Защо всички институции са против камерите в детските градини.

  • 27 735
  • 510
  •   1
Отговори
# 465
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Повечето учители още я карат като едно време - винаги знаят по-добре от родителите и ако не са те, тез деца ще пропаднат.  Joy Joy Joy

# 466
  • Мнения: 69 089
Винаги сверявам и проверявам версиите - разпитвам моето дете, после препитвам и другите деца, като се засечем в коридора, питам и учителките.
Едната е от една година, и вероятно още не ме знае кой прототип съм  - та тя замете нещата под килимчето, версиите на моето дете и на другите деца съвпаднаха.
Другата учителка  - знаем се от първа група, знаем си прототипите така да се каже.....ама и тя се опитва да замита неща под килима. Явно им е вродено, или по протокол им е така заложено...не знам...Simple Smile

# 467
  • София
  • Мнения: 62 595
а аз бих те питала с какво прааво "препитваш" другите деца? Ако аз съм родител на едно такова "препитано" дете, хич няма да съм доволна. Коя си ти, че да ми препитваш детето? Такива импровизирани съдилища, търсене на свидетели и прочие е недостойно и неетично най-малкото. Да не говорим, че всеки "свиденел" има свое възприятие за една и съща случка, дори да не е имало случка. Абе, май взех да се навивам за Амбасадор - както казва Павката в Оркестър без има.
Знаеш ли какво чудо ще стане, ако винаги учителката казва какво се случва - може да останеш неприятно изненадана от поведението на детето си, но тогава, естествено, пак учителката ще е виновна.  Много ми се иска някой родител да се понасили и да си сложи камери вкъщи, после да си прегледа записите и да види какви събития и отношения са се случили, кой как е реагирал. Обаче не съм сигурна дали на някого му стиска да го направи първо със себе си. Може да се окаже отрезвяващо.
Понякога се сещам за това, защото има изследователи, най-често са си слагали камери вкъщи, за да запишат развитието на собствените си деца, и са казвали, че е било много интересно при гледането на записите, научили са много за себе си и семейството си.

# 468
  • Мнения: 10 691
И после, да ви кажа, се чудя детето от къде се е научило да лъже, при положение, че с баща му не проповядваме по никакъв начин такава идеология с никакви директни примери вкъщи. А, те децата не са глупави - знаят какво (кого) да копират, щом "действа"... Grinning

# 469
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Аз питам майките на деца от групата, с които си общуваме. Случвало се е и те мен да питат и тогава провеждам неволен разговор с моето дете.

# 470
  • Мнения: 965
Не отворих да чета случките, но точно за това се пита, за да се чуе и другата гледна точка - на учителя. Но ако той отсреща се обиди, или прикрие истината - няма как да се получи диалог....
Ами , не си прочела случките , а коментираш .
Учителя няма как да знае винаги комуникацията м/у две деца , в конкретния случай за това не го питах него . Майката ми е приятелка( всеки ден сме в парка )  и реших , че случая неволен и единствен и не исках да злепоставя детето И без да съм обсъдила първо с нея . Решавайки , че тя ще поговори с Ели* и няма да се повтори. Принципно уважавам приятелите си и реших , че двете бихме могли да решим казуса без много шум. Истината се разбра когато дъщеря ми е казала на госпожата ,както я посъветвах и тогава се оплакали и други деца, че били в същата ситуация.
Не винаги учителя знае всичко ,макар  да е с децата по цял ден. И не винаги и родителя знае всичко ( във втората случка описана от мен ) случайно чух , че малката ми  дъщеря се опитва да манипулира голямата като ме излъже че я е ударила , за по достоверно даже ще и реве ... деца

 

# 471
  • София
  • Мнения: 62 595
децата не се учат от някого да лъжат, а лъжата е съвсем естествен процес. Парадоксално, но радвайсе, че детето може да лъже - значи е развило достатъчно добре т.нар. четене на мисли на другия. Както се казва, има акъл да излъже. Ние не обичаме лъжата, дразним се, протестираме, наранява ни, но на практика не можем да я избегнем напълно. Рядко някой учи детето си да лъже, но всички деца в норма лъжат понякога, а с израстването и съвсем умишлено, за да получат обблага или за да се оправдаят. Същото е и с възрастните.

# 472
  • Мнения: 10 691
То няма необходимост да се разпитва изрично други деца - те сами си споделят впечаленията от деня на висок глас още в коридорчето, ако наистина са се впечатлили от дадена случка и ставаш неволно свидетел.
- Тате, а пък А удари Б. Б после му одраска лицето.

# 473
  • Мнения: 69 089
Единият път децата сами се скупчиха, като ме видяха, с думите " Х удари У" - това като отворих вратата да влезе моето дете. Дали аз съм ги разпитвала?  Не, те сами ми казаха...

А "разпита" на друго дете не означава да го вържа на стол, да му облещя лампа и да го разпитвам. Едва ли си представяш това, Андариел.

Докато се обличаме минава дете-деца и се заговаряме. Родителите им са там, така че дишай спокойно - не са нарушени ничии права по начина, по който ти го представяш. И отново тезата - отворила съм си устата и съм задала въпрос - и пищене до небесата Аууу, ама с какво право, ауууу, много лошо това, непростимо направо....

И последно - може да си сигурна, че основно питам учителите за поведението на МОЕТО дете, и това как то се държи в колектива. И по този параграф дишай спокойно...или пък не дишай, както решиш ...

# 474
  • София
  • Мнения: 62 595
ами, не, не е нужно да го сложиш на стол и да го облещиш, а самият факт, че започваш да питаш за подробности и да го подтикваш да говори, е неетично от твоя страна. Ти си някакъв стрейнджър, откъде-накъде ще караш децата да разказват? И ще останеш изненадана как при една случка всеки от "свидетелите" може да я разкаже по различен начин, включително сам да си доизмисли някакви неща и да покаже отношение според това кое дете му е приятел и кое не. Децатаа са ненадеждни свидетели, а ти можеш много лесно да им зададеш двусмислени и пподвеждащи въпроси според това какво искаш да чуеш, защото предварителната ти нагласа вече подава репликите, които излизат от устата ти. Ако аз съм родител на дете от групата, не бих искала да го питаш какво се е случило, дори то да тръгне да ти разказва, защоото ти си никоя и нямаш никакво право да питаш детето ми.

# 475
  • Мнения: 69 089
Боже, успокой се бе, човек. Лошо преживяване ли си имала с твоето дете във връзка с разпитване....
Питала съм , не съм РАЗпитвала .... а да ги гледам може ли поне, или да мижам когато минавам покрай чуждите деца....Joy

# 476
  • София
  • Мнения: 62 595
аз няма за какво да се успокоявам, а само ти обяснявам как стоят нещата. На теб не ти харесва. Ти много добре описа картинката, затова азвам, че постъпваш неетично, освен всичко останало. Виждала съм такива случки в училище - винаги има майки, които тръгват да разследват, включително така "просто питат" другите първокласници, докато родителите им ги прибират от училище. А голям цирк става, ако някой от "свидетелите" се окаже достатъчно хитър, за да използва нещата - вижда, че майката охотно поема инфо, и редовно я  "осведомява".

# 477
  • София
  • Мнения: 409
Знаеш ли какво чудо ще стане, ако винаги учителката казва какво се случва - може да останеш неприятно изненадана от поведението на детето си, но тогава, естествено, пак учителката ще е виновна.  Много ми се иска някой родител да се понасили и да си сложи камери вкъщи, после да си прегледа записите и да види какви събития и отношения са се случили, кой как е реагирал.

Защо някой ще остава неприятно изненадан от детето си. Детето ми се е тръшкало пред мен, викало е, отговаряло е, използвало е "лоши" думи, удряло е други деца, казвало е на всичко "Не" и "Няма". Това са деца и те в този период се учат кое може и кое не може. Зависи от родителя и педагога да поставят границите според собствените си разбирания. Защо си мислите, че хората не знаят, как се държат децата им. В повечето случаи детето се държи по еднакъв начин и в ОДЗ и вкъщи. Единици са тези, които променят поведението си само в детската градина. Точно както учителите се защитават и оправдават на въпросите на родителите, така и родителите когато им обясняват " какви родители са те" защитават себе си и децата си.

# 478
  • Мнения: 69 089
Много добре се разбира какво се е случило, да ти кажа пък аз.

От друга страна:
-не мога да питам децата, защото майки като Андариел не дават;
-не мога да питам учителите, защото ги обиждам така
-не мога да гледам запис, защото не позволяват камери
-не мога да питам и собственото си дете, защото си измисля, според горните постове

А вътре е детето ми, и е най-нормалното нещо на света, да се поинтересувам как то се вписва, вписва ли се, как се държи и т.н. Нали?
А как да стане - да гледам в кристално кълбо ли?
Ти, Андариел, какво предлагаш да направи една майка, която иска да се информира за случващото се в клас/градина?

# 479
  • София
  • Мнения: 62 595
Диксан, по-скоро не единици, а доста, да речем ей така, полоовината деца се държат различно. естествено някои се държат коренно различно. Обикновено човек знае на какво е способно детето му, но отказва да го повярваа дори за себе си, защото го приема като личен провал. А има и такива, които са толкова заслепени, че дори пред тях да се случват нещата, те тотално различно го възприемат. Някаква избирателна слепота.

Тета, нищо не можеш да направиш, защото първо трябва да започнеш от себе си, колкото и клиширано да звучи. Питай детето, питай учителката и евентуално другият замесен.  А най-добре да сложат камери специално за теб и да оборудват едно стайче с всички удоббства, защото ще висиш с часове да гледаш записите. Wink Тогава няма нужда да ти разказват как се вписва и как се държи  - самичка ще гледаш.
Абе, я давайте да слагат камери, че взе да ми става интересно!

Общи условия

Активация на акаунт