Към мамите счетоводителки - за размера на обезщетението

  • 6 548
  • 128
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 8 917

Правя разлика между договорите, обаче винаги до сега за летния сезон са ме назначавали на срочни договори, какъв е този тук още не мога да схвана (за първа година съм в тази фирма), защото знам, че ни освобождават от работа в края на сезона, но въпреки това не ми пуснаха изпитателен срок от 6 месеца, който да покрие сезона, а само 3 т.е продължението, което започва да тече от 09.08 трябва да е за безсрочен договор и ако съм разбрала всичко правилно, ако дам сега известие на работодателя си, че съм бременна, според закона той не би трябвало да може да ме уволни в края на сезона и да ми прекъсне договора "по взаимно съгласие", а би трябвало да мога да изляза в болничен до раждането, за да мога да взимам болнични от държавата, а след раждането-майчински, така ли е?


Понеже питаше за членовете -
чл.140 - за нощен труд - не те засяга това
чл.147- извънреден труд - също
чл.157 - 2) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) Работодателят е длъжен да освобождава от работа бременна работничка или служителка за медицински прегледи, когато е необходимо те да се извършват през работно време. За това време на бременната работничка или служителка се изплаща възнаграждение от работодателя в размера по чл. 177.

Чл.307 - Чл. 307. (Изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) (1) Работодателят не може да възлага, както и да задължава бременни жени и кърмачки да извършват работа, която излага на опасност или застрашава сигурността и здравето им.

(2) Бременната жена или кърмачката може да откаже изпълнението на работа, която е определена като вредна за здравето на майката или детето или за която след оценка на риска е определено, че представлява съществен риск за здравето на майката или на нейното дете.

(3) Списъкът на работите и условията на труд по ал. 1 се определя с наредба на министъра на труда и социалната политика и министъра на здравеопазването.

Чл.309 - най-общо трудоустрояване - мисля, че това също няма да има време да те засегне

Чл.310 -ако няма твое писмено съгласие, не може да те командирова

И когато вече го уведомиш това ще се отнася за теб - чл.333 /5/ (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8, 9 и 12, както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6. В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда.

И понеже написаното по-горе те препраща към друг член - 328, ще ти го "преразкажа" - може да те уволни с предизвестие в случаите когато
се закрива цялото предприятие;
ако се премества фирмата на друго място, а ти откажеж да я последваш;
ако преди теб на твоята длъжност е имало служител незаконно уволнен и сега го възстановяват;
ако преди теб на твоята длъжност е имало служител който е завършил военната си служба;
при невъзможност да изпълняващ работата си.

Без предизвестие може да те освободят когато
ако бъдеш задържана за изпълнение на присъда;
ако имаш дисциплинарно уволнение - в този случай трябва съгласие на ИТ Peace






# 121
  • Мнения: 8 917


Правя разлика между договорите, обаче винаги до сега за летния сезон са ме назначавали на срочни договори, какъв е този тук още не мога да схвана (за първа година съм в тази фирма), защото знам, че ни освобождават от работа в края на сезона, но въпреки това не ми пуснаха изпитателен срок от 6 месеца, който да покрие сезона, а само 3 т.е продължението, което започва да тече от 09.08 трябва да е за безсрочен договор и ако съм разбрала всичко правилно, ако дам сега известие на работодателя си, че съм бременна, според закона той не би трябвало да може да ме уволни в края на сезона и да ми прекъсне договора "по взаимно съгласие", а би трябвало да мога да изляза в болничен до раждането, за да мога да взимам болнични от държавата, а след раждането-майчински, така ли е?

Уведомлението те "пази" до края на договора ти с изпитателен срок/ако е такъв, но според теб е така/. Т.е. като станат например 3 месеца работа и му свърши срока, той може просто да не ти го поднови - не е задължен. Но пък ти може да си удължиш срока му ако ползваш болнични и отпуск - по-горе ти писах за законовото основание. Ако го удължиш /изкуствено Wink/ си излизаш в едните болнични, след това в другите и след това - в майчинство  Peace


# 122
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
The Sun   eat beer  lalalalabeer3  cookbeer2 cook cheers beer eat заслужаваш една голяма почерпка ама гледам че си чак в София за това виртуално, добре че има хора като теб да ни отворят очите и да си знаем правата  newsm10

# 123
  • Мнения: 8 917
The Sun   eat beer  lalalalabeer3  cookbeer2 cook cheers beer eat заслужаваш една голяма почерпка ама гледам че си чак в София за това виртуално, добре че има хора като теб да ни отворят очите и да си знаем правата  newsm10

 newsm62 newsm62 newsm62
"Кажи, мама, "тенкю"!"
- "Тенкю" - за почерпката! newsm08 Хайде, на масатааааа!
Благодаря, KaliMa smile3525

# 124
  • Мнения: 2 616
Онзи ден ми представиха допълнителното споразумение към договора за подновяване на отношенията, ама само до края на септември-сега какво ми остава като алтернатива-да се самоосигурявам до раждането ли?  Cry

# 125
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Ами намери познат с фирма да те назначи фиктивно на работа

# 126
  • Мнения: 2 616
Аз още нещо да питам-като сме назначени фиктивно на работа и излизаме във фиктивни болнични-какъв е размера на болничния, който ще ни се изплаща?

# 127
  • Мнения: 8 917
Онзи ден ми представиха допълнителното споразумение към договора за подновяване на отношенията, ама само до края на септември-сега какво ми остава като алтернатива-да се самоосигурявам до раждането ли?  Cry
Как само до края на септември? В ДС има дата за това, откога влиза в сила споразумението, но аз понене съм срещала с "краен срок" newsm78

# 128
  • Мнения: 8 917
Аз още нещо да питам-като сме назначени фиктивно на работа и излизаме във фиктивни болнични-какъв е размера на болничния, който ще ни се изплаща?

Няма разлика newsm78 и защо да има - осигуряват те върху някаква сума /фиктивно/, излизаш си в болнични иси вземаш 90% от това, което си "вземала" /фиктивно/ през последните 6 месеца Peace

Общи условия

Активация на акаунт