Изучаване на латински език в училище

  • 4 948
  • 28
  •   1
Отговори
  • Germany
  • Мнения: 7 944
Здравейте,
Пускам темата в клюкарника за да събера повече мнения. Моля, модераторите да не я местят, поне днес.
Живеем в Германия и на големият ни син му предстои влизане в гимназия /тук това става след 4ти клас/. Харесали сме едно училище, което е нещо като нашата класическа гимназия, с изучаване на латински от 5ти клас. Училището много ни хареса и като концепция и като ниво на подготовка и като условия. Притеснява ни само латинския... Тук във всяка гимназия има латински от 5 или 6ти клас, но в другите гимназии, би могъл да бъде заменен с френски и обучението не е толкова интензивно /по 3-4 часа седмично, срещу 5 часа седмично в избраното от нас училище/. Като цяло тук смятат, че латинският дава една добра основа за изучаването на другите романски езици и помага за по доброто усвояване на немският. Нас, като че ли по скоро ни притеснява, факта че започват от 5ти клас, отколкото самото му изучаване...
Моля, за вашите мнения, относно ранното изучаване на латински език и ползата от изучаването му по принцип. Интересно ми е също така, вие какво бихте решили, ако изборът е между училище с интензивно изучаване на латински, което предлага също така, много добро обучение по останалите предмети, добра среда и като цяло е с много добър рейтинг и училище с интензивно изучаване на английски /в което латинският е от 6ти клас/ и е с не толкова добри отзиви.

# 1
  • Мнения: 6 993
Не е страшен латинският  Peace Всъщност, аз както повечето хора в България, съм го учила чак в университета, но според мен не е страшен. И да, наистина дава много добра основа за изучаване на романски езици. Аз го учих като част от френска филология и въпреки че вече знаех френски, много неща по логиката на самия език ми се светнаха, когато започнахме и латинския. Благодарение на френския и латинския, после италианският много ми вървеше. А румънски поразбирвам без да съм го пипвала, когато става въпрос за писмен текст. Така че е факт, че си е добра основа за романските езици.
А относно втория въпрос, определено бих избрала училището с по-добри отзиви и малко по-сериозно учене не би ме стреснало.  Peace
Успех!

# 2
  • Мнения: X
Аз съм учила латински в университета. Предполагам ще учи спрежения и склонения, сентенции. Латинският е логичен, приятен език. Няма нищо притеснително според мен.
Има дечица по този свят, които на доста невръстна възраст се сблъскват с гръцка граматика, или с иврит, или пък с арабски йероглифи.... Тях питаш ли ги, горките.  Grinning

# 3
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Не виждам нещо страшно в латинския, особено след като детето вече има представа от падежна система, след като сте в Германия. Кофти е само, че няма толкова съобразени с възрастта четива на латински.

# 4
  • Мнения: 7 171
Какво съвпадение! Дъщеря ми започва да учи латински от тази седмица, в осми клас е. Миналия семестър учиха китайски. Освен това трябваше да избере между три езика (трети след английски и френски) за следващата година и между испански, мандарин и латински, избра латински. И ние много се чудихме. Тя имаше интерес към испански, но накрая избра латински. Търсих инфо относно смисъла от изучаване на латински. Аз имам същите мисли като това, което си написала - добра основа за чужди езици. Аз бих избрала въпросното училище. Английски ще научи лесно. Латински знаят много малко хора - дава му някакво предимство в бъдеще.

О, аз също съм учила латински, медицински. Ще мога да и помагам уж.

# 5
  • Germany
  • Мнения: 7 944
Благодаря ви момичета!   bouquet
Ние определено клоним към по доброто училище, но ми се искаше да "чуя" още мнения, защото нито аз, нито съпругът ми се ме учили латински и нямам ясна представа от езика, както и от ползите от изучаването му.

# 6
  • Мнения: 4 418
Английски и евентуално Мандарин към момента плюс езика на държавата в която си, другото е губене на време.

# 7
  • Мнения: 2 761
Личното ми мнение е,че латинският е един мъртъв език,а немците са изключително назадничави в мисленето си,след като още не са го изхвърлили от програмите си  Peace
Като цяло го вкарват заради избора на професии като правото и медицината,но едно дете в 5-ти клас няма как да е ориентирано за бъдещето си.А и може да реши да не следва в Германия,така че не знаенето на езика няма да му попречи по никакъв начин.Светът е динамичен и човек трябва да е гъвкав.
Аз не бих губила времето на детето ми и бих намерила друга хубава гимназия без изучаване на латински и старогръцки(туй което предлагат някои "добри" немски гимназии).По-добрата инвестиция към момента е учененто на китайски и руски.

# 8
  • Мнения: 999
Латинският е наистина прекрасна основа за изучаване на други езици след това и то не само защото е корен на голяма част от лексиката. Освен това е труден, така че после който и език да подхване, ще му е по-лесен  Laughing Това в кръга на шегата (донякъде Simple Smile)

Аз го започнах в 8ми клас и освен да ми е бил от полза, друго не се е случило, не мисля, че е драма да се започне и по-рано, важно е как се преподава просто. Със сигурност не съм съгласна, че е губене на време, на тази възраст децата са адски възприемчиви и няма да му е за сметка на друго. По времето, което аз го учих, учехме 4 езика паралелно и нищо не ми стана  Grinning

Успех Simple Smile

# 9
  • Мнения: X
Учила съм латински в гимназията интензивно - 4 часа седмично 8, 9 и 10 клас и 7 часа в 11 и 12.
Полза определено няма, а това с лесното научаване на други езици е доста надценено. Лесно се учат езици, когато на тези години се занимаваш усилено с тях. Създава известен усет към езици с падежи (които съучениците ми от руското училище, например, вече имаха) и общ поглед върху части на речта и конструкции, които намират аналог в италиански, например. 
В Германия така или иначе нямате особен избор предвид отношението към класическото образование, но от своята камбанария не съм в особен възторг от превеждането на Цезар в 10 клас и Цицерон - в 11. Освен ако не говорим за деца със специален интерес, разбира се.

# 10
  • Мнения: 4 841
Не е страшен латинският  Peace Всъщност, аз както повечето хора в България, съм го учила чак в университета, но според мен не е страшен. И да, наистина дава много добра основа за изучаване на романски езици. Аз го учих като част от френска филология и въпреки че вече знаех френски, много неща по логиката на самия език ми се светнаха, когато започнахме и латинския. Благодарение на френския и латинския, после италианският много ми вървеше. А румънски поразбирвам без да съм го пипвала, когато става въпрос за писмен текст. Така че е факт, че си е добра основа за романските езици.
А относно втория въпрос, определено бих избрала училището с по-добри отзиви и малко по-сериозно учене не би ме стреснало.  Peace
Успех!

Щях да напиша почти същото, и особено подчертаното, само че в моя случай основният език не ми е френски  Peace

Не зная доколко мнението ми е меродавно, защото имам известни професионални изкривявания. Пристрастна съм към изучаването на езици по принцип. Никога не гледам на един език като на инвестиция, а като на прозорец към една нова култура; като на парченце от пъзел, което ми позволява да виждам все повече и повече части от общата картина. Като предизвикателство за ума и разширяване на общата култура. В момента поднових заниманията си по език, който няма да ми донесе никакви ползи (освен ако не отида в съответната страна, и където ще мога гордо да си напазарувам в магазина или да си поръчам кафе  Laughing ), но това ми носи страхотно удоволствие. Предизвикателството, еуфорията от научените думи, "откритието" на връзки и препратки към други езици, повтарянето на първите изречения... велики за мен усещания  Heart Eyes

Това, че езикът е "мъртъв" и няма актуална литература според мен е плюс. Латинският не е подложен на естествените трансформации, които претърпяват активните езици, и може да се учи спокойно по същия начин, по който се е учил преди 100 години; знанието е крайно в известен смисъл.

# 11
  • Мнения: 2 843
Учила съм латински в гимназията интензивно - 4 часа седмично 8, 9 и 10 клас и 7 часа в 11 и 12.
Полза определено няма, а това с лесното научаване на други езици е доста надценено.

За теб полза може да няма, но за други - има. Мъжът ми е учил латински в гимназията (Класическата гимназия) и с романските езици се справя много добре. Бяхме в Италия, той никога не е учил специално италиански, но опитваше да говори езика през латински: разбира се, вероятно е правил невъобразими грешки, измислял си е разни конструкции, но беше факт, че го разбираха напълно и като за ежедневна комуникация това ни помогна много.

П.П. Друг случай за непосредствените ползи от латинския: пристигаме в Тирана през нощта; в хотела, в който трябваше да бъдем настанени, останал само един възрастен човек на рецепцията, който не владее английски. А ние пък не говорим албански. Оказа се, че човекът разбира италиански (влиянието на Италия в Албания е голямо: постоянно гледат италианска телевизия и понаучават езика). И пак през латински мъжът ми се опита да общува с рецепциониста на италиански: разбраха се идеално - за закуската, паркинга и пр.

Последна редакция: пн, 02 фев 2015, 11:33 от Аглая Епанчина

# 12
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Когато учих в универитета латински, знаех английски, а и ми върваха езиците, та латиснкият ми беше доста лесен за разлика от всичките ми колеги. Обаче след това учих италиански без никакъв проблем, като се залсушам, разбирам испански, френски ...
Много добра основа си е  Peace

# 13
  • Мнения: X
Английски и евентуално Мандарин към момента плюс езика на държавата в която си, другото е губене на време.

Държавата, в която съм мандарини има само по дърветата. Тъкмо ги обраха, портокалите още зреят.  Rolling Eyes

Нищо страшно няма в латинския наистина. Хубаво ще е ако се изучава в училище, само не знам откъде ще намерят учители.

# 14
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Английски и евентуално Мандарин към момента плюс езика на държавата в която си, другото е губене на време.



Нищо страшно няма в латинския наистина. Хубаво ще е ако се изучава в училище, само не знам откъде ще намерят учители.
Е, как от къде - от Източна Европа  Naughty

Общи условия

Активация на акаунт