Орхидея

  • 281 168
  • 1 288
  •   2
Отговори
# 1 245
  • София
  • Мнения: 13 154
_re_ge, зеленото, което се подава е от твоето дендробиумче, от по-дългия корен. Не си спомням, беше ли зелено като ми го изпрати или тук е тръгнало  newsm78? А парчетата и миналия път ги бях оставила така и пуснаха коренчета след няколко месеца. Надявам се, че и тези ще тръгнат. Реших, че е най-добре да са в близка среда до тази, в която ще се отглеждат.

За реанимирането- става дума за орхидея, останала без листа, но с добри корени. Това, което ме посъветваха е в прозрачна саксия да сложа тънък пласт сфагнум, после пак тънък пласт от кори и отгоре да сложа растението. Винаги да има вода в чинийката и корените да са в много влажна среда, без да са залепени във влагата/долните корени все пак се опират в корите/. Така с много търпение излизали нови листа. Жена от форума е реанимирала по този начин 4 орхидеи и  3 от тях е спасила. Надявам се и на моята да и излязат нови листа. Засега, след поне месец в това състояние, има зелени корени/някои изсъхнаха все пак/, също и въздушни и остатъка от розетката също има зелени участъци. Ще видим  Grinning. Дано се оправи! Ако не - ще я излекувам с нова  Mr. Green. Поне ярко жълти виждам доста често  Grinning.

И накрая не можах да се въздържа да ви покажа най-хубавата си орхидейка:



И колко е внимателен с цветята  Mr. Green:


Последна редакция: пт, 30 окт 2009, 18:28 от tania67

# 1 246
  • Мнения: 494
Tania76 ,браво на юнака .Цветар го раздава и знае как да ги пази!
 
И да питам ,малки лепкави капчици от долната страна на листата, наличие на въшки ли са?

# 1 247
  • Мнения: 220
Здравейте момичета!

Благодаря ви за милите думи! Снимките, които Ви показах са направени през лятото.
И двете ми орхидеи са подарък.
Бялата е при мен от м. Юли 2007 г. В началото беше с 3 цветоноса. След около 10-на дни опадаха всички цветове и пъпки. След това 3 месеца беше "заспала". Почти се бях отчаяла, когато ме зарадва с листо! Оттогава до сега цъфти непрекъснато. Пусна 2 нови цветоноса, но пък 2 от старите изсъхнаха. Листата й са с хубав зелен цвят, лъскави и твърди. Подземните корени са дебели, а има и много въздушни корени. Никога не отрязвам целите цветоноси, само отрязвам около 10-на см. от края.
Ето как я гледам - стои в непрозрачна кашпа на западен прозорец, а като цъфне - в дневната пред огледалото. Поливам я приблизително на 7 дни веднъж, а понякога и по-често. Торя я 9-10 пъти в годината, в рамките на 1 месец, най-често през лятото и задължително по време на цъфтеж.
Мисля си, че всъщност орхидеята си е харесала мястото на прозореца и затова цъфти толкова много.
Лилавата е при мен от това лято. Цветовете й се задържаха 1 месец. След като опадаха - изсъхнаха и цветоносите /бяха два/. Гледам я на западния прозорец, заедно с бялата. Скоро пусна хубаво листо и смятам, че има надежди и за нея. Не знам обаче кога ще поникни цветонос.
Ето как изглеждат бялата сега /цъфна преди около 3 седмици/

# 1 248
  • Мнения: 131
Tania76, голям сладур е цветарят!
korali, много е красива бялата, на мен май са ми слабост белите, все тях гледам в магазина.

# 1 249
  • Мнения: 812
Разменям тази орхидея за друга,имам 2 еднакви... http://nadi666.snimka.bg/flowers/moite-orhidei.177183.5970127 .Кори аз си купих от чаталжа от пазарчето,там където продават орхидеи има в торбички кори.

Последна редакция: сб, 31 окт 2009, 10:27 от nadi666

# 1 250
  • Варна
  • Мнения: 25 247
Нади, много е готина орхидеята Hug За корите полезна информация.
Днес минах през Билата, за съжаление не видях зеленото фалче, може би са го купили. Ето с какво се сдобих обаче:




Снимките нещо не ги докарах, на живо е абсолютен бонбон, с леки розови пръски в средата, с идеални корени и листенца. Ох, влюбих се поне в още 3-4 от по-евтините, за по-скъпите да не говорим, ама тях избягвах да ги оглеждам много много Crazy Май ще се опитвам да я посещавам по-често тази Била, макар че за съжаление никак не ми е на удобно място. Как пък не построиха един такъв магазин до нас, все в кварталите. А преди живеех точно там Mr. Green Седях сигурно 20 минути да оглеждам и да въздишам, заприказвахме се с момичето, което ги продава, много беше мила. Обсъдихме надълго и нашироко отглеждането на фалчетата. Та така, това е № 4 в колекцията - напредвам бавно, но сигурно Simple Smile

# 1 251
  • Мнения: 4 916
А къде е тази нова Била? Аз съм ходила само в тази на Колхозния пазар (не знам каква им е хигиената, обаче такива дебели мухи преди да открият билата там нямаше).

# 1 252
  • София
  • Мнения: 13 154
Месечинке, честито! Много е красива! И точиците се виждат на снимката  Grinning. Продължавай все така с покупките  Mr. Green! На заплата - орхидейка  Mr. Green!

titon4e, мисля, че капчиците са безобидни. И на мен понякога ми се появяват. Казват, че имало връзка с влажност, с температурни разлики. Последната, която имаше капки при мен е най-близо до прозорците и със сигурност там се чувстват най-много ниските вечерни температури.

# 1 253
  • Варна
  • Мнения: 25 247
argun,
новата Била е във Възраждане, срещу Кауфланд, от другата страна  Булевард Република, отвъд канала има един голям нов оранжев блок с реклама на Била на покрива. В партера му е. Като влезеш Билата мисля, че е веднага вляво, а направо продължава коридора и там е цветарският магазин.
tania67, май май така ще правя Laughing
За капчиците - на мен ми се появяват по цветоносите основно, но мисля, че и по листата може да има newsm78 Ако не се виждат въшки, значи са си физиологични капчици.

# 1 254
  • София
  • Мнения: 13 154
Току-що забелязах, че крайните две орхидеи/с капчици по ръбчетата на листата/ в момента ги грее слънце. До скоро слънцето беше по-високо и не се случваше. Може и това да е причината. titon4e, огледай се, може и при теб да е така.

# 1 255
  • Мнения: 812
Капчиците са си съвсем нормални и трябва да се радвате че ги има,това значи ,че орхидеята се чувства много добре .

# 1 256
  • Мнения: 4 916
Капчиците са си съвсем нормални и трябва да се радвате че ги има,това значи ,че орхидеята се чувства много добре .

А за другите цветя важи ли същото? Днес марантата ми беше с капчици и се притесних да не е много влажно вкъщи, т.е. да не ни зарадва мухъл.


Месечинка,
мерси за разясненията   bouquet

# 1 257
  • Мнения: 812
Ами  точно за орхидеите знам че  са нормални,че бях се притеснила и аз като вас,но  ми казаха ,че това значи че се чувства много добре и че условията и харесват..за другите цветя незнам,мисля че и за тях би трябвало да е така, но не знам със сигурност...

# 1 258
  • Мнения: 494
Дано да сте прави момичета ,защото аз въшки наистина не виждам. Само ме притеснява факта ,че са лепкави и затова ми се стори странно!
 

# 1 259
  • София
  • Мнения: 6 010
Месечинке, страхотна е!
И аз съм забелязвала лепкави капчици на обратната страна на листото, но не го намирам за притеснително.

Общи условия

Активация на акаунт