Здравословно хранене

  • 21 244
  • 214
  •   1
Отговори
# 165
  • София
  • Мнения: 1 583
SaRiNia, аз заради това,което се случва на животните станах веган и месо не хапвам. Никога не съм била съвсем немоесоядна,но после открих и обратната страна на медала. Плаках,сънувах кошмари,страдах(имам много образно мислене и...) и накрая избрах своя си начин на хранене. Вярно,че някой веган и прекаляват,но и от противната страна не винаги се спазва добрият тон. Но в крайна сметка е въпрос на етика.

Това е една много дълга тема честно казано. При мен ситуацията е доста объркваща, защото реално погледнато знам какво се случва с животните, знам и с какво ги тъпчат, как се ''грижат за тях'', но спорта го изисква от мен. Гледах някакъв филм, който имаше няколко части, въобще не помня как се казваше, майка ми ми го беше пуснала, защото тя не яде месо от доста дълги години по много и най-различни причини от това, че самото месо не е полезно за нас, до това, че измъчват животните и си спомням, че в този документален филм бяха заснети изключително жестоки и тежки сцени, които си признавам, че не можах да изгледам, спрях филма на половината. Преди да убият кравата или телето, или каквото и да е животно, биват жестоко удряни с чукове по главите, бити, ранявани, измъчвани. Това е нечовешко и специално за това си признавам, че си затварям очите, защото иначе бих се побъркала, ако тръгна да го осмислям.

# 166
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Петя, защо спорта го изисква от теб?
Има невероятни бодибилдъри, които са вегани. И стават все повече. Въобще не мисля, че професионалния спорт изключва веганството.

# 167
  • София
  • Мнения: 1 583
Петя, защо спорта го изисква от теб?
Има невероятни бодибилдъри, които са вегани. И стават все повече. Въобще не мисля, че професионалния спорт изключва веганството.


Тема, на която съм спорила безброй пъти. Бодибилдърите, обаче, които изглеждат добре и са вегани, говоря за професионалния спорт, използват и забранени субстанции, които не им пречат по никакъв начин на веганството. Другото, което е, не мога да сравнявам мускулатурата си, когато бях на диета само с яйца и риба и когато бях на телешко месо - разликата в тонуса и твърдостта на мускулите е огромна. Не отричам, че е и избор, де, не го оправдавам само със спорта. Обичам месо от малко дете. Simple Smile Но нямам нищо против хората, които не го консумират. Имам против тези, които го натрапват. Не търпя подобно нещо в обкръжението си, майка ми е така за съжаление и може би една от причините, поради които не се разбираме, но това е отделна тема.

# 168
  • MI
  • Мнения: 11 803
Хайде да не оплескваме и тази тема, става ли? Уважавам избпра на веганите, но пт мноооого отдавна се отглеждат и неинтензивно животни, има дори био, винаги има избор стига да има желание да потърси човек. На мен пък ми е жал и за индианците, на които се качи с пъти цената на традиционната им киноа, и за планетата, която замърсяваме по какъв ли не начин, включително с преноса на екзотични растения и плодове от другия край на света и т.н.

# 169
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Петя, много хора хора твърдят това за месото и мускулите. Винаги ми е било имтересно защо, след като в растителните храни също се съдържат всички аминокиселини. Има ли някакво обяснение за това?

# 170
  • София
  • Мнения: 1 583
Петя, много хора хора твърдят това за месото и мускулите. Винаги ми е било имтересно защо, след като в растителните храни също се съдържат всички аминокиселини. Има ли някакво обяснение за това?

Да, има разлика. И тя е, че в животинския протеин има много повече (на брой) аминокиселини и в месото се съдържат всички незаменими аминокиселини, докато при растенията не. Мускули без месо се правят, но не мога да постигна ефекта, който търся. Бобови не съм изключила от диетата, фибрите за мен са от огромно значение. Може да прозвучи супер банално, но от личен опит ви казвам, че ключа е в баланса.

Последна редакция: нд, 29 апр 2018, 19:32 от PetyaaS

# 171
  • Мнения: 12 771
нямам нищо против хората, които не го консумират. Имам против тези, които го натрапват. Не търпя подобно нещо в обкръжението си
Hands Plus1
Дано повече хора да разсъждават така, биха се избегнали много ненужни конфликти.

# 172
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Незаменимите аминокиселини се съдържат не по-малко в растенията, отколкото в животните. Не знам защо е разпространено схващането, че растителния протеин не е пълноценен и не съдържа всички аминокиселини.

# 173
  • Canada
  • Мнения: 3 358
Това за баланса всеки го знае, но и всеки се придържа към определен вид хранене по етични и/или здравословни причини.

# 174
  • Мнения: X
Незаменимите аминокиселини се съдържат не по-малко в растенията, отколкото в животните. Не знам защо е разпространено схващането, че растителния протеин не е пълноценен и не съдържа всички аминокиселини.
Защото е комбиниран с доста въглехидрати.
Обикновено растенията, които съдържат повече протеин, съдържат и двойно повече въглехидрати.А с повече въглехидрати, които тялото усвоява първо, не е ясно доколко изобщо усвоява протеина.А той, така или иначе, е недостатъчен...
Ето например боба, спряган като един от източниците, на 100 гр има 5,5 гр протеин и цели 21,63 гр въглехидрати.Т.е., той е предимно въглехидратна храна, а не протеинова.
чията:протеин 16,54, въглехидрати 42,12.
Да не изреждам всички, има ги в нета....За мен те са предимно въглехидратни храни, макар и с някакво съдържание на протеин.
Докато животинския протеин е почти само протеин и се усвоява почти на 100%.
Човек има нужда от около 1,5 гр протеин на кг активно тегло.Аз в момента съм около 65 кг, значи ми е нужен около 100 гр протеин на ден.Ако идва от боб, значи трябва днес да изям повече от 1 кг боб, за да набавя половината за деня....
Ако е чия, ми трябва поне половин кг за нужния ми дневен протеин...
А кой изяжда по 1 кг боб или по половин кг чия на ден?



# 175
  • София
  • Мнения: 1 583
Amour*, съгласна съм с това, което казваш, НО.
Има едно голямо НО. При бобовите храни, както ти самата изреди също и чията огромна част от въглехидратите са фибри. За да разбереш в дадена храна колко точно въглехидрат има - от въглехидрата се вадят фибрите, защото фибрите не се усвояват, те само минават през нас и прочистват. Тоест чия на 100гр. примерно има 40гр. въглехидрат, но 30 от тях фибри, които въобще не са усвоими, тоест въглехидрата е около 10тина грама.

# 176
  • Мнения: 3 480
На мен също ми е мъчно за животните, но като вкус няма с какво да заменя месото.
Бобови мога да ям в малки количества, но не са ми толкова вкусни, да не кажа въобще и карам чудесно и без тях.

# 177
  • Мнения: X
Amour*, съгласна съм с това, което казваш, НО.
Има едно голямо НО. При бобовите храни, както ти самата изреди също и чията огромна част от въглехидратите са фибри. За да разбереш в дадена храна колко точно въглехидрат има - от въглехидрата се вадят фибрите, защото фибрите не се усвояват, те само минават през нас и прочистват. Тоест чия на 100гр. примерно има 40гр. въглехидрат, но 30 от тях фибри, които въобще не са усвоими, тоест въглехидрата е около 10тина грама.
Дори да е така, това не променя факта, че протеина си остава минимално количество.
И за да си осигури човек нужното количество белтъчини за деня само от растения, пак трябва да изяде огромно количество.
Лично при мен, бобовите хич не ми действат добре, подуване, газове, болки в стомаха, дискомфорт...да не говорим, че повече фибри при мен водят до запек, вместо обратното.
И още, фибрите именно защото не се усвояват, действат като метла на червата, това прочистване всъщност е нараняване лигавицата на червата и възпрепятстване има да усвояват полезните вещества от храната.Т.е., заедно с фибрите си заминават и голямо количество полезни вещества, които тялото не е имало времето да усвои.

# 178
  • Linz
  • Мнения: 11 619
В растителните източници има не по-малко протеин, отколкото в животинските. И въобще не е нужно да изяждаш огромни количества. Аз сега се засищам с по-малко храна от преди. Едно ядене купа салата с разнообразни зеленчуци, бобови и ядки и филия пълнозърнест хляб ми стига за цял ден.

# 179
  • Мнения: 46 518
Има достатъчно теми за и против месото, авторката търси идеи и рецепти, не иска става вегетарианец, моля, придържайте се към темата.

Общи условия

Активация на акаунт