Моля за съвети в Тайланд, Виетнам, Камбоджа, Лаос

  • 16 709
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
Здравейте,
Събрах до момента доста информация и от форума тук, и от други източници. Много благодаря на всички, които са споделили толкова подробно преживяванията си. Въпреки това имам доста неясни моменти относно самостоятелно пътуване, което съм захванала да планирам и организирам за ноември края само с начало...пък до където и до когато Simple Smile Имам със сигурност 2 месеца на разположение Simple Smile
1. Относно билети за влакове и автобуси в Тайланд, Камбоджа, Виетнам сайта, който всички препоръчват е следният:  http://www.seat61.com/. Как точно става купуването? Ако съм в движение и искам за след 1-2 дена да имам билет мога ли онлайн да го получа или...? (доколкото разбрах могат да го доставят на адрес в хотел, но пак не ми звучи удобен вариант).
2. Относно сумите и валутите докато сме на път - за такова пътуване не мога да тръгна с голяма сума в брой, която да покрие целия трип. Чудя се сметка в долари, евро или лева да имам и само с дебитна карта Visa дали ще е Ок за тези страни? Не знам дали ако сметката е в лева няма първо да ми я конвертират в долари и от там в местната валута и да губя повечко?
3. Ел. контактите - трябва ли ми универсален адаптер или са като в БГ?
4. Визи - за Камбоджа и Лаос звучи лесно и на място. За Виетнам ще подготвим от БГ - не звучи сложно. Визата за Тайланд ме притеснява относно изискването за закупени входни и изходни билети за и от страната им. Ако не започна трипа от Тайланд, а е последна страна няма как да знам от сега точно кога ще съм там и да си изкарам виза от БГ. Ако пък стартирам с Тайланд бих искала с влак да стигна до Камбоджа, но отново стигам до момента - кога точно и как да имам от сега билет за влака...Най-добре ми звучи логистично Бг-Лаос-Виентам-Камбоджа-Тайланд-(Шри Ланка при късмет, време и пари)-БГ, като самолет да се ползва само до Лаос и после на връщане от Тайланд (или Шри Ланка). Но заради изискването за визите за Тайланд може би ще се наложи да почнем от там...и вероятно да пропуснем възможността за Шри Ланка.
5. Застраховка - все още не съм се консултирала с никой, но правил ли е някой от вас и на каква стойност приблизително, ако е за 1 мес примерно?
6. Simpatik - ползвал ли е някой подобна предплатена услуга за чужбина?

Ще съм благодарна, ако някой от личен опит може да отговори дори и частично на притесненията ми Simple Smile

Последна редакция: нд, 07 сеп 2014, 23:55 от Gergana Deleva

# 1
  • София
  • Мнения: 350
Бях в Тайланд и Камбоджа, но със самолет до и от Тайланд, а до Камбоджа ходих само на екскурзия.
Мисля, че виза могат да поставят и при влизане в Тайланд. Мойта виза беше еднократна и след излизането за Камбоджа, при повторното влизане в Тайланд ми направиха виза на границата. Как стои въпроса с влаковете немога да кажа. Моят пътепис е: http://diana-cacaotours.blogspot.com/2014/02/blog-post.html Може да е от полза. Успех! Peace

# 2
  • Мнения: 7
Благодаря за споделения разказ. Някъде пишеше, че от това лято има леки промени за визите On Arival в Тайланд...вероятно съоветните представители тук трябва да ме консултират най-точно. Тези дни ще се чуя и с тях Simple Smile

# 3
  • Мнения: 618
Здравейте,
Събрах до момента доста информация и от форума тук, и от други източници. Много благодаря на всички, които са споделили толкова подробно преживяванията си. Въпреки това имам доста неясни моменти относно самостоятелно пътуване, което съм захванала да планирам и организирам за ноември края само с начало...пък до където и до когато Simple Smile Имам със сигурност 2 месеца на разположение Simple Smile
1. Относно билети за влакове и автобуси в Тайланд, Камбоджа, Виетнам сайта, който всички препоръчват е следният:  http://www.seat61.com/. Как точно става купуването? Ако съм в движение и искам за след 1-2 дена да имам билет мога ли онлайн да го получа или...? (доколкото разбрах могат да го доставят на адрес в хотел, но пак не ми звучи удобен вариант).
2. Относно сумите и валутите докато сме на път - за такова пътуване не мога да тръгна с голяма сума в брой, която да покрие целия трип. Чудя се сметка в долари, евро или лева да имам и само с дебитна карта Visa дали ще е Ок за тези страни? Не знам дали ако сметката е в лева няма първо да ми я конвертират в долари и от там в местната валута и да губя повечко?
3. Ел. контактите - трябва ли ми универсален адаптер или са като в БГ?
4. Визи - за Камбоджа и Лаос звучи лесно и на място. За Виетнам ще подготвим от БГ - не звучи сложно. Визата за Тайланд ме притеснява относно изискването за закупени входни и изходни билети за и от страната им. Ако не започна трипа от Тайланд, а е последна страна няма как да знам от сега точно кога ще съм там и да си изкарам виза от БГ. Ако пък стартирам с Тайланд бих искала с влак да стигна до Камбоджа, но отново стигам до момента - кога точно и как да имам от сега билет за влака...Най-добре ми звучи логистично Бг-Лаос-Виентам-Камбоджа-Тайланд-(Шри Ланка при късмет, време и пари)-БГ, като самолет да се ползва само до Лаос и после на връщане от Тайланд (или Шри Ланка). Но заради изискването за визите за Тайланд може би ще се наложи да почнем от там...и вероятно да пропуснем възможността за Шри Ланка.
5. Застраховка - все още не съм се консултирала с никой, но правил ли е някой от вас и на каква стойност приблизително, ако е за 1 мес примерно?
6. Simpatik - ползвал ли е някой подобна предплатена услуга за чужбина?

Ще съм благодарна, ако някой от личен опит може да отговори дори и частично на притесненията ми Simple Smile

Здравей. Първо искам да те поздравя за избора на дестинации ще се влюбиш в тази част от Азия. Вълшебна е. Ще се опитам да ти отговоря дано съм полезна. Аз се върнах декември от тия ширини.

1. Предлагам ти да дадеш кординати на хотела и да ти ги доставят там. Всичко което купувахме или поръчваме носеха в хотела дори забравихме едни очила на един остров и тях ни върнаха в хотела. Хората са много точни към туристите

2. В Тайланд сменяхме пари. Най изгодно е да сменяш Евра в Батове ( техните пари ) в цяла Азия. На всеки ъгъл има чейндж бюро и са коректни колкото и зле да изглежда бутката  hahaha

3. Не ти трябва универсален адаптер. Азия са с нашите накрайници, но дори да не са в определения хотел или квартира в която си (в което се съмнявам) ще ти дадът всичко нужно. Хората са наистина мили и гостоприемни там.

4. Когато ние тръгвахме имахме предварително визи от тук от посолството на Тайланд беше задължително да се вземат предварително нищо че бяха само формалност и само един от групата се е разходил да ги поръча и вземе. Сега може да има промяна но това можеш да провериш в посолството им
Ето ти сайта има контакти http://www.thaiconsulate.bg
Ние пътувахме само със самолети и веднъж с бусове. Щом си решила да не ползваш самолети между съседните държави се подготви с много търпение преходите са бавни и понякога пейзажа не се сменя с часове, но на мен не ми пречеше беше уникално изживяване. Транспорта е много ефтин особенно ако сте повече хора. Пазарите се до последно и да знаете, ме първоначантата цена която Ви обявят за каквото и да е от бонбон до разходка със слонове трябва с пазарлъци да я смъкнете поне на половина за да е реална  bowuu   bouquet

5. Относно застраховките понеже съм се занимавала с това ти препоръчвам да изберете Армеец - помощ при пътуване. Нормалната застраховка излиза около 20 лв на човек за месец. Задължително си направете ! Като се замисля какви неща правихме там чист късмет е че всички сме невредими  Joy

6. Не си купувай никакви такива предплатени простотии от тук. На всяко летище и гара стоят едни момиченца и продават предплатени карти с интернет или мобилни услуги за жълти стотинки. Във всеки резорт има безжичен както и по гарите и летищата. Ние даже в един от комплексите си купихме едни бисквитки и имахме интернет на целия остров отново за никакви пари.

И накрая искам да ти пожелая едно вълнуващо и невероятно красиво преживяване в чудна Азия   Hug
Надявам се да съм була полезна

# 4
  • Луната
  • Мнения: 3 211
За тези дестинации е препоръчително да си направиш някои ваксини Wink Simple Smile

# 5
  • Мнения: 618
За тези дестинации е препоръчително да си направиш някои ваксини Wink Simple Smile


Няма такова нещо!

# 6
  • Луната
  • Мнения: 3 211
За тези дестинации е препоръчително да си направиш някои ваксини Wink Simple Smile


Няма такова нещо!

Казвам, че е препоръчително

Ето какво мисли по въпроса Националния център по заразни и паразитни болести:
http://www.ncipd.org/?page=15

Мой познат лекар (светило в областта на паразитните заболявания) препоръча това на моя приятелка, която беше в този регион миналата година Wink

# 7
  • Мнения: 618
Аз звънях месец преди да заминем точно там и ми казаха че няма ваксини за Азия  newsm78
Как е препоръчително а не го препоръчват  newsm78 И ако реши човек да се ваксинира сам ли да си измисли списъка или коктейла който се инжектира.
Ваксините са много важни за Африка заради комарите.

# 8
# 9
  • Мнения: 7
Благодаря на всички за съветите!

Изчетох доста пътеписи, разкази, снимки от лични преживявания, за да не съм краааайно изненадана.
Въпреки, че за тези ширини съм наясно вече, че всичко е крайно различно от Европа и не трябва да търся никакво сравнение...и ще бъда леко шокирана Simple Smile
Относно ваксини - препоръчителни спрямо визовия режим няма, но след разговор с центъра по заразни и паразитни болести по мое желание е добре да се сложат следните:
1. Дифтерит и тетанус (преваксиниране дори и за тези, които имат) - 17 лв
2. Хепатит А - 68 лв
3. Коремен тиф - 40.50 лв

За визите с Тайланд и Виетнам ето как стоят нещата към днешна дата (след разговор на представителствата им в София):
1. Тайланд - вади се само от България, вече не може при пристигане там и цените са следните: 30 евро за еднократно влизане, 60 евро за двукратно.
2. Виетнам - 20 долара за разрешително от Виетнам (което с някаква давност, но не знам каква), 60 долара за еднократно влизане, 100 долара за двукратно.

Относно наземното придвижване в района (влакове/автобуси) - ориентирах се, че може и на място да си купуваме 1-2 дена преди следващата дестинация.

Относно пари/карти/валути - вероятно ще тръгнем с някаква сума в долари в брой, която в Тайланд да обменяме в бати, а другите страни може да разплащаме и направо в долари (на място ще се ориентираме вероятно кое как върви). Въпрос обаче с дебитните карти дали мога да съм сигурна, че ще мога онлайн да се разплащам навсякъде и да тегля от банкоматите в страните? Вероятно ще имаме към 2 банки по 2 карти - и Visa Electron, и Debit MasterCard.

Относно застраховките - много хора препоръчват Армеец и вероятно като закупим билета за тръгване (което трябва да се случи най-късно до 2 седмици, ако искам да тръгнем по план края на ноември:) ще се свържем и с някой техен представител, но за мое спокойствие съм сигурна, че застраховка ще си направя Simple Smile

Мисля, че поизясних много от нещата (сигурно като кацнем няма да се чувствам точно така:), остава ми само лекото притеснение за дебитните карти. Нямам кредитна, не искам да имам и се надявам да не ми се наложи да си правя само заради пътуването.

Отново много благодаря на всички, които така адекватно реагират на въпросите ми!

Лека вечер!

# 10
  • Мнения: 437
Относно ваксините аз също мисля , че не са наложителни.
Ако правиш противохепатитна по-добре маправи направо комбинирана.
Някъде около 200 лева са апликациите общо , но поне ще си защитена истински и ще ти е от полза за години и в БГ ...дори при елементарно посещение при зъболекар Simple Smile
Мисля , че ваксината ти осигурява защита за 5 години.

# 11
  • София
  • Мнения: 350
Не мога да взема отношение по ваксините. Това е доста лично решение. Но за дебитните и кредитни карти мога да изкажа мнение. Дали е дебитна карта или кредитна с малък лимит (около 2000лв.) е без особено значение ако се злоупотреби с тях. За теглене от банкомат проверете във вашата банка какви са условията, но по принцип не са изгодни. Изгодно е да се плаща с карта. Вие ще сте по-дълго време там и е добре да имате някакви средства в запас за всеки случай. Кредитната карта ви дава това предимство - да разполагате при нужда с пари, които не сте внесли. Честно казано аз не посмях да ползвам там карта, но и нямах такава нужда. Ако ви се наложи избирайте банкомати в банки или молове, където се очаква да има камери. Но все пак не е толкова опасно, защото при не ауторизирани транзакции банките възстановяват сумите, но това пак трябва да проверите във вашата банка. Другото е, че е по-добре парите да са в повече от една карта, защото може да се блокира (все пак се ползват чужди АТМ) и да останете без пари. Аз плащам през интернет билети и т.н., нося определена сума пари в дребни купюри (за доларите искайте от нови емисии) и поне 2 карти - 1 дебитна и 1 кредитна. И още нещо. Направете си СМС известяване и така при всяко теглене ще получавате известие. Ако получите известие за теглене, което не е ваше - веднага може да блокирате картата.

# 12
  • София
  • Мнения: 350
И нещо друго. В Камбоджа плащахме в долари или в тайландски бати. Не искаха да плащане в тяхната валута, а и тя е толкова обезценена.

# 13
  • Мнения: 7
Привет отново,

В момента отново чета за дебитни/кредитни карти - ще разполагаме с 3 или 4 дебитни карти(и Виза Електрон, и Мастъркард) по 3 сметки в 3 банки. По всички сметки ще има достатъчно пари, за да можем да реагираме в случай на блокаж на някоя от картите/сметките. Дебитните Виза Електрон са Ок за теглене от банкомат: 3 лв.+1.5% от сумата т.е. ако изтегля равностойността на 400 лв ще имам 10 лв такса). За банкоматите вярвам ще се оправим с тези карти, по главният ми въпрос е дали ще можем да си правим безпроблемно резервациите за нощувки и самолетните билети, които ще взимаме в движение (от тук взимаме само до първата дестинация, защото нямаме фиксирано време и план).
За доларите - вървят и в Лаос, и Камбоджа и Виетнам, но не и в Тайланд. Надявам се правилно съм разбрала Simple Smile

# 14
  • Мнения: 4 335
Просто кредитни карти се приемат на повече места за онлайн резервации. Не може да се каже дали ще ти свършат работа само дебитни, но ако не стане един хотел, ще пробвате друг, ако на един сайт не мине дебитна карта за самолетен билет ще трябва да търсите друг или агенция. Това е.
Иначе за теглене кеш без съмнение по-добре дебитна карта отколкото кредитна, а за плащане на място е почти все едно (ако не смятаме евентуално кешбек от кредитната карта).

Общи условия

Активация на акаунт