МАШИНА ЗА ХЛЯБ-50-та тема

  • 48 480
  • 755
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 15 489
В някои от рецептите в книжката на Мулинекса, като съставка има "ферментирало тесто". Що е то? Rolling Eyes Laughing
Квас е, от превода така звучи.

# 76
  • Мнения: 519
Много ти благодаря! Hug
А ако го заменя с мая? Rolling Eyes

# 77
  • София
  • Мнения: 15 489
Много ти благодаря! Hug
А ако го заменя с мая? Rolling Eyes
Ще втаса по-бързо.Ако го пуснеш на програма за квас, мисля,че ще превтаса с мая, защото с кваса втасва много по-бавно.!Просто избери програма с мая.

# 78
  • Мнения: 519
И последен (поне засега) въпрос Embarassed : Грамажа ли е причината да не печете козунаци в хлебопекарната, а само да ги месите там? newsm78 Някой пекъл ли е козунак направо в хлебопекарната? Rolling Eyes

# 79
  • София
  • Мнения: 102
И последен (поне засега) въпрос Embarassed : Грамажа ли е причината да не печете козунаци в хлебопекарната, а само да ги месите там? newsm78 Някой пекъл ли е козунак направо в хлебопекарната? Rolling Eyes

Аз, и съм много доволна, по рецептата на Пина. Ето линк и през Елексир. Сполучлив е, но е малък по размер. Нас ни устройва защото сме двама души. http://kulinarenelixir.blogspot.com/2011/02/blog-post_23.html

# 80
  • Мнения: 519
Благодаря ти! Ще го пробвам задължително!

# 81
  • Мнения: 11 768
Здравейте!  wavey
Записвам се за първи път в темата да черпя идеи.

За да не е само запис, ще напиша рецептата за френския хляб, която чак сега опитах, макар да имам от години хлебопекарна. Става много въздушен и пухкав.
Пекарната ми е Мулинекс с 1 бъркалка.
Хлябът се пече на програма /2/ като задавам - 3 часа и 40 мин. печене, с бутона на кантарчето. ( това е за малката доза хляб, а за голямата доза е 3 часа и 50 мин., но не съм я пробвала)
Слагам на тъмна коричка, но хлябът не става препечен и коричката остава мека и след ден, два.

250 мл вода
1 и 1/2 с.л. захар
2 с.л. олио
450 г брашно
1 ч.л. суха мая ( аз ползвам жива мая - носят ми я по 500 г. / За рецептата слагам 10 г мая във водата)
1 ч.л. сол

Забележка: Ако ползвате жива мая я разтваряте във водата, а солта се слага най-отгоре върху брашното.
Ако ползвате суха мая, солта се слага във водата.

# 82
  • София
  • Мнения: 15 489
И последен (поне засега) въпрос Embarassed : Грамажа ли е причината да не печете козунаци в хлебопекарната, а само да ги месите там? newsm78 Някой пекъл ли е козунак направо в хлебопекарната? Rolling Eyes
На козунака му трябва място да бухне, в машината става сладък хляб.

# 83
  • България-Варна
  • Мнения: 79
Запис в новата 50 тема имам мулинекс с 1 бъркалка сега събирам идеи за велик ден за козунаци.

# 84
  • В една слънчева къща...
  • Мнения: 774
На мен като ми се запоти прозорчето - отварям много бързо и го забърсвам със салфетка. Peace Козунаци като правя пускам няколко пъти месене, както и първото втасване ми е там, но искам интересни плитки и оформления, та пека във фурната Simple Smile
Бонго, Честит празник на патерици!!!

# 85
  • Мнения: 198
и аз се записвам да следя темичката.
От един месец съм собственик на хлебопекарната, която най-много исках Мулинекс с тавичка за багети (това беше водещото при избора ми - багетите). Ето този модел http://www.bg.moulinex.com/Products/breadmakers/OW3501.aspx
Започнах да я ползвам, но нещо не ми се получават багетите - пробвах първо на средно припечена коричка и станаха много твърди, днес реших да ги направs на слабо препечена коричка, но тя стана отново много твърда - направо на камък.  Възможно ли е да се е получава от това, че по рецепта трябва да се ползва брашно Т55, а аз ги правя с типово 2/3 и бяло 1/3? Докато четох из хорумите установих, че съотношението е обратно. Някой може ли да ми даде изпитана рецепта за типови багети или хляб 500 гр?
Чакам съветите ви.
Успешна нова седмица на всички. 

# 86
  • София
  • Мнения: 102
И последен (поне засега) въпрос Embarassed : Грамажа ли е причината да не печете козунаци в хлебопекарната, а само да ги месите там? newsm78 Някой пекъл ли е козунак направо в хлебопекарната? Rolling Eyes
На козунака му трябва място да бухне, в машината става сладък хляб.

Не съм съгласна, чудесно бухва козунака и в машината, казвам го от опит.Важно е само да се сплете, за да има конци.  Пращам и линк със снимка на козунака на Пина, която, за разлика от мен, е професионалист. А аз се доверявам на професионалистите. http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24722.msg3459477#msg3459477

# 87
  • София
  • Мнения: 15 489
  Като гледам и козунака на Пина не е печен в машина.

# 88
  • Мнения: 3 642
Стана, момичета, стана ми първото хлебче  newsm44
Направо не вярвам, че стана, маята не бях сигурна как съм я измерила, оплесках всичко, после вадих, добавях брашно, пак сложих обратно, ама стана.
Благодаря на всички за съветите   bouquet
Бонго, благодаря и за твоите съвети за козунаците   bouquet Бая хляб трябва да изям, докато стигна до там  Laughing

Прозорчето се отпоти, когато почна печенето и вече спокойно наблюдавах как се пече хлябът.
Имам въпрос относно почистването на казанчето след печене - извадих си бъркалката, но отдолу останаха остатъци от хляб, страх ме е да търкам силно. Как най-лесно се почистват тези остатъци, които са наврени по ръбчетата около оста, на която се слага бъркалката? Може ли да ползвам примерно четката за чистене на сокоизтисквачката от кухненския робот. Тя е с мек косъм.

minana миризмата се засили по време на печенето, но си мисля, че е нормално заради материала, от който е направено казанчето, той я издава тази миризма при нагряването. Моят кухненски робот и той така мирише, когато го мия с по-топла вода, макар че го ползвам повече от 2 г. вече.

# 89
  • Мнения: 7 779
каквото сложиш това ще ядеш.  Laughing
слагай пресен лук.

Общи условия

Активация на акаунт