какво означава да си българин

  • 5 417
  • 83
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 491
Ето координатите на тази организация дето прави летни лагери за деца.

Nazionalen Grajdanski Forum "Balgarka"
"Strumiza" 6
1000 Sofia

Tel. 981 91 39/ 987 93 63
Fax: 981 91 40

Maria Zankova
ul. Rakovski 157

1000 Sofia
Tel/Fax 987 40 82

Не намерих да имат нещо online.

Ето тук и друга инфо по въпроса:

http://ide.li/article1272.html
http://ide.li/article1326.html


Благодаря много. На този етап ми върши прекрасна работа.

# 61
  • Мнения: 2 427
100% с някои от мненията ,че деца от смесени бракове едва ли чувстват  собственна държава страната на единия родител където не-живеят.Естественно е ,ако ти обичаш страната си и си достатъчно контактен родител ,а не тъпигьос ,който рядко общува с хлапето,да успееш съзнателно или несъзнателно да му предадеш любовта към твоята родна страна.Но това в никакъв случай не би го накарало да се почувства българин а не,както в моя случаи италианец.щото децата посещават италиански градини,италиански училища ,имат италиански приятели връстници,така че много трудно,да не казвам невъзможно е те да се определят като българи.Имам познати с родители хирвати,те се определят като италянци и швейцарци,въпреки че казват майка им е хърватка и че ги е научила на езика си докато са били малки.
Друг е въпроса че в българия са останали много малко неща с които бихме могли да се гордеем.Едно време се живееше много по-добре от колкото сега.Вярно че през комунизма не бяхме свободни,но сега пък какво?Имаме пълната свобода и не можем да направим нищо.България е залята буквално от чалга,битаци,сергии,разни кошмарни  базари и борси и на където да се обърнеш картинката е плачевна.Входовете на блоковете са толкова страшни че отивайки на гости на едни мои приятели съпруга ми ме попита длаи не е избухнала бомба...из софииските квартали пълно с блокове на които първите етажи са пристроени така че се чудиш какво е,къща ли или блок...като някакви ромски бараки...И до старите изгнили блокове ,сякаш напук като се пръкнали разни блокчета и кооперациики в бонбонени цветове,леле,да ти се напълни душата...
И при тази действителност,аз бих предпочела да разказвам на бебчо народни приказки и да му предавам обичаи отколкото да разчитам че една обиколка на страната ще го накара да заобича горката ми окаяна родина.

# 62
  • Мнения: 907
Представи си че утре в Италия дойде някой диктатор на власт и управлява и съсипва 50г. В това време България процъфтява. Какво ще направи детето ти - ще се откаже от това че е италианец и ще стане българин?
Защо все трябва да търсим поводи за гордост или срам?! Mайстори сме на крайностите. Ти ако виждаш блокове и роми, аз виждам огромния подем за само 15г. Погледни новите постройки, англ. и японски села по планините, колко хора живеят от собствен business, колко българи внасят пари от чужбина, колко туристи идват и в колко каталози вече България фигурира като дестинация, колко български продукти срещаме в чужбина. Знам и какво не върви, естествено. Не става всичко с магическа пръчка. И не това е даже важно с какво се гордeeм, а на мен ми е важно да предам на детето ми вкуса на БГ, така както аз се опитвам да усетя атмосферата на чужда държава, която не включва за мен само сега и степента на модернизация, а и миналото и бъдещето.

Последна редакция: вт, 27 юни 2006, 00:39 от MegiX

# 63
  • Мнения: 6 167
докога ще си мерим родолюбието? докога ще се съдим кой колко е патриот?!
явно отговор на въпроса какво е да си българин се дава много трудно.
не е като да си 'горд, че си част от най-великите'.
вече е окупиран този отговор.
защото България не е само едно нещо, тя е много неща.


Последна редакция: вт, 27 юни 2006, 01:10 от Lennie

# 64
  • Мнения: 1 493
За съжаление включва и "Бай Ганьо" в 21 век ! Жалко, че го няма Алеко да ни го "извае" . Голям смях щеше да падне.

# 65
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Представи си че утре в Италия дойде някой диктатор на власт и управлява и съсипва 50г. В това време България процъфтява. .....

МеgiX тук е имало диктатор (Мусолини ) ама не знам неЩо да е съсипал... И заЩо ли тоя момент с България дето цъфти и процъфтява неЩо ми зву4и малко фантасмагори4но...  Thinking

......Ти ако виждаш блокове и роми, аз виждам огромния подем за само 15г. Погледни новите постройки, англ. и японски села по планините, колко хора живеят от собствен business, колко българи внасят пари от чужбина, колко туристи идват и в колко каталози вече България фигурира като дестинация, колко български продукти срещаме в чужбина. Знам и какво не върви, естествено.....

Моля те поясни какво разбираШ под " огромен подем само за 15 г".   newsm78 Освен,4е беШе разсипано това което съЩествуваШе като икономика,селско стопанство,инфраструктури,здравеопазване,образование друго не видях. А,да,бизнесът. Хората запо4наха да развиват дребен бизнес тип гаражна търговия и да се опитват да вържат двата края. Или едрия бизнес на едрите мом4ета. Twisted Evil Мдаааа,,строи се,но как и какво.... Бензиностанции на всеки два сантиметра,пред и зад у4илиЩа и детски градини,върху малкото останали градинки и тревни плоЩи. Новите блокове са хубави на вънШен вид,да,но изпълнението им е под всякаква критика ( ходихме да гледаме с мъжа ми няколко,боже каква мъка,боже ),оба4е цените им:европейски. Преди няколко дни ,когато валя проливния дъжд про4етох,4е новооткрития МОЛ протекъл  Joy hahaha Joy
За пътиЩата и т.нар магистрали няма да отварям дума,4е неЩо постинга ми придоби доста АНТИ българска окраска а нямах такова намерение  Confused

На поставения в заглавието въпрос май нямам то4ен отговор ( или по_то4но ми идват наум доста негативни определения,простете песимизма ми )....  Thinking

# 66
  • Мнения: 6 167
в итнерес на истината, според доклада на ЕК БГ има растеж 5-6 %, което е много
проблема е, че растежа е главно от външни инвестиции и навлизане в БГ на вериги големи магазини ( Билла, Бриколаж, Метро.. и тн.), както и широкото поле на внос, което не е регламентирано с квоти.

растежът не е  от нещо, което се произвежда.
производствот почти няма или то е дребно ( подобно на азиатските производства) и за износ, но не може да се отрази сериозно на растежа.

за технологии и износ на такива ( основното, което прави растежа на по-напредналите страни) не може и дума да става.
разчитаме на нещо, което доказано не осигурява растеж, а именно селското стопанство ( и туризма).

селското стопанство е в пълен крах, хората масово използват домодерни оръдия на труда и начини на обработка на земята. хората на село се обръщат, към времето на 'самоздоволяването', т.е градини, малки ниви , малки мандри и тн, които им доставят оцеляване, а не развитие.  за инициативност повечето не са и чували, защото просто доста години наслагване има покрай комунизма, когато те са разбрали, че Държавата, може просто да дойде и да ти вземе всичко ( национализация), което допълнително отслабва инициативността и предпирмчивостта. Всеки помни момента, когато момчетата са дошли и са им взели всичко за 1 нощ.
още един фактор е безмислието на производството ( колкото и да е малко) - просто някой тарикат идва и ти купува робския труд за мижави стотинки. Закон няма или той не се спазва ( " забравени сме от бога')
допълнителното убеждение на селяка, че  зависим от природни сили ( ' Труд кървав , Боже, пожалей" ) и до днес битува, което прави невъзможен погледа напред и усложнява нещата.

търсенето на причинност в държавата е основен проблем. Над 80% от хората в България смятат, че държавата трябва да дава работа и оцеляване, независимо от резултата от труда.

най-лесно ще дам пример с жената, която се появи в предаването на Милен Цветков.
произвежда мляко.  носи го в някакви гюмове към мандрата, където й го изкупуват за ' колкото дадеш'.
обаче Милен Цветков й  обяснява, че влизайки в ЕС просто никой няма да й купува млякото, защото то не отговаря на стандарти за хигиена ( на производство и на поддрържане).

Отговора й е ' Нека ме спрат, аз пък ще си сиря в къщи'.
при следващ в-с ' а не е ли по-лесно да спазваш някакви правила на производствто, хигиена и тн и да печелиш' тя се почесва по главата и не отговаря.

Просто не може да загрее концепцията на това да работиш и да печелиш от труда си.
хората отдавна не вярват, че с труд могат да печелят пари.
" В България с честен труд не се забогатява".

четох, че за съжаление ние приличаме на Италия през 50тте години, когато тук в южната част е имало такива проучвания на културата на селото, и резултатите са 1/1 към ситуацията днес в БГ.


ето и един италиански виц от това време:
стачка срещу безработицата. много народ се събрал и протестира, как искат работа и тн.
и до един от безработните се приближава един и му казва " ела при мен, имам фабрика ще ти дам работа" а той се обръща и каза " а, ама защо аз, я виж колко хора има"

Последна редакция: вт, 27 юни 2006, 11:50 от Lennie

# 67
  • Мнения: 907

mcdirok, пьрво казах представи си, а не че така ще стане, нали схващаш разликата. И второ не ми е акцента върху това какво ще стане, а върху ситуацията - дали да си смениш на бързо националността, като тя вече не ти е много изгодна.

Точно така си мислех че ще се захванете за това колко лошо е това, което се прави сега като качество и пр. В основата на америк. пък и швейцарското благополучие стоят и съмнителни банди, мафии и мръсни пари (еврейско злато?) според мен. Но кой се сеща за това само след 50на год. Сега нямам време да се обосновавам колко различно е това, което става в БГ, в сравнение с келявата "инфраструктура" изградена по комунистическо време на гърба на родителите ни и ограбването им.

Въпреки всичко това пак казвам нито се срамувам от нещо, нито се гордея САМО с нещо определено българско. Това си е БГ и толкоз, добра лоша, можем само да помагаме тя да стане приятно място за живeeне, Тук май всички сме пълнолетни и от нас зависи също.

# 68
  • Italia
  • Мнения: 4 492

mcdirok, пьрво казах представи си, а не че така ще стане, нали схващаш разликата. И второ не ми е акцента върху това какво ще стане, а върху ситуацията - дали да си смениш на бързо националността, като тя вече не ти е много изгодна.
Точно така си мислех че ще се захванете за това колко лошо е това, което се прави сега като качество и пр. В основата на америк. пък и швейцарското благополучие стоят и съмнителни банди, мафии и мръсни пари (еврейско злато?) според мен. Но кой се сеща за това само след 50на год. Сега нямам време да се обосновавам колко различно е това, което става в БГ, в сравнение с келявата "инфраструктура" изградена по комунистическо време на гърба на родителите ни и ограбването им.

Въпреки всичко това пак казвам нито се срамувам от нещо, нито се гордея САМО с нещо определено българско. Това си е БГ и толкоз, добра лоша, можем само да помагаме тя да стане приятно място за живeeне, Тук май всички сме пълнолетни и от нас зависи също.

За каква смяна на националността и изгода става дума  newsm78 За тези от нас ,които взимат гражданството на страната ,в която живеят ли или ? newsm78
Ако е това Ще те уверя,4е не съм тръгнала да се отказвам от бг гражданството си заради положението ,в което се намира България  Crossing Arms А тукаШното гражданство ми се струва резонно предвид факта,4е тук живея,работя, плаЩам данъци и би било уда4но да мога и да гласувам. Толкоз по въпроса. А като Ще си говорим за гражданство и изгода нека да ти разкажа следната слу4ка: реШихме да регистрираме детето ми като български гражданин ( предполага се,4е има право според Конституцията като дете на майка_българка). Щяхме да имаме и реална изгода тъй като миналата година на морето ме караха да плаЩам за детето (на 2г тогава ) като за възрастен 4ужденец ( дори не сме ползвали легло,носехме си травел кота  Twisted Evil ). Е след многобройни опити така и не стана ( много моми4ета тук са 4ели патилата ми ) и в един момент си казах " Баста,за какво ми е да си късам нервите. След като българската държава не я интересува да има оЩе един български гражданин ( не сме 4ак толкова много дявол го взел ) и на мен не ми пука детето ми дали Ще стане българ4е или не." Не се по4увствах особено горда от това,4е съм българка:собствената ми държава не се интересува от детето ми. Ве4е и по хотелите цените са еднакви за вси4ки така,4е и "изгода пове4е нямам". Crossing Arms Това последното в кави4ките моля да не се възприема буквално...  Stop
Нямам какво друго да добавя по въпроса.

# 69
  • Мнения: 907
Не, нямах предвид двойното гражданство. Коментарът ми беше към постинга на anymommy тъй като останах с впечатление, че по-добре сега детето да се чувства италианец, тъй като БГ е в такова окаяно положение, че не може да се гордee с нея. Сега като го прочетох пак, виждам че го е казала в малко по-друг смисъл, т.е. че няма с какво да се гордee.

Добре, де, познавам обаче такива дето предпочитат детето им пред български да научи напр. руски (дори да не се говори в семейството), тъй като от руския може да има полза.  Shocked

# 70
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Не, нямах предвид двойното гражданство. Коментарът ми беше към постинга на anymommy тъй като останах с впечатление, че по-добре сега детето да се чувства италианец, тъй като БГ е в такова окаяно положение, че не може да се гордee с нея. Сега като го прочетох пак, виждам че го е казала в малко по-друг смисъл, т.е. че няма с какво да се гордee.

Добре, де, познавам обаче такива дето предпочитат детето им пред български да научи напр. руски (дори да не се говори в семейството), тъй като от руския може да има полза.  Shocked


Е с това не съм съгласна и аз. Като искат да у4и руски детето ОК,няма лоШо,но какво обЩо има руския с българския. Детето ако може да нау4и бг Ще е екстра пък и руския Ще му е само оЩе един плЮс. Но не единия език за сметка на другия.  Naughty
ЗнаеШ ли, и аз искам детето ми да говори бг за да може да обЩува с близките ни в Бг и заЩото в крайна сметка ако не говориШ езика на една страна според мен никога не можеШ да я"разбереШ".  Thinking

# 71
  • Мнения: 907
ЗнаеШ ли, и аз искам детето ми да говори бг за да може да обЩува с близките ни в Бг и заЩото в крайна сметка ако не говориШ езика на една страна според мен никога не можеШ да я"разбереШ".  Thinking
Е, тук сме на едно мнение,  мда.   Hug

Трябва да кажа сьщо, че винаги сьм се прехластвала (исках пак да кажа че съм фасцинирана, пфуй, пфуй, не се сещам обаче думата) от децата от смесени бракове и благородно сьм им завиждала. Моята пьрва приятелка имаше баща руснак и страшно го приказваше руския.
Та сега с голям интерес следя как расте детето ми Simple Smile Наистна искам да вземе най-хубавото от 3те култури, а и да не чувства чужди нашите родини.

Последна редакция: вт, 27 юни 2006, 14:16 от MegiX

# 72
  • Мнения: 907
търсенето на причинност в държавата е основен проблем. Над 80% от хората в България смятат, че държавата трябва да дава работа и оцеляване, независимо от резултата от труда.

Да, и аз така мисля за съжаление, дори хора по-млади от мен все държавата им в устата.

# 73
  • Мнения: 357
АЗ СЪМ БЪЛГАРЧЕ

Аз съм българче обичам
наще планини зелени.
Българин да се наричам
първа радост е за мене. 

Аз съм българче свободно,
в край свободен аз живея.
Всичко българско и родно
любя, тача и милея.

Аз съм българче и расна
в дни велики в славно време.
Син съм на земя прекрасна,
син съм на юнашко племе. 

# 74
  • Мнения: 2 427
MegiX,Re-re-respect,brother!I respect you,you respect me!!Yeah!Махни си розовите очила ,загаси фаса,и вземи най-накрая да изпиеш хапа на истината както направи Нио,та открихме как точно работи матрицата.Ти ,не трябва да се връзваш всеки път на това което казва всяко ново подред правителство.Замазват ти само очите пиле златно.Тук се иска и малко интелект да вложиш за да видиш за какво става въпрос.Иначе Швеицария е чудна страна,нали знаеш че и чистия кислород деиства толкова еуфорично колкото и ганжата smile3530.Та явно тези 15 години възход и пак възход! са единственно продукт на cow швейцарското местно екологично дружество.Ти като живееш там,и от там твърдиш, че имаш и поглед в-у собственната ти страна bg ,имаш ли идея?питам аз, как  съвременните облагородили се българи влизаме в един европейски супер маркет и с какво излизаме от там?Ах?М-даааа,да видим,какво би могла да си купи вече богатата баба българка в Била със 70 лева пенсия newsm27?Дали според теб ще и стигнат да ангажира дори и количка в която да слага въображаемите покупки?Или ,не ,не нека оставим този пример,че той не е валиден,нали тя като си вземе живото поддържащите лекарства се отказва  bishopот яденето за цял месец,аз пък,какви ги дрънкам!Я!Супер,да вземем момичето което работи като медицинска сестра в някоя държавна болница и е с две малки деца pregnant baby.Тя взема ама нааааай-много 300 лв месечно.т.е т'ва ти прави 150 евро,грубо да го сложим..ми тя и децата са си спрели парното и се топлят само на тръби,щото няма как,я се е стоплила,я е останала без заплата...ми да...а пък младите семейства в БГ не живеят самостоятелно ,а при свеки  remybussi  action032,не щото не могат да плащат наем,не защото банката би им отказала кредит,щото им се живее в компания  superuu...Ехх...какъв възход само!!!
И аз ,егати неблагодарницата-хората масово играят голф в бг topka.На игрищата които строят нипонците,ей така съботата ,за да разтоварят стреса от работната седмица..,българите се бият по опашките в туристическите бюра,да намат стая в някои приятен хотел в Слънчев бряг или Албена.Ами може ли да не заведеш децата на море! piasyk
Ми я виж какво строителство,всичко ново братче pironi...а мазилките които се лющят по блоковете и изгнилата от ръжда мантинела,липсващите пътни знаци,ами то е просто защото в момента точно това е модно и шикозно,нали сме модерна държава,та всичко ни е камуфлажно,дори и пешеходните пътеки pletka...А културата,за нея пък да не говорим,художниците рисуват та пушък buria apchih се вдига,театрални и оперни артисти ,всичко така е така цъфнало Flowers Sunflower и завързало окло този прогрес че повече от това накъде.Ха-ха не знам дали сте чували,но балерините ги пенсионирват на по 55-60 години smile3547.Е това къде се е чуло и видяло не знам!
(Сега единственното което се произвежда в родното Бе-Ге е чалгата.Хората пари направиха! smile3520)
А преди в едно не толкова далечно минало имахме градинки и паркове,нови пейки и нови лжулки,осветление по улиците,работещи предприйтия,износ,свястни детски градини,парно-толкова ставаше горещо през зимата че ходихме в къщи по къси ръкави и джапанки  newsm52и отваряхме спокойно да проветрим преди лягане.Свястни училища без дървени ваканции,хадраваните работеха,имаше пари дори за бронзови паметници(на кого няма значение,важното е че имаше капитал)нов автотранспорт,нова мазилка по блоковете,не беше позволено да се отварят семкаджииници и павилиончета по първите етажи и мазите на блоковете,нямаше го този битак,не беше позволено дори да се простира по терасите в централната част ,та простирахме на задните тераси без изглед към улицата,та да не грозим панорамата oops.Ходихме всяка година за по 15 дни на море с родителите си,които ни купуваха всичко което им поискаме и ни возеха на влакчета и други разни там увеселителни истории Mr. Green.И дядо Коледа по онова време беше доста щедър тип santa2;всяка година на училище бяхме с нови чанти,нови несесери ,нови дрехи,втората употреба беше мръсна дума,ама аааахх този прогрес,възход и възвишеине...
Абе да го кажем просто и с две думи:живеехме по европейски smile3517.Но явно сега сме изпреварили Европата с 15 години бесен прогресссс newsm57
Май от това изхвърляне попаднахме директно в джаза.(За любителите на поп фолка,може и в чалгата) newsm81

Общи условия

Активация на акаунт