На пазар в Лозенград, Одрин и Чорлу - 16

  • 119 159
  • 763
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 566
пробвали сме с 12 дни --без проблем излезна колата от Турция.
Когато звъняхме да питаме какво да направим казаха 15 дни.. на гишето на магистралата чичкото каза --карай 10 дни имаш.
така че предценете сами
на сайта на HGS пишеше 7 дни.
но колата със сигурност излезе на 12 ден и глоба нямаше на границата

# 736
  • Пловдив
  • Мнения: 1 385
Колата сьс сигурност излиза от Турция,но следващия пьт когато се вьрне ,неплатената сума се плаща в десеторен размер,не сьм била потьрпевша на такава глоба,но информацията ми е от турски митничар.

# 737
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Възможно е на 12-ти ден да сте излезли без проблем, защото глобата влиза в сила след 7 или 10 дни, а трябват 2-3 дни (според сайта), за да се отрази. В темата за Истанбул винаги е коментиран 7-дневен срок. Хубаво е възможно най-бързо да се вземе стикер и да се мине през гейт, най-добре в рамките на 7 дни.

Системата им по принцип дава дефекти.
Скрит текст:
Откак сме с новия стикер (сменихме колата), вече 3-4 пъти минаваме и на екранчето, на което при минаване със старата изписваше взетата сума, сега изписва "geza" (наказание). Естествено, първите пъти това ми донесе високо кръвно, главоболие и всякакви черни мисли за глоби, равни или по-големи от бюджета на пътуването ни. При прибирането ни тук обаче в сайта виждам, че таксата си е взета без проблем.
По принцип системата им регистрира колата и без стикер (качвате се на магистралата или слизате и ви засича по номера), а после вече взима парите, когато лепнете стикера. Първия ни стикер купихме на влизане в Истанбул и си ни взе без проблем парите да отсечката Бабаески - Махмутбей, като с точност до секундата изписва кога си минал гейтовете . Но с новия не ни е отчел качването от Одрин и при минаването през Махмутбей (откъдето купихме стикера) по подразбиране (едва след 2-3 дни) ни взе минималната такса (от последния вход до този изход). Тази пролет пътувахме от Бабаески до Люлебургас и после от следващия вход до Махмутбей. Е, само първата отсечка е отчетена и таксувана. Втората я няма. После връщането си е таксувано пак.
Малко "Халифакс" система...
Според наш приятел тонираните предни стъкла създават проблем за четците...

# 738
  • Димитровград
  • Мнения: 810
Това е колата на мой познат. Карал е без стикер, май месец купува нов такъв, зарежда го с 500 лири, като очаква да му дръпнат дължимото с глобите. Оттогава 5 пъти влиза, излиза от Турция и нищо не му казват. Глобите си стоят, парите в стикера също. Гледам, че глобите са в петорен размер.
Скрит текст:
магистрали:
мостове:

Последна редакция: ср, 22 авг 2018, 17:23 от papaone

# 739
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Ама защо не си ги взимат, никой не ти казва. Освен ако трябва да се платят на гише старите глоби...

След последното отразено в тази таблица отново е влизал, вече със стикер, и новите минавания му ги таксува, така ли?

Като се има предвид какви "полиглоти" са там, ако нямаш човек, знаещ турски, с когото да отидеш и да разпита обстойно, показвайки извлечения и пр., може и никога да не разбереш.

# 740
  • Димитровград
  • Мнения: 810
След последното отразено в тази таблица отново е влизал, вече със стикер, и новите минавания му ги таксува, така ли?
Да, няма проблем! Виж, че оттогава няма нови глоби. Пътуват всеки месец.

# 741
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 727
В сайта на Тавекс вече има съобщение, че продават турски лири само онлайн и няма безплатна доставка, независимо дали е първа поръчка или не.

# 742
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 927
Здравейте,
изчетох внимателно първата страница и последната тема, и... се оплетох като пиле в кълчища. Много се извинявам предварително за най-вероятно глупавите и може би многократно задавани въпроси, но ми е леко притеснено, защото за първи път ще влизам като шофьор в Турция, а през Одрин досега съм минавала само транзит и то под формата на багаж. Та моля ви, проявете снизхождение и ме поправете там, където греша, и помогнете там, където не съм успяла да се ориентирам. Та:
1.Смятаме да пътуваме в периода 1-9 септемри. Мога ли да се надявам, че вълната ог гастербайтери ще е намаляла и чакането на границата може да ни се размине? Или е въпрос на късмет. Идеята ни е да отидем за 1 ден, да разгледаме малко забележителности, да хапнем и да напазаруваме някои неща. Правилно ли съм разбрала, че е най-добре да направим това в петъчен или съботен ден? И кога е по-удачно от гледна точка на малко по-спокойно придвижване - не само с колата, а и пеш по улиците? Не успях добре да схвана каква е разликата между петъчния и съботния пазар?
2.Ще влезем откъм Свиленград, тъй като там има къде да отседнем. Мислех си за вариант влизане в Турция откъм Гърция като по-лесен (лесен, защото Гърция ми е добре позната и някак ми е по-спокойно) или няма смисъл? Стори ми се ужасно сложно влизането в Одрин по принцип, надявам се да греша. В този ред на мисли, къде е най-добре да се остави колата в града (може да е и платен паркинг, не ми се стори много скъпо), така че да бъде удобно за разходка по централната улица и пазар, който да не влачим с нас, а да го метнем в колата? Доколкото успях да схвана, можем да съчетаем тези двете неща?
3.Като стана дума за пазар, идеята е да купим на тийновете някакъв дрешоляк и евентуално маратонки (Адидас, Найк). Нали можем да открием такива неща и по централната улица или трябва да влизаме в някой от моловете. Кипа нали е някакъв техен голям магазин? (ле-ле, прозвуча супер глупаво този въпрос). Къде е най-изгодно да се търсят такива неща?
4.Освен за тийновете, искаме да си купим и подправки, маслини, зехтин, локум, някои храни (не животински) евентуално прах за пране. Това на въпросните петъчен и съботен пазар се търси, нали? Пак глупаво питане - какво представляват те: открити пространства или закрити?
5.Последен въпрос, който обяснява в известна степен, някои предни тъпи питания. Как стои въпроса с влизането с куче в Турция? То е с международен паспорт, има чип, всички ваксини, малка порода е (френски булдог, не дзвер горянин), но заради брахицефалната муцуна няма как да носи намордник. Ще бъде постоянно на повод и няма опция да бъде оставено някъде в България. Та ще го влачим с нас. Как гледат по улиците на куче? През пазарите дали може да минем с него? Ясно, че в магазините не може да влиза.
Пак се извинявам за дългия и вероятно в голямата си част малоумен пост, но наистина много се обърках. Вероятно при второ влизане ще ми бъде вече всичко ясно, но сега се чувствам супер притеснена (аз съм шофьорът у дома). Благодаря ви много предварително! Ако сметнете, че излишно би се повтарял някой отговор в темата, може и на лс да ми отговорите, за да не спамим излишно.   

# 743
  • Мнения: 10
jijo99, тук пишеш, че гратисния период е 10 дни, а в поста, към който си дал линк - 15 дни. Кое е вярното?
И има ли турски източник, където черно на бяло да пише колко е периода без наказание.



Rangel22, кога си ползвал магистралата? Въпросът ми е дали тази сума включва глобата. Ако е така, просто си купуваш стикер, лепиш го и системата ще си дръпне, каквото има. В темата за Истанбул едно момче сподели за подобна стара неплатена такса, която с глобата беше в поносими граници и си я плати без проблем. Може и още на гишето да ти я вземат. Стига да се разберете на някакъв език. Ако пък нямаш намерение да пътуваш с тази кола в Турция, няма от какво да се притесняваш.

от миналото лято е, 39 е таксата и глобата. а докато я платя има ли проблем ако ме спрат ?

# 744
  • Мнения: 5 390
Аз не съм виждала турци с кучета по улиците. Сериозно го твърдя.. Това не означава, че нямат,... аз не съм виждала.

# 745
  • Мнения: 10
jijo99, тук пишеш, че гратисния период е 10 дни, а в поста, към който си дал линк - 15 дни. Кое е вярното?
И има ли турски източник, където черно на бяло да пише колко е периода без наказание.



Rangel22, кога си ползвал магистралата? Въпросът ми е дали тази сума включва глобата. Ако е така, просто си купуваш стикер, лепиш го и системата ще си дръпне, каквото има. В темата за Истанбул едно момче сподели за подобна стара неплатена такса, която с глобата беше в поносими граници и си я плати без проблем. Може и още на гишето да ти я вземат. Стига да се разберете на някакъв език. Ако пък нямаш намерение да пътуваш с тази кола в Турция, няма от какво да се притесняваш.

от миналото лято е, 39 е таксата и глобата. а докато я платя има ли проблем ако ме спрат ?

# 746
  • Димитровград
  • Мнения: 810
Сега като се замислих и аз не съм виждал кучета на каишка в Турция.
Колкото до глобите от магистрални такси - най-вероятно граничните и митническите власти нямат връзка с HGS системата.

# 747
  • Мнения: 117
Кучета на каишка се разхождат из Одрин, както през деня,така и вечер, всякакви, мини и по - големи. Галили сме ги и като цяло са добронамерени стопаните им. И по главната си лежат до тях на пейките,  или до някоя маса.

# 748
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Предвид населението на градовете им, броят на домашните любимци изглежда малък. Твърде възможно е да си имат специални места за разходка в жилищните квартали и затова да не ги виждаме много-много на туристическите места.

За HGS - твърдят, че имат връзка с граничните и митничарите. Но в случая е неясно защо не си взимат глобите от самия стикер, след като в него има пари.

Рангел, като купуваш стикер, се опитай да обясниш, че имаш глоба. Вероятно ще ти кажат как да я платиш. Дано се разберете. А после сподели, моля.

# 749
  • Мнения: 10
Къде може да си платя тази глоба? Ако заредя HGS стикер ще си дръпне ли парите от там

Общи условия

Активация на акаунт