Заплата от 350лв

  • 16 425
  • 144
  •   1
Отговори
# 120
Ми то пише в подписа ми с какво аз и мъж ми се занимаваме. И двамата търсим хора и не сме намерили...
Мъж ми дава повече и пак не може да намери...Аз обясних как седят нещата в нашата фирма.
Тъй че....Сложно е, ей.  Twisted Evil
Тез пари...  Money newsm78

Именно - въпрос на поколение. След 80-те години набора много комерсиален е станал.
Добре, де, аз пък не мога да разбера - търсите млади хора, току-що завършили и искате хем да са обучени, хем да имат изградени трудови навици, хем да не хвърчат из облаците... Е, как да стане тази работа? И изобщо, хората над 35 да лягат да мрат ли? Толкова ли няма специалисти, които хем могат да работят, хем имат семейства за издържане и животът ги е очукал достатъчно и ги е научил да си налягат парцалите, защото има и по-зле... Защото едно е да си човек с ангажименти и отговорности, друго е да си хлапе, което още живее при мама и тати, та му е широко около врата и може да си позволи капризи и претенции?
Но, ще ме прощават работодателите тук, качеството на работната ръка е пряко следствие на качеството на "чорбаджиите". Разберете сами за себе си какво търсите - дали човек, който да ви върши работа и да ви изкарва пари, дали представително лице (приятна муцунка, която да не дразни естетическите ви критерии) или ... сексуални обекти (това важи най-вече за мъжете)? Или се водите по модата "2-3 чужди езика, компютър и възраст до 25", независимо за каква длъжност става въпрос? Защо решихте, че само младите могат да работят? Само не ми излизайте с номера за научените на мързел през социализма - младите нали демокрацията ги учи?
Аз например, ако вляза в магазин, имам много повече доверие на една продавачка на възраст, но с опит, ако щете и просто житейски, отколкото на невръстно моме, на което още майка му му пере гащите. Та то ли ще ме консултира дали една дреха ще се свие или не? Или момиченцето ще ми даде компетентен отговор кой вид маратонки са най-подходящи за момче в училищна възраст? Или ще предложи бебешка козметика, при положение, че разбира само от кремчета против акне? Хайде, моля ви се!
Не искам да обидя никого с това, което писах досега - дадох малко пресилени (но не и измислени!) примери, че качествата на човек не зависят от възрастта, тя може само да ги обогати.
И, ако имаш големи претенции към работната ръка, защо се учудваш, че и тя има претенции към тебе? Peace

Аз пак давам реален пример.
Търсим специалистиииииииииииии, дори могат да кретат с бастунче - въобще не ни интересува. Става дума за коректен човек, който си изпълнява задълженията от 9 до 18 ч и да не се заяжда с клиентите. Да търси начини да увеличи оборота на бизнеса, като това му идва като допълнителен % над заплатата.
Няма бе, няма Crossing Arms. Коректност. лоялност, уважение към колегите - все "мръсни" думички.
Въпроса е, че поне при нас става дума е профилиран /тесен дет им викат/ компютърен специалист.
А преди малко повече от 10 години в БГ за интернет не можеше да се говори.
Та така.........Ако си подават CVта хора над 35, кой ги спира? Въпроса е...че такива нямаше.

И не само при нас е така. Много познати са на този хал и не могат да си намерят служители.
И бачкаме като луди /легнала съм си в 5:30 тази сутрин, станала съм в 9/ дори от дома, за да няма върнат клиент.


Много се спекулира с туй висше образование. Никъде не са ми искали дипломата, която няма нищо с това с което се занимавам. Никога не съм се интересувала кой какво е завършил, щото няма съвпадение образование=работа.
И при компютърните специалисти е масовост това несъвпадение.

Последна редакция: пн, 03 юли 2006, 19:35 от dayana

# 121
  • Мнения: 508
Хора, аз с английски и компютърна грамотност опаковам подаръци за 160 лева шест дни по девет часа на ден. 350 лева са малко за каквото и да било, ако издържаш семейство. Ако ти трябват за дрешки и кафе са си ок.
160 лева даже и са ти много 3а работата,която вьршиш. Кьде и3пол3ваш английски и компютьрната си грамотност при опаковането на подарьци?

# 122
  • Мнения: 2 885
А и ползване на Adobe и Macromedia софтуер не е работа за компютърен спец. според мен , а за тексто и прочие обработка. Това в по-простия си вид , като например работа с ворд и секретарката го може, пък камо ли един инженер например Joy

Как може да сравняваш писане на ActionScript във Macromedia Flash с писане на текст в Word?
Или обработка на графичен файл за печат с Adobe PhotoShop и Adobe Illustrator/Indesign
с попълване на клетки в Excel?
Ей такива изказвания винаги ми бъркат много на дълбоко.
Не 350 лв., и 5 лв. няма да дам за такива "специалисти".
Басииииииииииии.и за какво се хабих в тая тема. #Cussing out

# 123
  • Мнения: 3 423
Само да кажа, че единият от тях няма виШе и е един от най-добрите финансисти в България въобще Peace

То затова на България толкова й вървят финансите...

# 124
  • Мнения: 3 423
А и ползване на Adobe и Macromedia софтуер не е работа за компютърен спец. според мен , а за тексто и прочие обработка. Това в по-простия си вид , като например работа с ворд и секретарката го може, пък камо ли един инженер например Joy

Как може да сравняваш писане на ActionScript във Macromedia Flash с писане на текст в Word?
Или обработка на графичен файл за печат с Adobe PhotoShop и Adobe Illustrator/Indesign
с попълване на клетки в Excel?
Ей такива изказвания винаги ми бъркат много на дълбоко.
Не 350 лв., и 5 лв. няма да дам за такива "специалисти".
Басииииииииииии.и за какво се хабих в тая тема. #Cussing out

Абе не си съвсем права. Ето, аз съм факир в InDesign-a и подобни, ама толкова мразя Word-a, че го ползвам само като пишеща машина и някоя секретарка би ме сложила в задния джоб на прашките си. Нещата не могат да се сравняват. Както тя пише на word и пее, така аз със затворени очи мога да сглобя туй-онуй на InDesign. Просто всеки трябва да се оценява според изискванията в бранша.

# 125
  • Мнения: 2 885
ОФФ: Абе секретарка, знаеща да борави с Flash и да пише AS код още не съм видяла, ама айде..... Heart Eyes
Ще питам във форума www.flashbg.org....може и да са виждали  Party
Прочети пак цитата от vivita. Фотошопа, Индизайна, Флаша и Илюстратора не са текстообработващи програми, за да се говори, че всека секретарка или инженер може да борави с тях.
За работа на графичен и уеб дизайнер ти трябва много повече от "цъкане с компютър" - усещане за цветове, обща визия и още и още......Това е вродено усещане, не става за всеки.......А че българина не иска да дава пари за реклама /малките фирми/ и жената на шефа или съседчето им правят рекламите и сайтовете е тотално отделен въпрос.  Twisted Evil

Ама се отклонихме много яко от темата на авторката....

Аз спирам да пиша.

Мисля, че стана ясно, че 350 лв. не са малко за мен. На толкова работих като преподавател компютърна грамотност и имах пълна заетост на часове от 9 до 18, на крак. Става дума за София, пл. Гарибалди. Но от тогава много вода изтече... Joy
Поздрави,
Нем

# 126
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Мисля, че стана ясно, че 350 лв. не са малко за мен. На толкова работих като преподавател компютърна грамотност и имах пълна заетост на часове от 9 до 18, на крак. Става дума за София, пл. Гарибалди. Но от тогава много вода изтече... Joy
Поздрави,
Нем

Е, то тогава и бозата сигурно е била от "6", ама не става въпрос за това, мисля...

# 127
  • Мнения: 2 885
Става дума за средата на 2000 г.

# 128
  • Мнения: 3 153
Само да кажа, че единият от тях няма виШе и е един от най-добрите финансисти в България въобще Peace

То затова на България толкова й вървят финансите...
Ами няколко международни компании не мислят като теб явно, щом той им е финансов съветник.
Но като гледам не говорим на един език с теб, а и едва ли нещо разбираш от финанси, като се има предвид колко са близо като материя до InDesign-a!

Последна редакция: пн, 03 юли 2006, 16:47 от Petинка

# 129
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Относително е....в момента работя за толкова чисто, но работата е спокойна, нормални колеги, не работя извънредно, нямам проблем с болнични, отпуски и т.н. Даже имам време и във форума да вися. И поне два пъти годишно дават допълнителни средства
Преди три години работех за 450 чисто, обачеееее няма в 5 да си тръгнеш, това да отсъстваш граничеше с научната фантастика.....но тогава имах други приоритети и ангажименти...живот и здраве след второто дете почти съм сигурна, че се захвана с нещо друго.

А иначе отношението образование-размер на заплатата е много относително....като почнем от различните сфери, та се стигне до различните фирми.

# 130
  • Мнения: 2 292
немирница ако добре чететш ще догледаш, че съм писала  "-в по-простия си вариант"  имайки в предвид, че word е текстообработваща ,добре, но и другите са обработващи  Wink  Wink
т.е без голяма философия и просто с цъкане с мишката.
а как дефинираш комп. спец.? че има много - хардуер- монтаж или архитектури, инсталация, ОС,софуер - ползване, софтуер - писане  ... всичко накрая  се разбива на спец по нещо си, тясно квалиф. , което в повечето случаи ако го погледнеш отделно е доста елементарно .
 Има и специалисти,които не могат да се заменят без да минат години образование, но те не са потребителите на фотошоп

Последна редакция: пн, 03 юли 2006, 18:11 от vivita

# 131
  • Мнения: 3 423
Само да кажа, че единият от тях няма виШе и е един от най-добрите финансисти в България въобще Peace

То затова на България толкова й вървят финансите...
Ами няколко международни компании не мислят като теб явно, щом той им е финансов съветник.
Но като гледам не говорим на един език с теб, а и едва ли нещо разбираш от финанси, като се има предвид колко са близо като материя до InDesign-a!

Ами ей за това говорим. Че всеки според това, което може. Не е нужно секретарка да знае какво ли не програми, нито пък финансист, отговорен за финансите на България, да е учил финанси. Хората могат различни неща. И щом получават адекватно заплащане, значи си знаят работата.

# 132
  • Мнения: 404
Хора, аз с английски и компютърна грамотност опаковам подаръци за 160 лева шест дни по девет часа на ден. 350 лева са малко за каквото и да било, ако издържаш семейство. Ако ти трябват за дрешки и кафе са си ок.
160 лева даже и са ти много 3а работата,която вьршиш. Кьде и3пол3ваш английски и компютьрната си грамотност при опаковането на подарьци?


Перла, ти май въобще не си разбрала какво е искала да каже момичето.  Тя знае английски и има компютърна грамотност и въпреки това за в момента не може да си намери друга работа освен да опакова подаръци.  А не че тези си умения ги прилага в опаковането на подаръци.  И какво искаш да кажеш с това, че и 160 са и малко?  За какъвто и да е труд в България 160 лева не са за никъде, та това е минимална заплата.  като казваш че са и малко, колко спопред теб трябва да получава?

# 133
  • Мнения: 135
Само да кажа,че преди около 4-5год и аз съм опаковала подаръци и немислете,че е толкова лесно.Изисква се доста умение,вкус и естетика и невиждам нищо срамно в това да опаковаш подаръци,а относно тази заплата от 160лв.сигурно бих предпочела да си седя в къщи отколкото на работа.

# 134
  • Пловдив
  • Мнения: 14 065
Хора, аз с английски и компютърна грамотност опаковам подаръци за 160 лева шест дни по девет часа на ден. 350 лева са малко за каквото и да било, ако издържаш семейство. Ако ти трябват за дрешки и кафе са си ок.
160 лева даже и са ти много 3а работата,която вьршиш. Кьде и3пол3ваш английски и компютьрната си грамотност при опаковането на подарьци?

Перла, съжалявам, че ще го кажа, но мисля, че е изключително грубо да говориш по този начин, да не говорим, че е и ужасно несправедливо. Мислиш ли, че някой заслужава такива пари за 9 часов работен ден? Дори и работата да не е особено квалифицирана си има умения и не всеки може да я върши. 

Общи условия

Активация на акаунт