Искам да кажа ... (16)_22.12-28.12

  • 37 958
  • 724
  •   1
Отговори
# 330
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Не съм привърженик на предварителното паприковане на сланината.

В случаите, в които поднасям, режа тънки парченца колкото пощенска марка, подреждам връз една голяма дъска и ръся с лют и сладък червен пипер, смлени черен пипер, кимион, сминдух; сронвам чубрица и малко мента. Изглежда по-ефектно и ароматите са свежи.

На всеки ред ръсиш сол, нали, Янтра? Хубаво е прясната сланина да отлежи една нощ във ледена вода. Чудесно е ако преди охлаждането във водата са били кипнати зърна бахар и няколко дафинови листа. На сутринта водата е кървава, а сланината по-бяла. Идеални за осоляване са слоеве от 2-2.5 см - по-дебелите парченца се разцепват до получаване на тази дебелина. Има едва видими ципи, по които се прави това. Мнозина считат за деликатесен само най-външния слой, често оставян с кожа. По-вътрешните също стават, но са с малко по-кашава констистенция. Те се ползват за готвене, за добавки към постна кайма (заешка, дивечова, козя).

Пъстрата сланина излиза към ребрата. Пръжки се правят от други тлъстини. От стопената мазниона при пърженето им се приготвя мас за готвене и сладкиши, но първо се прецежда и кипва с няколко спаружени ябълки - да убият аромата на пържено.

При поръсване с праз разумно е да се избере оная част от стъблото, където листата във вътрешността са бледо жълти.

Много разумно е заедно със марките сланина да се поднесат препечени на плоча малки хлебни филийки. Аз винаги им ръсвам малко сминдух, просто така.

Последна редакция: пт, 26 дек 2014, 20:48 от Куркума

# 331
  • Мнения: 10 503
Благодаря ви, ще ги сваря преди скарата.

# 332
  • Пловдив
  • Мнения: 23 674
Да, навсякъде добре наръсвам със морска сол, баба подчерта. Изкиснах я, обаче без подправки, само вода и в хладилника. Сланината е тънка, към 3 см Simple Smile


Чек, ако си много закъсала за сланина - след месец някъде ще мога да ти пратя Simple Smile

# 333
  • Мнения: X

Чек, ако си много закъсала за сланина - след месец някъде ще мога да ти пратя Simple Smile

Много благодаря. bouquet
Родителите ми ще идват в края на януари и ще им кажа да донесат.

# 334
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Уши на скара са деликатес за колячите. Стават набързо - докато горелката работи по четината първия път. Утрото е мразовито, прехвърчат снежинки, подавате си един-другиму паница с вино, възбудени и гладни сте. За да се случат добри за скара, трябва да са отрязани ниско, да има и малко "основа", инак печения хрущял не е кой знае какво. Но бива да е ясно, че това е ядене не баш за всеки, но за премръзнали, пийнали, сдружени мъже.

# 335
  • Ако искаш да бъдеш щастлив, бъди!
  • Мнения: 10 142
Боже, лигите ми потекоха от тез сланинки разни - с пипер, без пипер, готови и още в процес на приготвяне...Ушите не ме съблазняват, даже хич, обаче сланинката - даааа.

Жаки, много са ми приятни твоите постове, някак картинно разказваш, всичко си представям, все едно съм там. И малката лакомница си я представям как пита "чичко, а хубаво ли е месото, дето го ядеш" Joy Joy Ама как ги правите тези яшни деца бе, да питам аз (това е лаф от друга история ама нейсе) newsm78 У нас все едни злояди се въдят, мъка голяма. Що не ми япратиш таз малка сладка Жаки да се порадвам малко и аз на дете, което яде с кеф, а не със зор и кандарми...

Между другото, като четох тия дни за притесненията ти относно гостите - дали ще са доволни и пр., си дадох сметка, че никога не съм се замисляла, че хотелиерите може да имат такива притеснения по отношение на гостите. Мислех си - предоставят стаи, храна - ползваш. Ако ти харесва - харесва, ако не - твоя работа.

На Нино Коледната семейна приказка също много ми хареса, макар и нашата да е горе-долу същата, само без коледарите. Иначе и ние четири поколения се събираме по тези празници и голямо месене, точене и приготвяне пада, пък после съответно и ядене Joy Joy

Янтрините момчета ме радват - особено малкото, което самО си мести пионките от Не-се-сърди-човечето. Joy Joy Joy

Боже, Куркума, цяла Ода за сланината си написал! Чиста проба поезия.

# 336
  • Мнения: 4 569
Честит сняг на софиянци!
Вече стана зима. Някак по-празнично е.

# 337
  • Мнения: 4 500
 #Crazy Естел, ако не беше ти, нямаше и да разбера, че имаме вече сняг. Аз тука от 17 часа съм се опънала и вися във форума /че съм сама 2 дни  Mr. Green/

# 338
  • Мнения: 10 503
Честит сняг на софиянци!
Вече стана зима. Някак по-празнично е.
Дааа, явно всички го чакат Simple Smile. Мъжът ми излиза на балкона и казва - хайде да излезем навън да се разходим. Аз му казвам - супер, хайде утре на Витоша и той - ееее, нее Laughing

# 339
  • Мнения: 4 500
Не обичам снега аз, но не е нормално на Бъдни вечер да се чувствам все едно ми е на детето рожденият ден  Simple Smile За справка - роден е на Гергьовден  Heart Eyes

# 340
  • Мнения: 12 986
Светълчо, ние нямаме друг бизнес, хотелът храни нас, децата ни и 60 човека персонал, ако не ми пука и не се опитвам да предоставя качествена услуга, тези хора няма да дойдат отново, хотели бол, че и по- луксозни и нови. Та аз гледам да предлагаме добро обслужване, вкусна храна и да печеля редовни гости. Това лято правихме ремонт на всички стаи, инвестирахме много голяма сума и сега трябва да работим много добре, за да излезем на чисто в края на годината. Може би, хората на които не е основен бизнес или не го работят сами не им е толкова присърце, ама ние нямаме алтернатива, всички яйца са ни в тази кошница:) Да дава Бог на хората добри доходи, че да могат и да почиват. Мисля ,че казах тази Коледа е първата от 5-6 години, в която е пълно на 100% и поне 30 гости не можехме да поемем, дано се подобрят трайно нещата, а не е само временно. Още неща има да се парвят и да се подобряват и кадрите не са най- добрите възможни, ама каквото такова:) Ако много закъсам пуска намаления за Бг мами и все ще издаяним:)) Шегувам се:) Ама по тоя повод една случка хем леко забавна, хем тъжна- миналата година, нашия колега си отваря пощата ( той е членува в една организация, която се занимава с балготворителност) и вижда писмо от негов познат от въпросната общност, текста беше кратък -Помощ, приятели, спасявайте ме, моля купувайте риба или предлагайте на познати:) Човекът рибарници има, ама позападнал бизнесът и кредити чакат, та беше пратил това до над 500 човека. Та и аз така видя ли зора, тука ще кажа първо:)
А Жаки милата е много ящна, аз кава всичко обичам да ям и се започва голямо изреждане:) Ама наистина всичко яде, лук, чесън, салата мели наред:) Дали защото, като бременна бях в Мексико и ядох много люто, малката оня ден без грам назландисване подпука на баща си подлютеното шкембе чорба, сърба и вика ухааа:))))

# 341
  • HH
  • Мнения: 3 257
Весели празници и от мен.

Тук тихичко се сипе снежец. Стана ми коледно и на мен. От питката с късметите ми се падна бобчето. Вчера по стар обичай бяхме канени на свинчекол, пък днес пекохме пуйка. Домашно производство от баба, има няма 9кг. Утре пак ще каним гости Simple Smile

Чек, сестра ми има херпес на окото. Много неприятно. Тя се маже с ацикловир или ацик и като усети,че и излиза директно започва и антибиотици.

# 342
  • Мнения: X

Чек, сестра ми има херпес на окото. Много неприятно. Тя се маже с ацикловир или ацик и като усети,че и излиза директно започва и антибиотици.
Тук не мога да купя никакво лекарство без рецепта. А за антибиотиците четох, че не действат при херпеса. Те вече четвърти по ред й дават и в момента окото й е още по-зле. Стои в стаята си на тъмно и слуша музика, казва че я боли от светлината. Утре пак сме в болницата и вече и аз не знам какво ще правя.

Последна редакция: пт, 26 дек 2014, 21:56 от Анонимен

# 343
  • HH
  • Мнения: 3 257

Чек, сестра ми има херпес на окото. Много неприятно. Тя се маже с ацикловир или ацик и като усети,че и излиза директно започва и антибиотици.
Тук не мога да купя никакво лекарство без рецепта. А за антибиотиците четох, че не действат при херпеса. Те вече четвърти по ред й дават и в момента окото й е още по-зле. Стои в стаята си на тъмно и слуша музика, казва че я боли от светлината. Утре пак сме в балницата и вече и аз не знам какво ще правя.

Много зависи кога започва да ги пие. Ако вече е избило и има ранички наистина АБ не помага. Сестра ми го има повече от десет години вече и със събуждането сутрин като забележи, че и е подуто окото, пие голяма доза ацик и го убива преди да се е показала и раната. Не е добре, че не можеш да си вземеш лекарства, опитай се да си набавиш повече, ако има как.

# 344
  • Мнения: X
Окото силно се зачервява, но няма ранички. Това за което говоря е херпес на роговицата, може би при сестра ти е нещо друго.  :peace:8

Общи условия

Активация на акаунт