На 1 год и 10 месеца почти, а не говори. Да се притеснявам ли?

  • 2 895
  • 55
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 281
Моят син е на същата възраст и не говори. Рядко казва тати, иначе показва как прави кученцето и кончето. Преди време казваше мама и баба, но после спря. Бабите все питат - "ама защо още не говори?" А аз отговарям - "защото сам ще реши кога" , и вярвам че е така. Иначе е много хитър и всичко разбира.
От две седмици е на ясла и ми прави впечатление че си пее различни срички, казва ми мама, а тази вечер докато го обличах за сън направо ме втрещи като попита  "къде е тата?"  #Crazy Баща му, разбира, се като разбра почти припадна от кеф!  Heart Eyes
Племенника ми пък на тази възраст говореше като възрастен Rolling Eyes, а сестра му (племенничката ми) проговори на бебешки на 2г и 2м. т.е. всяко дете е индивидуално!
Споко, всичко си му е наред на детенцето!  bouquet

# 46
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Имаме малък напредък от 3 дена ми казва мама  Simple Smile , а вчера си поиска сок с думичката "дай"  Grinning, обаче след това пак почна с "ъъъ" и сочи с пръст  Rolling Eyes

# 47
  • Мнения: 1 114
Моят до преди няколко дни все "мама, мама" повтаряше. Grinning Излиза с баща си на разходка и започва да повтаря "мама, мама, мама...". "Тати" казваше изключително рядко. Но от няколко дни започна по-често да се сеща за баща си. Пита "мамо, тати...?"  Laughingпо 50 пъти, а аз повтарям , че е на работа и пр. ... Вчера на разходката с него чак неудобно ми стана от хората.

# 48
  • Мнения: 5 790
Имаме малък напредък от 3 дена ми казва мама  Simple Smile , а вчера си поиска сок с думичката "дай"  Grinning, обаче след това пак почна с "ъъъ" и сочи с пръст  Rolling Eyes

 Flutter
А пък ние викаме от два дни "няма" и "там".  Laughing

# 49
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Вики е почти на 1 год и 10 месеца, а казва само десетина думички: мама, тате, баба, деди, кака, бати, крака, биби, папам, нанам. Друго не иска да каже засега. А гледам дечицата на нейната възраст някои и цели изречения правят. Разбира всичко, което й казвам, но все още сме на "Ъ", като иска нещо. Имам ли повод да се притеснявам или й е още рано да говори? Споделете при вас как беше, кога проговориха дечицата ви?
Моите бяха по-зле от твоето... Ела ги виж сега- не затварят тия усти, нон-стоп бърборене Crazy

# 50
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Ако детето подражава, ако е общително и любознателно, ако не е прекалено активно или прекалено мудно, няма основание за притеснение на тази възраст. Децата копират най-лесно от връстниците си, сина ми имитира малката си сестра и в бедния му речник присъстват думи като Белослава, Ищар и Анелия Simple Smile

# 51
  • Мнения: 137
Не се притеснявай,моето дете е на 2г и 1м а казва същите думи като вас.Зависи от детето някои по рано някои по късно.

# 52
  • Мнения: 2 784
Калина е на 1,9 и също казва само няколко думи. Говоря и от е малка, коментираме всичко, от известно време я карам да повтаря след мен, но пак не се справя много добре. Иначе като четем книжки казва кое животно как прави, лисичката как изяла питката, отговаря с "да" и "не", казва "аз", когато я попитаме коя е звездичката/принцесата/любовта на тати/мама/баба, "дай", "виж", "ало". Когато плаче протяга ръчички към мен "мамоооо", а когато я попитам коя съм аз казва: "баба". Tired
Иначе пък е много сръчна и пъргава- достатъчно и е да види веднъж едно действие и веднага го повтаря, разбира всичко и постоянно си приказва нещо на бебешки.
Най-опечалена от НЕговоренето и е майка ми, която е логопед и го приема като личен провал- един вид "децата на обущаря ходят боси"... Mr. Green

# 53
  • Мнения: 292
Познавам едно детенце, което на 4 години не говореше грам сега е на 5 и ела му затвори устата ,то сякаш събирало и сега не спира!

# 54
  • Мнения: 3 042
И моят Злати, който е вече на 2г казва само отделни думи - мама, тати, кака, баба, коко /яйце/, мммммммммммммам /ам - като иска да яде/, ау-ау /куче/, мау-мау /котка/..
Изречения още не прави и обикновенно за "не" маха с ръка , а за "да" клати с глава.
Иначе всичко каквото му говоря разбира. Ако му кажа да направи нещо го прави.

Изобщо не ми е хрумвало да се притеснявам. Щом разбира всичко и казва някакви думи, когато му дойде времето ще проговори и изречения.

Щерката също късно проговори. Не помня точно кога е било. На 3г все още говореше по бебешки, но си употребяваше вече изречения.

# 55
  • Мнения: 47
Не се притеснявайте, момичета!
До преди месец дъщеря ни говореще съвсем малко и почти неразбираемо. След един уикенд, прекаран с 2 по-големи деца, се отприщи и сега не спира да говори. Прави изричения с 3 до 5 думи. Дори се опитва да каже дъждорбан (дододан), тротоар (тотоа), пижама (пияма) и т.н.
Децата, които още не са се отпуснали да говорят, все още събират "материал". Мислете му после, майчета!

Общи условия

Активация на акаунт