Витамин B12 - тема 2

  • 110 078
  • 836
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 6 010
Виж какво пише на опаковката, дали се държи под езика до разтварянето на таблетката. Иначе и на мен ми се струва недостатъчна дозата. Консултирай се с хематолог.

# 151
  • В къЩи.
  • Мнения: 2 189
Ами хематолог ми ги изписа, а на опаковката пише само да се приема 1т дневно... Thinking
Обикновенни кръгли розови хапенца са.

# 152
  • Мнения: 1 179
Ами хематолог ми ги изписа, а на опаковката пише само да се приема 1т дневно... Thinking
Обикновенни кръгли розови хапенца са.


Според мен са за смучене под езика. Ако не пише нищо на етикета, пробвай под езика. Таблетките под езика се разтварят много бързо и са с приятен вкус.
Дозата е малка при наличие на дефицит. Според мен ги взимай ежедневно поне за мсец. После може да разредиш приема по три на седмица. И след месец - два да направиш контрола. Ако отново е ниско нивото, ще е нужен по - дълъг всекидневен прием. Доколкото знам, не можеш да предозираш.

# 153
  • В къЩи.
  • Мнения: 2 189
Бързо се разтвори-да,нямат никакъв вкус.

И на мен ми се вижда малка,при положение,е ми трябваха 15инжекций от 1000 за 15 дни ,за да достигна това ниво.

Благодаря. bouquet

# 154
  • Мнения: 1 179
Бързо се разтвори-да,нямат никакъв вкус.
Може ли да си навредя ,ако взимам по едно хапче на седмица ,а не на 20дни както ми каза хематолога?

Трябваха ми 15дни и 15инжекций ,за да сигна това ниво,с една таблетка на 20дни...до никъде няма да я докарам.
Не мисля, че може да си навредиш. Чела съм в американски сайт, че дълъг прием на B12 (над 5 години) в големи количества, е възможно да доведе до предозиране. Но не беше 100% достовернна информация - нямаше прикрепени изследвания, клинични изпитвания и пр. Уж е водоразтворим витамин и аз го пия дори през бременността в тези количества. Двама хематолози и АГ - то казват, че няма проблем. Аз съм вегетарианка и с таласамения бета минор. Приемам го заедно с фолат (който пак е голямо количество). Сега обаче, по мое решение, от месец го приемам 3 пъти седмично.

# 155
  • Мнения: 1 131
Здравейте. Миналата седмица изследвах витамин Б12 - оказа се, че съм с дефицит - 225pg/ml. Прочетох в началото на темата, че се касае за умерено тежък дефицит при тази стойност. От 3 седмици боледувам от някакъв вирус и се чувствам ужасно отпаднала. Днес бях на ендокринолог и ми каза, че не е чак такъв дефицитът, изписа ми на Солгар Метилкобалмин. Но аз й казах, че правим опити и според мен тази отпадналост идва от недостатъчност на витамина. Предписа ми схема - 2 седмично да приемам под езика, после 2 пъти месечно и да направя контрола.
Въпросът ми е - смятате ли, че тази доза 1000мкг, е ниска? При бременност мисля, че дори трябва да се вдигне още повече. Тази умора ме подлудява Sad

# 156
  • Мнения: 2 018
Това е взел днес съпруга ми https://apteka.framar.bg/30055467/%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC … D0%BE%D1%80%D1%81 Извинявам се за глупавия въпрос,но гълтат ли се като обикновенно хапче или...? Защото чета тук за някакви подезични. Thinking

Взел ти е цианокобаламин, ако линка съответства напълно на това което имаш вкъщи. Това не е най-добрата форма... Трябва да е метилкобаламин, защото се усвоява по-добре. Виж хубаво какво пише на шишето. Ако е циано-, по-добре се опитай да го върнеш и си вземи метилкобаламин на сублингавлни таблетки (такива за под езика). Има ги и на на същата марка, но аз не я препоръчвам. Струва ми се, че на Солгар са по-добри или поне от тях се чувствам по-добре. А още по-добре спрей или инжекции.
Здравейте. Миналата седмица изследвах витамин Б12 - оказа се, че съм с дефицит - 225pg/ml. Прочетох в началото на темата, че се касае за умерено тежък дефицит при тази стойност. От 3 седмици боледувам от някакъв вирус и се чувствам ужасно отпаднала. Днес бях на ендокринолог и ми каза, че не е чак такъв дефицитът, изписа ми на Солгар Метилкобалмин. Но аз й казах, че правим опити и според мен тази отпадналост идва от недостатъчност на витамина. Предписа ми схема - 2 седмично да приемам под езика, после 2 пъти месечно и да направя контрола.
Въпросът ми е - смятате ли, че тази доза 1000мкг, е ниска? При бременност мисля, че дори трябва да се вдигне още повече. Тази умора ме подлудява Sad
Според мен 2 таблетки от 1000 мкг седмично -  това е много ниска доза, ще ти трябва доста време да наваксаш дефицита, после да правиш почивка и чак когато си наваксала те съветвам да почнете опитите за бебе. Още повече, че имаш и умора и че планираш бременност. Повечето български лекари се съобразяват с референтините стойности на лабораториите, а те са занижени. Новите проучвания показват, че под 400 пг/мл си е недостиг... Аз със 212 пг/мл също се чувствах доста уморена.
Съветвам те да приемаш по-високи дози. С Б12 опасността от предозиране е малка. После направи пауза и контрола и чак тогава опити за бебе.

# 157
  • В къЩи.
  • Мнения: 2 189
Скрит текст:
Това е взел днес съпруга ми https://apteka.framar.bg/30055467/%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC … D0%BE%D1%80%D1%81 Извинявам се за глупавия въпрос,но гълтат ли се като обикновенно хапче или...? Защото чета тук за някакви подезични. Thinking

Взел ти е цианокобаламин, ако линка съответства напълно на това което имаш вкъщи. Това не е най-добрата форма... Трябва да е метилкобаламин, защото се усвоява по-добре. Виж хубаво какво пише на шишето. Ако е циано-, по-добре се опитай да го върнеш и си вземи метилкобаламин на сублингавлни таблетки (такива за под езика). Има ги и на на същата марка, но аз не я препоръчвам. Струва ми се, че на Солгар са по-добри или поне от тях се чувствам по-добре. А още по-добре спрей или инжекции

Точно тези от линка ми е взел. Crossing Arms
Четох по назад в темата,че не са най-добрите,но вече ги отворих. Ще вземам тях докато се снабдя с други.
Тези ли препоръчвате https://apteka.framar.bg/30049422/%D1%81%D0%BE%D0%BB%D0%B3%D0%B0 … BC%D0%BA%D0%B3-30

Инжекций не ми се иска ,едва издържах 15, а постоянното ходене да ми ги поставят ме затруднява.
Но спрея ме заинтригува. Ако може линк към конкретния продукт,ще съм благодарна. Hug

п.п.Изобщо не обичам да пия хапчета,а освен В12 съм и с нисък вит.Д, та и заради него пия едно хапче+ капки. Tired


Скрит текст:
Бързо се разтвори-да,нямат никакъв вкус.
Може ли да си навредя ,ако взимам по едно хапче на седмица ,а не на 20дни както ми каза хематолога?

Трябваха ми 15дни и 15инжекций ,за да сигна това ниво,с една таблетка на 20дни...до никъде няма да я докарам.
Не мисля, че може да си навредиш. Чела съм в американски сайт, че дълъг прием на B12 (над 5 години) в големи количества, е възможно да доведе до предозиране. Но не беше 100% достовернна информация - нямаше прикрепени изследвания, клинични изпитвания и пр. Уж е водоразтворим витамин и аз го пия дори през бременността в тези количества. Двама хематолози и АГ - то казват, че няма проблем. Аз съм вегетарианка и с таласамения бета минор. Приемам го заедно с фолат (който пак е голямо количество). Сега обаче, по мое решение, от месец го приемам 3 пъти седмично.

Благодаря. bouquet

# 158
  • Plovdiv
  • Мнения: 93
.     
Поразрових в амазона, това ли ми трябва? Мнооого съм зле с немския Blush

# 159
  • Мнения: 2 018
Лия, таблетките ги поръчвам от тук
https://www.iherb.com/pr/Solgar-Sublingual-Methylcobalamin-Vitam … -60-Nuggets/10740
излизат пъти по-евтини. При поръчка гледай да не превишиш 30лв за да не отидат на митницата. Можеш да ползваш 5%отстъпка с личен код, например този QVM273.
Спрея, които взимам е този
https://alohaexpress.net/product/vitamin-b12-kapki-za-nos-5000-m … g-methylcobalamin
Спрея е по-силен. Има ефекта на инжекции.

# 160
  • През девет планини в десета...
  • Мнения: 1 287
Здравейте, момичета... идвам с не знам и аз какъв въпрос.
Приемам подезични таблетки Б12 от няколко месежа и около 20 ноември ги спрях с идеята да се изследвам след 2 седмици за да видя как вървят нивата на витамина. Да, но ме завъртяха разни лични неща и въобще изключих до днес. Вече е минал месец откакто не приемам таблетките и се чудя има ли смисъл въобще да ходя до лабораторията или директно да започна пак да ги взимам? Един вид дали няма да е фалшиво нисък резултата?

Ето го резултата:  В12 676.2 pmol/l (141 - 489), мисля си, че е добре. Предполагам е бил още по-висок и този месец, в който не съм пила е спаднал. Въпросът е какво да правя сега? Да го изследвам през определено време (колко) и да взимам мерки според резултата или да започна пак подезичните таблетки и да гоня по-висока стойност (каква)?

Госпожа Лаленце, искам да те питам дали усещаш някаква промяна с повишаването на нивото на витамина? Защото всички коментират какво вземат и резултати от изследвания но за реални резултати след покачване има много малко мнения, а мене ме интересува най-вече това.
Благодаря предварително

Последна редакция: пт, 05 яну 2018, 11:43 от зелено камъче

# 161
  • Мнения: 11 900
зелено камъче обсъждали сме го това в предната тема - какво подобрение сме усетили Peace.

Аз лично - намаля умората, нервното напрежение, слабостта в мускулите, намаля ми апетита за сладко (явно преди, чрез него съм набавяла енергия), наспивах се по-бързо и се събуждах по-бодра.

# 162
  • София
  • Мнения: 6 010
зелено камъче, подобно на описаното от mibobo се чувствам - не толкова сънлива и изморена и не ми се яде чак толкова сладко.

# 163
  • Мнения: 1 131
Благодаря за отговора Simple Smile
Към кого мога да се обърна за адекватно дозиране на приема? Освен това искам да ви попитам този Метилкобалмин на Солгар пише че се разтваря във вода таблетката, а докторката ми каза да е под езика. Как е правилно да се приема? Simple Smile

# 164
  • София
  • Мнения: 6 010
Под езика, мисля, че българския превод не е реален.

Общи условия

Активация на акаунт