Орхидея

  • 281 171
  • 1 288
  •   1
Отговори
# 1 230
  • Мнения: 13 815
Месечинке
благодаря за комплимента, малко се притеснявам че пиша дълго, дано не е отегчително , но инак се губят много подробности.
Ще продължавам да ви застрелвам с постове че имам много набелязани точки но гледам да са една по една.


Сега по темата за възможните ти нови ти придобивки.
Мимозата я посещавам почти всяка събота и неделя. миналите почивни пак наминахме. Няма енцилкия със сигурност, има нови попълнения но са екзотични и доста скъпи.

В магазина на новата Била има и преоценени прецъфтяли по 5 и 10 лева зависи от размера. Продавачката слага етикети какъв цвят е прецъфтялото фалче . Дали има и какво ще пиша по късно днеs или утре, защото днеs ще ходим да пазарим и ще се опитам да видя през витрината макар и магазина да е затворен след 20:00.

В Нолината не съм била от много време но там не знам как се движат цените на орхидеите.

На този градински центък под колхозния пазар до читалище Христо Ботев имаше не само фалчета но и други орхидеи на много приемливи цени. Примерно новият ми Епидендрум с жълтият грозд цветове е от там за 12 лева - колкото беше Октопусито на Мимозата.Имаше и фалчета но не съм се интересувала за цените им.

Последна редакция: чт, 29 окт 2009, 17:10 от _re_ge

# 1 231
  • Варна
  • Мнения: 25 248
Провери в Била наистина, ако можеш Hug Аз ако са ми превели заплатата до събота още тогава мога да прескоча. Ако не - другата седмица. А за мимоза щом ходите, ако видиш енциклия, сбутай я зад другите да не се вижда и свиркай Laughing
п.п. може и да си споменавала, ама пак да питам - откъде вземаш кори?

Последна редакция: чт, 29 окт 2009, 17:10 от Месечинка виторога

# 1 232
  • Мнения: 13 815
Добро утро на всички момичета.
Пожелания за лек петъчен ден, нека мине неусетно.

Месечинке
вчера бяхме в новата  Била и сега ще ти пиша какво видяхме.Разбира се говорим само за Фалчета - други орхидеи не съм виждалал там.
Има от тези които не са преоценени:
1. На цена от 10 лв. с цветонос около 20-25 см - различни цветове и много красиви форми.
2. На цена от 15 лв. с цветноси около 30-35 см основно петнисти лилави и едни със странна форма на цветовете.
3. На цена от 20 лв.с цветоноси по 40-50 см отрупани и основно в розови цветове.

Но точно на входа на магазина долу в ляво беше поставена една щайга с преоцецени. Някои от тях още бяха с цветове, можеш да видиш на цветоносите по едно две цветчета . Имаше и такива без цветове , с изсъхнали цветоноси, иначе изглеждащи добре и с надпис какъв цвят са.
Цените са :
1. Тези от 10 лв намалени на 5 лв.
2. Тези от 15 лв намалени на 8 лв.

С цялото си нахалство ти харесах две фалчета които просто ме оставиха бездиханна.

- едното беше от тези по 10 лева без преоценка в най-прекрасния зелен цвят които съм виждала с много бледорозова сърцевина ( не зеленикаво жълт, не жълтеникаво зелен, не зеленикав а прекрасен и имено ЗЕЛЕН ) . Бях видялал такава в Бриколаж но я продаваха за 30 лева та не си я купих. Тук обаче е курдисана в лондата с Фалчета и  види се никой не предполага че точно този цвят е много рядък и ценен.

- Другата беше от преоценентие по 8 лева с два останали цвята които разкриват невероятен прасковен цвят - оранжево розов , плътен и не на петна, черти и други, също рядка разцветка.

А корите са по труден въпрос. Някой беше споменал в темата че продавали комбиниран субстрат в някакъв магазин до някаква сладкарница на колхоза но на въпроса ми къде точно така и не получих отговор.Тъй като сестра ми имаше път до софия предния Weekend и минаваха през Велико Търново я помолих да минат през магазинчето което беше похвалила Багира и ми купиха от там два пакета чисти кори, произведени и пакетирани в Бг на  цена от 2 лв за три литра. Жалко че не се обади по рано щях да я накарам да купи и на теб, пък сме от един град все щяхме да се видим. Мисля че някой беше споменал че на Джунглата ( края на подлеза на шипка) продавали комбиниран субстрат но не съм ходила и не знам със сигурност.

МОМИЧЕТА ОТ ВАРНА хайде някой да каже къде е виждал в града да се продава субстрат за орхидеи.

Това е за сега. След малко ще ви пиша отново нещо интересно .

# 1 233
  • Мнения: 220
Здравейте на всички!
Темата е страхотна!
Аз отглеждам орхидея от 2 години и това е едно от нещата в дома ми, което ми носи толкова много настроение.
Цъфти 3-4 пъти годишно за около 10 седмици.
Искам да си я покажа, защото е голямата ми гордост  Grinning

# 1 234
  • Мнения: 220
Като на абсолютен новак не ми се получи показването на снимката.
Ето линк:
http://korali.snimka.bg/flowers/orhid.437525.15685224

# 1 235
  • Варна
  • Мнения: 25 248
Ооо, Регенце, много благодаря за информацията, май утре ще бягам натам Hug Много искам такова зеленикаво, ако още чака ще го взема. Ако не, все ще си харесам нещичко, като чета има избор, не е като да няма Heart Eyes Това прасковеното също звучи страхотно. А за кори съм готова да се включа някой следващ път, ако се отвори възможност. На снимките на пресадените ти орхидеи личи, че изглеждат много добре.
Корали, разкошни са, направо страхотни Hug

# 1 236
  • София
  • Мнения: 6 010
_re_ge, с тия описания за малко да ме накараш да си купя билет за морето и да изпреваря Месечинката. Много си мечтая за зелена орхидея и аз!  Hug
korali, поздравления! И двете са големи красавици, но в бялата и оргомните й цветове ми останаха очите. Ториш ли ги с нещо?
Аз да се похваля, че бялата ми орхидея започна да пуска ново клонче и вече има една ясно изразена пъпчица, та много внимавам с нея и само я дебна... Отивам да изровя апарата и да ви покажа.

На лаптопа имам и снимка от дена, в който я купих и там ясно се вижда, че това клонче го няма, но сега ще ви дам само днешните снимки.
 

Последна редакция: пт, 30 окт 2009, 11:15 от White_tulip

# 1 237
  • София
  • Мнения: 13 154
Здравейте момичета!
Да се похваля с новата ми придобивка, подарена ми от _re_ge. Много благодаря   bouquet! Все още е в добро здраве, въпреки, че моментално се опитах да уморя дендробиумчето като го посадих доста дълбоко, но прочетох ценните съвети на _re_ge  и поправих грешката. Вече е почти на повърхността, подпряно на клечка.



Вижда се и зелено връхче на коренче, което показва доброто му здраве засега  Mr. Green. _re_ge, спомняш ли си дали го имаше като го изпрати? Голяма съм блейка и не си спомням  Mr. Green.



А тук се виждат как отлежават парчетата от моя дендробиум, които чакат _re_ge :



White_tulip, честито ти разклонение! Ще се оглеждам за зелено фалче и ще ти кажа ако видя. Аз пък си търся такова:



За съжаление това ми е покойницата. Много си я харесвах  Sad. Жалко, че не снимах каква жалка картинка беше в саксията. Формата около корените беше същата като показаната от _re_ge , но от плътно преплетен мъх. Явно като младо растение е била в малка саксийка със сфагнум и после са я сложили цялата в голяма и са и добавили кори. Като се опитах да го махна и се откъсна с изгнилите корени  Sad. Изсъхна за нула време. А ярко жълтата продължава да реанимира както ме посъветваха в другия форум, но засега се държи. Обнадеждена съм!

Друго не се сещам. Чета ви редовно, но малко ме мързи да пиша  Mr. Green.

korali, големи красавици!

# 1 238
  • Мнения: 812
Аз защо така съм го изпуснала този градински център  под колхозния пазар  Thinking newsm78 ,някой би ли казал по подробно къде се намира и как се казва   bouquet

# 1 239
  • Варна
  • Мнения: 25 248
Нолина се казва. А къде се намира... тръгваш от светофара на Полиграфията по Кра Кра. Стигаш следващия светофар, надясно е Бенковска, направо продължава Кра Кра и леко вляво е Тодор Влайков. Този център се намира точно на първата уличка, която съединява Кра Кра и Влайков, т.е. трите образуват триъгълник. Самият адрес се води ул. Т. Влайков 14.

# 1 240
  • Мнения: 812
А какви Ванди има?

# 1 241
  • Мнения: 13 815
Здравейте момичета.

Корали добре дошла в темата, много ми харесаха и двете ти фалчета, особено това с големите бели увиснали цветове. Много те моля сподели как я гледаш 9 месторазположение, осветление, поливане, торене, покой ) , ще ми е невероятно интересно защото тук като споделяме се оказва че орхидеите се гледат по 100-ци различни начини и все пак ни се отблагодаряват с много и красиви цветове.

Месечинке, дано ги свариш тези дет съм ги заплюла за теб, ще стискам палци, там принципно има ниска посещаемост но знае ли човек. Дано свариш поне едната от двете. В това лошо време съм вързана с детето в къщи, иначе щях да те изпреваря. Обче щя съм адски доволна ако все пак тези два екземпляра попаднат в твоите добри ръце. За корите ще те имам в предвид, мъжът ми пътува в посока към софия понякога с кола и така се отваря добра възможност. Ще ти свиркам като се стекат така обстоятелствата.

White tulip това е според мен връхчето на цветоносам което продълбава да се развива , много са свежи пъпките и зелени, скоро ще ти пусне нови цветове - браво. На мен никога досега не ми е пускала толкова дълго продължение с толкова много пъпки. Максимума новопораснали и избили пъпки са ми 3 а при теб виждам че ще станат много повеч, явно има сила растението и иска още да цъфти.

Танче пу пу много е хубав дендра. Да ти кажа според мен сега не го изнасяй на 12-14 градуса изчакай малко. Аз и моят смятам да го изнеса не по рано от средата на ноември- като сметна 3 месеца оттогава е средата на фверуари, при положение че го получих цъфтящ за 8-ми март всичко точно се пасва - така да се каже ще "завъртим цикъла" на растението.

Разгледах с интерес снимките ти, никога не бих се сетила да ги оставя в лежаща поза, но явно си има резон, виждам как се подават зелените . Много съжалявам за покойницата, страшно атрактивна разцветка, от тези за които казвам че прилича на сърце с кръвоносни съдове. Дано жълтата се оправи. Моля те сподели в резюме как я реанимираш. Аз преди дни си мислех че досега нямам уморена орхидея, значи е крайно време да се случи. Дори като рязах цветоносите на последните ( беше ясно че няма да има развитие от спяща пъпка) си казвах че така им отрязвам възможността да пуснат кейки аз се случи нещо .

А сега поредната интересна информация която ви набрах от книгата относно alba орхидеите.

Наблюдавайки голямото цветово великолепие на орхидеите не може да се предположи че то се дължи само на няколко групи багрила. Ксантофилът определя жълтото, хлорофилът зеленото , а антоциана червеното и синьото. Възможно е определени оцветявания да се дължат на почвени субстанции като при хортензиите. Сигурно е обаче че храненето и целия начина на отглеждане имат влияние върху оцветяване на цвета.Често се случва през лятото белите цветове да се обагрят в светолорозово та до тъмновиолетово.
Заслужава си да се познава всичко това при оценка на много търсените и скъпи орхидеи alba - при тях оцветяването на цветовете се дължи именно на липса на пигменти. Наименованието alba означава" бяло" но при орхидеите се подразбира като "липса на цвят". Формите alba могат да имат леко жълтеникави или зеленикави тонове.  Ако обаче липсата на цвят не се дължи на липса на пигменти при култивирането могат да се появат неочаквани резултати.

Това е за сега
На всички приятни почивни дни.

# 1 242
  • Мнения: 13 815


Аз бях преди 10-тина дни - имаше ярко малинови и тъмно теменужени , бяха общо 6-7, едната висеше в залата а другите бяха на стендове отстрани в едни големи стъклени вази. Цена 48 лв. Корените в добро състояние.

Забравих да напиша- тан НЯМАШЕ субстрат за орхидеи.

# 1 243
  • Мнения: 812
А някой случайно да знае работното време на Нолина?В Практикер преди няколко дена имаше зелен дендробиум за 19 лв.

# 1 244
  • Варна
  • Мнения: 25 248
Ох, и аз го видях, много красив.

Общи условия

Активация на акаунт