Отговори
  • Мнения: X
Ето и поредната нова тема! Пожелавам само хубави резултати на всички момичета, които влизат тук! А на всички, които се присъединяват сега искам да кажа да бъдат спокойни, защото са попаднали на точното място за съвет. Моля, преди да си задавате въпросите да прочетете информацията, която е тук.

Ходете веднъж годишно на преглед с колпоскоп и цитонамазка! Биопсия, ЧПВ-тест и друга допълнителна диагностика правете само, ако има индикации за тях!


Внимание! Форумът НЕ е лекар. Възможно е информацията тук да е непълна или неточна. Моля, прочетеното тук, както и съветите на потребителите да се приемат само информативно! Не предприемайте каквото и да е само лечение, защото може да има тежки последици! Консултирайте се с вашия лекар!


Координати на лекари:
- доц. Попова, завеждаш клиника на МБАЛ "Сердика" - София.
Гинекологична клиника МБАЛ "Сердика" : 024889950 при акушерките
и на доц. Попова - 024889970.
ул. Сливница, 231, ет. 1 тел: 028317671, понеделник, сряда и четвъртък от 15 часа.

     - д-р Ралчева, GSM: 0888 318 967, сл.тел. 02/ 971 4898, вътр.31 - за преглед, биопсия
     - д-р Ганчева, GSM: 0888 754 077, ул. Поп Богомил 23, сл.тел. 02 983 64 06 и Моб. тел. 0888754077 /след 14 часа за записване на часове/

     - доц. д-р. Цветанка Дянкова К.М.Н. акушер-гинеколог, онколог, хирург, тел: 02/ 873 2273 и 0888/ 661 543, e-mail: tzv.dyankova@mail.bg

- д-р Божидар Славчев, гр. София, ж.к. "Стрелбище", ул. "Костина" 6, тел. 02/ 408 1843, 02/ 859 6071, GSM 0885/ 654 925

  - проф. Карагьозов - преглежда в Токуда понеделник и четвъртък, тел. на рецепцията 02/ 403 49 28 (трябва да си запазите час на рецепцията).

     - д-р Красимир Недялков, акушер-гинеколог, онколог и началник отделение "Оперативна гинекология" в 1 АГ "Света София", GSM: 0888/ 639 061, тел. в частния кабинет: 02/ 858 9024.

     - Д-р Нейкова сл.тел.9792068 ДКЦ  Д-Р ГРИЙНБЕРГ БАН - 25 ти блок - само за прегледи /цитоназамка,колпоскоп/ няма предварително записване и не работи със здравна каса

     - Доц. Горчев - Плевен  - ул. "Гео Милев" №14 - тел. 064/ 800 292; 064/ 800 417 и Плевен ул. "Цар Симеон" № 23 и телефони : 064/ 805 666; 064/ 8181; 064/ 806 838

-Д-р Камен Ямаков
/акушер - гинеколог/,АГ кабинет,гр. Пловдив , кв.Капана
ул."Стефан Веркович" 3 ,ет 1
/в сградата на  Агенцията по вписванията/
GSM : 0888 65 23 47

-Д-р Гергана Коларова
София, ул.Ангел Кънчев 34, ет 1
за записване на  часове и допълнителна информация 02 873 22 93

Д-р Стефан Ковачев
ВМА,Записване за преглед: (02) 922 51 28 -- всеки присъствен ден от 14 до 17 ч.

Д-р Иван Димитров
САГБАЛ „Д-р Щерев” ул. Христо Благоев # 25-31 ж.к. Разсадника
гр. София 1330 България
За записване на час: (02) 920-09-01;  0887 251 298;

Полезни връзки в интернет:
http://www.puls.bg/health/sex/news_3504.html - Рак на маточната шийка - рисковите фактори (І част)
http://www.puls.bg/health/sex/news_3524.html - Рак на маточната шийка - рисковите фактори (ІІ част)
http://www.hpv-bg.com/ - на български за digene HPV hc2 test
http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001491.htm - (Cervical intraepithelial neoplasia, CIN) (source: U.S. National Institutes of Health)
http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/detection/Pap-HPV-testing -   Цитонамазка, ПАП тест (PAP smear)(source: U.S. National Cancer Institut)

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B8%D0%B … D0%B7%D0%B8%D1%8F - Цервикалната интраепителна неоплазия (ЦИН) (на английски: cervical intraepithelial neoplasia, CIN)

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B … D1%86%D0%B8%D1%8F - Конизация

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%90%D0%9F_%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82 - Пап тест

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D0%BE%D0%BF%D1%81%D0%B8%D1%8F - Биопсия

Abnormal pap test
http://healthcenter.indiana.edu/answers/explaining-abnormal-pap.shtml

ПАП тест (цитонамазка) и класификация на резултатите
 
ПАП тестът е медицинско изследване за ранно откриване и диагностициране на рак на шийката на матката при жените. Тестът е разработен през 1928 г. от американския патолог от гръцки произход Джордж Папаниколау.

Цитонамазката позволява да се засече заболяването в най-ранните му стадии, когато оперативното лечение в много голям процент от случаите води до излекуване, а също така да се установят онези предракови състояния, при които е необходимо само да се обгори засегнатият участък върху шийката на матката.

Сравнително проста и безболезнена, тази процедура обикновено се извършва в лекарски кабинет или клиника. С памучни шпатули или малки четчици (четчиците са предпочитани през последните години) се вземат проби от лигавицата на маточната шийка, после биват оцветени и изследвани под микроскоп. Резултатите от така направеното цитологично изследване (цитонамазка, натривка) се класифицират в пет групи по Папаниколау (PAP I-V, т. нар. Мюнхенска номенклатура от 1975 г.[1]) по следния начин:


    PAP I - няма възпалени или възстановени изменения. Препоръка: Рутинно подлагане на предглед след една година.

    PAP II - наблюдава се цервицит (възпаление на шийката на матката) и / или метаплазия (доброкачествено преобразуване на клетки). Препоръка: ако измененията са ясно изразени, може да се направи терапия на възпалението или хормонална терапия и обстоен преглед на шийката на матката.

    неофициално, но често използвано класифициране: PAP II К[2] или понякога PAP II W[3] - неясен (съмнителен) резултат. Това включва намазки, които не са достатъчно добри, за да се направи еднозначно заключение или намазки с променени клетки, които не могат да се класифицират като атипични, но не са и нормални. Препоръка: необходима е контролна цитонамазка.

    PAP III (в България понякога се отбелязва като III А) - неясен (съмнителен) резултат. Тежко възпалено или дегенеративно изменение, което не може еднозначно да бъде класифицирано като доброкачествено или злокачествено. Следователно не може със сигурност да се изключи наличието на карцином. Препоръка: необходима е контролна цитонамазка в кратък срок и / или биопсия (вземане на материал за хистологично изследване[4]).

    PAP III D (в България понякога се отбелязва като III Б) - лека до среднотежка дисплазия (ЦИН I или II). Няма наличие на ракови клетки. Измененията могат да се развият до раков процес Карцинома ин ситу (CIS, Carcinoma in situ). Препоръка: нова цитонамазка и колпоскопия в рамките на три месеца.

    PAP IV A - тежка дисплазия или Carcinoma in situ (CIS). Препоръка: краткосрочно нова цитонамазка и колпоскопия, както и биопсия.

    PAP V - съмнения за инвазивен карцином. Препоръка: биопсия за хистологично изследване.


След поставяне на диагноза ПАП 2 или ПАП 3 може да се проведе някакъв вид лечение или не. Това преценява лекарят на базата на вашето индивидуално състояние. при установяване на ПАП 4 или 5 обикновено се извършва конизация и/или друг вид лечение.

Препоръчва се жените и момичетата, които водят полов живот, веднъж годишно да се подлагат на ПАП тест, започвайки от 1 до 3 години след първия сексуален контакт, но не по-късно от 21 годишна възраст.


Независимо от групата, в описателната част на едно изследване може да е споменат терминът "койлоцити". Това означава клетки, видимо променени от присъствие на вирус в тях. Най-често се касае за вируси на човешкия папилом (HPV). Цитологичното изследване не е в състояние да разпознае какъв точно е вирусът, нито дали е от вирусите, които могат да предизвикат рак. За такова разпознаване е необходимо вирусологично изследване - ДНК-анализ. Цитологичното изследване (т.нар. профилактична цитонамазка) не е в състояние да потвърди с категоричност присъствие на НРV в маточната шийка. Това изследване може да заподозре с различна степен на достоверност присъствието на вируса и с никаква степен на достоверност - да докаже връзката между наличния вирус и риска от рак. Колпоскопията не може дори да заподозре присъствието на вирус в нормално изглеждаща маточна шийка. Това изследване, обаче, пределно ясно различава измененията, причинени от НРV, от всички други изменения на шийката. Именно колпоскопията дава безспорни основания за взимане на тъканна проба (биопсия), която спада към най-надеждните методи за поставяне на окончателна диагноза.
Биопсията спада към най-надеждните методи за поставяне на окончателна диагноза. Тя разпознава дали дадено изменение на лигавицата е причинено от НРV или не. Най-честото изменение, причинено от НРV, е папиломът на маточната шийка. Той се открива чрез колпоскопия, но се доказва само чрез биопсия. Освен това, само биопсията е в състояние да ни осветли по най-парливия въпрос - налице ли е истинско предраково състояние и дали не е започнало развитие на същински рак. Но и биопсията не е универсален диагностичен метод. Тя, например, не може да установи към кой тип НРV спадат вирусите, причинили даден папилом, т.е. дали това а "добрите" или „лошите” типове.
Вирусологичното изследване не разпознава има ли някакви изменения по маточната шийка - както папиломи, така и други; ако има изменения - дали те са предракови или не; ако измененията са предракови - каква е тяхната тежест; има ли начално развитие на рак.
Отговор на всички тези въпроси търсим чрез другите методи - цитологично изследване, колпоскопия, биопсия. В замяна на това, вирусологичното изследване и по-специално ДНК-тестът със сигурност доказва присъствието на НРV в маточната шийка и, което е най-важно, какъв тип е въпросният вирус. Никое друго изследване засега не е в състояние да отговори на последния въпрос.
Както личи, за да си струва да се притеснявате от вирусите на човешкия папилом далеч не е достатъчен обикновен преглед или само едно изследване. Необходимо е да се използва целият арсенал от диагностични средства, с които съвременната гинекология разполага. И когато този арсенал е използван, необходимо е резултатите да се интерпретират и обобщят за Вашия конкретен случай - от гинеколог, на когото имате пълно доверие. И едва тогава да започнете или да не започнете лечение.


Трябва ли да се обгаря раничката на матката

Задължително ли е обгарянето на раничката на шийката на матката при жените?

По-рано се смяташе, че раничката трябва задължително да се обгори, за да не се превърне в рак. Доказано е, че този метод, в сравнение с другите, дава по-голям процент усложнения във вид на ендометриоза, болков синдром, нарушаване на процеса на раждане и др. Затова лекарите в много редки случаи препоръчват този метод. За лечение на ерозия на шийката на матката днес се използват други методи, като химична коагулация, лазерна коагулация или криокоагулация.


Резултатите от изследванията опровергават мнението, че след изгаряне на раничката няма опасност от рак.

Въздействията върху шийката на матката, ако се правят без съответните показания, не предпазват от развитие на рак на шийката на матката. Дори напротив, ако лекарят не е определил правилно какво точно има на шийката и го е изгорил, това може да предизвика развитие на процеса. Установено е, че многократните изгаряния могат да предизвикат левкоплакия.

И още една заблуда: много жени смятат, че при ерозия могат да помогнат тампони с масло от алое. Но лекарите са категорично «против». Те смятат, че използването на тампоните с алое, при всякакви видове ранички е изключително вредно. Обяснението е, че всички тези вещества са биостимулатори и могат да нарушат процеса на клетъчното диференциране на тъканите, както и да стимулират предракови процеси 6 шийката на матката.


Връзки към по стари теми:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=812558.msg … 34685#msg30534685 тема 33
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=791606.0;;19 тема 32
тема 31 http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=776247.0;;20
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=739805.msg … 20764#msg26220764 -тема 29
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=718746.0-тема 28
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=709919.0-тема 27
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=702179.0 - тема 26
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=866331.0;topicrefid=19 тема 35

Последна редакция: чт, 07 яну 2016, 11:01 от Анонимен

# 1
  • в Низината
  • Мнения: 705
След като писах видях, че има нова тема и затова тук копирам това, което написах в нея:

_Buffy_ , препоръчвам ти Христамян. За него обаче много се чака. Ако е нещо спешно, като му обясниш, би могъл и да те вмести в графика по-скоро евентуално, но само, ако някой освободи час. Кабинетът му е зад Тримонциум.
Другата лекарка, която мога да ти препоръчам, е д-р Досева. Нейният кабинет е зад кино Гео Милев. Знам, че в събота работи и в Пазарджик. Много е внимателна и цената на прегледите при нея, заедно с ехограф, са най-ниски.

Аз в понеделник ще ходя на преглед. След поредната операция, с която завърших миналата година, сега се надявам най-накрая вече всичко да е наред.

Късмет и здраве на всички вас!

# 2
  • София
  • Мнения: 11 989
пожелавам си да няма нови хора в тази тема, а старите да се хвалим само с добри резултати.

# 3
  • Мнения: 107
пожелавам си да няма нови хора в тази тема, а старите да се хвалим само с добри резултати.

Страхотно пожелание! Нека е и от мен!

# 4
  • София
  • Мнения: 1 902
Пожелавам и аз само добри резултати  Hug

Да кажа,че не разбирам недоволството от Ганчева Rolling Eyes , аз съм много доволна от нея и като лекар и като човек Peace

# 5
  • Мнения: 19 302
Аз писах в скрития текст, че не говоря само за нея и че на фона на другите е добре. Подразних  се от това, че на цитото ми излезе, че имам някакво възпаление. Тя предположи гъбички, изписа ми л-ва и каза, че няма смисъл да пускаме микробиология. Съответно аз л-ва не пия напосоки, отидох при друг лекар направих микро за една камара неща и ми излезе чиста за всичко.

Цитат
Дъждец запиши се при моята Аг, тя поне обяснява всичко и говори така че да я чуеш, не високо, разбрано...
Дадос, коя е твоята АГ?

# 6
  • София
  • Мнения: 1 966
Записвам се и аз в темата, за съжаление, с една цитонамазка с 3 А група, с койлоцити, данни за HPV и CIN1. На колпоскопията освен малко ектопия нищо съмнителн не се видя, но на цитото това излезе. Отделно, че имах и инфекция, но не храня много надежда след пиенето на АБ да са се променили нещата. Сега ми предстои нов преглед и ако съм изчистила бактериите ще правя биопсия. Според моят лекар е напълно безмислено да пускам тестовете за HPV типизиране защото независимо какво излезе от тях, ще трябва да се действа по един и същ начин, а именно биопсия и нататък според резултатите от нея.

# 7
  • Мнения: X
Дъждец има координати на д-р Коларова, в 1 страница  Rolling Eyes

# 8
  • София
  • Мнения: 1 056
svetla81, и аз имах ЧПВ и ми взеха биопсия и т.н. каквото описа ти, но и типизиране ми направиха за да видят кой щам е на вируса. Според моя лекар, това е масова практика в Европа и трябва да се прави, за да се види точния щам и да се прецени колко агресивно трябва да се действа. Е, моя щам беше от тези, които са най-високи % за причина на РШМ.

# 9
  • Мнения: 2 534
Момичета, честита нова година и през новата година да сме живи и здрави всички и само първи групи да виждаме! Hug bouquet

Аз не съм си правила цито от април, ама май няма да ми правят скоро, де, не знам как се процедира при бременност Simple Smile Иначе като съм тук да си кажа, че съм страшно облекчена от факта, че докторът каза, че след конизацията нямам скъсяване на шийката, да стискаме палци да не започне и по-късно Simple Smile

# 10
  • Мнения: X
 DreamComeTrue браво,но според мен е най редно и в такъв случай отново да пускаш по някое и друго
цито,аз повече от година не съм правила и колпоскопия също Sad bouquet

# 11
  • Мнения: 2 534
Ами то по време на бременност нищо не може да се направи, освен И за това да се психирам Joy

# 12
  • Мнения: 107
svetla81, и аз имах ЧПВ и ми взеха биопсия и т.н. каквото описа ти, но и типизиране ми направиха за да видят кой щам е на вируса. Според моя лекар, това е масова практика в Европа и трябва да се прави, за да се види точния щам и да се прецени колко агресивно трябва да се действа. Е, моя щам беше от тези, които са най-високи % за причина на РШМ.
Масовата практика в Европа не е типизиране, а скринингът и използването на HPV тестове попринцип. Типизиране се налага, ако имаш да се ваксинираш и за статистиката.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 056
svetla81, и аз имах ЧПВ и ми взеха биопсия и т.н. каквото описа ти, но и типизиране ми направиха за да видят кой щам е на вируса. Според моя лекар, това е масова практика в Европа и трябва да се прави, за да се види точния щам и да се прецени колко агресивно трябва да се действа. Е, моя щам беше от тези, които са най-високи % за причина на РШМ.
Масовата практика в Европа не е типизиране, а скринингът и използването на HPV тестове попринцип. Типизиране се налага, ако имаш да се ваксинираш и за статистиката.
Много се извинявам, все ги бъркам, да, права си, точно скрининг беше. Това са все неща, които не са ми били много ясни, той ми пуска една камара изследвания. Биопсии, колпоскопии, цитономазки, изследване за ЧПВ, скрининг каза и типизиране. Всичко, това ми пусна и каза, че такава е масовата практика, както е по учебник. Каза също, че много негови колеги не са го правели. Факт, е, че преди да посетя този лекар, съм посещавала други и никой от тях на рутинен преглед не ме е преглеждал с колпоскоп? Защо? Защото няма да си платя ли? Бясна съм им на всички тези смотани лекари, при които съм ходила преди това. А те все бяха такива светила в гинекологията в скромния ни град Русе bowuu

# 14
  • Мнения: 107
За жалост голяма част от лекарите нямат колпоскоп, а дори и да имат не го ползват.

Общи условия

Активация на акаунт