секцио-за или против

  • 2 594
  • 54
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 503
Вси4ко зависи от конкретниа слу4ай - има ли медицински показания за секцио, какви са, и само твоят гинеколог може да каже, в твоя слу4ай налага ли се, или не.
От ли4ен опит, имам едно раждане секцио, мога само да ти препоръ4ам, ако се налага секцио, непременно да попиташ, какво обезболяване ще ти правят след секциото. най-добрият вариант (според проу4ванията, носи най-малко рискове) е секциото да е с епидурална упойка, и след това пъривте 24 4аса обезболяването да е пак с епидурална упойка (влива се в гръбнака, като дозата и 4естотата на вливанията зависят от силата на болката). Аз родих със спинална, имах като страни4ен ефект треперене, докато упойката подейства, и след това пак треперене на цялото тяло, докато изляза от упойка. Единственото обезболяване, което ми правиха след операцията, беше с аналгин  #Crazy , ако знаех, щях да попитам, какви обезболяващи да си купя, защото можеш да си представиш, колко помага аналгинът.
Решението е твое и на лекаря ти, и зависи от слу4ая. Ина4е, от нау4на гледна то4ка, мога да ти пусна следната статия (това са данни от проу4вания, сравнения между естественото раждане и секциото, статията е от американски вестник, преведена е буквално от оригинала):

Сравнение между Цезаревото сечение и естественото раждане

Преглед на повече от 300 проучвания показва, че Цезаревото сечение повишава риска от инфекции, болка, ре-хоспиталозация и проблеми с кърменето при майката, и повишава вероятността от сериозни проблеми при майката и бебетата при следващи бременности, вкл. безплодие, проблеми с плацентата и смърт на зародиша.

Ню Йорк, 14 юли 2004 г. - Според Асоциация Център за Майчинство (Maternity center association – MCA), при жените, родили с Цезарево сечение, съществува значително по-висок риск от инфекции, ре-хоспитализация и разочарование от раждането, отколкото при естествено родилите. МСА, най-старата организация, защитаваща майките и бебетата, основава твърденията си върху преглед на повече от 300 от най-добрите проучвания върху начините на раждане. Проучванията установили също, че бебетата, родени с Цезарево сечение, са кърмени много по-рядко и са изложени на много по-висок риск от дихателни проблеми и астма през детството си и дори в зряла възраст, отколкото естествено родените. Освен това, има значителен риск за майката и бебетата през следващи бременности, вкл. проблеми с плацентата, извънматочна бременност, смърт на зародиша и безплодие.
“Отделните проучвания и доклади в медиите са фокусирани върху малък брой възможни ефекти от секциото в сравнението му с естественото раждане и дават непълна и подвеждаща информация за пълния набор от рискове и предимства, които засягат жените”, казва Морийн Кори, изпълнителен директор на МСА. “Ние предприехме по-обстоен преглед на проучванията с цел да определим истинските рискове, свързани с Цезаревото цечение, за да сме сигурни, че жените разполагат с най-пълната информация, за да могат да вземат решение въз основа на нея.”
Например, жените, родили с Цезарево сечение, са изложени на по-висок риск в сравнение с естествено родилите, от:
  • Безплодие: жените, родили секцио, са изложени на много висок риск от безплодие (1 до 10 от всеки 10 жени, родили секцио, страда от безплодие), в сравнение с родилите естествено. При следващи бременности, зародишът и плацентата може да не функционират нормално в матката, тъй като тя има вече белег от операцията, както биха функционирали в матка без белег. Рискът от безплодие нараства пропорционално на броя Цезарови сечения.
  • Инфекции: Жените, родили с Цезарево сечение, са изложени на висок риск (1 до 9 майки от всеки 100, родили секцио) от инфекции на раната, по-вероятно е и възникването на инфекция на матката.
  • Болка: Жените, родили секцио, са изложени на висок риск от болки след раждането (1 до 10 от всеки 10 майки), и е по-вероятно да имат нужда от болкоуспокояващи.
  • Разочарование от раждането: Жените, родили секцио, са изложени на висок риск (1 до 9 от всеки 100 майки) и на много висок риск (1 до 10 от всеки 10 майки) от разочарования от раждането. При тях е по-голяма вероятността да бъдат сами по време на раждането, както и да чувстват, че не контролират процеса на “раждане”.
  • Психологическа травма: При жените, преживели непланирано Цезарево сечение(по спешност), съществува много висок риск (1 до 10 на всеки 100 майки) за поява на симптоми за психологическа травма (като страх и гняв), дори до покриване на критериите за пост-травматичен стресов шок.
Проучванията показват, че при Цезарево сечение съществуват рискове за новороденото, както и за бъдещите бебета:
  • Хирургическо порязване: Вероятността за инцидентно порязване (обикновено минимално) на бебето при Цезарево сечение е висока (1 до 9 от всеки 100 бебета, родени чрез Цезарево сечение.
  • Дихателни проблеми: Вероятността, бебе, родено чрез Цезарево сечение, да има дихателни проблеми, е висока (1 до 9 от всеки 100 бебета) до умерена (1 до 9 от всеки 1000 бебета).
  • Трудности при кърмене: Вероятността бебето да има проблеми с кърменето или изобщо да не бъде кърмено, е висока (1 до 9 от всеки 100 бебета) до много висока (1 до 10 от всеки 10 бебета).
  • Астма: Вероятността човек, роден чрез Цезарево сечение, да страда от астма като дете и в зряла възраст е много висока (1 до 10 от всеки 10 бебета).
  • Ефект на секциото върху бъдещите бебета: Плацента, развиваща се в матка с един или повече белези, няма да изпълнява функциите си толкова добре по отношение осигуряването на кислород и хранителни вещества на развиващото се бебе, в сравнение с плацента, развиваща се в матка без белег от разрез. При бебето може да се развият животозастрашаващи проблеми. Вероятността за появата на такива проблеми нараства прпорционално на броя на Цезаровите сечения.

В цял свят се наблюдава главоломно увеличение на броя на Цезаровите сечения, като се смята, че Цезаревото сечение е безопасно, а естественото раждане може да бъде опасно. Смята се, че така жените ще бъдат предпазени от съществени наранявания на влагалището и пелвиса. В САЩ, например, през 1970 год. 5.5% от ражданията са били чрез Цезарево сечение, сравнено с 26.1% през 2002 год.
“Цезаревото сечение е основен елемент от грижата за родилката и бебето в ограничен брой спешни случаи. В много други случаи, рисковете за майката и бебето могат многократно да превъзхождат ползите от секциото. Подвеждащо е, секциотот да бъде наричано “безопасна” процедура. То винаги носи рисковете на всяка голяма абдоминална операция, и употребата му за всякакви случаи може да доведе до сериозни – и напълно предотвратими – усложнения за майката и бебето”, - казва Кори.

# 31
  • Мнения: 3 760
За -по медицински причини. Против  -самоцелно...

# 32
  • Варна
  • Мнения: 478
И аз съм за секциото.

# 33
  • Мнения: 7 186

И с два крака! Peace

# 34
  • Мнения: 487
ЗА, ако има риск за живота на бебето или майката

НЕ, ако е просто каприз или само от страх от другата болка

# 35
  • Мнения: 1 428
Секцио-дори и ако трябва да си платя да това.По-добре е според мен и за бебето ,че няма да се мъчи да излиза само и за майката,че няма да преживее тези страшни мъки.За мен секциото е съвременен вариант за леко и безболезнено раждане.Но това си е лично мое мнение.Дори не усетих никакви страшни болки след операцията.Болеш ме все едно ,че са ми извадили мъдрец.

# 36
  • Мнения: 236
Аз съм за избора - нека всяка жена има възможност сама да си вземе решение. Аз раждах нормално  и имах леко раждане.
Секциото (когато е без показания) се предпочита поради страха от болка или от влагалищни наранявания ( а това е една "деликатна" тема - всяка жена се пита дали после няма да е различна "там").
Честно казано като мине известно време, вече е без значение какво ти е минало през главата. Тялото се възстановява. Важен е само резултата - бебенце.

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 260
Твърдо За секциото! Naughty

# 38
  • София
  • Мнения: 35 981
ЗА Peace

# 39
  • Мнения: 1 403
Родих нормално, и умрях от болка  #Crazy Живи и здрави ако имам второ дете ще е секцио  Peace

# 40
  • Мнения: 6 155
ами само ако се налага - това е мое мнение newsm10

И мое  Peace

# 41
  • Мнения: 1 165
Аз лично родих по естествен път без всякакви упойки Mr. Green,но съм за секциото . Не виждам защо трябва дасе подлагаме на целия родилен процес с всичките му болки като можем да си ги спестми. Секциото ,ако е направено както трябва не е толкова страшно ,колкото го описват.Или поне аз така си мисля. newsm78

# 42
ами само ако се налага - това е мое мнение newsm10

И аз така смятам, макар че първото ми дете се роди със секцио че беше голямо за мен, и сега по принуда и второто така ще раждам. Естественото раждане си е най-доброто, освен ако няма допълнителни причини за предпочитане на другия вариант.

# 43
  • Мнения: 326
Твърдо съм ЗА секциото. Да не говорим, че има некадърни лекари, които го избягват на всяка цена, тъй като при нормалното раждане са само един вид "зяпачи" и акушерките вършат цялата работа....

# 44
  • Мнения: 1 101
Преди два месеца родих със секцио и знам едно: Ако раждам пак - ще е отново секцио  newsm10

Общи условия

Активация на акаунт