През АПРИЛ ще гушка вече, всяка мама своето човече

  • 44 367
  • 723
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 154
Честито на новородилите мами!

И аз съм така със спонтанното потичане без да кърмя и с течовете от гърдата, от която бебето не суче. И с баткото бях така, регулира се след около месец кърмене. Въобще кърмаческият опит с двамата е много сходен, с тази разлика, че сега нямам разранени зърна. Всичко останало обаче - препълване на гърдите, чувствителни зърна, запушвания е едно към едно:)

# 676
  • Nova Zagora
  • Мнения: 69
И тук да се запишем...на 11.04. в 10:38 проплака моята малка Даная, 3100гр. и 48см. Вече сме си в къщи и се чувставаме чудесно Simple Smile Heart Eyes

# 677
  • Мнения: 237
anna_p ти как си излекува зърната ? опитах всичко .... Cry

# 678
  • Мнения: 20
avgust13, вчера и аз бях на лекар и каза, че различните ехографи са "настроени" по различен начин и всеки дава различно отклонение... зависи си явно и от техниката... Каза също, че теглото е доста относително и няма смисъл да ми казва колко тежи... важен е диаметъра на главичката... Колко см показват двата? Интересно ми е, защото ние сме в 38 г.с. и 9,8 и каза, че върви голям и другата седмица ще ме режат?

Здравей Anichka 1987. Благодаря за отговора - миналата седмица ми казаха 9,69 см, а на другия ехограф - 9,31 см, но като цяло бебето върви дребно. Иначе сега се разрових пак миналата седмица на единия ехограф - 2,900 , а на същия ехограф тази седмица 2,600...Явно зависи и как го замерват. Не може да е отслабнало 300 гр, а никой не обърна внимание на това.

# 679
  • София
  • Мнения: 2 326
Здравей Anichka 1987. Благодаря за отговора - миналата седмица ми казаха 9,69 см, а на другия ехограф - 9,31 см, но като цяло бебето върви дребно. Иначе сега се разрових пак миналата седмица на единия ехограф - 2,900 , а на същия ехограф тази седмица 2,600...Явно зависи и как го замерват. Не може да е отслабнало 300 гр, а никой не обърна внимание на това.

бъди спокойна Simple Smile със сигурност не е отслабнало , но наистина лошо говори , че никой не е забелязал  #2gunfire

Спокойно чакане   bouquet

# 680
  • Мнения: 46
Мерси за отговора,a.l.e.n.a.!И аз ползвам протектори,понеже сама го държа и свалям целия  сутиен,затова тече така силно,след малко ще пробвам да не я откривам изобщо докато не й дойде реда Simple Smile

# 681
  • Мнения: 14
Здравейте, момичета!
С малката принцеса сме си вкъщи от петък (11.04.). За съжаление вече цяла седмица се мъчим, но кърма няма. Само около 30 гр коластра. Незнам как ще сме занапред. Храним се с АМ. Бебка е спокойничка и само докато се къпем плаче повече. Според мен й започнаха и коликите, защото няколко сутрини не може да заспи, плаче и свива крачета.
Ето и кратко разказче. Само 3 дни бяхме в болница. Нощта срещу 08.04. около 02:00ч започнах да получавам контракции. В началото на 30 мин, а след 1 час....на 15 мин. До 10:00ч станаха на по-малко от 10 мин и от притеснение се приготвих за в болницата. Отидохме в Окръжна болница, София (МБАЛ,, Св.Анна) към 11ч. Последва преглед и 4 см разкритие.Решиха да ме оставят в болницата и ми пуснаха система някъде към 12 ч.
До 16 ч имах пълно разкритие и в 16:27ч на белия свят се появи малкото ни съкровище, буквално с 3 напъна. Имам няколко шева (след епизиотомия). От цялото раждане най-неприятни бяха контракциите. Искам да изкажа огромната си благодарност към екипа водил раждането ми (бях без избор на екип). Невероятен професионализъм и човечност.   bouquet

# 682
  • Мнения: 9 693
Спонтанното потичане е нормално. Може и само от мисълта за бебето да потече.
Купих си подплънки за кърма. Има и многократни от памук. Те са досущ като подплънките на уондър-бра.

# 683
  • София
  • Мнения: 864
И на мен ми се случва като гърмя от едната гърда да ми протечеи другата
Или просто еднаа да почне да капе като наближи време за папане.
А и ми се е случвало бебка докато я сменям и плаче да протече гърдата;)

# 684
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 524
И на мен ми потичат гърдите. Както спонтанно, така и докато кърмя. През нощта си спя даже със сутиен и подплънки. Спомням си, че и с баткото беше така в началото, но пък нямам спомени до кога продължи.

Аленка, пластмасовите накрайници няма ли да дразнят повече  newsm78

yo@n@, как разбираш, че нямаш кърма? Ако съдиш по това какво цедиш, да знаеш, че не е критерий. Сега не съм опитвала да се цедя, но с първото бебче почти нищо не успавах да цедя, а беше изцяло на кърма до 6-ия месец и го кърмих почти до годинка. Не се отказвай! Кърменето е безценно. Ако имаш желание потърси и помощ от консултантите по кърмене.

Ние днес бяхме на първата официална консултация. Младежът е качил 850 гр. и 3,5 см  bowuu След  9 дни сме отново за ваксина.

# 685
  • София, св. Троица
  • Мнения: 309
Здравейте дами,
радвам се, че ни приемате така топло. Hug Надявам се информацията, която споделяме, свързана с кърмене и захранване, да ви е полезна.

Използвам възможността да представя на вашето внимание, някои от най-често четените статии за кърмене през първите дни и седмици.

Изцеждане на кърмата

Как се хранят бебетата

“Не може да е гладно. То току-що яде!”

Биберон-залъгалки [/url

Как да разбера дали новороденото ми бебе изсуква достатъчно мляко?

Белези на огладняване - кога да храня бебето?

Добре дошли сте и на събитията, които организира Ла Лече Лига – срещи, лекции и Бебешко кафе. Те са безплатни и дават възможност да се срещнете с други кърмещи майки, да обмените опит или да зададете въпросите си лично на водещия събитието. Програмата по градове може да откриете тук http://lllbg.org/meetings/  Можете да ни следите и във ФБ https://www.facebook.com/lllbg?fref=ts




  bouquet

# 686
  • София, св. Троица
  • Мнения: 309
Страхотно   bouquet благодаря Aidin  Hug от доста време очакваме да ни подкрепите в темата   Heart Eyes newsm03 newsm76 newsm51

Aidin, и аз страшно се радвам на вашето присъствие в темата и веднага имам въпрос. Вижда се по линийката ми колко дневна е дъщеря ми, но е малка, роди се 2300грама.  Има добър сукателен рефлекс от самото начало, но суче много бавно, едно кърмене ни е средно 1 час. Напоследък имам проблеми с едната гърда, направих явно леко запушване преди няколко дни, снощи пак се появи бучка, която спасявам с интензивни масажи докато ѝ я предлагам да суче и топли компреси, приемам и Лецитин. От нея идва и проблемът според мен - когато ѝ предлагам основно тази проблемна гърда, суче доста вяло /не чувам да гълта така интензивно/, не се засища така бързо и спи доста по-кратко /около 1 час/. Когато суче от другата гърда - ѝ тече млякото буквално от устата, след кърмене за същото време връща почти винаги, от проблемната гърда не виждам такова нещо. Предлагам предимно по 1 гърда на хранене- правилно ли е? Как да стимулирам проблемната гърда, но хем да не правя запушвания? В началото гърдите ми бяха страшно напрегнати и цедях почти по 60-70мл от двете гърди само за облекчение /не до край/, сега искам да я оставя за 1 хранене и да изцедя кърма, но не успявам и 20-30мл да изцедя от двете гърди- това след хранене.  Това ме притеснява - има ли достатъчно за нея и как да стимулирам, за да мога да изцедя поне за 1 хранене още? Нощем яде по около 1,5ч. и спи пак по толкова, което според мен е малко?! Дали пък не ѝ достига кърмата нощем? Всеки памперс ѝ е наакан и напишкан доволно, но тъй като е доста малка и много ме притеснява дали наддава изобщо, правилно ли е всичко, което правя ? Благодаря!


Здравей Г-жа Гертруда Смехуркова,

Честито бебе Ния, да ти е жива и здрава и много да те радва.  bouquet  Разбирам, че имаш някои притеснения, относно организацията на кърменето и запушването в едната гърда.
Някои новородени бебета сучат по-дълго, други сучат по-кратко – всяко бебе е различно, и както ние възрастните се храним различно всеки път с различни количества храна, така и кърмените бебета се хранят различно. Няма лошо, бебето да суче, колкото дълго иска, стига да се обърне внимание на някои неща. На първо място, е добре бебето да суче ефективно. Може да суче ефективно известно време, след това да е по-вяло, да си почине и след това пак суче ефективно. Ефективното сукане обикновено се разпознава по по-интезивното движение на долната челюст, като често се чува и самото преглъщане. Можеш да помогнеш на Ния да изсуква повече порции мляко с помощта на Компресия на гърдата Ето и клип на компресия .
В случай, че е по-поспалива, можеш да я стимулираш по някакъв начин по време на кърмене(щипкане, говорене или друго), така че да й помогнеш да се концентрира върху храненето преди да заспи.

Относно запушването в гърдата – чудесно си се ориентирала, какви мерки да предприемеш. Топли компреси преди кърмене, хладни след това, заедно с лецититин, обикновено подпомагат по-бързото отпушване на млечните каналчета. Добре е засегнатата гърда да се изцежда след кърмене и между кърменията, ако усещаш болка и напрежение, докато каналчето се отпуши. След като се отпуши гърда е добе изцежданията постепенно да отпаднат. Би могла, също така да комбинираш изцеждането по следния начин – докато бебето суче от здравата гърда, в същото време ти да изцеждаш запушената. Всеки път, когато бебето суче се секретира окситоцин, който въздейства върху млечните каналчета, така че те да изтласкват млякото напред към зърното(често пъти това се усеща като гъделичкане или изтръпване в началото на кърменето). По този начин, окситоцина може да подпомогне по-бързото отпушване. Обикновено отнема няколко дни време, докато запушването премине. Естествено е в такава ситуация засегната гърда да прави по-малко кърма или бебето да суче по-вяло от нея. След като гърдата се възстанови и при адекватно предлагане, количеството кърма, обикновено се регулира. Възможно е и на бебето да му е по-трудно да издърпа затлачилото се мляко в каналчето. В тази връзка, много добре се ориентирала да правиш масаж по време на кърмене, за да подпомогнеш този процес.

Няма общо правило дали да се предлага една гърда на хранене или и двете. В първите след раждането, може да е удачно да се предлагат и двете гърди на едно хранене, за да се получи по-добра стимулация и бебето да приема повече коластра. След като млякото слезе, то обикновено е в по-големи количества, тогава може да се предлага по една гърда на хранене. Понякога едно бебе може да иска да суче само от една гърда, друг път може да иска да суче и от двете. Ако решиш да предлагаш и двете гърди е добре да се увериш, че Ния е изсукала добре първата гърда, преди да предложиш втората.
Наистина, в първите дни след раждането, гърдите могат да се усещат по-пълни, което да налага дори да се поизцежда по малко с цел облекчение. С времето, ако бебето суче на поискване, количеството кърма, което прави майката се регулира спрямо конкретните потребности и гърдите обичайно се чувстват спокойни и меки, сякаш са празни и е обичайно след кърмене да няма какво да се изцеди. Това е естественото състояние на гърдите. Именно празната гърда е тази която прави повече мляко. И в тази връзка искам да допълня, че количеството, което се изцежда от гърдите, независимо дали преди или след кърмене, не дава адекватно отражение на това, какво количество може да изсуче едно добре сучещо бебе. Обикновено едно бебе може да изсуче няколко пъти повече кърма, от колкото която и да е помпа или техника за изцеждане.

В случай че искаш да събереш кърма за едно хранене, докато теб те няма, можеш да опиташ да изцеждаш гърдите след по-голяма пауза от сън, по време на кърмене – докато бебето суче от едната гърда, ти да изцедиш другата или просто да изцеждаш на няколко пъти докато се събере количество, което би било достатъчно за едно хранене.
Относно нощното кърмене – някои бебета имат периоди, през които се хранят по-интензивно през нощта, също така се случва да има периоди, през които бебето да суче много често(през 10-15-30 минути) да се събужда често и да иска пак да суче. Предполага се, че така се запасяват с повече калории за един по-дълъг сън. Ето защо е много добре, когато майката предлага кърмене, винаги, когато бебето покаже такава потребност.

Разбирам, че се тревожиш дали Ния получава достатъчно кърма. В тази връзка, ако е удобно да попитам, колко кърмения имате за денонощие? Дали сте я мерили от раждането насам, за да си види как наддава? Предлагаш ли на Ния други течности освен кърма – вода, чай, АМ и ако да в какви количества? Следенето на пелените, може да е един удачен начин да се ориентираш в количеството кърма, което получава бебето. Ако има поне 5-6 напишкани пелени и от тях поне 3-4 наакани(като нааканото да е повече от големината на монета от 1 лев) и при условие, че бебето не получава други течности, като вода, чай, АМ или друго, то можеш да предположиш, че приема адекватни количества кърма.

Можеш да обърнеш внимание на тези статии Защо кърмените бебета често са „нощни птици”? ]   и   Сито ли е бебето ми?

Надявам се информацията да ти е полезна. Ако имаш въпроси или искаш да обсъдим нещо допълнително, не се притеснявай да пишеш.


  bouquet

# 687
  • Мнения: 237
всички майки с кървящи рагади ли продължават да кърмят? няма ли някоя с моя проблем да каже как се лекува ,доктори и кремове не ми помагат !!! вече си храня бебето с биберон,скоро очаквам да се отбие ,цедя се постоянно

# 688
  • Мнения: 493
Честито на всичко новопопълнения към списъка с бебчовците!

Ето ги и нашите данни:
Християн - роди се на 9 април, в 8.41ч. - 3,450 кг и 51 см ръст. Терминът ми бе на 22 април. Секцио  Peace (като седмица - 38 + 1 )

# 689
  • Мнения: 174
Гледам , че доста мами се оплакват от болки в зърната , и при мен имаше проблем с едната гърда , много ме боля , хем мажех с крем и пак се разрани , но стисках зъби и най-много за седмица ми мина . Ползвам ланолин и мажех след всяко кърмене , че и по често .
Бяха и доста твърди и изцеждах малко преди кърмене , но само седмица и спях , сега вече на третата седмица мога да кажа че се нормализираха нещата.

Общи условия

Активация на акаунт