Детето ми не се защитава

  • 4 276
  • 57
  •   1
Отговори
  • Мнения: 31
Здравейте. Пиша по един въпрос, който много ме тормози и не знам как да разрешат проблема. Имам момченце на четири години, което вече на няколко пъти виждам, че се оставя да бъде удряно. Последният случай беше съвсем скоро, когато дете, около две години по-малко, но пълничко, започна да го удря по крачетата, а моето дете просто стоеше и гледаше друга посока без да реагира. Аналогична е случката и с друго дете, което го удари пред мен, но от моето никаква реакция. И в двата случая аз се намесих и потърсих обяснение от другите защо удрят моето дете, те казваха по нещо, след което аз им казвам, че не е хубаво и трябва да се извинят.
След това питам и моето дете - разбра ли какво се случи и защо оставя да го удрят, а той ме втрещи и двата пъти, като каза, че родителите на децата ще го накажат, ако посегне.
Ходи на детска градина и ме притеснява какво става там, макар че обратната връзка е много добра и не се споменава от учителите да има нещо притеснително. Все пак допускам и да не са успели да видят, ако е имало нещо.
Ясно е, че някъде съм пропуснала нещо през тези години, какво трябва да наваксаме и как да го науча да бъде уверен и със самочувствие, че може да се защити ?

# 1
  • София
  • Мнения: 38 515
Явно няма навици за такива взаимодействия - т.е. гледан е сам, без други деца покрай него. В някакъв момент ще се усети.

# 2
  • Мнения: 2 726
Значи, двегодишно удря четиригодишно, майката се хвърля на детската площадка да дири защо едното удря другото. Не мислите ли, че е възможно детето Ви да е свикнало винаги вие да се намесвсте и действате, а то пасивно?
Според мен оставете детската площадка на децата.

# 3
  • Мнения: 31
Помбер, съвсем не е това - детето ми беше ударено два пъти и не направи нищо, което да стопира това поведение, след което естествено, че ще отида, за да разбера какво става. Не става въпрос за това дали е оставян сам, защото твърде често е оставян сам, освен това има и брат, по-малък от него, с когото също имат спречквания, но понякога отвръща, друг път не и просто му казва, че не му е приятно. Но не успява да реагира никак срещу деца, които го бутат или удрят и не знам какво да направя, понеже не ми се иска да е побойник и съответно не го стимулирам да се бие.

# 4
  • Мнения: 19 014
Дъщеря ми също не отвръща, колкото и да я бутат. Държи си примерно някоя играчка в ръцете и идва някое от децата да ѝ взима играчката. Тя я стиска, онова я дърпа, докато не падне и не я пусне. Или си кара тротинетката или колелото и я бутат да падне, че да я освободи, за да в вземат. Естествено, че няма как да стоя безучастно отстрани и да гледам.

# 5
  • Германия
  • Мнения: 865
А не мислите ли, че постъпва правилно. В смисъл, ако тръгва и той да се бие, да отвръща с удар, ще става по-зле. Може би знае, че това не е хубаво.

# 6
  • Мнения: 19 014
Аз не мисля, че ще стане по-зле. Тези, които бият, не обичат да ги бият. Правят го, защото се чувстват безнаказани. Ако усетят болка, спират.

# 7
  • Мнения: 2 726
Дъщеря ми също не отвръща, колкото и да я бутат. Държи си примерно някоя играчка в ръцете и идва някое от децата да ѝ взима играчката. Тя я стиска, онова я дърпа, докато не падне и не я пусне. Или си кара тротинетката или колелото и я бутат да падне, че да я освободи, за да в вземат. Естествено, че няма как да стоя безучастно отстрани и да гледам.

Разбира се, обезведрявате детето и после се насочвате към майка му що не го е възпитала.
Детето Ви постъпва правилно в случая на не отвръща на по-малкото дете, което определено не го е направило нарочно.
Как можете да кажете, че дете се държи безнаказано, това са деца, няма умисъл, злоба и преднамереност както у възрастните. И моето дете са го бутали, то е бутало, но никога не съм търсила сметка от другото дете, майка му или баба му.

# 8
  • София
  • Мнения: 18 702
Е не,ще ги остави да си бият и да се дерат и пищят.

# 9
  • Мнения: 19 014
За съжаление, забелязвам нещо доста гадно. Сякаш някои от родителите само от кумова срама се карат на детето в такива случаи, като виждат, че то самото не е в опасност, след като не му отвръщат, и детето някак усеща, че не му се карат сериозно. Регистрира разликата в тона им между случаите, когато майката наистина е ядосана  (примерно, като се тръшка нещо или не иска да си тръгне, прави беля, или излиза на улицата, където минават коли) и тези случаи, в които му се кара колкото да отбие номера. За някои от първите случаи и шамари отнасят, а като биутат децата, майката само стои отстрани и подвиква вяло "Недей бе, маме!".

# 10
  • Мнения: 12 031
А не мислите ли, че постъпва правилно. В смисъл, ако тръгва и той да се бие, да отвръща с удар, ще става по-зле. Може би знае, че това не е хубаво.
Не, не постъпва "правилно", защото така няма да спрат да го удрят. В позната среда от типа ДГ или училище ще се превърне в удобната мишена, защом не се защитава или не търси помощ. А деца, които се оставят да проявяват непредизвикана агресия - да дърпат чужда играчка, да блъскат дете на пързалката или на пътеката се превръщат в агресори без намесата на възрастен.
В делнични дни към 9часа водех сина си (1+г) на детска площадка в парка, която по това време беше пуста. След 10 часа нахлуваше една група от ДГ, в която децата се блъскаха, качвайки се на пързалките и изблъскваха малчовци като моето дете, което на 12-13 месеца само се качваше и пързаляше. Учителките никога не вземаха мерки да въдворят ред дори и за Ади безопасността на децата в групата им. Чист късмет беше, че нямаше паднало дете, а отдолу е цимент/ бетон, а не противоударно покритие. Падала съм от пързалка и знам колко е опасно от личен опит.

# 11
  • Мнения: 2 726
Mama Ru e права обаче, да, като има и големи, и малки е лудница. Затова спрях да водя детето си на площадка, където бяха повечето големи деца, а той-малък. И съответно обратното.
Но отказвам да приема, че площадките трябва да се превърнат в арена свободни боеве за родители. Естествено, че като стане ескалация се намесвате, но да висите като орлица, не е добра услуга за детето.

# 12
  • Мнения: 19 014
Помбер, в моя случай детето ми е по-малко от тези, които го бутат. Определено  смятам, че щом моето разбира, по-големите от него също би трябвало да разбират. Аз лично насила им махам пръстите от колелото или играчката и ги отмествам, и им казвам, че не може да вземат съответното нещо, след като майките им не реагират така, че децата да спрат.

# 13
  • Германия
  • Мнения: 865
Аз нямам опит все още, защото детето ми е малко. За това зададох въпрос, доста полезна тема, ще излезе. Ще я следя, че за сега моята доста се дърпа, ако някое дете идва при нея. Незнам как, ще е като порасне и започнат да разменят играчки.

# 14
  • Мнения: 31
Благодаря на всички, включили се до момента.
Истината е, че искам детето ми да има увереността да отвърне на агресора отсреща, което не означава задължително да го удари. Може да му каже например да спре, или пък да го сплаши някак вербално или по друг начин, не знам. Ако се наложи, естествено е да искам от него да може да се защити и физически. Няма да повярвам на майка, която ще каже "не искам, когато моето дете е ударено, и то да удря". Всички знаем, че действителността е различна. Но въпросът тук е по-скоро как се учат децата да се отстояват и да не бъдат мишена, защото ако сега в тази възраст не бъдат научени, то едва ли е ученическа ще са по-оправни. В живота има такива ситуации, децата ще се сблъскват и с по-неприятни случки и е важно да могат да се справят с тях. Не искам да бъда под напрежение, че на следващото ни излизане някое дете ще реши, че може да удари моето, което пък ще стои сякаш нищо не е станало (както досега) и просто ще страда тихо. Всячески се опитвам да разбера и да намеря начин, по който да му вдъхна увереност,че може да се справи и да не е жертва. Подавам му реплики, казвам му какво да направи в различни случаи, но сякаш това са думи на вятъра. Досега нищо от моите съвети не е приложил на практика.
Какво направихте вие, ако децата ви са били удряни ? Какво практически направихте и казахте, за да не се чувства собственото ви дете застрашено и да придобие увереност да се справи само?

Общи условия

Активация на акаунт