За яслите, градините, ей тия три работи...

  • 9 243
  • 98
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 644
Цитат на: Denitza
Здравейте!
Днес подадох молба за градината, която съм харесала. Ако има места ще го приемат Ясен септември месец, но е малко вероятно защото заведението е ОДЗ и съответно децата от яслата автоматически ги прехвърлят в детската и те запълват бройките.
Но директорката каза, че в момента има свободно място в яслата. На мен не ми се иска зимния сезон да го записвам, но заради местото се чудя.
Искам да Ви питам ако тръгне на ясла какви са начините да се води на ясла, но да не ходи. Имам в предвид болнични или друго и колко време може да отсъства.


пускаш го за около месец и после се води уж болен Embarassed

# 61
  • Мнения: 1 586
"За яслите, градините, ей тия три работи..."
Аз само до две ги  преброих, кое е третото?Simple Smile

# 62
  • Мнения: 5 468
Цитат на: Andrea$
"За яслите, градините, ей тия три работи..."
Аз само до две ги  преброих, кое е третото?Simple Smile

Третото го оставям на фантазията ти Wink.

# 63
  • Варна
  • Мнения: 791
Цитат на: pepeliashka
Цитат на: Denitza
Здравейте!
Днес подадох молба за градината, която съм харесала. Ако има места ще го приемат Ясен септември месец, но е малко вероятно защото заведението е ОДЗ и съответно децата от яслата автоматически ги прехвърлят в детската и те запълват бройките.
Но директорката каза, че в момента има свободно място в яслата. На мен не ми се иска зимния сезон да го записвам, но заради местото се чудя.
Искам да Ви питам ако тръгне на ясла какви са начините да се води на ясла, но да не ходи. Имам в предвид болнични или друго и колко време може да отсъства.


пускаш го за около месец и после се води уж болен Embarassed

      Аз знам,че е достатъчно няколко дни в месеца да е било детето в яслата или градината!Тоест за да не си загуби мястото и да не се налага да правите повторни изследвания.Подаваш молбички,че няма да посещава по семейни и всякакви причини-ще ходи на почивка,при баба,имаме гости....абе дори мисля,че не се налага точно да упоменаваш...просто един път да  влезе детето ти,после с бележки (за боледуване) или молбички+посещаване 2-3 дни в месеца(за да няма прекъсване) и ще си пазиш мястото.

# 64
  • Варна
  • Мнения: 791
Прощавай,но пропуснах да отбележа по въпроса за плащането-някъде се плаща задължително 10 лв ,а останалата такса е според дните,които детето е присъствало за месеца.Незнам във вашата ясла(градина) как е?Добре ще е директно да попиташ на място какви са алтернативите за "по-големи отсъствия" и дали има вариант с пазенето на място.наистина е различно поместно и таксите дори са различни(напр. във Варна е 30 лв,по селата е различно....всяка община има малко свобода в решенията относно детските заведения,а и самото детско заведение си има и някои вътрешни разпоредби)

# 65
  • Мнения: 3 211
Цитат на: wilma
Синът ми(на 5г) посещава ДГ"Звездичка"-Варна,а малката (на 2г) ясла"Звънче"(до Нептун) Wink Не съм "Голямо добрутуру",не съм давала и стотинка спонсорство,просто късмет! Wink Питайте,варненки,каквото ви интересува! Wink  #Milti

И моята дъщеря е в Звездичка-2гр., но отсега почвам да се чудя какво ще правим за градина, ти какво ще ме посъветваш?

# 66
  • Мнения: 3 211
Забравих да пиша, че съм много доволна от яслата, нищо че на празника за Коледа се оказа, че в групата за 34деца!!!! Но през останалото време са около 20

# 67
  • Варна
  • Мнения: 791
Нещо не ми става ясно в градината"Звездичка" ли сте или в яслата "Звънче"??? Rolling Eyes  Grinning
    От "Звездичка" съм много доволна(синът ми е в 3-та група),особено от едната титулярка педагожка.Условията са много добри.Веднъж в началото на всяка година,ние родителите събираме пари за каквото е необходимо да се купи и така децата ни си имат всичко необходимо,приятни условия.ЛОшото е,че са доста деца(явно директорката не може да откаже на връзкари "свише")към30-35,но нали все някой отсъства по болест или др. и така остават средно по 25-30 деца.Всеки ден минава сестрата филтър през групите и болни деца не се допускат.Правят забележки,обаждат ти се да отидеш да си вземеш детето,което колкото и да не ни харесва,е много хубаво(като съм чувала за някои места как ги водели със сиропите,които да им дават госпожите).Аз мисля,че няма толкова значение името и реномето на градината,а по-скоро много е важно на какви педагожки ще попадне детето(най-важното ,според мен),и условията да са добри все пак(в смисъл да няма мухъл,влага,да е чисто,топло)Иначе повечето градини са си много хубави,а другото го правят родителите,понеже общината отделя нищожни средства.
А за ясла "Звънче" още нямам много впечатления,понеже дъщеря ми ходи там от 1 месец,като е била общо 4 дена Grinning (боледува 2 седмици,после празници....карантина в групата),та чак сега почнахме наново с привикването.И дори днес съм много щастлива,че остана до обед там и не е плакала въобще.Но за "Звънче" съм чувала,че много боледували децата и нямало особен контрол над кашлящите и кихащите...което ама хич не ми се нрави Close Иначе ми хареса като условия-чистичко е ,приятно като атмосфера .

# 68
  • Варна
  • Мнения: 791
Very_nice,кажи за "Звънче" (ние сме в 3-та група),дай ми всякакво инфо!? А за "Звездичка" питай,каквото знам ще ти кажа! Wink КОга се очаква да отивате на градина?

# 69
  • Варна
  • Мнения: 791
Цитат на: Павлина
Wilma, предполагам живееш наблизо до яслата и градината и се падаш в района им на покритие. Ние сме далечко. Разкажи моля те за заниманията на децата! Както и за учителките.
Благодаря ти.
По принцип колко време те карат да водиш детето до обяд преди да свикне с групата?

 Павлинче,извинявай,че чак сега отговарям,ама нали разбираш....с две дивачета.... Wink  #Silly
На яслата детето го водиш първоначално за по 1 час(2 дена примерно),после за по 2 часа(индивидуално,според как реагира детето),следващата седмица примерно,ако всичко е било Ок,го остават да обядва там и го водиш сутрин рано и за закуската.Ако още сте на памперси,там ще го научават.Първоначално тези,които са на памперси си ходят с памперс,но ги слагат заедно с другите на гърне в определеното време(сутрин след закуска и след обедното хранене) и пак им слагат памперса.Ако детето се адаптира нормално,следва пробването с приспиване следобеда.През циалото време на адаптация,трябва да си на разположение,готова да отидеш ако ти се обадят да идеш да си вземеш детенцето.При нас госпожата си даде мобилния телефон,имат моя и съответно практикуват-ако детето плаче много и има проблем(а сте се разбрали да седи примерно повече),тя ми "чуква" в знак да ида  по-рано от уречения час да я взема.
Докато на градината нещата не стоят така.Детето се води директно за цял ден.

# 70
  • Варна
  • Мнения: 791
За заниманията:
на яслата"Звънче": предимно играят,учат стихчета по сезони и поводи(празници и т.н.,тържества).Нашата група 3-та се води "музикална",понеже едната титулярка е "музикалната" госпожа с акордеона Grinning Тя обикаля и по другите групи с акордеона  bigdance2 Голям купон беше по Коледа,весело,песни,танци на бебешорите! Grinning Иначе редовно им пускат песнички на касетофона.
А на градината "Звездичка":преди обед са заниманията по съответните тетрадки и книжки(които купуваме родителите началото на всяка учебна година,тоест септември),по съответната програма за годината.После поиграват малко на воля,обед,спане,закуска и пак играят,четат им книжка(те наредени на столчетата).Пускат им песнички,танцуват.Пускат им на видео различни поучителни филмчета.Имаха за микробите,за "как съм се появил на бял свят?",за зъбките(кариеса,защо трябва да ги мием?и т.н.)Между занятията(обикновено преди обед кам 10-11ч. след обучението или следобед към 16ч.)ако сте записали детето към някои допълнителни занимания ,идват и ги взимат от групата и ги водят в една зала(в рамките на детската градина).В нашата градина предлагат занимания от "Лабиринт"-има народни танци,английски,гимнастика(нещо като лечебна,здравословна,правилна стойка,дишане..),рисуване,вокално пеене,модерен балет.Това е срещу допълнително заплащане! Money
Иначе госпожите могат извън регламентираните занимания по програмата за годината,да организират различни допълнителни мероприятия,свързани с определени теми.При нас беше разделено по теми-седмица на гората,седмица на морето,за водата в нашите чешмички(как стига до на,от къде минава,защо трябва да я пестим),аз и природата,"Пеперудена магия"(как от гъсеничка става пеперуда),"МАлките буболечки"(за насекомите-децата с костюми домашно шити пееха,рецитираха и разказваха всеки за насекомото,като което се е облякъл..)и мн. други.Това вече зависи от фантазията и уменията9заложбите)на госпожата Wink
Затова казвам,че не е важно просто коя е градината,а най-важно е на какви госпожи(педагози) ще попадне детето!!!

# 71
  • Мнения: 3 042
Благодаря ти, Wilma, за изчерпателната информация!
Така както го описваш - наистина има за какво да си доволна от градината.
Още едно въпросче - нов прием на деца само за септември ли има? Моят е роден декември и на градина трябва да тръгне по-рано - към 2 год и 10 месеца. Ще го вземат ли на такава възраст? "Звездичка" на коя улица точно се намира?
Благодаря!

# 72
  • Варна
  • Мнения: 791
Прием има и юни.Условието е детето да е навършило 3 годинки!Дотогава ще го задържат на яслата,ако посещава(на "Звънче" задържали,но на други не) ДГ"Звездичка" е на ул."Жулийо Кюри"
Нас ни приеха на рожденната ни дата(1 юли).Така,че според градината-питай кога и как е при тях!Но ако детето не е   навършило 3 г. не съм чула да взимат.Така,че вие май ще сте за юни месец Rolling Eyes Във вашия район съм чувала добри отзиви за ДГ "Пролет",мои приятелки са там децата им.(то е по-скоро Трошево де) Също и за "Моряче" има добри отзиви,но нали знаеш-мнения разни.За "Детското градче" малко не съм очарована обаче.

# 73
  • Варна
  • Мнения: 791
Между другото на ясла ходите ли или имате ли анмерение?Защото синът ми преди 3 год. посещаваше ясла #11"Иглика" ,пак вашия район и съм страшно доволна(много стриктни с хигиената,с болните деца,добре ги занимаваха децата,доста научаваха)Намира се срещу Младост пазарчето блока,зад него!

# 74
  • Мнения: 3 042
До нас е ОДЗ "Морска звездица". Но нещо се отказах да го записвам на ясла засега. Може би ще се преместваме по към Пикадили в скоро време и затова няма смисъл да подавам сега молба.

Общи условия

Активация на акаунт