Баница – как я правите?

  • 267 066
  • 447
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 1 121
Моята рецепта за баница е с прясно мляко и мая. Разбърквам в една купа 1/2 пакетче прясна мая, 1,5ч.чаша мляко, 3-4 пълни лъжици брашно и 1 лъжица захар (може и без нея). Оставям, ако имам време за половин час и добавям 4 яйца и сол. Може вместо 1,5 чаши мляко да се сложи 1 ч.ч прясно мляко и една кисело. Получава се рядка смес, с която мажа всеки ред в намазана с олио тава. През ред ръся масло (олио) и на 3-4 места сирене. Нарязвам я. Отгоре заливам с останалата смес. Оставям да престои за да втаса. Оставяла съм я цяла нощ. Количествата зависят от грамажа на корите. Има опаковки по 500гр. и такива от 300гр.

# 421
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 242
Благодаря, Аделинда, за рецептата, все се чудех как става баница с кори на сач  Grinning
Морена да стиска палци, че сега ще правя нейната баница със сръбски кори, много ми ги похвалиха - все от различни места.
Обожавам баница  Crazy

# 422
  • Sofia
  • Мнения: 21 642
Благодаря, Аделинда, за рецептата, все се чудех как става баница с кори на сач  Grinning
Морена да стиска палци, че сега ще правя нейната баница със сръбски кори, много ми ги похвалиха - все от различни места.
Обожавам баница  Crazy
Стискам, Котьо, само ако са по-дебели сръбските (трябва да съм ги пробвала, но не се сещам сега) кори, виж какво писах след adelinda.  Simple Smile

# 423
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 242
Два принца е името. 500 гр, не съм ги отворила да преброя листовете. Материал имам бол, аз и без това не го пестя, защото като е гарга да е рошава, нали така?  Hug

# 424
  • Sofia
  • Мнения: 21 642
Да, да.  Grinning
Въпроса е, че ако са по-дебели корите, просто си плачат за повече материал от финните.  Grinning

# 425
  • Мнения: 4 087
Аз правя с пълнозърнести кори, ръчно точени на  Сърбянка

1 купа - 3-4 яйца, разбивам с 1 кофичка кисело мляко и 1 лъжичка сода
2 купа- 1 пакет извара смесвам с малко сирене, да стене към 600-700 грама общо
разтапям на водна баня 1 пакетче 250 масло

Опъвам корите и през 2 мажа  с няколко лъжици смес от 1вата купа, масло и отгоре ръся извара. Навивам на руло и после в кръгла таза, рулото го навивам на охлюв и така през 2 кори до края. Накрая понадупчвам тук там корите и заливам с останалото кисело мляко. Оставам да престои 20 минути, да поемат корите и пека на 200 градуса около 40 минути . Нямам случай да не се е получило.  Peace

# 426
  • Мнения: 2 266
Като я обръщате върху купички,баницата няма ли да изпадне?

Иначе аз я правя по следния начин:Разбивам 5 или 6 яйца с разстопено масло и малко олио,слагам сирене и малко извара.В намазнена предварително тава редя ред кора и слагам от сместа и така докато свършат корите и сместа.Накрая завършвам само с кора.Разрязвам на парчета и мажа с разбит жълтък с олио и поставям малки парченца масло.Пека в предварително загрята фурна на 180 градуса,като преди това съм я оставила върху самата фурна ,докато фурната загрее за около 10 минути.Като е готова я завивам с кърпа.

Докато се пече се надига много,но след като я извадя спада.Не мога да разбера къде греша?Но пък е вкусна.

# 427
  • София
  • Мнения: 1 464
EXACTLYou, как през 2 кори се маже? Залепват се с масло 2 кори една с друга и се поставя плънката и се завива на руло ли?

Аз правя с пълнозърнести кори, ръчно точени на  Сърбянка

1 купа - 3-4 яйца, разбивам с 1 кофичка кисело мляко и 1 лъжичка сода
2 купа- 1 пакет извара смесвам с малко сирене, да стене към 600-700 грама общо
разтапям на водна баня 1 пакетче 250 масло

Опъвам корите и през 2 мажа  с няколко лъжици смес от 1вата купа, масло и отгоре ръся извара. Навивам на руло и после в кръгла таза, рулото го навивам на охлюв и така през 2 кори до края. Накрая понадупчвам тук там корите и заливам с останалото кисело мляко. Оставам да престои 20 минути, да поемат корите и пека на 200 градуса около 40 минути . Нямам случай да не се е получило.  Peace

# 428
  • Мнения: 4 087
Не, просто не мажа всяка кора а по две  Peace или през две  Peace така или иначе после изливам смес върху тях, те поемат  Peace

# 429
  • София
  • Мнения: 1 464
Благодаря! Значи слагам по 2 броя кори, без да слагам нищо между тях и тогава от плънката и завивам. Ще купя тези дни от твоите кори. Баницата ти изглежда чудесна!

# 430
  • Мнения: 4 087
Не е нужно дори да ги слагаш някъде. Отвиваш корите, слагаш ги всички на куп  и почваш да мажеш две по две и да навиваш и слагаш в тава  Peace Тавата я подмазнявам малко. След като се изпече баницата, задължително я завивам с хавлиена кърпа за 10тина минутки да почине. Реже се и се вади, след като поизстине  Peace

ето тук е вряла, разпокъсана, не можах да я опазя  Joy Става много мека и пухкавичка, ако се спази корите да поемат хубаво, преди да се изпекат и се сложи сода  Wink

Баницата винаги я предпочитам с масло, не с олио, аромата е съвсем различен. Извара слагам, смесена със сирене, заради детето, да не е толкова солено, а и я предпочитаме ние лично така  Peace

Последна редакция: сб, 08 окт 2016, 20:28 от EXACTLYou

# 431
  • Мнения: X
Ползвам точени кори, независимо какви, имам своя авторска рецета за баница -
Баница с лук и кашкавал:
Продукти:
2 глави лук
настърган кашкавал на око
2 яйца
пакет кори за баница
малко олио
щипка сол и черен пипер

Приготвяне:
Лукът се нарязва на ситно, още по добре да се настърже на дребно ренде.
Добавя се кашкавала, сол и черен пипер и яйцата. Всичко това се смесва добре
със вилица в дълбока купа. Намазнена тавичка се нареждат две по две корите , ако са
много тънки може и по 3-4, и се слага плънка, която с лъжица се разпределя навсякъде. Корите
трябва да се подават извън тавичката, след което завиват плънката.
Така се продължава до последната кора и докато свъши плънката. Между пластовете се
слага мъничко олио както и най отгоре на последният пласт. Ако има останали кори се нареждат където
има място в тавичката. Фурната се загравя на 200 градуса и се пече около 25-30 без да прегаря.
Дано да ви хареса!

# 432
  • Мнения: 5 248
лелеее ,защо не я видях тази тема преди 2 часа  ooooh! правих баница  Mr. Green
500 гр кори Фамилия ,някакви нови "домашни"
6 яйца
1 кисело мляко
1 бакпулвер
1 масло
150/200 мл прясно мляко
200/300 гр сирене
Разбърквам млякото е 1 пакетче бакпулвер като шупне добавям 4 яйца и сиренето .
Редя на намазнена с масло тава - 1 кора ,заливка и през кора масло .отгоре заливам с разбитите 2 яйца с прясно мляко и пека на 150 градуса около 40 минути .
Тук обаче виждам доста интересни рецепти и ще пробвам  Hug

# 433
  • Мнения: 23
Кори фамилия-500гр-развива се пакета-горния лист го наръсвам с затоплено олио-ръся сирене и завивам двата листа на руло.Пставя се в намазна правоъгълна таване много голяма-дължината и е около 35см.запълва се тавата-отгоре се нарисва отново с олио.Нарязва се на парчета/Заливам я с 5разбити яйца  към който прибавям окло300мл газирана вода,ако нямам газирана вода добавям същото количество хладка вода към която добавям 1-кафяна лъжичка амонячна сода.Пече се в преварително загрята фурна-160 градуса и слд лато е надигне я засилвам на 180 градуса до готовност.След изваждането се наръсва със студена вода и се обръща тавата върху хартия.Отгоре се завива и престоява10мин.

# 434
  • Мнения: 787
5 яйца , кофичка кисело мляко 500мл, ч.л. хлебна сода в млякото, малко олио, сирене около 300гр. Всичко това се смесва , получава се рядка смес и се разстила върху корите. Ако са фини взимам по 2 кори ,ако са дебели (ползвам корите на баба), тях разделям на 4 и завивам на охлювчета. От сместа оставям за заливка отгоре и пека. Винаги ми се получава......... Да ви е сладко!

Общи условия

Активация на акаунт