Пубертетът при момичетата - как да подготвим децата? - 5

  • 46 131
  • 739
  •   1
Отговори
# 675
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 459
Баш.

# 676
  • софия
  • Мнения: 25 617
В тъмната страна на нета не можеш и да проследиш кой какво. Но там не е като да влезеш да гугълнеш и `айдееее хоп, всичко е на клик.
Не ровя в нещата на детето, познавам я добре. Ако имам основание - промяна в поведението, тогава вероятно бих го направила, но до тогава, до когато нямам това основание, ще уважавам личното ѝ пространство.

# 677
  • Мнения: 5 287
Звънче, и аз така си мисля, но винаги най са ме плашили точно родители, които "знаят" всичко за детето си, и изведнъж "Това няма как да го е направило моето дете" Disappointed Relieved
Но и аз не ровя. Като цяло и аз разчитам на усет, но и гледам да им обясня, че каквото и да направят, и най-ужасното, трябва да ми кажат, за да им  помогна, а не  да се крият и да се чудят как да се оправят сами. Дано да м вярват ...

# 678
  • софия
  • Мнения: 25 617
Не, аз не зная всичко за детето си. Тя има нужда да споделя и прави неща с приятели, които не прави с нас/мен. И намирам това за нещо нормално. Познавам поведението и характера ѝ добре. Никога не подхождам "Това не може да го е направило моето дете, друг е виновен". Винаги питам защо е постъпила по определен начин и знам, че винаги може да направи нещо, което не очаквам. За това наблюдавам, уважавайки личното пространство, питам. Слава Богу, имаме добра комуникация. Ако иска да направи нещо, което ние да не знаем, винаги ще намери начин. За това предпочитам и се стремя да ми има доверие и да сподели сама, знаейки, че ще бъде разбрана, а не да я дебна.

Последна редакция: пт, 29 ное 2019, 16:06 от zvаnchе

# 679
  • Мнения: 31 288
Проверявам всичко аз и постоянно обяснявам. Доверие на деца нямам.

# 680
  • Мнения: 4 441
И да проявя любопитство ,не ми стига капацитет Relaxed да се меря с нея.
Знае ,че може да разчита на нас ,а ние вярваме че тя заслужава доверието ни.
Никога не е имало ограничения, няма и за напред да ги има.
Тя си има планове и мечти, които включват следване в чужбина и си ги следва.
На мен от тук нататък (12+ )се пада само да я подкрепям и да и помагам.
Бог да я пази!

# 681
  • Мнения: X
Дъщеря ми ме агитира да се абонираме за Нетфликс.
Какви филми има?
Тя не гледа телевизия, не знам кога  ще намери време да гледа Нетфликс.
В училище явно има зарибени по Малки сладки лъжкини и заради него иска абонамент. Свалих първия сезон да видя за какво става въпрос, но ми се стори неподходящ за дванайсетгодишни  newsm78
Имаме Нетфликс от 5 години. Щерката си има детски профил и гледа всички филм и там на нейния тв. Всички сериали и филми са за децс до 13 годишни.

На моя профил я хола гледаме Момичетата Гилмор заедно, защото тя не може да ги гледа в нейната стая с детски профил. По същия начин процедирам и.с Дисни канала. И там профилът й е детски
Книгите не ги ограничавам по възраст и подписах декларация за училището, че може да взема книги и от секцията за възрастни.

# 682
  • Мнения: 5 287
Не, аз не зная всичко за детето си. Тя има нужда да споделя и прави неща с приятели, които не прави с нас/мен. И намирам това за нещо нормално. Познавам поведението и характера ѝ добре. Никога не подхождам "Това не може да го е направило моето дете, друг е виновен". Винаги питам защо е постъпила по определен начин и знам, че винаги може да направи нещо, което не очаквам. За това наблюдавам, уважавайки личното пространство, питам. Слава Богу, имаме добра комуникация. Ако иска да направи нещо, което ние да не знаем, винаги ще намери начин. За това предпочитам и се стремя да ми има доверие и да сподели сама, знаейки, че ще бъде разбрана, а не да я дебна.
Звънче, да не се обиди, няма предвид теб. И аз мисля така, но имам преки наблюдения с мои приятелки и под сто, които доста си патят с децата си, които до 13-14 г. бяха ангелчета  🙄 Оф, приятелите са много важни , дано да не се повеждат по лошо такива...

# 683
  • софия
  • Мнения: 25 617
Не, за какво да се обиждам ☺️ Нали си обсъждаме. Аз също настръхвам от родител, който казва "Моето дете не може да е направило ..." без изобщо да се замисли и винаги друго дете да е виновно. Всеки може да постъпи неочаквано, дори и възрастните.
Да, точно това си мислех и аз - приятелите и средата са много важни. За сега моята добре се ориентира, но е в относително ограничена и позната среда. Притеснявам се догодина в 8 клас какво ще бъде.

# 684
  • Мнения: 4 728
Незнайно как, но съм ви изпуснала, прочетох само последните 2-3 страници.
Аз имам малко по-различен въпрос, понеже и ние ползваме приложението Фемили Линк, а там дава само YouTube Kids за под 12 години, ми се иска да позволя и другия, но как да го направя? Вчера се рових да търся, но така и не успях.... Ако някой може да помогне Hug

# 685
  • Мнения: 1 073
Книгите не ги ограничавам по възраст и подписах декларация за училището, че може да взема книги и от секцията за възрастни.

И утре като се прибере с "50 нюанса сиво" ще видиш... Stuck Out Tongue Winking Eye

# 686
  • Мнения: 1 614
Как контролирате приятелите на децата?
В класа на дъщеря ми (6ти) има момичета, които пушат вейп. И двете дойдоха от други училища, предполагам за да ги измъкнат от среда. Моята уж не дружи с тях, ама го караме на "честна дума". Телефона и да го следя, тя се е научила да трие и да крие, така че смисъл няма.

# 687
  • Мнения: 2 038
Трудна работа с контрола на приятелствата. Аз обичам да се събира вкъщи с приятелите си, за да добия представа за интересите им. Засега съм доволна, че познавам децата, с които дружи, както и родителите им и са свестни. Имат и те едно ново момиче в класа, което са го изловили, че пуши и моята е супер възмутена, да видим до кога.
Но като цяло май повечето са дечковци още в класа й (6 кл.). Не съм чувала да се вълнуват от раници, часовници, хеле пък от dark web. Сподели ми, че психоложката им говорила за сексуално насилие в интернет, педофили и т.н. Аз също меля по темата, но тъй като тя не ползва FB и Instagram, влиза през едното й ухо и излиза през другото. Много далечно й се вижда това, дано така да си остане.
За доверието, едни неща й имам, за други - не. Вчера й оставих за 20-ина минути 2-месечната й сестра, защото знам, че е много отговорна към нея, но виж, домашното по руски трябва да проверя дали е написано, защото като знае, че не се проверяват, има склонност да пропусне.

Последна редакция: сб, 30 ное 2019, 12:40 от Ronique

# 688
  • софия
  • Мнения: 25 617
Отдавна стигнах до извода, че не мога и нямам право да влияя на чуждите деца, а само на моето. Познавам и имам наблюдение върху приятелите й и децата от класа, имам и телефоните на най-добрите й приятели, познавам се с родителите им.
И в класа на детето има деца, които пушат от миналата година, пият енергийни напитки. Казвала ми е, говорили сме за пушенето и пиенето на енергийни напитки. Освен да обсъдим защо не е добре, друго не мога да направя. Не знам как бих постъпила, ако някое от тези деца е приятел на моето или ако моето пуши/пие. Имах съученичка, която пропуши в 8-9 клас и майка й й купуваше цигарите, за да не си купува гняс. Мисля, че конкретно за цигарите, това е по-подходящият подход, отколкото отричане или забрана.

Последна редакция: сб, 30 ное 2019, 12:20 от zvаnchе

# 689
  • Мнения: 4 706
Смятам, че най-добрият контрол на приятелствата е незабелязаният такъв. Винаги да се канят близките приятели в дома, както и да се водят разговори. Когато и родителите, и детето разказват деня си, изслушват се, споделят...  усещат се и много неща, които не се казват, особено майката усеща детето си. А детето усеща отношенията между родителите.

Последна редакция: сб, 30 ное 2019, 12:40 от Morella Allan Poe

Общи условия

Активация на акаунт