Тема за бързи въпроси и отговори - Всичко за нашите деца - Училищен блиц

  • 82 826
  • 742
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 9 901
10х
Но какво Означава на руски?
Може би тогава ние да си имаме две различни думи, като и двете са верни, но с различен корен?
Лафя, лафка
Лавка

# 316
  • Мнения: X
10х
Но какво Означава на руски?
Магазин?

# 317
  • софия
  • Мнения: 25 675
10х
Но какво Означава на руски?
Може би тогава ние да си имаме две различни думи, като и двете са верни, но с различен корен?
Лафя, лафка
Лавка
Няма 2 различни верни думи. Думата е "лавка".

# 318
  • Майничка
  • Мнения: 12 628
Означава скамейка, прикрепена към стената на къща, на която са сядали или лягали. Пред магазинчетата това е била дъската, на която са излагали стоката, от там лавка - магазинче със сергия отпред и лавочник - дребен търговец.

# 319
  • Мнения: 9 901
Права си, магазин означава 😺
В такъв случай, да си добавим нова дума, място за раздумка - лаФка. Тя ще си е съвсем българска, и по писане и значение, ще е различна от руската, но за нас ще е вярна.
Не може да сте сигурни защо я е кръстил лаФка,  може скритият замисъл да не е "магазин"

# 320
  • Мнения: 19 338
По мое време не е имало дежурства по коридори и врати. Имаше дежурни за почистване на дъската.
Аз съм много против такива стадни излизания. Всъщност ако дворовете на училищата не бяха толкова празни, децата щяха сами да искат да излизат.
Например едни фитнес уреди като в парка щяха да са интересни.

# 321
  • София
  • Мнения: 5 293
ОНАЯ дума е такава заради авторско право и регистрации. Но народът се подвежда лесно и не стига, че си пазарува от там, ами и вярва, че това е верният правопис. Срамота е...

Аз се позарових в спомени, па и направих кратка анкета сред приятели. 90% са дежурили в училище "из коридорите", вкл. и аз. Признавам си, че понякога ми се струват малко прекалени реакциите, които срещам из форума, основани единствено на база личен опит...

# 322
  • София
  • Мнения: 982
А при нас са предупредени, че голямото междучасие нямат време за закуска и излизане на двора и закъснението след голямо междучасие се брои за цяло отсъствие...По този повод е голямо щастие ФВС да е след голямото междучасие
И при нас така. Тъй като излизат от стаята, безплатната закуска им се раздава като се връщат. Ядат на следващото междучасие в стаята или "по време на час", който не издържа.

# 323
  • София
  • Мнения: 62 595
Мразех това дежурене, особено ако ми се паднеше ролята да пазя да не влизат. Някои много се кефеха, сигурно заради усещането за власт, но такива деца са и доста агресивни поприрода, обичат властта. Аз не го обичах това, още повече, че не виждах смисъл да праавя нещо, от което не виждам смисъл. Добре, че само веднъж ми се падна коридорът. При нас нямаше записване на закъснелите сутрин, но трябваше дежурните на входа да спират и да не пускат всеки, който не е спазил униформата- я е без емблема, я нещо друго. Такива неща винаги са ми били противни, но сега като оценя нещата, на някои им харесваше, именно заради усещането заа власт, също и одобрението от властимащите, т.е. учителите.

# 324
  • Мнения: 48 038
Аз мразех да съм дежурна, но винаги имаше кой да ме замести Simple Smile
Смятам че и по-агресивните деца е добре да са "заети" с подобна дейност, вместо да скитат и да си измислят сами за какво да се заядат. Разбира се, ако все пак си има възрастен, който да хвърля по едно око да не се "израждат" нещата, а да ги насочва в желаната посока при нужда.
Всъщност баба ми и майка ми са учителки. Видяла съм доста, още от дете спях по учителски съвети и директорски кабинети, докато ги чакам Simple Smile Има какво да се научи от старото поколение учители и ред...но училищата са едни интересни места, всяко е като собствен свят- уж едни и същи правила и закони, но много различна атмосфера и имплементация...всичко може да се изроди до ужасно грозни неща, в рамките на закона и правилата, или обратно- да разцъфне...

# 325
  • София
  • Мнения: 62 595
И какво излиза, тези, агресивните, са в привилегировано положение, защото им се дава власт над равни и съответно вече равните не са равни. Така ние сами си отглеждаме биячи, защото са удобни - не му се стои на учител да дежури в коридора и е по-лесно да сложи двама биячи. Също и тези, които най-сериозни проблеми създават ги правят помощници на учителя, а това съвсем ги кара да се надуват и да доминират, защото са по-близко до властта, отколкото другите деца.

# 326
  • Мнения: 5 178
Нашите дежурят като класната стои на входа с тях, защото са 5 клас и 7класниците едва ли ще ги отразят. Гледат за униформи, понякога питали за бележник. По коридорите има дежурни учители и ученици. Учениците правят една забележка ако не ги отразят се намесва дежурния по етаж учител.
В годините, когато нямаше униформи в моето училище се влизаше с показване на бележника на входа и то отворен на първата страница
Относно тъй горещата дискусия за лавка и Lafka приемам критиката и обещавам да ги наричам будки с п Simple Smile

# 327
  • European Union
  • Мнения: 1 418
Мислех си, че тези дежурства са си отишли още преди години. Явно ми предстои да се сблъсквам с какво ли не с порастването на децата.
Но държа да кажа, че това може да е политика на училището, в никакъв случай на отделен учител, който го мързи да стои в коридора.

# 328
  • Мнения: 48 038
Не, в идеалния случай значи, че "биячите" са пред очите на възрастен и имат поставена задача, която да ангажира вниманието им, вместо сами да си измислят глупости по улиците, двора, тоалетната и т.н., където да тормозят други деца скришом. Идеята е изобщо да не се допусне да станат биячи, защото преди да станат биячи, са били едни по-будни и леко агресивни дечица. Примерно. Тука идва вече момента с изпълнението на тази идея Simple Smile Възможно е да стане и както ти казваш- бияча да има "официална" власт, учителя да си пие кафето и всичко да излезе извън контрол и да стане по-лошо, вместо по-добро. 
Всичко това на теория де, щом си дискутираме. Simple Smile По принцип системата на образованието е интересна. Има много идеи и начини те да бъдат изпълнени. Зад всяка идея има резон и смисъл- униформи, правила, изпити, учебници и т.н. Вече как ще се осъществи...друг въпрос Simple Smile 

# 329
  • София
  • Мнения: 62 595
Могат да им ангажират вниманието и без да ги правят по-равни от другите и така да им подхранват мераците за власт. Защото и посланието за другите е много интересно - държиш се кофти и те правят отговорник и близък на учителя.

Общи условия

Активация на акаунт