Литва, Латвия, Естония

  • 11 469
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 308
Търсих тема из форума, потърсих и в "Родители в чужбина", но не намерих и затова реших да пусна нова.

С ММ обмисляме да си направим екскурзия до Литва и по-конкретно ме интересува столицата - Вилнюс. За да не е само Литва, реших да бъде цялостна тема за Латвия и Естония също.

Бих се радвала да споделите мнения, снимки, съвети относно хотели, кои музеи да се посетят, какво е препоръчително да се види и пр.
Намерих малко инфо и доста снимки за гр. Тракай и ако заминем, определено ще го посетим Wink

Вие сте на ход...

# 1
  • Мнения: 1 446
И аз се присъединявам към темата, защото ММ бленува да направим пътуване до там.

# 2
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Ходила съм до Талин. 1 ден там е достатъчен. За разглеждане е само Стария град. Извън него няма нищо. Не мога да коментирам за провинцията.
Но в Талин ми хареса, въпреки многото туристи. Ние бяхме точно август.
Там има и музей на открито от 40-те ли беше или 50-те год. - къщи, магазинчета и т.н. Но не можахме да отидем. Той е по-далеч от Стария град.
Всъщност бяхме в Талин за няколко часа. Бяхме отседнали в Хелзинки и така отидохме единия ден.

# 3
  • Мнения: 2 849
Лятото на 2010г. направихме обиколка Латвия (Рига, Юрмала), Литва (Вилнюс, Тракай), Петербург, Талин и Хелзинки - 18 дни.

Историческият център на Вилнюс е удобен за обикаляне пеша (има и удобен обществен транспорт), не е голям, но не е и малък, някак си е удобно 'разлят'. Сградите не са високи и има и доста 'затворени дворове' - отвън виждаш само стена и порта. Нямаш чувството, че се намираш в 'голяма столица'. Има много ресторанти и кафенета с тераси отвън през лятото.

Вилнюс е/и е бил/ многонационален град, наричан Ерусалим на Севера. Има много църкви - лютеранска, католическа, православна... синагога - от различни периоди и стилове.

Давам линк: http://www.inyourpocket.com/data/download/vilnius.pdf пътеводител (може да се изтелгли на телефон).

# 4
  • Мнения: 2 849
Много ми забива нета и пиша отделен пост за да не ми се затрие написаното. Ще допълвам после.

Забележителности за посещение: замъкът на хълма (гледка към града) с кулата, катедралата, президентството (отвън), многото църкви - всяка е разли*на и си заслужава да се види (основните са изброени в пътеводителя). Има много къщи с красиви фасади.

До реката: Užupis - обявен за 'независима държава'.

Бяхме в http://www.hotelinvilnius.lt/index.php?page=about Хотелът е добър, но нямаше климатик (лятото на 2010).

Ресторанти: до реката и моста (до Užupis) има хубава кръчма и тераса, добре готвят.
На центъра пробвахме и национална кухня, добре беше, но за име ще трябва да се ровя. По центъра има доста ресторанти и не  проблем.
Има един ресторант извън града с такси се ходи Belmontas http://www.belmontas.lt/about-belmontas/ не успяхме да стигнем за съжаление (имаше лятна буря с много дъжд и останахме в града за ве*еря). Ресторантът е с национална кухня и красива градина, отзивите са много добри.

Отидете непременно до Тракай - замъкът и крепостната стена; старите дървени къщи; ядохме пирожки.

# 5
  • Мнения: 66
Преди месец прибирайки се от пътуване до Москва и Санкт Петербург минахме през Литва и Латвия. В Латвия спахме в гр. Даугавпилс (вторият по големина в Латвия, но реално не е голям). Градчето беше доста спретнато. Мисля че може да се разгледа всичко в него за ден. Има крепост, до която не стигнахме. Разгледахме  т.нар. Църковен хълм - близо един до друг във високата част на града са изградени четири храма на различни християнски течения. Разгледахме и центъра.
Снимки от града може да видиш тук http://www.tonyco.net/pictures/Russia/Daugavpils/index.html
През Литва минахме общо взето транзит, защото много път трябваше да минем до България.
За след някоя друга година и ние мислим да направим някаква обиколка на Прибалтика, но преди това имаме набелязани и други дестинации Simple Smile

# 6
  • Мнения: 1 308
Нашето планирано пътуване се отлага Sad, но всяко инфо би ни било от полза за в бъдеще.

# 7
  • Мнения: 1 446
Нашето остава за догодина, може би в съчетание с Москва и Санкт Петербург

# 8
  • Мнения: 66
И Москва и Санкт Петербург са прекрасни. Ние нямахме достатъчно време и бяхме по 3 пълни дни във всеки от градовете, но в Санкта са определено недостатъчни. Там може би трабват около 5 дни. Само за Петергоф трябва да се предвиди цял ден. Опашките са огромни за дворците. А в тази част и Беларус определено заслужава внимание.

# 9
# 10
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Два пъти литовска снаха съм Simple Smile
Само се записвам сега, че санитарен полуден ме чака, но по-късно подробно ще се включа.
Съгласна съм с fam, че това, което има да се види в Естония, е старият град и точка. Латвия и Литва обаче са потресаващо красиви.

# 11
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Прекарах месец от това лято в Литва. Имам толкова снимков материал,че просто не мога да седна да го обработвам още. Това е забележителна малка страна, в която всичко ми хареса, а три седмици определено не ми бяха достатъчни да я разгледам.
Във Вилнюс има музеи за всеки ден от седмицата и за всеки вкус. Старият град (Санaмиестис) е най-големият в Европа запазен стар град в бароков стил и един ден може да се прекара само губейки се в уличките му. На територията му са Вилнюския университет, посещението в който струва по -малко от едно евро, който също е един от първите в Европа , забележителна сграда в бароков стил , като отделните департаменти са в отделни дворове, до които се стига през арки и покрити коридори. На територията на Университета е и кулата на Св. Йоан, в която е закачено едно от 28-те махала на Фуко в Европа. Гледката отгоре е невероятна, разкрива се панорама към цял Вилнюс, а самата кула е изключително красива. 
От университета много лесно се стига до Еврейския квартал. Всичко е обозначено, обикновено на поне три езика ( литовски, руски, полски)плюс английски. Строителството в централната част на Санеместис е такова,че създава усещане за уют и тайнственост. Сградите са с вътрешни дворове и всъщност истинският живот на града тече зад притворените врати към тези дворове. Влюбена съм в тях.
В центъра на града, на площад, който може да служи като подход към Pilies Gatve (улица Пилиес, основната пешеходна улица в Стария град) се вижда огромна бяла катедрала, "Св. Станислав и Св. Владислав", построена в  окончателния си вид през 18-ти век. До нея има и камбанария, зад нея е дворецът -музей на Гидиминас, който е завършен тази година. (Ето, това не успях да видя, не ми стигна времето и се сетих в последния понеделник преди заминаването ми, когато беше затворен...) Изглежда така :
Скрит текст:

Зад тях на върха на хълма е кулата на Гедиминас, великия херцог (мисля, или княз) на Литовското херцогство, построена първо през 14-ти век и възстановена в сегашния си вид през 1930. На трите етажа на кулата има три различни музейни експозиции, рицарски брони, оръжия и на последния етаж е  мултимедиен разказ за Балтийския път от 1991 година. (За това събитие ще разкажа после).
Има много хубав малък музей на кехлибара в една от пресечките на Пилиес Гатве, на два етажа, единият подземен , в който са изложени различни по големина, цвят и форма кехлибари, разказано е как и къде се добива, а на втория етаж има магазин - галерия.
Кехлибарът - държа да се обърне внимание на този камък. Цените му навсякъде при уличните търговци са изключително приемливи, а такова разнообразие просто не може човек да си представи! До преди месец живеех с идеята,че има само оранжев кехлибар, в най-разнообразния случай - червеникав. Нищо подобно! Има зелен, с включвания, жълт, червен, кафяв, невероятни нюанси на слънцето събрани в един камък! Аз лично на една открита сергия попаднах на сърчице от зелен кехлибар, голямо около сантиметър, на цена около 8 евро, за което самата продавачка ми каза, че цветът му  е колекционерси и много рядко се намирали такива. Украшенията са немислимо разнообразни, а цените са повече от приятелски. И е съвършеният багаж - заема малко място, а носи стрхотна емоция! Simple Smile

Сетих се да си направя вилнюския албум от ФБ публичен, ще продължавам да качвам в него, а в следващите постове ще се опитам да разкажа още и да дам малко по-конкретна информация с адрес и цени за музеи, кръчми и маршрути.
Вилнюс, 2014

# 12
  • Мнения: 611
ММ е литовец, преди седмица се върнахме от Литва.  Grinning
Хубаво място във Вилнюс е Трака (огромно езеро с замък), лодки, абе просто красота. В центъра на Вилнюс най-красивото място за мен беше катедралата, която се посещава  от всеки който пожелае. Много е красиво вътре. Ноооо за мен най, най-красивото място е стрият град на Вилнюс, направено е малко като в италианки стил, тесни улички, кафета, малки ресторанти, специално само с типичната литовска кухня която обожавам. Ако отидете в Литва непременно опитайте тяхният специялитет ''шалтибалши'' и ''цепелина''. В храната и деликатесите са просто ненадминати. Mr. Green

# 13
  • на път
  • Мнения: 2 804
Аз съм била на специализация във Литва преди доста години във Вилнюс и Паланга на балтийско море. За очарованието и уюта на Вилнюс сте споделили много. Бих добавила, че ресторантите са прекрасни, а хората сърдечни, мили и дружелюбни.

# 14
  • Мнения: 743
и аз се интересувам от талин, мислех да го съчетая със стокхолм ,чрез ферибота между тяx и евентулано ст.петербург.
изходната ми точка е бергамо ,полетите c ryanair до стокxолм и талин са обикновенно по 25-30 евро в посока ако някой се интересува

за ферибота не съм гледала още подробности,ако някой има опит моля да сподели.
знам само че визите за русия ги правят на ферибота.

Общи условия

Активация на акаунт