се варили картофите до постигане на  необходимата гъстота. Накрая подправих с пресен копър.


Охо, браво на теб Peace. Това ще се пробва. Винаги съм си представяла фалафелите в добавка с някакво чесново сосче Laughing Е, вярно е, че в арабския вариант сосчето е млечно, но ние ще експериментираме върху различни постни варианти. Ще видим на мен какво ще ми хрумне - ако се получи добре, ще споделя.  Признавам си, че все още не съм се отдала на нахутените специалитети, макар че отдавна си обещавам да пробвам. А със сосчето ще поекспериментирам. И по съвета ти, ще пробвам варианта на фалафел със суров (накиснат) нахут - пък да видим какво ще се получи Laughing.

За тази вечер си направих обикновени пържени картофки с богата зеленчукова салатка Laughing.

# 205
  • София
  • Мнения: 565
Даа, и на мен ми хареса идеята на Царицата- майка за чесновото сосче.
Тази вечер хапнах кюфтенца от елда и каша от коприва. Simple Smile

# 206
  • София
  • Мнения: 478
Steisi ,рецептата за тортата е супер.А коя растителна сметана ползваш?Аз като чета етикета все има нещо,което не е подходящо за пост
Май беше Hopla. Иначе, тук са напускали милион разновидности на Halta, но не стават. Или беше обратното... Rolling Eyes

И Hopla и Halta не са постни Peace На Halta има залепен допълнителен етикет на български с едно съдържание, а на самата кутия е написаното истинското съдържание с млечната съставка...

# 207
  • София
  • Мнения: 10 865
Днес приготвих този Сос Гуакамоле.

# 208
  • На острова
  • Мнения: 1 275
Единствената постна сметана, която съм ползвала, Хопла и Халта не стават, е била една соева/оризова. То грам няма вкус на сметана, но съм я ползвала като сос за задушени зеленчуци. От био магазин се купува. Ето, под нея има и соева:
http://www.zoya.bg/%D0%9E%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D … %D0%BD%D0%B5.1318

Направих  си снощи тайландската супа със скариди и кокосово мляко. Уникална стана!

През седмицата пробвах рецепта с амарант....не ми се получи добре.

Последна редакция: чт, 18 апр 2013, 10:43 от ~Миа~

# 209
  • Sofia
  • Мнения: 4 576
Миа,
много се радвам, че ти е харесала. И аз ще я направя отново!

Общи условия

Активация на акаунт