Православието като начин на живот-6

  • 57 788
  • 741
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 1 291
Анушка, аз реагирах първосигнално. После се замислих и погледнах подробно какво предлагат. Всъщност трябва да ти благодаря, защото в тази книжарница има книжки, които отдавна са изчерпани и не могат да се намерят другаде. Купи ли си "Христос се роди"?

# 286
  • Мнения: 47
Здравей,мама Барба.Да Христос вече я имам в стихотворна форма е и я харесваме,купих и за паячето Доби-урок за гнева,интересна е  не е религиозна насоченост и за оцветяване,от който като погледнах едната се оказа протестантска,но на този етап не е проблем.Всъщност издателството е протестанско ми каза една богословка.Малко се излъгах ще внимавам  newsm78

# 287
  • Мнения: 1 291
Да, Верен е протестантска книжарница и някои от книжките им са протестантски. Човек трябва да подхожда с  разсъждение според конкретния случай. Вкъщи имаме една протестантска Prayer Book. Подарък ми е от братовчед ми в Америка. Има чудесни стихотворения за отношенията между децата в семейството, за благодарността към Бога, на много теми, които не са обвързани с догматика и децата ще имат само полза от тях. Само да уточня. За по-сигурно си купувам и четем православни книжки.

То си е и въпрос на личен вкус. Аз не харесвам тези протестантски картинки за оцветяване, които са като комикс. Харесва ми децата да свикват с естетиката на православната икона от малки. Но, ако госпожата по СИП Религия даде на детето ми ангелче, което е повече в естетиката на католическите икони (като картини), няма да кажа на детето това не е хубаво. Simple Smile

# 288
  • София
  • Мнения: 7 939

Последна редакция: пт, 17 фев 2017, 17:51 от дядо хаджия

# 289
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Здравейте. Надявам се ще позволите да нахлуя в темата ви с въпрос. Вярваща съм от няколко години, стана постепенно с възрастта. Като млада не бях. И никой не ме е възпитавал в това. Никога обаче не съм била съвсем наясно със задълженията си като християнка, н църква влизам само, за да си запаля свещ. Не знам какво друго се прави там. Не съм се изповядвала. Не съм говорила със свещенник. Спазвам постите от близо 2 год. Кръстена съм и имам църковен брак.
Та въпросът ми е по повод престоящите пости. Доколкото разбрах (но и не съм сигурна дали съм разбрала правилно) е добре в началото на поста да се говори със свещенника. Как става това? Просто отиваш в църквата и говориш? Или се записва, или как? И какво да му кажа?
Извинявайте за глупавите въпроси, но съм много невежа, а искам да разбера. А литературата на първа страница е такова количество, че се изгубих в нея. Не знам от къде да започна. Ще чета, но трябва време. Като библията - Опитвам се да я чета, но става много бавно.
Та ще се радвам, ако ми помогнете.  Hug

# 290
  • София
  • Мнения: 7 939
Здравейте. Надявам се ще позволите да нахлуя в темата ви с въпрос. Вярваща съм от няколко години, стана постепенно с възрастта. Като млада не бях. И никой не ме е възпитавал в това. Никога обаче не съм била съвсем наясно със задълженията си като християнка, н църква влизам само, за да си запаля свещ. Не знам какво друго се прави там. Не съм се изповядвала. Не съм говорила със свещенник. Спазвам постите от близо 2 год. Кръстена съм и имам църковен брак.
Та въпросът ми е по повод престоящите пости. Доколкото разбрах (но и не съм сигурна дали съм разбрала правилно) е добре в началото на поста да се говори със свещенника. Как става това? Просто отиваш в църквата и говориш? Или се записва, или как? И какво да му кажа?
Извинявайте за глупавите въпроси, но съм много невежа, а искам да разбера. А литературата на първа страница е такова количество, че се изгубих в нея. Не знам от къде да започна. Ще чета, но трябва време. Като библията - Опитвам се да я чета, но става много бавно.
Та ще се радвам, ако ми помогнете.  Hug

Отивате в най-близката църква (например където живеете или работите), търсите свещеника и го молите да ви отдели малко време (сигурен съм, че няма да ви откаже). След което споделяте въпросите, които ви вълнуват и бъдете уверена, че той ще ви обясни всичко.

Желателно е да отидете в делнични дни, а не в празничните, когато има литургия или разни треби. Имайте предвид, че в по посещаемите църкви, постоянно има разни треби и е нормално да се наложи да го почакате.

Защо е хубаво да поговорите със свещеника. Защото той внимателно ще оцени вашите възможности и може да прецени малко по-специален режим на пост. Например аз имам здравословни проблеми и при мен великия пост протича по строго индивидуален начин.

Непременно го попитайте и за вашата изповед, за да си изясните предварително как трябва да постъпите.

# 291
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Много благодаря.  Hug

# 292
  • Мнения: 1 110
savina_33, в първият пост литературата е много и не особено добре структурирана по теми (това е мой пропуск, не знам дали изобщо ще стигна до там да подреждам  Embarassed). Сега си давам сметка, че не добрата структура вероятно отказва хората да търсят и да четат.
Това беше лирическото отклонение  Laughing.

Хубаво е във Великият пост да отделяш мъничко време и за четене. Ако можеш, разбира се Simple Smile.
Едно добро начало е книгата "Нашата вяра" (http://www.bg-patriarshia.bg/news.php?id=41043 ). Може да се закупи от църковните магазини в по-големите храмове. Струва 7 лв.

# 293
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Ще чета със сигурност. Благодаря.  Hug

# 294
  • София
  • Мнения: 5 841
Хубаво е във Великият пост да отделяш мъничко време и за четене. Ако можеш, разбира се Simple Smile.
Едно добро начало е книгата "Нашата вяра" (http://www.bg-patriarshia.bg/news.php?id=41043 ). Може да се закупи от църковните магазини в по-големите храмове. Струва 7 лв.

Тази книга съм я чела като малка. Много хубаво е написана, аз като приказки я възприемах.

# 295
  • София
  • Мнения: 7 939
...

Хубаво е във Великият пост да отделяш мъничко време и за четене. Ако можеш, разбира се Simple Smile.
Едно добро начало е книгата "Нашата вяра" (http://www.bg-patriarshia.bg/news.php?id=41043 ). Може да се закупи от църковните магазини в по-големите храмове. Струва 7 лв.

Освен това ако има време може да увеличи малко и времето за молитви. Например сутрин и вечер да добави молитвата на свети Ефрем Сирин.

# 296
  • Мнения: 1 291
Според мен е задължителна молитвата на св. Ефрем Сирин. Тя отнема секунди. Не е нужно време.

Другото задължително нещо е Покайният канон и Богородичният акатист в храма. Много по-леко минава постът, ако е подкрепен с молитва.

# 297
  • В царството на игрите:)
  • Мнения: 4 010
Аз през този пост мисля да направя точно това-   да увелича времето за молитва и четене на християнска литература и да се лиша не толкова от храна, а от някои любими неща. До сега съм карала постите, но отделям прекалено много време на това да мисля какво да готвя /за всички вкъщи е постно, макар, че навън другите не постят/, кога, как, за да са доволни всички. И унесена в това забравям за другите по - важни неща. Сега ще се опитам да облекча режима на хранене и ако Бог е рекъл съм си определила някои основни неща за правене през поста.
Ще видя как ще тръгне.

# 298
  • София
  • Мнения: 7 939
Имате ли си някакво собствено правило на молитва по време на пост?

# 299
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Благодаря на всички за съветите.  Hug

Общи условия

Активация на акаунт