Митове за кърменето. Една по-различна тема

  • 41 641
  • 1 160
  •   1
Отговори
# 1 125
# 1 126
  • Мнения: 5 112
Елена, не си правя извода че така ги учат, а че явно не ги учат сериозно и отговорно, след като си позволяват да правят такива неща и не го намират за нередно. И на мен ми предложи да ми накърми бебето пред местната им главатарка, прави си изводите. Така че не ги идеализирай, до голяма степен масовата картинка е такава.
Свобода че има - има, въпросът е липсата на самокритичност, липсата на адекватна преценка за собствените им познания и затова до къде могат да се месят и къде трябва да спрат, липса на контрол в организациите им кой какво говори и дали се ограничава до собствената си експертиза или я превишава в изявите си. Ти говориш за повишаване процента на ексклузивно кърмени бебета, но пропускаш че има организации, които окрилени от тази кауза създават екстремности и се месят в неща, които са им несвойствени и не разбират.

# 1 127
  • Мнения: 5 134
Елена, не си правя извода че така ги учат, а че явно не ги учат сериозно и отговорно, след като си позволяват да правят такива неща и не го намират за нередно. И на мен ми предложи да ми накърми бебето пред местната им главатарка, прави си изводите. Така че не ги идеализирай, до голяма степен масовата картинка е такава.
Свобода че има - има, въпросът е липсата на самокритичност, липсата на адекватна преценка за собствените им познания и затова до къде могат да се месят и къде трябва да спрат, липса на контрол в организациите им кой какво говори и дали се ограничава до собствената си експертиза или я превишава в изявите си. Ти говориш за повишаване процента на ексклузивно кърмени бебета, но пропускаш че има организации, които окрилени от тази кауза създават екстремности и се месят в неща, които са им несвойствени и не разбират.

Хайде, дай ми имената, за да не търся аз коя е главната ЛЛЛ в Бургас, но се ангажирам да им пиша с въпрос за тези практики, да им подам сигнала и данните и да ги уведомя как се интерпретират действията им. Най-малкото, редно е да имат право на отговор на обвинението, че "създават екстремности и се месят в неща, които са им несвойствени и не разбират,"  кърмят бебетата на жени, които би трябвало да консултират, и нямат ценз да говорят за захранването. Би ми било интересно и полезно да видя отсрещната гледна точка по въпроса, официално.

# 1 128
  • Мнения: 5 112
Ооо, моля те, не ме намесвай. На който съм имала неща да казвам съм го казала лично. Не си измисляй битки от една тема в бг-мамма...
П.П. Все едно да кажем дайте имената на жените дето си хранят бебетата с разредено брашно с вода, или на тези дето не кърмят за да си пазят гърдите...

# 1 129
  • Мнения: 5 134
Не си измислям битки, нито те намесвам. Мненията ти са обществени, публични и анонимни, както и доста крайни. Лично аз съм потресена, че ЛЛЛ пропагандира и практикува подобни практики като това техните консултанти да кърмят чужди бебета.
П.П. Изобщо не е все едно. Ти самата твърдиш, че разликата е в това, че тези консултнати злоупотребяват с лицензите си и сертификатите, за да сеят зарази и опасни практики. Между другото, имената се намират пределно лесно, защото това е обществена организация, както и събитие/лекция.

# 1 130
  • Мнения: 5 112
Не съм казала че ги учат, пропагандират или практикуват кърмене на чужди бебета! А че за някои консултанти явно не е проблем да го направят, прави разлика! Способна си всяка дума да извърташ.

# 1 131
  • Мнения: 30 802
От официалното ЛЛЛ за поделяне на мляко:
https://www.laleche.org.uk/sharing-breastmilk/
Общо взето се измъкват хлъзгаво. На ваша отговорност, но ЛЛЛ можел да дава контакти за неформални мрежи за споделяне на кърма, без лично да организира такива. Тоест не им е забранено да предлагат и говорят за това. Да, научили са ги да казват рисковете, но като че ли над всичко е идеята, че млякото е най-доброто и може везните да се наклонят.

Както казах, хлъзгаво е.

http://www.bg-mamma.com/?topic=661188

И мнение от потребителка с аватар на НАПК:

"Аз вчера кърмих сина на моя приятелка - бебчето  няма  месец. Мисля, че няма нищо лошо в това, дори напротив. Беше ми и приятно да го гушна и кърмя. А преди седмица, предложих на приятелката ми, моята дъщеря да дръпне от нея, за да отпуши хубаво каналите, но тя не искаше да захапе, гушнах я аз и на мен се нахвърли с настървение. Не вярвах, но тя позна, че гърдата е чужда и отказа да суче"

http://www.bg-mamma.com/?topic=314114.15;topicrefid=20

# 1 132
  • Мнения: 5 134
Ето сега гледам местната шеф-консултантка ще дава лекция - Кърмене и захранване. В качеството си на каква ще обучава бременни и родилки на тема захранване? И не е само нашето местно гуру така, масово са така.

Ето това ме интересува главно, както и следните изнесени от теб потресаващи факти:

"Елена, не си правя извода че така ги учат, а че явно не ги учат сериозно и отговорно, след като си позволяват да правят такива неща и не го намират за нередно. И на мен ми предложи да ми накърми бебето пред местната им главатарка, прави си изводите. Така че не ги идеализирай, до голяма степен масовата картинка е такава."

"Има организации, които окрилени от тази кауза създават екстремности и се месят в неща, които са им несвойствени и не разбират."

Това, че някой има аватар на определена организация не го прави неин лицензиран консултант, за разлика от случаите на местната "главатарка" в Бургас и нейните консултантки. Аз като имам дърво, от Зелени Балкани ли съм?

# 1 133
  • Мнения: 30 802
Членовете на НАПК, изкарали курса и изпита, си слагат аватар във форума обичайно.

# 1 134
  • Мнения: 5 134
Темата е от 2008, потребителката от 10 години не е писала за кърмене и ми се струва леко безумно да се търси мнение за анонимен ник въз основа на аватара и. Но, feel free.

# 1 135
  • Мнения: 5 112
Елена, това е мое лично мнение. Затова съм била на една среща и повече не съм ходила. Затова не членувам в такива организации, не са моята бира. Това е резултат на моето възприятие за нещата, което не ти дава право да си започваш война Wink За мен могат да бъдат много полезни на жените по отношение на механизмите на кърменето, но си позволяват да дават и други съвети и трябва човек да прецени сам за себе си до къде да се довери. Както казах отдавна в тази тема, обичам си приятелката много, но не съм съгласна с някои неща...
А как ще коментираш това което Мамасита публикува Wink

# 1 136
  • Мнения: 5 134
Вече го коментирах. Може ли да ми обясниш защо е започване на война официалното запитване към организация за това дали наистина практикуват кърмене на бебета от консултанти, изнасяне на лекции от неподготвени кадри и защо и дали това нещо въобще се адресира в техните лицензи и материали? Защото това е притеснително, опасно и безотговорно и трябва да се спре.

Мамасита интерпретира доста либерално написаното, но официалното им становище е, че те не могат да организират събития на които да кърмят чужди бебета, нито пък да препоръчват каквото и да било друго, освен донорско мляко от лицензирана банка. Това, че техен консултант го прави системно като частно лице е не по-малко притеснително от това един частен учител към школа в свободното си време да излага деца на опасност от зарази.

Последна редакция: ср, 14 мар 2018, 16:03 от elenna

# 1 137
  • Мнения: 30 802
Коментира аватара, но не и позицията на ЛЛЛ, която на практика позволява на по-сектантски настроените да "информират" майката, ама така, че да се стигне до гнусно споделяне на кърма, с идеята, че има повече ползи, отколкото рискове. А консултантът си измива ръцете, щото е "информирал".

# 1 138
  • Мнения: 5 134
Мамасита интерпретира доста либерално написаното, но официалното им становище е, че те не могат да организират събития на които да кърмят чужди бебета, нито пък да препоръчват каквото и да било друго, освен донорско мляко от лизензирана банка. Това, че техен консултант го прави системно като частно лице е не по-малко притеснително от това един частен учител към школа в свободното си време да излага деца на опасност от зарази.

В случая консултантът, който ходи по болници и родилни отделения, в свободното си време кърми няколко чужди деца. В обществото се формира мнение, че това е практика, която те насърчават, със знанието на местния ръководител в Бургас. Искам да получа коментар по тази ситуация. То и във форума има доста ЛЛЛ главатарки, да видим.

# 1 139
  • Мнения: 30 802
Могат да дават информация както за лицензирани, така и за неформални банки. И да, по тяхната философия могат да те питат и информират по въпроса "мога ли да накърмя бебето ти". Не противоречи на правилата.

Общи условия

Активация на акаунт