Има ли виновни?

  • 24 539
  • 304
  •   1
Отговори
# 255
  • София
  • Мнения: 17 852
Наблюденията ми са, че много подскачат на думата вина. Нямало виновни, вината била винаги на двамата и прочие.
Разширете контекста и я приравнете на отговорност (пак недолюбвана дума) и равносметка.
Не е нужно да съжаляваш за нещо, за да си направиш равносметката.
За мен лично има два вида "вина". Едната е субективна (намерих грешния, не прецених ситуацията, изтърпях повече и т.н.) и вина с конкретно лошо поведение- набих, изневерих, унижих, обидих.
Та първото не е точно вина и много мразя да се преекспонира във всякакви казуси.

Моята вина е, че имах грешни представи и бях наивна за някои неща. Бях студентка в първите курсове и не поех в посоката връзката да се развива на следващ етап, когато човекът си заяви готовността. Дори не ставаше дума за наживяване. Имах си мои вътрешни бариери, свързани с възпитанието ми, как аз, тъкмо "прохождам" ще съм зависима от някого, който вече малко си е поустроил нещата. Една жена трябва да е напълно независима. Трябва да си стъпя на краката, за да мога да вляза в нещо повече и подобни. Не оцених сериозността и предприетите действия, които са ми били засвидетелствани.
Другото, което започна в последствие да ми тежи много, e, че не го осъзнах веднага, а дълго време се чувствах сякаш с мен са постъпили неправилно и са ме притиснали.
Скрит текст:
Не става дума и никога не е ставало за преход от само секс към връзка, а от сравнително сериозна връзка към съжителство, брак и т.н.
Когато се сблъсках с инертността и бях свидетел на "неготови" индивиди, видях нещата от другата страна и ми застана като буца в гърлото.
За втората част се чувствам по- виновна. Че аз, която се смятам за крайно емпатичен човек, не съм видяла другия и как аз съм го накарала да се чувства.
Аз самата в последствие съм се сблъсквала с бездействие и вероятно ми се връща за тогава, макар че бях млада/малка.
Бездействието го поставям във втората графа на дефинициите си, впрочем Смазващо е и наранява повече, защото не е безапелационен акт на незаинтересованост, а оставя след себе си вратичка. Поуката, която си извадих, е, че когато си сигурен в човека, трябва да се действа, защото иначе му оставяш горчив привкус, че някой, който уж го е обичал, просто си е поиграл с него.

Последна редакция: пн, 12 мар 2018, 16:55 от The Catcher in the Rye

# 256
  • Мнения: 3 231
Прекрасна демонстрация от кечъра как човек може да не се смазва от вина, но да може да открие и да разсъди как е прецакал едни отношения и какви изводи си е извлякъл...

Изглежда съвсем лесно Simple Smile Защо толкова много хора не го могат?

# 257
  • Мнения: 169
Изглежда съвсем лесно Simple Smile Защо толкова много хора не го могат?
Защото ако беше толкова лесно да разбереш къде си сбъркал, нямаше да се стигне до разбити връзки и семейства.
Между другото, почти не схванах какво иска да каже The Catcher in the Rye Kissing Face Разбирам, че тя се разбира и не иска да влиза в детайли, но освен, че е била млада, наивна и не е проявила емпатия към ближния, другото ми се размива в неяснотии. По-ясно става с конкретика.

# 258
  • Мнения: 902
Изглежда съвсем лесно Simple Smile Защо толкова много хора не го могат?
Защото ако беше толкова лесно да разбереш къде си сбъркал, нямаше да се стигне до разбити връзки и семейства.
Между другото, почти не схванах какво иска да каже The Catcher in the Rye Kissing Face Разбирам, че тя се разбира и не иска да влиза в детайли, но освен, че е била млада, наивна и не е проявила емпатия към ближния, другото ми се размива в неяснотии. По-ясно става с конкретика.

Точно!
Като цяло това е , което и аз някъде написах: различните видове конкретни вини могат в най-многото случаи да минат една обща графа, наречена "липса на зрялост". Която се проявява под формата на най-различни конкретни примери :  млада и наивна , изневеряващ, затворил/а си очите пред сериозни проблеми, говорещи против връзката, и т.н..

Проблемът на Нофелет е, че пусна една всъщност хубава тема, която той самият обаче ограничава в един единствен сорт вина-директната,  и иронизира това, което му обясняват хората, носещи друг вид вина от тази, която той е способен да разбере. И която е м не по-малка.  Според Нофелет да посочиш себе си като виновен в  изборът на погрешен партньор илив затварянето на очите пред качества на партньора, несъвместими със собствените, е начин да обвиниш другият за неговите грешки. Да, ама не е. Точно собствена вина си е. Без значение кой го е разбрал, или не.
Simple Smile

# 259
  • Наблизо
  • Мнения: 6 182
Ми аз вина нямам.Предишните ми връзки са си били аут от самото началото,защото не е имало любов и така и не се появи.Какво да му поливаш на това,като е умряло от самото начало.
Не съм се влюбвала обаче (засега) в грешен човек,с когото сме несъвместими,но да се заблуждаваш заради чувствата си че е такъв.Това си е голяма вина,както и да се самоубеждаваш,че обичаш някого,а всъщност да не е така.

# 260
  • Мнения: 902
...в грешен човек,с когото сме несъвместими,но да се заблуждаваш заради чувствата си че е такъв.Това си е голяма вина,както и да се самоубеждаваш,че обичаш някого,а всъщност да не е така.

На мен ей точно този вид вина ми е много познат и си я нося. С последиците.
Имах един период от време,  в който бърках любов с  една много интензивна потребност да помогнеш на някого, следователно се "влюбвах" в хора, имащи нужда от някакъв вид помощ - психическа, материална, социална- някаква. И се опитвах всячески да им я дам, "обичайки ги" и работейки с тях над проблемите им. Само дето с тая "самарянска любов" забърках големи каши, и доста време мина, докато разбера откъде ми иде проблемът и какви глупости върша с това. И най-вече, къде е изворът на това мое поведение.  Губейки обаче и собственото си ценно време, и това на човека до мен.


# 261
  • Мнения: 4 624
А, кога е тази самозаблуда и кога наистина обичаш? Винаги съм се чудила какво значи да се самозаблуждаваш, че обичаш.

# 262
  • Наблизо
  • Мнения: 6 182
А, кога е тази самозаблуда и кога наистина обичаш? Винаги съм се чудила какво значи да се самозаблуждаваш, че обичаш.
От моята камбанария обикновено вътрешно си знаеш,но се надяваш и напъваш да се самоубедиш,че обичаш - защото човекът е добър,мил,перспективен,забавен,прекарваш добре (уж)....но истинските чувства ги няма и няма.В един момент ти писва,другият започва да те дразни не-малко и си заминаваш.

# 263
  • Мнения: 902
А, кога е тази самозаблуда и кога наистина обичаш? Винаги съм се чудила какво значи да се самозаблуждаваш, че обичаш.
Там е работата, че не е толкова просто и че си трябва време да си отговори човек на този въпрос. В зависимост от това откъде идва заблудата му, тя за мен си е строго индивидуална. Без да влизам в подробности мога само грубо да обобщя , че при мен гореспоменатият вид "връзки" си приличаха. Следвах си една и съща матрица, с един и същи вид хора. Докато в един момент срещнах човек, с който освен външното привличане и нуждата да помагам, дойде и моментът в който "помагането" беше взаимно. С който имах общи интереси и желанието да сме заедно даже когато няма проблеми.  И с който можех да съм заедно като с равноправен партньор, а не в ролята на психолог или благодетел. И към когото изпитвам чувство на принадлежимост и знам че мястото ми е до него.

Май много психологическа стана материята...  Joy

# 264
  • Мнения: 3 231
А, така. "обикновено вътрешно си знаеш". Мен затова са ми много смешни тия с "вината ми бе, че избрах грешния мъж"... Ми като си знаела, че е грешният мъж още в началото, що си допуснала въобще нещата да станат сериозни, що си допуснала да загубиш сума ти време и емоции на някой, който си е мислел, че е направил правилния избор?

Както и го извърташ, накрая с това "избрах грешния мъж", излизаш или безсърдечна кучка или енциклопедичен дебил. Което си избереш.... 

(не е персонално към никой потребител; насочено е към всеки, който казва "ми то отначалото още си беше обречено")

# 265
  • Мнения: 11 505
Изглежда съвсем лесно Simple Smile Защо толкова много хора не го могат?

Не е толкова лесно да признаеш пред себе си, а камо ли пред други хора, колкото и анонимно да е онлайн общуването. Много по-лесно е да измисляш оправдания, че нямаш участие в прецакването или участието ти е свързано с високи изисквания и к'ви ли още "възвишености".

# 266
  • София
  • Мнения: 17 852
Няма лошо, но в тези ситуации говорим за друга вина.
И тя не е там, където се търси обикновено- във връзката, а при родителите на този, който го играе спасител(ка). Другото са просто последици и проявления.

# 267
  • Мнения: 15 619
А, така. "обикновено вътрешно си знаеш". Мен затова са ми много смешни тия с "вината ми бе, че избрах грешния мъж"... Ми като си знаела, че е грешният мъж още в началото, що си допуснала въобще нещата да станат сериозни, що си допуснала да загубиш сума ти време и емоции на някой, който си е мислел, че е направил правилния избор?

Както и го извърташ, накрая с това "избрах грешния мъж", излизаш или безсърдечна кучка или енциклопедичен дебил. Което си избереш.... 

(не е персонално към никой потребител; насочено е към всеки, който казва "ми то отначалото още си беше обречено")
Ще набиваш канчета на ония, които са осъзнали проблема в  себе си и различен от твоя собствен ли?
Нищо от това, което им приписваш, не излиза.  Избирай, осъзнал ли си или не!?

# 268
  • Мнения: 1 770
А, кога е тази самозаблуда и кога наистина обичаш? Винаги съм се чудила какво значи да се самозаблуждаваш, че обичаш.
И аз съм се чудила какво е да обичаш "истински". Наскоро имахме спор с най-добрата ми приятелка. Тя се влюби в неподходящ мъж, а аз й казах че не мога да сипозволя да се влюбя в някой бе причина. Моите такива бяха, че е отговорен, работохолик, обича децата и семейството. Тогава тя ме обвини, че не съм обичала истински!!! Не знам що е то да обичаш истински. Аз обичам с разума си. Ако човека притежава качества, на които държа, чак тогава си позволявам да се влюбя, първо е възхищението...след това е физическото ми желание към този човек.
Моята приятелка обичаше този човек само заради начина, по който я караше да се чувства..и въпреки че й казвах че не е за нея. Ей това не мога да го разбера...Някак е присъщо за тийнейджъри, но не и на зрели хора...

# 269
  • Мнения: 3 231
А, така. "обикновено вътрешно си знаеш". Мен затова са ми много смешни тия с "вината ми бе, че избрах грешния мъж"... Ми като си знаела, че е грешният мъж още в началото, що си допуснала въобще нещата да станат сериозни, що си допуснала да загубиш сума ти време и емоции на някой, който си е мислел, че е направил правилния избор?

Както и го извърташ, накрая с това "избрах грешния мъж", излизаш или безсърдечна кучка или енциклопедичен дебил. Което си избереш.... 

(не е персонално към никой потребител; насочено е към всеки, който казва "ми то отначалото още си беше обречено")
Ще набиваш канчета на ония, които са осъзнали проблема в  себе си и различен от твоя собствен ли?
Нищо от това, което им приписваш, не излиза.  Избирай, осъзнал ли си или не!?
Един път за разнообразие пробвай да дадеш някакви аргументи. Разбрах, че не ти харесва тезата ми. Това е ясно. Ама кажи що не съм прав.

Кво прави един пълнолетен, разумен, с минимум средно образование индивид N години във връзка, която "отначалото си бе обречена"? Кое го е държало в тая връзка?

Или ще кажеш ма той тоя не е знаел, че отначало е била обречена веееее! Той чак после го узнал. Ах, колко удобно Wink

Общи условия

Активация на акаунт