Как да поощрим партньора да се развие?

  • 13 476
  • 218
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Живеете известно време заедно. След първите трепети, всеки гради кариера, гледа деца, куче.
В един момент вие искате да научите нов език, да пробвате нова работа в друга държава, да стартирате бизнес, да влезете в средата на садо/мазо отношенията, да отворите модна линия.
Половинката обаче иска да гледа телевизия/пие бира/готви мусака? И това никак не се покрива с вашите цели, вие искате развитие, а той/тя дреме на едно място. Какво бихте предприели, случвало ли ви се е в живота, намерихте ли решения?

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 4 036
Случва/-ло/ ми се /е/.
Не можем да повлияем пряко на партньора си. Никога не можем.
Можем индиректно да му окажем някакво влияние, ако:
- ние самите променим поведението и мисленето си
- не му натякваме, не му опяваме, не го притискаме
- сам той или тя реши, че за него би било добре да излезе извън зоната си на комфорт.
В общите случаи обаче това е кауза пердута.
Или се примиряваш, или сменяш партньора.
Темата ти е добра според мен, дано не се изроди!

# 2
  • Мнения: 3 542
Или не съм прочела за садо-мазо, или си го редактирал след като съм писала и тъй като имам празен пост, да ти кажа - нямаш изгледи да поумнееш и продължаваш да зарибяваш тук  за своите си работи. Писал си, че си комплексиран, хубаво, но не си тиинейджър да ни се оплакваш как не можеш да извлечеш сексуалния потенциал от мадамите си.
Някои от списващите тук мъже са забавни или поне дразнят интелекта с тезите си, ти си скучен с тоя твоя секс. Още ми е чудно как не видях вчера правилно поста ти.

Последна редакция: вт, 26 юни 2018, 10:35 от Moon Flower

# 3
  • Мнения: 46 516
С една дума - да се опитвам да го променя.
Ако се разминаваме ще се разделим, но никога няма да се опитвам да го променя, уважавам достатъчно човека до себе си, за да му причинявам подобно нещо.

# 4
  • Мнения: 522
Защо да му влияете? Все е едно  той/тя да пуска тема как да ви убие амбициите. Има хора домошари,има кариеристи,има с болни амбиции,има и не чак толкова. Моят мъж е домошар,има си хубава работа,харесва си я и заплащането му е добро. И това е. Аз пък от друга страна избирам работа,склонна съм да пробвам нещо ново,учих  до скоро ( записах малко след като родих първото дете) ,курсове карах докато бях в майчинство. На него не му пречи и на мен не ми пречи че той няма интерес към това. Помага ми,учили сме заедно,не е мрънкал за нищо. Не виждам какъв е проблема и защо да го карам да прави нещо което не го влече. Обичаме се,разбираме се,помагаме си и проблем няма. Може би ако не беше доволен от работата си,щеше да се опита да промени нещо сам без аз да налагам. Така виждам нещата аз.

# 5
  • Nice
  • Мнения: 946
Не разбирам защо моите лични цели трябва да се припокриват с тези на половинката.
Мисля, че трябва в двойката да има едни цели, които да са общи - обща финансова стабилност, купуване на къща, възпитаване на деца, гледане на краставици и домати, общ бизнес.
Но трябва да има и лични цели за всеки един от двамата- изучаване на език, достигане на определено ниво в образованието (магистър, доктурантура), личен бизнес, писане на книга ако щете.

Това, че аз искам да науча японски означава ли, че и половинката трябва да научи чужд език? Или ако искам да си отворя фризиорски салон той освен с подкрепа с какво друго трябва да ми помогне?

Не знам, щом работи за общите ни цели не бих се притеснила, че личните му не са като моите. Може да иска да става кулинар и за това да готви мусака. Или пък да е ценител на киното и да обича да гледа филми.

# 6
  • Мнения: 522
Да допълня,че използването на садо-мазо и започване на бизнес в едно изречение е някак...все едно темата се пуска с идеята как да накарате половинката да ви нашляпа качествено... Май на някой това му е проблема,не мусаката Grinning

# 7
  • Мнения: 25 610
Не разбрах с какво лежането на половинката пречи на ученето на чужд език, стартирането на нов бизнес и изобщо на личностното или професионално развитие на някого? Ами който иска, си се развива, който не иска – лежи на дивана. Достатъчно е да оказва морална подкрепа, да не мрънка, да не саботира въпросното развитие.
Пък нищо чудно накрая да се окаже, че лежащият на дивана се е развил много повече от лутащата се насам-натам и гонеща Михаля половинка.  Laughing
Виж, ако става въпрос за пътувания, лов, риболов и други подобни силноразвиващи дейности, тогава да, може лежащият да се окаже проблем. Но и на това му се намира колаят – затова са измислени приятелите например.   Grinning

# 8
  • Мнения: X
Да допълня,че използването на садо-мазо и започване на бизнес в едно изречение е някак...все едно темата се пуска с идеята как да накарате половинката да ви нашляпа качествено... Май на някой това му е проблема,не мусаката Grinning

От този автор - толкова.  Flutter Напипа центъра на терзанията му, той иска да се развива в областта садо-мазо, но половинката не ще...

# 9
  • Мнения: 5 247
Втория ми мъж след година индиректно "подсказване" от моя страна най-накрая, чрез директен ултиматум поставен от мен се осмели да си смени работата.Той повече от това не може да се развие, ползва си максимума капацитет там и е доволен. Трябва да ми е благодарен цял живот.

# 10
  • Мнения: 39 304
Трещи, аз го разбрах така.Аз се развивам интелектуално, а оня на дивана не  ще. готви мусака и гледа турския сериал. Ма га се жених, спах.

# 11
  • Мнения: 2 495
Не мисля,че "стоенето на едно място" след години ще продължава да не е проблем на някой активен партньор.Защото ,самият този ,който не е мръднал и сантиметър,ще започне да се оглежда наоколо и няма да му стане приятно,че съседът вече има по-хубава кола,детето ще иска по-скъпи вещи ,а любимата по-далечни дестинации.
Понеже съм на повече години от първо майчинство,много подобни сценарии са се развивали покрай мен в рамките на големите промени в държавата и по света.
Как бих го мотивирала-ако може да учи,бих го стимулирала и подкрепила да продължи образование или дори да си смени специалността.Ако е работяга ,но не си пада по ученето,бих подкрепила разумен план за бизнес или разширяване на съществуващ.Бих подкрепила и хоби ,за да си има собствени занимания.Ако нито му се работи,нито му се учи,му казвам чао.

# 12
  • Мнения: 5 134
Един човек никога не може да мотивира друг за каквото и да било, по-скоро може да го вдъхнови, да го принуди и т.н.

А този хипотетичен партньор от казуса има много интересна траектория на личностно развитие и разнородни амбиции. Става още по-сложно.

# 13
  • Мнения: 2 760
Проблем има, когато лежащият на дивана започне да избива комплексите си на гърба на драпащия да се развива и започне да му натяква, че е кариерист и т. н.
Ако избегнат тези проблеми, могат да си живеят щастливо, защо не.
Явно за садо-мазото половинката на автора е клозедмайндед и това е проблем, защото става дума за съвместна дейност, а не за индивидуално развитие.
Да допълня, че бившият ми мъж не желаеше да се развива въпреки изявената от мен готовност да го подкрепя, но не това ни раздели. Настоящият ми приятел е по-силно развит от мен, така да се каже, но това е от възрастовата разлика и служебното положение. Не ме потиска фактът, че той кара докторантура, защото имам свои собствени простори за развитие и интелектуално сме на сходно ниво. Той води по точки откъм амбиция, самодисциплина, стаж и управленски и житейски опит, аз водя леко откъм бързина на ума и обща култура, както и социални умения, нещата се компенсират и се формира равнопоставен съюз.

Последна редакция: пн, 25 юни 2018, 19:11 от Annabelle*

# 14
  • Мнения: 522
Не мисля,че "стоенето на едно място" след години ще продължава да не е проблем на някой активен партньор.Защото ,самият този ,който не е мръднал и сантиметър,ще започне да се оглежда наоколо и няма да му стане приятно,че съседът вече има по-хубава кола,детето ще иска по-скъпи вещи ,а любимата по-далечни дестинации.
Понеже съм на повече години от първо майчинство,много подобни сценарии са се развивали покрай мен в рамките на големите промени в държавата и по света.
Как бих го мотивирала-ако може да учи,бих го стимулирала и подкрепила да продължи образование или дори да си смени специалността.Ако е работяга ,но не си пада по ученето,бих подкрепила разумен план за бизнес или разширяване на съществуващ.Бих подкрепила и хоби ,за да си има собствени занимания.Ако нито му се работи,нито му се учи,му казвам чао.
Аз също съм години след първо майчинство,но не ми пречи че мъжа ми не иска да учи нещо с мен или без мен.  В никакъв случай не е мързелив,работи здраво и е доволен от работата си. Не разбирам какво трябва да ми пречи? Не всички сме с болни амбиции да сме милионери.

Общи условия

Активация на акаунт