Математически турнири - 26

  • 81 638
  • 751
  •   1
Отговори
  • Мнения: 21 455
Математически турнири - 25

К  А  Л  Е  Н  Д  А  Р  Е  Н     П  Л  А  Н
на състезанията по математика, информатика, информационни технологии и лингвистика през учебната 2013/2014 година
Скрит текст:
К  А  Л  Е  Н  Д  А  Р  Е  Н     П  Л  А  Н

на състезанията по математика, информатика, информационни технологии и лингвистика през учебната 2013/2014 година
Под  егидата  на  МОН  и  СМБ

Математика

1.   Математически  състезания:
А. Зимен математически турнир „Атанас Радев“
•   8-12 клас – 1-2 февруари 2014, Ямбол;
Б. Пролетни математически състезания, 31 март - 2 април 2014
•   4-8 клас – Русе; 9-12 клас – Плевен.
2.   Математическо състезание “Европейско кенгуру”
•   Национален кръг – 7 юни 2014, София.
3.   Математическо състезание между профилирани гимназии и паралелки на СОУ с чуждоезиков профил, 12-13 април 2014, Ловеч.
4.   Балканска олимпиада по математика, 2-7 май 2014, Плевен, България.
5.   Балканска олимпиада по математика за малки ученици, 2014.
6.   Международна олимпиада по математика, 3-13 юли 2014, ЮАР.
7.   Национална олимпиада по математика:
•   Общински кръг –  до 5 януари 2014;
•   Областен кръг –  30 март 2014, 9:00 ч.;
•   Национален кръг –  17-18 май 2014, София.
8.   Национална студентска олимпиада по математика, 29 май–1 юни 2014, Созопол.

Информатика

1.   Национален есенен турнир по информатика, 23-24 ноември 2013, Шумен.
2.   Зимни състезания по информатика,  1-2 март 2014, В. Търново.
3.   Национален пролетен турнир, 13-15 юни 2014, Пловдив.
4.   Младежка Балканиада по информатика, юли 2014.
5.   Балканска олимпиада по информатика, юли 2014.
6.   Международна олимпиада по информатика, юли 2014.
7.   Национална олимпиада по информатика:
•   Общински кръг –  до 5 януари 2014;
•   Областен кръг –  29 март 2014; 9:00 ч.
•   Национален кръг –  26-27 април 2014.


Информационни технологии

1.   Национален есенен турнир по ИТ „Джон Атанасов“, 30 ноември-1 декември 2013, София.
2.   Национално състезание по компютърни мрежи, 12-13 април 2014, София.
3.   Национална олимпиада по информационни технологии:
•   Общински кръг –  до 5 януари 2014;
•   Областен кръг –  до 10 март 2014;
•   Национален кръг – 10-11 май 2014, Монтана.
Математическа Лингвистика

1.   Състезание в рамките на Зимния математически турнир „Атанас Радев“,  
1-2 февруари 2014, Сливен.
2.   Международна олимпиада по лингвистика, юли 2014.
3.   Национална  олимпиада по лингвистика:
•   Общински кръг –  до 5 януари 2014;
•   Областен кръг –  4 февруари 2014; 10:00 ч.
•   Национален кръг – 5-6 април 2014, Плевен.

Компютърна математика

1.   ІI Национална студентска олимпиада по компютърна математика „Акад. Стефан Додунеков“, 17-19 октомври 2013, РУ „А. Кънчев“ – Русе.

Под  егидата  на РИО  и/или  СМБ

Математика

1.   Математическо състезание “Хитър Петър”, 12 октомври 2013, Габрово.
2.   Турнир по математика „Д. Малешков”, 26 октомври 2013, Пловдив.
3.   Математически турнир “Черноризец Храбър” –  1 ноември 2013.
4.   ХІV Софийски математически турнир, 9 ноември 2013.
5.   Есенен математически турнир, 8-10 ноември 2013, София.
6.   Областен математически турнир, 23 ноември 2013, Кърджали.
7.   ХІV Турнир по математика и информационни технологии
    “Св. Николай Чудотворец”, 1 декември 2013, Бургас.
8.   Математически турнир “Иван Салабашев”, 7 декември 2013, Стара Загора.
9.   Коледно математическо състезание, 14 декември 2013.
10.    Математическо състезание “Европейско кенгуру”
•   Областен кръг – 22 март 2014;
11.   Турнир по математика „Р. Грозданов“, 15 март 2014, Пловдив.
12.    Великденско математическо състезание, 12 април 2014.
13.    Математически турнир “Акад. К. Попов”, 2-4  май 2014, Шумен.
14.    Математическо състезание „Еврика”, 2014, София.
15.    Математически турнир на Великотърновския университет за ученици от 11. и 12. клас, март 2014, В. Търново.
16.    Международни състезания по математика:
•   до 15 г., AITMO, 26-30 декември 2013;
•   до 12 г., КMIC, 21-26 юли 2014, Корея.
17.    Международно състезание за ученици до 14 г., Хонг Конг,  13-19 юли 2014.
18.   Европейска олимпиада по математика за момичета, април 2014.
19.   Международна конференция за учители и ученици - WMTCA, 3-7 юни 2014.
20.     Ученически институт по математика и информатика:
•    конференция, януари 2014, Ямбол;
•    ученическа секция на 43. Пролетната конференция на СМБ, април 2014.


Математически състезания и събития
(Други състезания, организирани в страната)

1.   Състезание „Математически предизвикателства“, 1 юни 2014, Първа частна математическа гимназия, София.
2.   Състезание „Математически боеве“, септември 2014, Бургас.

Информатика

1.   Международно състезание по информатика за ученици до 15 г., септември 2014.
2.   Състезание по информатика „Бобър“, ноември 2013.
3.   Национална студентска олимпиада по програмиране, май 2014.
4.   Ученически институт по математика и информатика:
•    конференция, януари 2014, Ямбол;
•    ученическа секция на 43. Пролетната конференция на СМБ,
    април 2014.


Информационни технологии

1.   ХІV Турнир по математика и информационни технологии “Св. Николай Чудотворец”, декември 2013, Бургас.
2.   V Състезание по ИТ „Благоевград 2014”, последната седмица на месец март 2014, Благоевград.      



Математика за всеки

Алек - портал за образование, математика, училища, задачи, резултати и турнири

Да учим математика

Математическо състезание " Хитър Петър" - Габрово

Задачи от популярни математически състезания

Българският сайт за математика

И още задачи...

Математическият сайт на Божидар

Блог за математика в помощ на средното училище

Математически турнир " Черноризец Храбър"

Математически турнир " Иван Салабашев"

Математически турнир " Академик Кирил Попов" - Шумен

Съвети за състезатели по математика на всякаква възраст:

-Не решавайте трудни задачи в деня преди състезанието;

- Ако задачата ви се стори позната, бъдете особено внимателни, за да не се подведете по повърхностни аналогии;

- Номерата на задачите не винаги съответстват на трудността. Решавайте първо лесните задачи;

- Ако правилата разрешават, задължително излезте в почивка (до тоалетната) поне веднъж, дори да сте готови с всичко. Когато се върнете, прочетете пак условието и решението на всяка задача;

- Стойте до края. Борете се за всяка точка. Записвайте на беловата дори и частични постижения и отговори;

- Някои задачи ще ви се удадат веднага, а може би някои не (тях ще наричаме "трудни"). Именно трудните задачи ще ви помогнат да победите тези, които се отказват, когато не намерят сигурен подход. Упорствайте и намерете решението. По това победителите се отличават от масата.

- Ако дадена задача не ви се удава, прочетете пак условието. Представяйте си нещата образно. Помислете малко дали не сте срещали някъде подобна задача. Не отделяйте повече от 40 минути на дадена задача. Опитайте друга. Хапнете шоколад. Ако дълго време нямате напредък, отидете до тоалетната. Освежете се. Много решения са измислени след разходка до тоалетната (естествено това не значи да стоите в тоалетната в очакване на решение)

Добре дошли, дами и господа!

Ще помоля включването в темата да не става със " запис" или благодарности. Предварително ви благодаря.

Последна редакция: пт, 31 яну 2014, 09:10 от Фран Джонсън

# 1
  • Русе
  • Мнения: 686
 Някой знае ли  колко точки са необходими за класиране на  втори кръг на олимпиадата по математика / за 7 клас става дума/?

Последна редакция: пт, 20 дек 2013, 22:22 от BOSS SAMORAI

# 2
  • Мнения: 21 455
Някой знае ли с колко точки са необходими за класиране на  втори кръг на олимпиадата по математика / за 7 клас става дума/?
73 и нагоре.

# 3
  • В офиса
  • Мнения: 4 018
Виждам, коментирате резултатите на някакво детенце. Но не разбрах какво нелогично намирате.
Аз, обаче, бях ужасно изненадана, като видях резултатите на друго дете - миналата година слаби, вкл. и едни 0 точки на състезание, в училище също доста неблестящо в математиката, а тази година (детето е вече в СМГ, случайно забелязах, даже не знаех, че е кандидатствало), на трудния Салабашев с доста-доста висок резултат. Не за награда, разбира се, но на фона на миналогодишните - това с половин-един срок не знам как се постига. Друго познато дете, което по мое скромно мнение е доста по-добро, тази година също в СМГ, бе със същия резултат, който съвсем отговаря и на миналогодишното му ниво. Да не би да е можело да се преписва на Салабашев в СМГ?

# 4
  • София
  • Мнения: 4 025
Понеже подкрепям Obsolete, се редактирам. И да кажа, че ваканцията, която чакаха децата с нетърпение, е вече тук. За малките ученици януари и февруари ще са време за подготовка, поради сбиването на 3-те интересни състезания края на март.

Последна редакция: пт, 20 дек 2013, 22:57 от EliG

# 5
  • Мнения: 21 455
Виждам, коментирате резултатите на някакво детенце. Но не разбрах какво нелогично намирате.
Аз, обаче, бях ужасно изненадана, като видях резултатите на друго дете - миналата година слаби, вкл. и едни 0 точки на състезание, в училище също доста неблестящо в математиката, а тази година (детето е вече в СМГ, случайно забелязах, даже не знаех, че е кандидатствало), на трудния Салабашев с доста-доста висок резултат.
Въпросът ти е странен. Точно след него ти коментираш точно същия казус, но в друго училище.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 4 295
И преди бях писала - разбирането ми е, че в математическите турнири децата ни се борят не срещу другите деца, а със задачите.

Страхотно "разбиране"!  Peace
Децата са човеци,а не машини,които щом на едно състезание са били дъ бест,трябва на всички да са така.Или греша?! Rolling Eyes

# 7
  • София
  • Мнения: 5 019
А "Салабашев" проведе ли се в СМГ ? Нали беше в събота, а тогава там има курсове ...

# 8
  • Мнения: 864
Много е грозно това, което се случва на последните няколко страници.  Sick Само да уточня по повод съмнения в по-горен пост, че в СМГ не се провеждаше Салабашев. Децата от СМГ бяха в 125-то СОУ.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Да питам отново - как стои въпроса с награждаването на децата, които не могат лично да присъстват в София за да си вземат медала или грамотата от националното класиране на Салабашев? Изпращат ли се към у-щето, от което е детето?

Последна редакция: пт, 20 дек 2013, 23:11 от Solar Wind

# 10
  • В офиса
  • Мнения: 4 018
Виждам, коментирате резултатите на някакво детенце. Но не разбрах какво нелогично намирате.
Аз, обаче, бях ужасно изненадана, като видях резултатите на друго дете - миналата година слаби, вкл. и едни 0 точки на състезание, в училище също доста неблестящо в математиката, а тази година (детето е вече в СМГ, случайно забелязах, даже не знаех, че е кандидатствало), на трудния Салабашев с доста-доста висок резултат.
Въпросът ти е странен. Точно след него ти коментираш точно същия казус, но в друго училище.

Не, не е странен, коментирам дете, чието ниво преди 1/2 година ми е било известно, и то не е било толкова добро, а не някакво имагинерно дете, дето съм му видяла името и резултата на 1 състезание.
ОК, не съм следила къде се е провеждал Салабашев. Значи префасонирам: децата ви споделяли ли са, че на Салабашев, или друго състезание, е можело да се преписва? - в 125-о, или другаде. В училището на дъщеря ми категорично не може да се преписва. Май и никой не опитва, де.

# 11
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
Миналата година на едно от състезанията детето ми седеше до дете от по-горен клас, което беше поискало от моето да му погледне задачите и да му помогне, ако може Rolling Eyes.
Тази година на едно от състезанията седеше отново до дете от по-горен клас, цялата стая беше така разпределена.
Какво пречи детето от по-горен клас да е помогнало с някоя задача на по-малкия ученик Rolling Eyes
Не казвам, че се е случило, а само че е било възможно.

# 12
  • Мнения: 3 379
Ох, след кебапчетата се подхвана детето от Добрич. Все пак учи в МГ, не е странно - може да си е добро и просто да не е имало хъс за състезания, пък някой да го е запалил сега... Освен това стават и грешки при оценяването - на моят син му бяха взели 6 точки от една задача от Салабашев, обадих се, видяха си грешката, обещаха ми да я коригират и да пратят на организаторите коригиран резултат, е, не са и сега си седи с по-малкото точки. Не че има значение, де, но мисълта ми е, че стават и технически грешки и то по няколко пъти Simple Smile

# 13
  • Sumen, Shumen, Bulgaria
  • Мнения: 834
Моят син категорично ми е заявявал, че не може да се преписва.  В стаите са смесени класове, когато са повече деца до него седи ученик с поне два класа разлика.Например на Салабашев е стоял до деветокласник, на КМС до четвълртокласник. Когато са по-малко са сами на чин. Спомням си ,че на Кенгуруто миналата година квесторката беше подредила листите по чиновете предварително и до последно ги държа пред вратата, за да не започнат по-рано да решават,беше направила схема кой къде да седи, луда работа. Детето разсъждава така:  "в училище мога да подскажа на всички на класно , на контролно, но на състезание никога", това е моят труд... Аз мисля, че тук не става въпрос за подсказване и за преписване, а дали някой предварително не знае задачите, да ги е обмислил и решил на спокойствие вкъщи. Според мен може да се случи. За тези състезания задачите се изпращат на ел. пощи на организаторите, понякога ден-два предварително, но тогава трябва да се съмняваме във всеки добър резултат. Мисля си ,че все пак моралът сред математиците е доста висок, въпрос на чест е да постигнеш добър резултат сам, въпрос на "гъдел" и "тръпка" е да пребориш задачата

# 14
  • Sumen, Shumen, Bulgaria
  • Мнения: 834
Миналата година на едно от състезанията детето ми седеше до дете от по-горен клас, което беше поискало от моето да му погледне задачите и да му помогне, ако може Rolling Eyes.
Тази година на едно от състезанията седеше отново до дете от по-горен клас, цялата стая беше така разпределена.
Какво пречи детето от по-горен клас да е помогнало с някоя задача на по-малкия ученик Rolling Eyes
Не казвам, че се е случило, а само че е било възможно.
Те нямат време своите си задачи да решат на такова състезание, пък какво остава за друг клас, това да не е контролно.  Ако стои до първи-втори клас да речем за една -две минути наум да я реши може, ама в два съседни класа, освен да обърка задачата и да направи мечешка услуга друго не виждам какво може да се случи

Общи условия

Активация на акаунт