За или против захарта и солта в храните на бебетата

  • 3 187
  • 63
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 555
 Като му готвя не слагам никаква сол или захар, никога не е пил подсладена вода, а само чиста, дори чая му го давам чист, но какво да направя като във всички пюрета е бъкано със захар особено тези на Ганчев и нашия затова и ги папа с такава охота, но какво да се прави   ooooh!  Иначе яде обикновени бисквити само. Против захарта съм на деца поне под година и половина, а за солта да не говорим, аз по принцип готвя безсолно така съм си свикнала и няма да ми пречи. Знам, че захарта е полезна за доброто функциониране на черния дроб, но предполагам че не става въпрос за черния дроб на малко дете !!!!!!!

# 31
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Момичета, има толкова литература по въпроса... И толкова крайни мнения в тази тема!...

# 32
  • Мнения: 781
За- в разумни граници.

# 33
  • София
  • Мнения: 44 122
лично - смятам да ограничавам възможно най-мн през първата и мн умерено да давам през втораг.та годинка - а за солта - аз ям мн безсолно и не ми липсва хич.

а това за захарта и жълтеницата е абсурд - на нас педи каза никаква захар - да му давам глюкоза...но най-хубаво си е кърмене на поискване - а моя и без да го лъжа си пиеше вода

# 34
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Глюкозата е необходима на сърцето, мозъка и мускулите, и при децата в по-голяма степен, отколкото при възрастните. Ежедневно им купувам сладки неща.
Солта обаче я ограничавам.

Съгласна, но не давам умишлено сладки храни никога- захар има почти във всичко!

# 35
  • Мнения: 5 299
а това за захарта и жълтеницата е абсурд - на нас педи каза никаква захар - да му давам глюкоза...но най-хубаво си е кърмене на поискване - а моя и без да го лъжа си пиеше вода
Глюкоза или захар, дава се по една и съща причина - Жълтеницата.  bowuu

# 36
  • Мнения: 46 520
"*Проучванията доказват, че даването на вода със захар не понижава нивото на билирубин. Това дори може да забави оздравяването, тъй като стомахчето на бебето ще е пълно с вода, то ще суче по-рядко, ще се изхожда по-рядко и билирубинът ще бъде изхвърлен от организма по-бавно."

Цялата статия е тук.

# 37
  • Мнения: 5 500
Против, естествено!
Има време за всичко, знаете ли колко бързо ще се научи на сладките неща, че и на солените!
Умишлено не съм давала до 2 годишна възраст нито захар, нито сол! Сладолед яде за първи път на 2 г, от тогава като се почна ела да видиш какво става сега, наваксва здраво!
Смятам, че от тези неща няма как да се избяга, могат обаче да се ограничат, а като не разбира още изобщо пък няма да му ги показавам, че съществуват!

# 38
  • София
  • Мнения: 44 122
а това за захарта и жълтеницата е абсурд - на нас педи каза никаква захар - да му давам глюкоза...но най-хубаво си е кърмене на поискване - а моя и без да го лъжа си пиеше вода
Глюкоза или захар, дава се по една и съща причина - Жълтеницата.  bowuu

да, принципно според нашите назаднали педиатри -  само че захарта е още по-вредна сама по себе си.
И пак - най-доброто - КЪРМЕНЕ, КЪРМЕНЕ И ПАК КЪРМЕНЕ, неу вода , захар , глюкоза и алабала...

# 39
  • Мнения: 603
Почти до годината не слагах никаква сол в пюретата. Когато мина на по-обща храна, започнах да готвя така, че на нас да ни е безсолно. Тати не спира да се оплаква Mr. Green
Захар съм давава два два пъти преди годинката - първите няколко дена /по препоръка на педиатърката/; когато захранвах със зеленчукови пюрета, за да го прилъжа да ги яде /не повече от седмица, като прогресивно я намалявах до нула/
Давах купени каши, вероятно и в тях е имало. Също така обикновени бисквити.

Сега определено мога само да ограничавам захарта. Дребния вече знае какво е сладко. Crazy
Продължавам да давам храна с малко сол.

# 40
  • София
  • Мнения: 44 122
колкото до купешките пюрета и каши има и без захар и сол Wink

# 41
  • София
  • Мнения: 7 097
Калина не яде солено, но от сладки неща не я лишавам. Аз самата ям страшно много сладко и се опитвам да го правя, докато спи, за да не я дразня, но не мога винаги да се крия. Естествено, стремя се да й давам сладко в минимални количества. Една приятелка не беше давала сладко до 2-годишната възраст на дъщеря си, а после ела да видиш...наваксало си е детето...тъй че тези схващания, че ако не свикне и после няма да има такива потребности май не са много верни. Аз самата съм пример за това - расла съм в къща, където почти нищо сладко не се е намирало, просто нашите не са си падали и съответно аз не съм свикнала, пък сега си угаждам, още повече, че не ми се и лепи.

# 42
  • Мнения: 14 654
Една приятелка не беше давала сладко до 2-годишната възраст на дъщеря си, а после ела да видиш...наваксало си е детето...тъй че тези схващания, че ако не свикне и после няма да има такива потребности май не са много верни.

вярно е това . крайностите не дават добър резултат никога. аз не съм лишавала детето си умишлено от сладки неща , а сега не проявява интерес към сладкото

# 43
  • Мнения: 255
Отдавна съм престанала да водя безмислени спорове по градинките. Когато родителите нямат достатъчно висока култура на хранене и не се опитват да се хранят малко по-здравословно в къщи, лесно допускат и децата им да се хранят с по този начин и те от ранна вързост придобиват вредни навици на хранене.  А относно адаптираните млека - те са със сладникав вкус, защото съдържат млечна захар, и това става ясно след прочита на написаното на опаковката.

Не мисля, че НЕдаването на сол и захар е някаква крайност или вманиачаване, а е важно да здравето на децата ни. Не подслаждам нищо, сол никога не съм добавяла  в храната, малкият вече невърши годинка и продържава да си хапва с удоволствие пюретата без сол.
В хляба, бисквитите, кашкавала и др. готови неща, които консумира има достатъчно сол, а също има и в плодовете и зеленчуците.

# 44
  • София
  • Мнения: 1 621
До годинка ограничавах и двете. След това постепенно свикна да яде повече сладко, но за солта още си я караме почти безсолно. Гледам да не изпадам в крайности и с двете неща. Но трудно се намират храни, в които да няма сол и захар - дали пюрета, каши, адаптирани млека и подобни, важното е да не се прекалява. Peace

Общи условия

Активация на акаунт