Опитват се да лишат синът ми от наследство

  • 5 768
  • 166
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 25 887
Не знаят адреса на имота (на свекърите имот). Не знаят ЕГН на бабата и дядото. Не са посещавали, поддържали имота. Не са декларирали наследство, съответно не са плащали данъци, НО искат някой да им наплати пари!
Кой плаща данъците на този имот през десетилетията? Кой поддържа, кой плаща такса смет? Кой се занимава с ремонти по общи части?

# 91
  • Мнения: 1 889
Принципно никой не може да вини собственика на имота, за това че не го разделя по равно на всички наследници. Лелята и тя има деца. Полагала грижи за родителите си през годините и това не може да се отрече. Ако нейното желание да получи имота се нарича алчност, нахалство и непочтенност, то в случая какво се явява желанието за дял на другата страна?


Мислех, че когато родителите ти са те  отгледали, изучили, гледали са и са се грижили и за  децата ти, е редно един ден и ти да се  грижиш за тях, или  греша ? Или  единствено мисълта за това, какво ще получиш   е важното  , а не синовният дълг ???
Лелята е много добре финансово и имотно обезпечена, както и децата ѝ. Дори има един празен апартамент  собственост на лелята, който от години стои  и никой не живее там. Но и дума не може да става, синът ми да ползва една стая от него и  то при положение , че   предложи да ѝ плаща наем.  Нито вилата искаме, нито нивите и горите, а само  , това, което е нарича законно запазена част само от апартамента на баба му и дядо му, като наследник на бащата.
Продължавате да споменавате "законно" запазена част от апартамента без още да сте се уверили, дали синът Ви изобщо е имал някакви наследствени права. Това, че е внук на дядо си, не означава автоматично, че има право на наследство само и единствено въз основа на роднинската връзка. Това Ви обясниха вече няколко пъти, но Вие очевидно не го разбирате или не искате да го разберете. Без никакви намерения да Ви засегна, нито финансовото състояние на лелята, нито Вашето или на сина Ви състояние има някакво значение в случая.
И на мен ще ми е интересно да разбера развитието на случая.

# 92
  • Мнения: 9 937
Като си извадят удостоверение за наследници, ще имат всички ЕГН-та. И аз не знам ЕГН-тата на баба ми и дядо ми, но ги има по удостоверенията за наследници.

И пак да кажа - консултация с читав адвокат е правилният подход. Роднински взаимоотношения като описаните не са рядкост. Може да не ги интересуват гори, ниви, вили и т.н., но те може да са силна карта при преговори за (евентуална) доброволна делба. В смисъл - вие взимате ниви, ливади, вили и т.н., а ние - еди си какво. Или продаваме всичко останало и си делим парите.

Само да попитам - бившата снаха какво задължение по закон е имала да гледа и да се грижи за бившата си свекърва? Синът най-вероятно е бил непълнолетен, когато леля му е гледала баба му. Синът на бабата, т.е. таткото на наследника, не се е грижил дори за собственото си дете особено. Така че не виждам нищо неморално синът да търси наследството, което му се полага по закон. Дори да не е това, на което се надява, все нещо е останало. Колкото по-бързо се заеме адвокат с въпроса, толкова по-добре. Защото родата като нищо може нарочно да пречи на сина на потребителката да си ползва наследството, за да придобият по давност това, което все още е общо.

Без да съм юрист, ако не са правили само продажби към лелята на наследствените имоти, възможно е да се атакуват дарения на наследство, с които се накърнява запазената част на други(те) наследници.

Ако аз трябва да съветвам детето си - определено ще се опитам да го убедя да си защити интереса. Мен не ме интересува чуждият интерес, само интереса на моето дете ме вълнува, да бъде защитен както си е по закон. И не виждам нищо неморално в това.

# 93
  • София
  • Мнения: 13 745
Авторке, продължаваш да не си запозната с това дали изобщо този апартамент е част от наследствената маса. Между другото, така описани, хората може и с покупко-продажба да са го прехвърлили, заради грижите, както и да са си уредили нещата с другите имоти.
Нямаш представа, че запазена част от конкретно жилище няма по закон, а е идеална част от цялото наследство (ако изобщо има такова в случая).
Но да броиш на лелята имотите и възможностите, оставя един много неприятен вкус.
Нали синът ти уж не общува с лелята, пък иска да живее в нейното жилище?
Мързеливке, вярно е, че си обидена и озлобена от бившите ти роднини, с които явно си се разделила преди поне 20-30 (може и повече) години, но твоето го удря на реваншизъм.
На всяка цена трябва да платят, независимо дали изобщо има оставено наследство, само защото имали пари.
Синът ти отиде ли да извади удостоверението за наследници? Експресната услуга се извършва веднага на място и струва 10-тина лева. От началото на темата можеше няколко пъти да го е извадил, че и да е отишъл да провери в Агенцията по вписванията дали има оставено някакво наследство, пък после мислете за предявяване на претенции.

Мандаринка, снахата се е развела с бебе на 1,5 месеца. Сега е пенсионерка. Бабата и дядото са починали последните 5 г.
Може за толкова години от наследството да не е останало нищо, но това се разбира с проверка, отнемаща едва няколко часа. И адвокат не им трябва на този етап.
Когато се изясни дали има наследство, какво и колко, тогава.

# 94
  • Мнения: 12 940
Мързеливке, не разбирам защо е важно да се обсъждат предполагаеми морални права и задължения на роднините, след като единствено важни са фактическите законни права и задължения, които няма да знаем какви са, докато не предприемете тези стъпки, които се описаха.

Но ако трябва и аз да вляза в моралното обсъждане, не знам защо една леля, сигурно също пенсионерка, трябва да има каквито и да е морални ангажименти към вече възрастния си племенник, та даже и да го пуска под наем в нейно жилище. Тя може да се разпореди както желае със собствеността си. И аз съм леля и не отговарям за племенника си.

# 95
  • Мнения: 10 678
Извинявайте, ама родителите длъжни ли са да обезщетят и двете си деца? Аз си мислех, че те имат право да прехвърлят на дъщерята, без да оставят нищо на сина си, респ. на внука си. Не съм запозната, а изгубих нишката…

Последна редакция: пт, 18 юни 2021, 07:07 от blackcat6

# 96
  • Мнения: 5 341
Не могат да придобият по давност, те владеят на правно основание.
Наследство се получава на основание родствена връзка, а не кой кого и как е гледал. Момчето да не би да е получило бащина грижа? Едва ли.

# 97
  • София
  • Мнения: 13 745
Не могат да придобият по давност, те владеят на правно основание.

Това е ясно и никой не го твърди. Работата е там, че бабата и дядото може да са направили (поне 10) различни неща с имотите още приживе за толкова много години. Та кой кого гледал кел файда.
Темата е пусната на 15.06. За 3 дни можеше вече да са си изяснили, но явно не са. То още след смъртта на дядото ("преди доста години") е трябвало да си изяснят.

# 98
  • Мнения: 5 341
Защото родата като нищо може нарочно да пречи на сина на потребителката да си ползва наследството, за да придобият по давност това, което все още е общо.

Удостоверението за наследници излиза до 7 дена (по спомен).

# 99
  • Мнения: 1 058
Пожелавам на сина на авторката да се справи документално със ситуацията и да намерят нужния баланс и спокойствие. Пак повтарям, че са чакали много. Но сега му е дошло времето. В крайна сметка ще получи необходимите отговори и ще продължи нататък.

# 100
  • София
  • Мнения: 13 745
Пропуснала съм цитираното.

За удостоверението написах по-горе, че има експресна поръчка и става веднага. Струва 10тина лева, не е непосилна сума.
Вкл. може по електронен път вече.

# 101
  • Мнения: 5 341
Ами, те са чакали...найсе години, за пет дена едва ли си струва да се бърза. А и в някои семейства и 5 лв. разлика си е достатъчна сума, особено ако може да се спести.

# 102
  • Мнения: 9 937
Удостоверението за наследници в София експресно, т.е. на момента (10-ина минути чакане) е 10 лв., мисля. То за 3-5 лв. по-малко не си струва да си губиш времето да се връщаш след 3-5-7 дни.

И нека не забравяме, че повечето от изказалите се и дали съвети са се занимавали с уреждане на имотни въпроси, знаят как се вадят документи от Агенцията по вписванията, но за хора, които никога не са го правили, хич даже не е лесно и е силно притеснително. В Агенцията по вписванията ако отиде такъв незапознат и притеснителен човек и го нахокат служителки още на първото-второто гише, направо се отчайваш и си казваш "Няма да се справя!", "Отказвам се!".  Между другото, след като питащата е пенсионерка, тя може да направи справките в Агенцията по вписванията, не е нужно да е синът-наследник. Всеки човек може да извади незаверени копия. Ще получи незаверени копия от документите, достатъчни са за консултацията при адвокат. Ако ще се върви към съдебно дело, адвокатът ще каже от кои документи синът-наследник да извади заверено копие, вече с удостоверението за наследници.

# 103
  • Мнения: 2 237
Значи, родАта дава ясни сигнали, че не иска да има нищо общо с авторката и сина й. Доколко е морално, няма да коментирам, но е факт. Същата тая рода гледа болната баба. Тоя факт се омаловажава с теориите са синовен дълг. Хубаво, само че родителският дълг изисква да се обезпечи детето, което полага грижи. И вероятно са го направили.
Неглижирането на грижата с години към болната баба, както и пресмятането имотите на дъщерята, правят много лошо впечатление.
Истината може и да е болезнена, но по-добре да бъде приета и да се продължи напред. Ако пък наистина има право на наследство, честито на момчето, ще му помогне донякъде за собствено жилище.
А, и друго ми направи впечатление: толкова ли свършиха квартирите, че точно при лелята искате да набутате сина?! Ако сте били искрени в желанието си да платите, защо точно там сте искали да бъдете? Дали сте сигнал, че се нуждаете от помощ, отказана Ви е. Това ясно трябва да Ви говори, че тези хора не желаят контакт с Вас.

# 104
  • Мнения: 9 937
Хубаво де, не искат контакт - няма да има директен контакт с толкова моралната рода, само индиректен - чрез адвокат. Ако синът на потребителката има право на част от наследството, като приключат с делби/продажби и т.н., няма повече да си контактуват дори по принуда.
Ако пък родата не си е  опекла работата при прехвърляне на имотите и са решили да спестят едни пари за държавни такси, може да им излезе скъпо.

Личното ми мнение за моралната страна на двете страни в спора е, че в подобни случаи моралът е в много нюанси на сивото - няма само бяло и черно.

Общи условия

Активация на акаунт