Орхидея

  • 281 160
  • 1 288
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 760
Може ли някоя от вас с опит в отглеждането на орхидеи нагледно да ми покаже в какви саксии ги гледа...счупих си краката да търся прозрачна саксия с чинийка отдолу...и хората ме гледаха като гръмнати...моля ви  Peace
Никъде не продават прозрачни саксии! Някои орхидеи (фленопсиси) пристигат в такива, но нямат подложки.
Аз ползвам всякакви кофички и кутии от салати, течен шоколад и т.н. Ако са по-дебели мъжО ги дупчи с бормашината, иначе изрязвам дупките с ножичка. Не ползвам подложки, но ти спокойно можеш да ползваш подложката от друга саксия. Само внимавай да не се задържа вода в нея.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 3 415
Значи да спра да се излагам, търсейки прозрачна саксия с чинийка  Blush
аз намерих една...обаче няма чинийка и водата се събира на дъното...то даже сега като се замислих и на другата ми орхидея, която е в кашпа също няма как да се отича водата  Thinking

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 3 737
jorjeta, и аз съм го правила номера с търсенето на прозрачни саксии. И в Пловдив няма. Ако държиш толкова на такива по някой си телешоп(в момента не се сещам кой точно) предлагат прозрачни кутии за съхранение на храна, доста на брой и на прилична цена, пасват идеално за целта ти.

   Засега имам: един фаленопсис и една милтония, които реанимират в бутилки от минерална вода и още един фалчо, който си е наред и още не съм го присаждала, защото ми свърши керамзита.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 3 415
Аз си взех стъклена саксия...ще я занеса на стъклар да ми пробие дупки и ще си купя стъклена чинийка...пък да видим няма ли да цъфтят... Laughing  bouquet

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 3 737
И после да покажеш как си я нагласила. newsm10

# 20
  • Варна
  • Мнения: 3 415
оооо да...и ми казаха че орхидеите най-много мразели да и стоят корените във вода....а аз точно така съм ги принудила да стоят моите 2... Peace

# 21
  • Варна
  • Мнения: 3 415
нищо не стана...счупила се е саксията...тъпо...сега трябва да направя дренаж...бях толкова сигурна, че си купих даже и чинийки... Cry

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 3 737
Не се отчайвай. Все пак по-важна е китката, не саксията. Виждала съм толкова добри екземпляри и то в кофичка от маслини.  Laughing

# 23
  • Варна
  • Мнения: 3 415
Оффф...ма нали за да е красива китката трябва саксията да е подходяща...една ми орхидея започна да мухлясва отгоре...искам с другата да се справя по-добре ама...да видим...тъпа работа  Rolling Eyes

# 24
  • Мнения: 3 760
По-добре да засушиш една орхидея, отколкото да я преполееш. то това важи за всички саксийни растения, но орхидеите са особено чувствителни към излишната влага по корените.
Специално фаленопсисът се полива когато корените му станат сиви. При поливане те стават зелени. Оцежда се внимателно и се оставя на мира  Laughing

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 3 737
Мъни, огряваш навсякъде.   bouquet

# 26
  • Варна
  • Мнения: 3 415
Аз май намерих решението...купих си плафон и го обърнах обратно и му сложих чинийка отдолу...така цветето е в прозрачен съд с дупка...и сега пие вода от чинийката  Laughing Peace

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 3 737
Няма ли опасност да загният долните корени. На твое място бих промивала субстрата като се засуши и не бих оставила вода в чинийката.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 3 415
аз съвсем се обърках... Crazy
моля някой с думи прости да ми обясни как точно да ги гледам тези цветя...  bouquet

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 3 737
Ако се появи Мъни ще ти обясни най-точно.


С две-три думи само ще ти дам насоки: полива се, когато субстрата изсъхне(аз къпя с душа с топла вода и оставям за през нощта в банята) и ако ще има вода в чинийки тя не трябва да достига долната част на саксията, а да има камъчета.

Рядко торя с някой от кристалоните.
Поливам рядко. Както вече споменах направо ги къпя. Точно тогава слагам малко тор.
Киселинността на водата не съм я мерила, но разбрах, че за Пловдив е 7.2-8 pH, и при поливъчната вода добавям 1 лъжичка лимонов сок.

Пулверизирам сутрин и вечер(водата в розетката се попива с клечка за уши).

Веднъж месечно пръскам с разтвор обогатен с Fe - 1%


Ако се сетя за още нещо ще дописвам.

Общи условия

Активация на акаунт