Митове за кърменето. Една по-различна тема

  • 41 614
  • 1 160
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 30 802
Мога да се сетя за поне 10 неща, които може да дадеш на детето и пред които кърменето бледнее.

# 31
  • Мнения: 11 088
Тая тема е по-кървава от Истанбулската конвенция Simple Smile
Ще кажа само, че консултантите оказват помощ и на майки, които искат да отбият, да си спрат кърмата и пр. - на всяка възраст на бебето, дори съвсем малко - с цел по-безболезнено преминаване на майката и бебето през този етап. Така че не съм сигурна за "фанатичното убеждаване". Това какво сте чели във форума, невинаги е критерий.

А Сирен е изгонена от обучението и недопусната до изпит за сертификат, затова хейти, иначе е кърмила доста дълго и трите си деца.

# 32
  • Мнения: 11 747
Ако живееш в Чад или Гана и нямаш пукната пара, не можеш ги дкара до 10.

# 33
  • Мнения: 3 652
Всичко трябва да е в разумни граници т.е. баланс. Всяко отиване в едната или другата крайност е вредно.
И на мен ми е супер неприятно да видя майка с 1-2 месечно бебе с цигара в едната ръка и шишето в другата ама това си е нейното дете. Моето си го гледам както аз намеря за добре.
Много голяма част от новите майки подсъзнателно се съпротивляват срещу кърменето, защото то е много по обсебващо от храненето с шише. С шишето майките могат да делегират детето на някой друг и те да се върнат към предишното си аз по-бързо. Към пушенето, към пиенето на алкохол, разбира се не казвам че всички са така но голяма част са точно така, наблюденията ми са от много време и върху различни възрастови категории.
МНого добре съзнавам какво пиша и знам какво ще последва, но това са лично мои наблюдения.

# 34
  • Мнения: 11 088
Весела,
пушенето е вредно за всеки един човек, а чаша вино или бира може да си позволи всяка майка, ако бебето е здраво и доносено и над 1-2 месеца. Сега, половин бутилка водка няма как, нали Simple Smile

# 35
  • Мнения: 3 652
Параход аз съгласна, че пушенето е вредно, но е факт че много млади жени пушат и не искат да отказват цигарите. Не пушат по време на бременността, но искат и да се върнат по бързо към стария си живот и затова им се струва, че кърменето е тежко. А и като се намерят я баба, я майка или пък приятелки да им каже, че те са отгледани с сухо мляко пък виж ги какви са пораснали и решението е заформено в главата. И се почва, оф то кърменето не е панацея, не е вярно, че кърмените деца са по-здрави, не е вярно че ........
И се почват едни млека, пък се взимат кутии с козе мляко, защото било най-близко до майчиното дъра бъра. Пък какви суми се дават на месец за сухо мляко не е истина.
Е като искаш да е най-близо до майчиното ползвай майчино.
За себе съм открила, че първите 3 месеца са критични, ако успеят да минат този период нататък нещата се оправят. Но тия 3 месеца се оказват препъни камък за голяма част от жените.

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Не съм ползвала консултант, кърмих до  месечна възраст.
1. Кърменето на поискване - внушиха ни го още в родилното. Направо ни побъркваше. Какво значи "поискване" от дете на  дни? Какво иска то? Кърмя, бутам и гърдите в устата суче и реве, реве и суче,а коремчето й като камък. Ееее... Няма нужда. Реших да кърмя "по бабешки" на  часа и то само, ако е будна. Наддаваше нормално и спря непрекъснато да се гърчи и да се свива. Не всеки рев е от глад и понякога не е приятно да те тъпчат, когато те боли корема. Това е моето мнение.
2. Болката от кърменето и цеденето. Бях на училище за родители. "Как боли, когато ти слезе кърмата? Как се препълват гърдите? Как са запушени каналите? Как се цеди и се реве? Компресите! Цеденето! Цеденето до капка! Цедете! Не спете! Цедете!". Тогава вече имах опит 5-6 месеца. попитах консултантката "Защо се всява ужас в бременните и току що родилите. Така ние се изтъкваме, като героини ли?" Не... такава била истината. Моята истина е - никага гърдите ми не са ставали, като камък и да цедя  и да не цедя все тая. Ако има повече кърма и тя не я изсуче тя просто си изтичаше и спях в локви от кърма. Никога не са ми се запушвали канали, никога не ме е боляло. Казаха ми, че съм частен случай и по-добре да се разказва за лошото.
3. Позата за кърмене от родилното. Седим с бебето в ръце и... Ужас Хем бебе държа, хем му подавам гърдата и я придържам, хем... С колко ръце съм аз - Шива. Цял месец се мъчих така. С изкривен гръб над някаква възглавница за кърмене се чудя къде да си крепя бебето и гардите и все си мисля, че или ще изтърва бебето или, ако не държа гърдата ще падне върху лицето й и ще й запуши носа /с големи гърди съм/. Един прекрасен ден открих, че може да ни е удобно и на двете, като просто си лежим. Има едни ужасяващи статии, че не бива да лежите с бебето в леглото ви, защото може да заспите и да го затиснете и те са ми носили кошмари, но все пак предпочетох това, което ни беше удобно.

# 37
  • Мнения: 2 622
Ах, защо тая тема я нямаше преди 12-15 години, когато имах бебета?! Не стига,че родих секцио/по онова време беше равносилно на анатема/, ами се оказа, че зърната ми са вдлъбнати и не можах въобще да кърмя. Опитах, настоявах, но не се получи. Ако знаете колко дълго време страдах от вина и комплекси, че не съм дала най-доброто на децата си!
 п.п. оня ден срещах моя позната, която роди 3-то дете преди 10 дена и като я попитах как са тя и бебето сподели, че няма въобще кърма и са на АМ. А първите й две деца са кърмени до 1,6 г. Не е като да не знае и да няма опит. Така че явно не винаги се получава.

# 38
  • Мнения: 11 088
И аз исках да се върна бързо към стария си живот - работих точно до датата на термина (преносих седмица). Но не стана. Раждането беше много тежко, с дълъг престой в интензивно, щетите бяха големи - възстановяването отне около 6 месеца, физическо и психическо, а аз съм принципно здрав и корав човек. Бебето също беше проклето, и досега, 10 години по-късно, е такова.
Навярно щях да пукна, ако не беше кърменето, понамести доста неща Simple Smile
И разбира се, че става и без първите 6 часа заедно, нашата раздяла беше 3 дни, през които изобщо не съм виждала бебето, камо ли да се сетя за гърдите си. Просто това затруднява нещата нататък, но не и да ги прави непоправими.

# 39
  • Мнения: 22 880
Кърмих 4г., голямото дете 12м ,малкото 3г.
Двете деца бяха съвсем различни като отглеждане, кърмене, захранване.Невинаги кърменето ми е било приятно, но го правех с убеждението, че това е най-доброто за моето дете.И това наистина е, ако майката е здрава, храни се нормално, спазва хигиена на живот, не злоупотребява с алкохол, цигари, наркотици.
За боледуването- много фактори влияят, включително гените.Моите деца боледуваха много като малки.Калявам ги, не им треперя, хранят се балансирано, движат се.Вече поотраснаха и това също отминава.
Сигурна съм, обаче, че ползите от кърменето за повече в дългосрочен план.
Не съм фанатичка на тема кърмене, но съм за да се обясни, че ползите са големи и не трябва да подхождаме егоистично към процеса, лишавайки детето си от кърмата.

Последна редакция: пн, 19 фев 2018, 12:36 от ДХ3

# 40
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 016
Мита, който беше разбит,  за мен, е, че кърменето е нещо лесно и естествено. Имаш бебе, имаш гърди, кърмиш. Минах през недоспиване, цедене след всяко кърмене, дохранване с кърма първите седмици. Година и половина по-късно установих, че имам хормонален проблем, но това е една друга тема. Наистина първите три месеца са критични, на мен това ми беше идеята, да устискам поне три месеца, после вдигнах срока на половин година, и след захранването да го отбия, после направи годинка, започна да се храни добре, и да не иска да суче през деня, останаха вечерното  и нощното  кърмене. И в един момент кърменето просто се случваше естествено, без да го мисля и да се напрягам. Да, имаше два случая на запушени млечни канали,  не засукваше добре в един момент  и ме боляха зърната, нахапа ме. В крайна сметка откарахме до 2,4 години, постепенно спря да иска и да се буди, и започна да спи. Съответно кърмата ми намаля плавно, не съм пила хапчета, не е имало тежест и проблеми.
Около мен, повечето майки около година отбиха и почнаха с АМ или кисело мляко. Не се чувствам героиня, и не съм съдила никои. Така реших, така действах.

# 41
  • Мнения: 1 327
Първите две кърмих по 2 години, а третото до 3 и половина. Просто при мен се получи лесно.  Дори отбягвам да говоря по темата, защото за много хора е неестествено дете да се кърми тооолкова дълго. Следвах единствено интуицията си и нуждите на детето, нито книги съм чела, нито консултанти съм питала.

# 42
  • Мнения: 5 059
Хах,а аз познавам майка,на която и течеше кърма още от първия ден,но отказа да кърми след излизане от болницата , защото.... сега ще настане суматоха... не можеше да пуши и пие.
Една друга майка пък едвам издържа 3 месеца,поради същата причина.
На мен тази тема в началото ми прозвуча точно в този дух.Не за майките,които искат,но не могат поради една или друга причина,а за тези,които имат кърма,но решават да не го правят.

# 43
  • Мнения: 145
Имам общ кърмаческа стаж от над 4г. Първото дете кърмих 1г10м. бременна с второто. Второто все още не се е отбило съвсем на 2г6м. бременна съм с трето Simple Smile До преди седмица малкия искаше и през деня и през нощта многократно. Можеше да виси върху мен с часове. От три дни не е искал изобщо. По голямото ми дете се роди с тежък рефлукс. Лекарите казваха кърма НЕ. Много е рядка и бебето ще повръща още повече и няма да наддава изобщо. Пробвахме различни АМ специално за такива случаи. Изпи какви ли не сиропчета за повръщането. И продължаваше и продължаваше да повръща. Задуши се два пъти в съня си с повърнато. И единственото което помогна след като спряхме АМ и сиропите беше кърмата. Кърмех на поискване и спеше върху мен. Повръщането намаля значително започна да качва над килограм месечно и тя беше спокойна и аз. Пила е антибиотик веднъж за 4г8м когато беше на 3 месеца и след поставени две ваксини вдигаше висока Температура и посиняваше цялата. По малкото ми дете също е пило антибиотик веднъж заради отит. Не се имам за героиня но оцених кърменето във времето защото много е помагало на моите деца когато са боледували. Захранени са с всичко и нямат проблем с храненето но при боледуване редовно са оставали само на кърма. Сина ми беше на 8 месеца когато и двамата хванаха вирус с повръщане и разстройство. Каката я държа седмица него 10 дни. Смятам че кърменето го спаси от престой в болница.

# 44
  • Мнения: X
Аз не съм кърмила. Имах кърма около месец, но малката не можеше да засуче правилно. Пробвах със силиконови зърна, цедях се постоянно, но след време тя спря. Това беше най-ужасния ми един месец. След като започнах да давам изцяло АМ и двете с малката се успокоихме.
Митът, че кърменото бебе е по-здраво, се развенчава постоянно пред мен. Дъщеря ми е на 1г и 6м и е "боледувала" два пъти, имаше сополи. Детето на близка позната, кърмено до 1г и 8м, е с бронхит през месец.

Общи условия

Активация на акаунт