Живот на село, близо до града

  • 10 557
  • 98
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 381
Да го кажем по друг начин - радвам се, че не изпуснахме тази сделка, въпреки риска, който поехме като не ползвахме адвокат. И незнам защо си мислите, че ние сме платили малко. Но да не си мерим бюджетите Simple Smile Пак да обясня, не съм против ползването на адвокат. От адвокат до адвокат има разлика. Моят, въпреки че ми беше познат искаше да види всички документи преди да ми изготви предварителния договор. 98% от случаите никой продавач няма готови документи за сделка на етап предварителе договор. Ако го пресираш да тръгне да вади документи, преди да има нещо черно на бяло рискуваш да те прати в трета глуха и да предпочете клиент, който е готов да плати веднага капаро. Затова аз си изготвих предварителния договор. По принцип преди сделката всеки нотариус е длъжен да провери в ел. система на агенцията по вписванията /Икар мисля, че се казваше/ дали по имота предмет на сделката има тежести. Това е достатъчно, за да се гарантира, че имота е собственост на лицето вписано в нотариалния акт или неговите наследници /тогава гледа и удостоверението за наследници/, сверява лични карти и т.н. При нашата сделка както казах в стария нотариален акт присъстваше само земята, но преди самата сделка пред нотариуса продавача представи и разрешение за строеж, всички папки с проектите, както и разрешение за експлоатация /АКТ16/ и скица с нанесена сграда и нотариуса вписа в новия нотариален акт всичко, както е към момента на сделката. Но да не изместваме темата, която е за след това Simple Smile

Последна редакция: чт, 03 яну 2019, 15:55 от dildes

# 16
  • Мнения: 61
Ще видим как ще се развият нещата, когато стигнем до сделка Wink Нещо друго, което се сетих, има ли някакво задължение или закон относно настоящия адрес? Трябва ли като нов собственик да бягам при кмета за някаква регистрация или мога да запазя стария си адрес като настоящ?

# 17
  • София
  • Мнения: 381
Трябва единствено да регистрираш имота в данъчното в тамошната община. Като се попълва декларация, там се отбелязва, че имота не е основно жилище. Вероятно има някоя наредба или закон, който да те задължава да си смениш адресната регистрация, но на практика това няма кой да го следи. Ако не си регистриран на мястото, където живееш нямаш право на глас при избори за нов кмет например Simple Smile

# 18
  • Мнения: 61
Егоистично е, но повече ме вълнува къде ще учи детето, от колкото кой ще бъде кмет Simple Smile

# 19
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 725
Ще следя темата и аз.
Не бих поела риска за сделка без адвокат.

# 20
  • Мнения: X
В електронния регистър можете и сами да проверите имота, може да се търси по адрес или ЕГН на продавача или по номер на имота. Платено е, всяка справка е по 1 лв, сметката в ИКАР   https://www.icadastre.bg се зарежда по банка или с Изипей, лесно е. Виждат се всички тежести и сделки с имота с години назад, интересно е...
Относно интернета ние сме с Мобикс на Виваком, не е скъпо и връзката е много добра. Телевизия ползваме също тяхната сателитна.

# 21
  • София
  • Мнения: 381
Ние Мобикс също ползваме към момента за временно решение, но не си е работа с двама тийна, дето само теглят игри, филми и програми. Много бързо свършват гигабайтите и само презареждаме Simple Smile

# 22
  • Мнения: 3 845
Ние живеем извън Пло от 4 години. Родих се. Шумът и прахът в града са мор!
На 10 км сме, но е тихо, спокойно (като изключим НГ бомбички).
2 коли.
Имаме син на 14г.
Един от родителите става такси Simple Smile чиста истина.
Особено АКО детето има 3 извънкласни форми + уроци за подготовка за матури.

За собственост и нотариуси не мога да говоря, защото ние си строихме 10 г. къщата. Синът ни израстна покрай строежа и с огромно желание се премести в собствена стая и няколко котки Simple Smile Децата се адаптират чудесно и се радват на свобода и въздух.

НО водата е важна.  Също тока! Много от селата са с 2 пъти повече жители От колкото са проектирани. Инфраструктурата е стара и корумпирана.

Отопляваме се с Котел на пелети. За начало, понеже нямахме възможност за всички екстри в един ход, си купихме и Норвежка печка на дърва Йотул, която изуми света и всеки, който дойде. Също по един норвежки радиатор в 2 те спални и моя кабинет. Сега са резерва. Винаги трябва да имате алтернативно гориво!
Не се охлаждаме.
НО имаме 10 см изолация от каменна вата, супер дограми, капаци на прозорците и т.н. За термопомпа не спестих!
В момета вън е 0 а у дома е 26 градуса с котела.

# 23
  • Мнения: 2
Ще видим как ще се развият нещата, когато стигнем до сделка Wink Нещо друго, което се сетих, има ли някакво задължение или закон относно настоящия адрес? Трябва ли като нов собственик да бягам при кмета за някаква регистрация или мога да запазя стария си адрес като настоящ?

Можеш да си направиш настоящ адрес в селото,без да си сменяш постоянния,който е на ЛК.
Срещу нотариален акт и минимална такса за неопределено време.

# 24
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 400
Ние втора година живеем в Елена. Отиването до Търново ми отнема по-малко време, отколкото бих пресякла Варна (родния ми град). Живеем в село до Елена,  което се води улица на Елена. Редовно чистят снега, посипят сол и пясък. Училищният автобус идва и взима детето от пред къщата.
Имаме лична лекарка, ако ни е вече в кабинета си, отиваме в тях - не плащам.
Хранителни магазини има в Елена, но в момента купувам само това което не мога да си отглеждам сама  - сол, захар, олио, кафе... И т.н.
Въздухът е свеж и чист, детето не е боледувало от редовните бронхити. Адаптираме се към студа и предпочитам -10 тук, отколкото -1 до морето.

# 25
  • Мнения: 275
Зависи кое според вас е минус и кое -плюс.Когато ние търсихме къща, решихме да не гледаме в села, до където пътя е разбит.Ние също пътуваме всеки ден с коли и щяхме да ги потрошим и да даваме луди пари за ремонти.Ако ще живеете постоянно там, отоплението е от изключителна важност, особено с малко дете.Най-стабилен е варианта с котел с пелети.Обаче ако имате мижава или никаква изолация и стари дограми, котелът ще гори много повече от колкото ако стабилно сте изолирани.Също има значение дали къщата е на 1 или 2 етажа, за да се стопли + коридори, антрета, килери, бани, и какво ли не, се харчи допълнително или трчбва  и в коридорите да имате радиатори, вързани към системата.Нашата къща е на 2 ет. и зимните месеци харчим по 400-450лв за пелетиНе ви препоръчвам климатици за топлене.Такива котли работят с помпа, която е електрическа.А в повечето села спира тока, особено зимно време и съответно и помпата спира.Вече някой написа,че ви трябва и резервен вариант-при нас е камина в хола и всички се скупчваме там, но не е за дълго и не е постоянно.
Щом ще сте близо до града, не е проблем , че няма доктор.
Колкото и уредена да ви я продадат, все ще се наложи и ремонт, дори и козметичен.Добре е да знаете дали има канализация, най-вероятно-не и са на помийни ями.Едни познати си купиха къщичка и са оказа, че ямата е със срутени стени и неизползваема, изгребните фирми не искат да си трошат техниката и отказват да я обслужат, та излезе,че не може да се използва  тоалетната и трябваше да копаят и прокарват тръби ,но това късничко го разбраха.
Относно спокойствието нямате гаранция.Зависи какъв тип хора сте и как го разбирате.Много е важно да дефинираш как точно го разбираш ти.Много често нещата не са както изглеждат на пръв поглед и има супер неприятни изненади.Ако има интерес, мога по-подробно да обесня.

# 26
  • Мнения: 7 776
Северно Сияние, вземете си UPS устройство за котела, за моментите, когато спира тока.
Нашият котел е за топлене на твърдо гориво. Има две врати - една за пелетната горелка и оригиналната за дърва. Ако се наложи, сменяме вратите. Но UPS си е задължителен, очудвам се,че като са ви правили инсталацията, не са ви казали.
Иначе изолацията и дограмата са задължителни, да. Ние сме с 8 см каменна вата например.

# 27
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 400
И ние сме с много добра дограма, изолация и къщата е върху мази и високи 1,5м каменен зид. На 1 етаж сме като сме само с 1 обикновена камина на дърва в трапезарията, 3 от стаите са преходни, другите 2 срещу трапезарията. На отворени врати на всякъде става 22°, а в стаята с камината може и по летни дрехи.  Дървата ни излизат 90лв на месец, тока (бойлер, готварска печка, лампи и др.), също е около 80лв зимата. За леглата съм купила електрически одеала, които се  слагат под чаршафа, наместваш градуса, време и цяла нощ спиш в топло легло. Горят 60 вата.
Съседа ми е с котел и трепери да не спре тока. Не е често, 1 път на зима, но пак е неприятно. А ние с нашата обикновена камина, нямаме проблем.

# 28
  • Мнения: 3 845
За КАНАЛИЗАЦИЯТА И ЯМИТЕ:
Ако не сте с такава вече, ако не се лъжа са почти забранени. Не съм 100% сигурна, но е много вероятно вече да не се издават строителни разрешителни за такова. Не забравяйте, че трябва да отстоят от другите имоти, иска се съгласие на дъседу за всичко на по-малко от 3м до тях (другото е незаконно).
Ние от самото начало заложихме на малка пречиствателна станция. Чисти се на 1-2 години - ние сме 3ма. Няма миризми. Те са стандартизирани и пречистената вода излиза по Наредба - Втора категория, т.е не е проблем да се за усти в дете или просто дренира.
А колкото до съседите - ОТ ОГРОМНО значение е законосъобразни ето на всички постройки и огради.

# 29
  • Мнения: 7 776
Нашата къща не е с канализация. Тръбата е отведена в реката. Така я купихме. Не инвестирахме в пречиствателна станция, защото уж ще ни включват в канализацията. Която обаче...е отведена в реката 😂 та, българска общинска управа.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт