Към мамите счетоводителки - за размера на обезщетението

  • 6 554
  • 128
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 498
Ами, няма да ме погледнат с добро око май на работа, но как иначе да си почивам и гледам здравето?  Sad

# 106
  • Мнения: 8 917
Ами, няма да ме погледнат с добро око май на работа, но как иначе да си почивам и гледам здравето?  Sad
Правилно си го казала - ГЛЕДАЙ СИ ЗДРАВЕТО Peace Hug

# 107
  • Мнения: 678
Здрасти-случайно те открих че си от СЗ. Сега в момента сигурно си вече в Родилно - стискам ти палци. Моя термин е на 30 Юли и аз се притеснявам че съм на 32 г че и половина когато ще раждам ( първо дете ) , а искам да родя естественно.Като се прибереш и възтановиш - пиши ми на лични как мина всичко -естественно ли роди и кой лекар ти се падна ?
Пожелавам ти леко и безпроблемно естественно раждане- и страхотно бебече :-0
Ще чакам да ми пишеш .......  bouquet
Много искам да ми сложат Епидурална упойка , да си я купя....но тук в нашата скапана СЗ  незнам кой ще ми я сложи и как процедират....... Sad

# 108
  • Мнения: 2 616
The Sun, нека и аз те попитам какво да правя аз в моя случай.

Работя в туризма-ествествено съм осигурявана само за сезона на срочен договор, който чакам да бъде подновен след изтичане на 3 месечния ми изпитателен срок, обаче последните 15 месеца имам непрекъснати осигурителни права, защото тази зима си бях намерила работа-въпроса ми е-тази година ще бъда на работа до края на септември (не съм видяла още допълнението към договора, за да видя дали ще ме назначат до края на септември или на безсрочен, който ще прекратят в края на сезона т.е септември) и мисля, че няма смисъл да си търся работа за няколко месеца-раждането е март-как стои въпроса с осигуровките какво трябва да си поема сама и изобщо трябва ли, върху каква сума ми се изплащат майчинските после-сега взимам бруто-заплата от 750лв и съм осигурена на същата, за да взимам по-високи майчински трябва ли да се осигурявам сама на същата сума или е необходимо да съм осигурявана непрекъснато период от поне 6 месеца във времето назад? Излизането ми в майчински може да се смята в края на сезона или трябва да си пусна болнични по бременност и майчински? Тогава ще сме на около 4 месеца! Могат ли да ми прекратят трудоотношенията въпреки това или нямат право? До кога трябва да дам известие на работодателя си, че съм бременна? Трябва ли да бъда назначавана преди раждането пак някъде (в случай, че ми прекратят трудоотношенията) или не? Не знам дали успях да формулирам всички въпроси правилно, но се надявам!
Благодаря за помощта предварително!

# 109
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
IvelinaKancheva

Не съм много сигурна дали е това правилния отговор, на аз мисля че ако имаш сили изкарай си сезона до края, след това ако имаш познат с фирма ( и на който имаш доверие ) да те назначи фиктивно на работа и излез в болнични ( само незнам дали можеш веднага след назначаването да излезеш в болнични или след известно време ), като сама си поемаш осигуровките ( който мисля че са около 10 - 20 лв на месец )  на каквато сума искаш, чрез фирмата като даваш парите на твоя познат, а той чрез счетоводителя ти ги внася в Ной, след това си получаваш обезщетението за болничния по обратния ред, на колкото повече се осигуряваш толкова повече ще ти е обезщетението и после майчинските...това е

Някоя мама счетоводител да ме коригира ако греша някъде, да не подведа момичето все пак Wink

# 110
  • Мнения: 8 917
The Sun, нека и аз те попитам какво да правя аз в моя случай.

как стои въпроса с осигуровките какво трябва да си поема сама и изобщо трябва ли, върху каква сума ми се изплащат майчинските после-сега взимам бруто-заплата от 750лв и съм осигурена на същата, за да взимам по-високи майчински трябва ли да се осигурявам сама на същата сума или е необходимо да съм осигурявана непрекъснато период от поне 6 месеца във времето назад? Излизането ми в майчински може да се смята в края на сезона или трябва да си пусна болнични по бременност и майчински? Тогава ще сме на около 4 месеца! Могат ли да ми прекратят трудоотношенията въпреки това или нямат право? До кога трябва да дам известие на работодателя си, че съм бременна? Трябва ли да бъда назначавана преди раждането пак някъде (в случай, че ми прекратят трудоотношенията) или не? Не знам дали успях да формулирам всички въпроси правилно, но се надявам!
Благодаря за помощта предварително!
Здравей!
Едно по едно ще се опитам да отговоря на това, което "схванах" като питане Grinning Peace
Само да те питам - правиш ли разлика между срочен трудов договор и договор със срок за изпитание и сигурна ли си, че си на договор със срок на изпитване? Защото ако си на такъв, ето как стоят нещата:

Трудов договор със срок за изпитване

 Чл. 70. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Когато работата изисква да се провери годността на работника или служителя да я изпълнява, окончателното приемане на работа може да се предшествува от договор със срок за изпитване до 6 месеца. Такъв договор може да се сключи и когато работникът или служителят желае да провери дали работата е подходяща за него.

(2) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) В договора по ал. 1 се посочва в чия полза е уговорен срокът за изпитване. Ако това не е посочено в договора, приема се, че срокът за изпитване е уговорен в полза и на двете страни.

(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) През време на изпитването страните имат всички права и задължения както при окончателен трудов договор.

(4) (Доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна ал. 3, бр. 25 от 2001 г.) В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът.
(5) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) За една и съща работа с един и същ работник или служител в едно и също предприятие трудов договор със срок за изпитване може да се сключва само веднъж.

 

Прекратяване на договора със срок

за изпитване

 
Чл. 71. (1) До изтичане на срока за изпитване страната, в чиято полза е уговорен, може да прекрати договора без предизвестие.

(2) Трудовият договор се смята за окончателно сключен, ако не бъде прекратен по предходната алинея до изтичане на срока за изпитване.

(Ал. 3 отм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г.)

 


Т.е. най-общо , срокът му се удължава с болничните и отпуските, които си ползвала. За една и съща работа не може да се сключва 2 пъти такъв договор, така,че следващият би трябвало да е безсрочен. Ако договора ти - този 3 месечния изтича септември, може малко преди това да излезеш в болнични поради общо заболяване - така след това ще влезеш направо в болнични поради бременност и раждане, през който период ще вземаш гарантирано МРЗ, която за 2006 е 160 лв и след това ще се водиш на работа все още и ще може да си вземаш майчинството Peace

Ако останеш без работодател няма как до края на 2006 да си теглиш болничните сама от НОИ, но понеже раждането ще е март, 2007 не знам какво ще измислят дотогава - нали вчера приеха нещо, но ДВ трябва да излезе скоро.Според КСО трябва това да е налице:

Право на обезщетение при бременност

и раждане

 Чл. 48а. (Нов - ДВ, бр. 112 oт 2003 г., в сила от 1 юли 2004 г., изм., бр. 69 от 2004 г.) Осигуреното лице има право на обезщетение за бременност и раждане, ако има осигурителен стаж 6 месеца като осигурено за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица.


Копвам ти и твоето задължение за уведомяване на работодателя ти Peace

Задължение за уведомяване

(Ново загл. - ДВ, бр. 52 от 2004 г.)

 
Чл. 313а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) (1) Бременната работничка или служителка ползва права по чл. 140, ал. 4, т. 2, чл. 147, ал. 1, т. 2, чл. 157, ал. 2, чл. 307, 309, 310 и чл. 333, ал. 5 след удостоверяване на състоянието си пред работодателя с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи.
(2) При прекъсване на бременността работничката или служителката по ал. 1 е длъжна в 7-дневен срок да уведоми работодателя.

(3) Работодателят и длъжностните лица в предприятието са длъжни да опазват в тайна обстоятелствата по ал. 1 и 2.



По отношение на закрила от уволнение:

(5) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8, 9 и 12, както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6. В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда.

(6) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., предишна ал. 5, бр. 52 от 2004 г.) Работничка или служителка, която ползва отпуск за бременност и раждане, може да бъде уволнена само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1.

(7) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., предишна ал. 6, бр. 52 от 2004 г.) Закрилата по този член се отнася към момента на връчването на заповедта за уволнение.



Извини ме, че така нахвърлям инфо, но съпругът ми купува нови части за компа и се е заел да преинсталира всичко. Прочети това, а утре ще пиша повече. Ако се сетиш за нещо - пиши  Peace

 

# 111
  • Мнения: 2 616
Ама дали имат право да ми прекратят договора в края на сезона или мога да изляза в болнични след сезона до раждането?

# 112
  • Мнения: 2 616
По отношение на закрила от уволнение:

(5) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8, 9 и 12, както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6. В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда.

(6) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., предишна ал. 5, бр. 52 от 2004 г.) Работничка или служителка, която ползва отпуск за бременност и


[/quote]

От кой закон е това-искам да видя какво означват различните цитирани членове и алинеи горе Simple Smile

Правя разлика между договорите, обаче винаги до сега за летния сезон са ме назначавали на срочни договори, какъв е този тук още не мога да схвана (за първа година съм в тази фирма), защото знам, че ни освобождават от работа в края на сезона, но въпреки това не ми пуснаха изпитателен срок от 6 месеца, който да покрие сезона, а само 3 т.е продължението, което започва да тече от 09.08 трябва да е за безсрочен договор и ако съм разбрала всичко правилно, ако дам сега известие на работодателя си, че съм бременна, според закона той не би трябвало да може да ме уволни в края на сезона и да ми прекъсне договора "по взаимно съгласие", а би трябвало да мога да изляза в болничен до раждането, за да мога да взимам болнични от държавата, а след раждането-майчински, така ли е?

# 113
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Иве мисля че The Sun  е цитирала Кодекса на труда

Ето го тук целия кодекс http://www.paragraf22.com/pravo/kodeksi/kt.html

# 114
  • Мнения: 2 070
Момичета, както повечето от вас знаят - приета е промяна в кодекса - за повече инфо може да прочетете последните 4-5 странички от темата за протеста. Усилията на майките, които протестираха доведоха до положителни промени и ще се радваме всички вие да подкрепяте инициативите ни и занапред! Ще се радваме и така запознатите и опитни счетоводителки да ни помагат също с информация в темата. Благодаря! Защитавайте правата си и се информирайте!!! Деси  bouquet

# 115
  • Мнения: 8 917
Иве мисля че The Sun  е цитирала Кодекса на труда

Ето го тук целия кодекс http://www.paragraf22.com/pravo/kodeksi/kt.html
Да, така е, а днес съм на линия за по-подробни отговори Peace

# 116
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
The Sun да те питам трябва ли работодателя да изтегли парите от обезщетението за болничния от Нои и тогава да ми го изплати, или първо си ми го изплаща и после като внасят осигуровките си ги тегли тези пари?
Питам защото вчера беше заплатен ден а не са ми сметнали парите и излязоха с оправданието че трябвало да ги изтеглят първо, а между другото за юни така и не ми ги сметнаха а ме залъгаха със 130 лв за които 2 пъти трябваше да ходя и да си ги вземам на порцийки, вече се чувствам като просяк все едно за милостиня ги моля

# 117
  • Мнения: 416
The Sun,  и аз имам едно въпросче към теб -

В момента съм в майчинство, което ще изтече края на март 2007 г. , а се очаква да родя началото на март 2007

Преди да излезна в майчинство съм осигурявана на МРЗ за длъжността ми. Сега мога ли да прекъсна майчинството си, да започна да се осигурявам на висока заплата и да се възползвам от "новата екстра"? В този случай половината от майчинството ли ще получавам?

/и едно допълнително въпросче - ако работодателят има задължения към НОИ тези пари за болнични ще бъдат приспаднати към задълженията или въпреки това, ще се преведат по сметка/

Благодаря ти предварително!   bouquet

# 118
  • Мнения: 8 917
The Sun да те питам трябва ли работодателя да изтегли парите от обезщетението за болничния от Нои и тогава да ми го изплати, или първо си ми го изплаща и после като внасят осигуровките си ги тегли тези пари?
Питам защото вчера беше заплатен ден а не са ми сметнали парите и излязоха с оправданието че трябвало да ги изтеглят първо, а между другото за юни така и не ми ги сметнаха а ме залъгаха със 130 лв за които 2 пъти трябваше да ходя и да си ги вземам на порцийки, вече се чувствам като просяк все едно за милостиня ги моля

По принцип трябва да ти ги плати, когато се изплащат заплатите /ако всичко е редовно и е внасял осигуровки/ и когато се внасят осигуровките - това е един и същ ден Peace И след това вече да си ги тегли от НОИ. Поне ние така процедираме Peace Не ги оставяй така - искай си ги. Понякога НОИ докато не вкарат данните си, не пускат парите за обезщетения, а ти имаш право на тях, така че не те вълнува това Rolling Eyes Simple Smile Peace

# 119
  • Мнения: 8 917
The Sun,  и аз имам едно въпросче към теб -

В момента съм в майчинство, което ще изтече края на март 2007 г. , а се очаква да родя началото на март 2007

Преди да излезна в майчинство съм осигурявана на МРЗ за длъжността ми. Сега мога ли да прекъсна майчинството си, да започна да се осигурявам на висока заплата и да се възползвам от "новата екстра"? В този случай половината от майчинството ли ще получавам?

/и едно допълнително въпросче - ако работодателят има задължения към НОИ тези пари за болнични ще бъдат приспаднати към задълженията или въпреки това, ще се преведат по сметка/

Благодаря ти предварително!   bouquet
Да, ако сега започнеш работа и се осигуряваш на по-висока заплата, след това ще ти се вдигне обезщетението, а докато си на работа ще си вземаш 50% майчинство от първото дете. Преди някой бе споменал за вариант, в който си прехвърляш майчинството на някоя баба - имам предвид от родителите ви и почваш работа.
Засега с некоректните платци на осигуровки се процедира така - докато имат задължения, не се превеждат обезщетения, което е по-лошият вариант от това ако можеха да се приспадат newsm78

Общи условия

Активация на акаунт