В момента чета ... 68

  • 41 216
  • 741
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 5 983
Харесвам Несбьо. "Макбет" , обаче, едва я прочетох. Книга по поръчка.
В момента чета "Синът". Интересна е, въпреки че е без Хари Хуле.

# 691
  • Мнения: 10 024
Вчера сутринта дочетох първата книга от поредицата за вещиците на Пратчет- Equal Rites ("Еманципирана магия"). Не знам за кой пореден път я четох, но ме възхити и зарадва отново. Сравнена с останалите от поредицата е камерна творба, като предпазливо топване на пръстите в света на Диска. Есме Вихронрав е солистка, няма ги другите вещици, Смърт има кратка поява, разбира се, блестяща.

Отворих търсачката, защото не помнех българското заглавие, и се възмутих жестоко.
Селото на Ескарина се казва Bad Ass, не Скапан Г*з, за бога! Кой е превеждал тази страница, иде ми да му плесна един зад врата!
Пратчет никога, никога, никога не е вулгарен.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D0%B1%D0%B0_%D0%92%D0 … D1%80%D0%B0%D0%B2
Спомних си, че в превода на Ерик имаше простащини, сякаш четях друг автор.

Преди малко довърших "Елегантността на таралежа" на Мюриел Барбери (на български език). Започнах я снощи, въпреки че я имам от 5 години, все не стигах до нея. Не можех да се откъсна. Къде съм спала, че не съм я прочела по-рано!
Ще търся още книги на авторката.

Като се свестя след преживяното, ще продължа с Пратчет, и "Посестрими в занаята" ("Wyrd sisters").

# 692
  • Мнения: 3 665
След Фатална изповед (от която издържах едва 64 с.) и Моята прекрасна съпруга (която не знам защо си причиних), Шепнещия мъж ми се стори направо песен. Предвид и че е дебют... все пак и трилър... си е добро четиво.
Горните две заглавия, например, е чудо, че са стигнали до издаване.

# 693
  • София
  • Мнения: 2 009
Започвам "Донорът" на Клеър Макинтош. Досега съм прочела две нейни книги и са ми допаднали. Да видим тази как ще е.
Забелязвам, че тук има доста почитатели на Пратчет. Аз на всеки 6-7 години правя опит да го чета и не ми харева. Ама толкова не ми херсва, че чак се чувствам едва ли не гузна как може да ми е толкова досаден като има милиони фенове по цял свят. Моля, дайте съвет с коя негова книга да се пробвам отново. Чела съм "Цветът на магията", "Ерик" и "Глинени крака".

# 694
  • София
  • Мнения: 23 070
Приключих "Не се отказвай" на Коубън. През цялото време мислех да дам тройка, но трябва да призная, че краят ме изненада и ще дам 4/5. Усещах, че един от героите е замесен по някакъв начин, но не очаквах изобщо това, което всъщност се оказа. 🧐 Цялостната история ми дойде с една идея не съвсем достоверна, но все пак ще си остане 4-ка.
 С голям кеф ще започвам "Синът"" на Несбьо.
На "Шепнещия мъж писах, че дадох 4/5 заради стила на автора, който смятам, че наистина е много добър. Ако трябва да опиша книгата само с една единствена дума за съжаление ще е "предвидима".

# 695
  • Мнения: 10 024

Забелязвам, че тук има доста почитатели на Пратчет. Аз на всеки 6-7 години правя опит да го чета и не ми харева. Ама толкова не ми херсва, че чак се чувствам едва ли не гузна как може да ми е толкова досаден като има милиони фенове по цял свят. Моля, дайте съвет с коя негова книга да се пробвам отново. Чела съм "Цветът на магията", "Ерик" и "Глинени крака".

Не на всеки допада Пратчет. Ако все още не ти се отказва, пробвай "Вещици в чужбина".

# 696
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 542

Преди малко довърших "Елегантността на таралежа" на Мюриел Барбери (на български език). Започнах я снощи, въпреки че я имам от 5 години, все не стигах до нея. Не можех да се откъсна. Къде съм спала, че не съм я прочела по-рано!

Прекрасна! Въпреки че я четох отдавна, още усещам онова елегантно и тънко чувство за хумор, изключителната литературна ерудиция, философията, психологията и изобщо- всичките толкова много съставки, които са направили книгата едно изящно произведение на изкуството! Замисляйки се, не мога да формулирам защо точно толкова много ми е харесала, но със сигурност е една от книгите, които са ме докоснали и оставили за дълго следа в ума ми!

strela, ти си започнала направо от книга номер 11 за Хари Хуле. Криминалните случаи са отделни, но развитието на главния герой и други около него следват определена хронология. У нас се започна издаването от "Червеношийката", откъдето започва и същинската история за главния герой, но в който се споменават първите два случая от Австралия ("Прилепът") и Тайланд май ("Хлебарките"). Много хора бяха разочаровани именно от тези две книги, затова препоръчвам да се започне с "Червеношийката", макар началото да е мудно и объркано...

Подкрепям! Аз самата останах разочарована от трудното начало с Прилепът и Хлебарките, но винаги се радвам, че не спрях до там, а дадох шанс на поредицата! Хари Хуле е един от любимите ми литературни герои. В момента чета Леопардът.

# 697
  • Мнения: 2 087

Преди малко довърших "Елегантността на таралежа" на Мюриел Барбери (на български език). Започнах я снощи, въпреки че я имам от 5 години, все не стигах до нея. Не можех да се откъсна. Къде съм спала, че не съм я прочела по-рано!

Прекрасна! Въпреки че я четох отдавна, още усещам онова елегантно и тънко чувство за хумор, изключителната литературна ерудиция, философията, психологията и изобщо- всичките толкова много съставки, които са направили книгата едно изящно произведение на изкуството! Замисляйки се, не мога да формулирам защо точно толкова много ми е харесала, но със сигурност е една от книгите, които са ме докоснали и оставили за дълго следа в ума ми!

strela, ти си започнала направо от книга номер 11 за Хари Хуле. Криминалните случаи са отделни, но развитието на главния герой и други около него следват определена хронология. У нас се започна издаването от "Червеношийката", откъдето започва и същинската история за главния герой, но в който се споменават първите два случая от Австралия ("Прилепът") и Тайланд май ("Хлебарките"). Много хора бяха разочаровани именно от тези две книги, затова препоръчвам да се започне с "Червеношийката", макар началото да е мудно и объркано...

Подкрепям! Аз самата останах разочарована от трудното начало с Прилепът и Хлебарките, но винаги се радвам, че не спрях до там, а дадох шанс на поредицата! Хари Хуле е един от любимите ми литературни герои. В момента чета Леопардът.
Балки независимо, че не съм започнала от там дето трябва ме грабна. Следващата ще бъде по хронология Heart EyesHeart Eyes

# 698
  • Мнения: 3 056
"Мракът в сърцето ми" дочитам. "Живо" предаване на много тежки картина и емоции, доста умело, затова и трудно да оставиш, ако си почнал. Изплагиатствани моменти от "Трябва да поговорим за Кевин". Не знам, ако предварително знаех, дали щях да  посегна към нея... Не е за майки с "меки" сърца. В "Кевин" не беше чак толкова наблегнато на чувствата на майката след катаклизмите с малкото й дете, тук обаче направо те разревават... После може би ще премина към "Съпругата на плантатора".

# 699
  • Мнения: 2 002
И на мен ми е любима Елегантността на таралежа, много красива книга. Чела съм я преди доста време, но помня, че беше удоволствие. Скоро след това ходих в Париж и специално се разходих по Rue du Bac, за да си припомня атмосферата Simple Smile

Вчера завърших Почти нормално семейство - много ми хареса! Толкова добре изградена история, която макар и да не завършва изненадващо, държи в напрежение до края. Хареса ми как се допълваше през трите гледни точки, като показваше нюансите на всяка и ги свърза в едно психологическо цяло.

# 700
  • София
  • Мнения: 1 489
В момента съм на "Шепнещия мъж". Засега историята ми допада, на средата съм. Ще пиша впечатления, когато я довърша. Някак ми звучи много "Стивън-Кинг-ски", типично за неговите истории.
Аз съм от хората, които прочетоха "Прилепът" и "Хлебарките" на Несбьо и нямам сили да подхвана третата книга. Въпреки, че чета толкова положителни мнения, вътрешно не мога да приема, че следващата му книга ще ми хареса. Първите две бяха тотално отегчение за мен.

# 701
  • Мнения: 3 665
Започнах Известен и мъртъв от Бен Елтън. Не симпатизирам на начина, по който пише авторът. Тенденциозен и претенциозен ми идва. Героите са още по-дразнещи и от създателя си.
Дано настъпи някакъв повратен момент в историята, досега ми тръгна мудно.

# 702
  • Мнения: 6 346
Spastik, третата на Несбьо е първата наистина по-силна, макар че и тя започва сравнително бавно и объркано (според мен).

# 703
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 542
Аз съм от хората, които прочетоха "Прилепът" и "Хлебарките" на Несбьо и нямам сили да подхвана третата книга. Въпреки, че чета толкова положителни мнения, вътрешно не мога да приема, че следващата му книга ще ми хареса. Първите две бяха тотално отегчение за мен.

Насили се и я започни! Изтърваш много! Пак казвам- тотално разочарование след първите две, но въпреки това дадох шанс. Не съжалявам, Несбьо се превърна в един от любимите ми скандинавски автори.

# 704
  • Мнения: 10 718
Аз съм спряла вече да агитирам за Несбьо, както и за Юси Simple Smile
Който е решил да изпуска, си е за негова сметка Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт