Болничните

  • 6 279
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
Извинявайте, че чак сега отговарям. Не съм влизала във форума от миналата седмица. Писменото уведомление се дължи, за да не полагаш нощен труд, да не те командироват без твое желание, и най-важното-да не те уволняват.
В отговор на Звездица-в болничния лист, в случай на диагноза Заплашващ аборт или друга, в полето "Причина за неработоспособността" има един номер 14. Това означава Бременност. Би трябвало да служи за писмено уведомление. Но ако работодателят ти те притеснява и те е страх да не ти скрои номер, по-добре пусни и изрично уведомление.

# 16
  • Мнения: 1 680
Извинявам се, че пак подновямвам темата.
От днес съм в болнични, 10 дни, които ми даде личната лекарка със диагноза ОВИ. Въпроса ми е дали мога да излизам болнични , защото детенцето ми е болно? А личната всеки месец ли може да ми издава по 10 дни?
От ЖК ми казаха, че за да ми издадат 30 дни болнични трябва да ме вкарат в болница, наистина ли е така?

Благодаря за вниманието.

# 17
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Ако на болничния е написано, че е за гледане на дете няма проблем. Можеш всеки месец да излизаш в болнични стига работодателят ти да те търпи. Той не може да те уволни докато си в болнични, но след това може да се опита. Могат да ти дават болнични и за повече от 30 дни, но не наведнъж. За да ти дадат по-голям болничен от 10 или 15 дни трябва да занесеш направление за хоспитализация /ако ти е познат лекаря/ или да влезнес за 1 ден в болница. Това е направено, за да не злоупотребяват лекарите.
Дано да съм го обяснила правилно. Ако имаш други въпроси или ти у нейсно можеш да питаш пак.

# 18
  • Мнения: 1 698
В началото и на мен гинеколожката така ми каза, че трябвало да ме приемат за няколко дена и тогава да ми пусне болнични. Даде ми 10 дни болничен, като според мен нямаше намерение да го удължи. Но като ми го завериха на регистратура, ме попитаха ще го удължаваме ли и аз казах- да. Това го споделих с гинеколожката си и тя нямаше какво да каже. Каза ми, че ако не го прекъсвам може да ми дава постоянно болнични, сега получих за 30дни, веднага след тези 10. Минах лекарска комисия, която се състоя от един лекар, който само ми разписа листа, без да ме погледне дори. Така че, можеш да си вземеш без проблем от гинеколожката си без да те приемат в болница.
Е, моята лекарка работи в АГ болница, ако това има значение, там си ходя на ЖК.
Дано да съм ти помогнала.

# 19
  • Мнения: 175
Докато си бременна изобщо не могат и с пръст да те пипнат - закона е такъв. Дори да негодуват от отсъствието ти, нищо нямат право да ти направят! Болничния по принцип ти е мисля около 80% от заплатата, върху която те осигуряват. И щом имаш болнични, почивай си! Наистина детето е по-важно от всичко!!!

# 20
  • Мнения: 1 680
Благодаря за отговорите, за щастие работодателя ми не ме иска на работа и той самия ме помоли да излизам болнични, само че от ЖК нещо се дърпат да ми издават. Май ще трябва да ги почерпя.
Благодаря още веднъж.

# 21
  • Мнения: 772
здравейте, аз се включвам по нещо, което ми хрумна, като гледах началото на темата, т.е. писано е отдавна, но да го вметна:
след като имаш вече издаден болничен, напр. за 30 дни, май не можеш да го прекъснеш, или поне трябва да се направи нещо специално за това - така че дори да се върнеш на работа на 20-ия ден, до края на срока ще ти се заплащат само тези 80% от заплатата и ще се водиш не на работа. Така ли е, знае ли някой?

# 22
  • Мнения: 772
А, и още нещо - аз посещавах ЖК в 1 поликлиника, по принцип не съм искала много болнични, макар лекарката ми да бе семейна позната, защото работя на плаващо работно време и имам по-голяма годишна отпуска, та от нея си взимах по малко, но там редовно се събираше такава комисия - т.е. идваха лекарката и акушерката от съседната поликлиника, не знам дали точно и само за бременни, но май може да се мине и без престой в болница, а само поява пред такава комисия.

А ако ходиш на ЖК с абонамент към някоя АГ-болница, как е там с болничните? Чувала съм, че има навалица от бъдещи мами, а и така и съм наясно, като плащаш тези ок. 200 лв., това в какво отношение е със Здр. каса?

# 23
  • Мнения: 3 211
Да, така е, болничен не може да се прекъсва.
Относно болничните аз почти не съм ползвала, но мога да ви кажа за майчинските, те се дават на база БРУТО  възнаграждение за някой от предходните 6 мес., на нас заплатите ни лятото са бруто около 600лв., при основна 290лв., така че повреме на майчинските получавах около 460лв., моята счетоводителка се разрови из закона и го изчисли така. Това си пари, които получаваш от фирмата, но тя ги взима на на 100% от държавата. Същото се отнася и за болничните, така че за работодателя даже е по-добре да си в болнични (не може да ти откаже по никакъв повод)
Относно освобождаване от работа, наскоро влязоха нови промени в КТ, така че намерете го някъде в Net-a и прочетете.

# 24
  • Мнения: 772
А за майчинските - да, изчисляват се на база последните 6 мес, но на мен ми се струват всеки месец различна (към по-добро поне Laughing ) сума - възможно ли е тези 6 мес да се изместват? т.е. за януари получаваш на база юли-дек, за февруари - август-януари (т.е. и на база самия предишен болничен) и т.н., или са фиксирани за 135-те дни?

# 25
  • Мнения: 3 211
Фиксирани са, като се определят веднъж и до края на болничните -така

# 26
  • София
  • Мнения: 2 019
Виждам, че има много компетентни мами по въпроса за болничните, та ако може и аз да попитам нещо.
Предстои ме раждане живот и здраве около средата на април. 90-те дни болнични след раждане изтичат през юли, а договора ми е до края на юни. След това към общината ли трябва да се прехвърля?
Благодаря ви предварително.

# 27
  • Мнения: 3 211
Мисля, че фирмата продължава да ти изплаща майчинските, най-добре да питаш в Бюрото по труда (мисля, че от там, а не от Общината се плащат майчински на безработни).
Няма ли да ти подновят договора? НИщо, че си в майчински

# 28
  • София
  • Мнения: 2 019
Точно в това е проблемът. Няма да ми подновят договора и съответно няма да имам нищо общо с тях. Затова питам от къде ще си получавам парите.

Общи условия

Активация на акаунт