Правя голям материал за безчинствата в яслите!!!!!

  • 4 825
  • 98
  •   1
Отговори
  • Мнения: 143
Чета темите във форума свързани с  яслите и ми се иска да обединя всички ужасни истории в един материал.Който иска да помогнем да се спре с насилието в яслите и детските градини и то без да крие номера на яслата и името си да им пише. Работя във в-к "Новинар" -един от малкото наистина смели вестници у нас  си мисля ,че ако раздухаме проблема може и "лелките" малко да се вземат в ръце и да престанат да обиждат и бият децата.Пишете ми и оставяйте телефон за връзка.

# 1
  • Мнения: 5 468
Супер идея!!! Дано повече майки прочетат темата и се включат. Аз не мога да разкажа такава история, освен за болестите в яслате, за друго не мога да пиша. Поне не съм научила за друго в нашата ясла №61 в Надежда.......

# 2
  • Мнения: 179
Аз засега не съм имала проблеми в дет.градина/Перник/  и не съм чула от другите майки, но приветствам идеята.Защото сигурно съм от малкото доволни.

# 3
  • София
  • Мнения: 13 206
Уф, поредната такава тема... що не напишете за хората доволни от яслите. Разрови назад имаше подобна тема и да ти кажа не обра овации...
Казвам си личното мнение... тук не е място за събиране на информация и писане на материали. Да, лесно е, но пък не е редно според мен...

И думичката безчинства... някак си много така ми звучи.... журналистиката трябва да е поне мъъъничко обективна, а явно не е... като гледам как в слуач ще бъде отразена само едната страна на монетата Wink

# 4
  • Мнения: 550
Радвам се ,че се намират хора,на които  също им е писнало от подбни простотии и вече не се чувствам като паднала от Марс.До сега си мислех,че само аз не съм в час със ставащото около мен и света се е променил докато аз съм проспала важните неща.Това с яслите и детските градини наистина е важно и много съм потресена от това ,което ни се случва,затова и пуснах темата за "рушветите",за да търся съвет.Аз съм от Пловдив и проблема е във всички подобни учебни заведения.МОят случай конкретно е за 10 ясла.Мога да разкажа много неща за тази директорка,но мога ли да ги докажа?

# 5
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
но мога ли да ги докажа?

От тук тръгва сериозната журналистика.

# 6
  • Мнения: 2 070
Успех с материала! Дръж ни в течение! За сега нямам нищо лично да споделя и се радвам за което, но доста случки изникваха тук...
Идеята на жената според мен не е да прави разследваща журналистика, а да повдигне наболял проблем и да зададе въпроси! Това също е вид журналистика.

# 7
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Нямам против да се пише такъв материал.
Който иска - нека сподели каквото сметне за нужно.

Скоро ми се случи да разговарям с майка на дете от групата на моето.
Аз съм доволна от начина по който ги гледат.
Тя беше дълбоко възмутена и не спря да се оплаква.

Такива неща ме карат да съм подозрителна към събиране на разкази.
 Peace

Последна редакция: вт, 24 окт 2006, 16:50 от Reza

# 8
  • Мнения: 245
Аз пък смело искам да искрещяне съм доволна smile3514. Непрекъснато ме ядосват.Скоро дъщеря ми падна и си удари лошо главата, след което се оказа че има сътресение на мозъка, ате да ни ми се обадят цял ден, не ми звъннаха да кажат ,е тва ако са хора които се грижат за деца #2gunfire

# 9
Приветствам идеята ! HugПри нас в яслата беше голям кошмар - 31 ОДЗ , слава богу вече сме на градина и говорим с любов за госпожите там . Но малкият май никога няма да забрави г-жа Кънчева от яслата , вече го преодоля като не я вижда , но преди изпадаше в истерия в мига ,в който я види на вратата  в яслата или дори при споменаване на името й . Сега като си говорим с него казва , че го биела и била лоша - макар и малък , още няма 3 год склонна съм да му вярвам , защото не веднъж съм виждала синини по крачетата му  , на меката част зад коляното , което сещате се трудно може да се получи от падане , а по скоро от щипане ако не седи кротък докато му сменяват памперса . Знам , че им е трудно на лелките , но в никакъв случай не мога да ги оправдая !

# 10
  • Мнения: 7 391
Уф, поредната такава тема... що не напишете за хората доволни от яслите. Разрови назад имаше подобна тема и да ти кажа не обра овации...
Казвам си личното мнение... тук не е място за събиране на информация и писане на материали. Да, лесно е, но пък не е редно според мен...

И думичката безчинства... някак си много така ми звучи.... журналистиката трябва да е поне мъъъничко обективна, а явно не е... като гледам как в слуач ще бъде отразена само едната страна на монетата Wink
Моето мнение е същото,но ще ти дам идея за какво още да пишеш.Пиши,че много майки си водят децата сополиви и болни,слагат им лекарствата в шкафчетата без да предупредят персонала и ето нашия сега е болен.И как няма да е като 5-6 дечица на "работещи " мами си ги водят кашлящи и сополиви и вдигат скандали,когато някой се опита да им каже,че децата са им болни.Писна миииииииии.Били алергични и нито една не е донесла документ,че хремата е от алергия.Извинявайте ама така съм се заканила на една такава мама,че само да ми падне.Ама нейния "алергичен" малчуган зарази нашия. Mr. GreenПиши и за отношението на подобни мами към персонала.Да не коментирам,че и имената им не знаят,а пренебрежителното "лелки" е от едно минало време /няма да казвам кое/.
               Хайде,сега може да плюете по мен колкото си искате,но това е истината поне за болестите. Mr. Green

# 11
  • Мнения: 25 621
"Голям материал" предполага разследване, доказване, изслушване и на двете страни.
Иначе, ако ще е само плюене, статията определено ще жълтее и няма да е подходяща за "смел вестник" като Новинар.  Wink Mr. Green
Аз също нямам оплаквания от яслите, много бях доволна (което не мога да кажа за градината, но това е друг въпрос). В групата, в която беше синът ми се грижеха страхотно за децата. 10-на деца на 3-ма възрастни - не е проблем да се справят отлично.
Но какво беше изумлението ми, когато след години майката на едно от децата от същата група изрази недоволството си от персонала!  Shocked А децата ни бяха приятелчета, съседски семейства сме и имам представа как е било гледано детето, колко е боледувало и т.н. - нищо необичайно. Същото детенце, още преди да тръгне на ясла, беше изпило толкова антибиотици, колкото не съм виждала през живота си. Да, ама майката бълваше срещу яслата.  newsm78
Та всичко е много относително... Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 13 206
Didia,
тук явно се тръси поредната сензация.... Така аз наричам материал в пресата, който е отразил едностранно дадено нещо. Хайде да не се лъжем, ама всеки един от нас е чел или чул неща в собствената си професионална сфера, които звучат меко казано нелепо, защото са изопачени или журналиста е чул недочул.

Как' Сийка, въпреки някои различия в мненията ни по някои теми май започвам да ти ставам фен... Wink Crazy

# 13
  • Мнения: 25 621
Как' Сийка, въпреки някои различия в мненията ни по някои теми май започвам да ти ставам фен... Wink Crazy

Трябва да има разлика в хорските мнения, иначе животът ще е много скучно нещо!  Wink Laughing Peace

# 14
  • София
  • Мнения: 13 206
Как' Сийка, въпреки някои различия в мненията ни по някои теми май започвам да ти ставам фен... Wink Crazy

Трябва да има разлика в хорските мнения, иначе животът ще е много скучно нещо!  Wink Laughing Peace

Абсолютно!  Mr. Green

# 15
  • Sofia
  • Мнения: 6 943
Моето мнение е същото,но ще ти дам идея за какво още да пишеш.Пиши,че много майки си водят децата сополиви и болни,слагат им лекарствата в шкафчетата без да предупредят персонала и ето нашия сега е болен.И как няма да е като 5-6 дечица на "работещи " мами си ги водят кашлящи и сополиви и вдигат скандали,когато някой се опита да им каже,че децата са им болни.Писна миииииииии.Били алергични и нито една не е донесла документ,че хремата е от алергия.Извинявайте ама така съм се заканила на една такава мама,че само да ми падне.Ама нейния "алергичен" малчуган зарази нашия. Mr. GreenПиши и за отношението на подобни мами към персонала.Да не коментирам,че и имената им не знаят,а пренебрежителното "лелки" е от едно минало време /няма да казвам кое/.
               Хайде,сега може да плюете по мен колкото си искате,но това е истината поне за болестите. Mr. Green

Ти как прозря истината точно кое дете е заразило твоето? Много ми е интересно!

# 16
  • Мнения: 1 425
Е това само липсваше................ ooooh!
Новините: Убийства,грабежи,отвличания.
Градините: Спонсорства,изключвания.
Яслите: Безчинства..........Побой.

Стига бе хора,защо само с негативни неща трябва да сме обгърнати.Ние сме МАЙКИ и би трябвало да сме най-щастливи на земята,че господ ни е дарил с нашите деца,а ние все недоволни,все ровим и търсим да изкараме под вола теле.............. Sad Sad Sad

# 17
  • Мнения: 1 416
Като колега на Фофи, съм сигурна, че тя ще потърси и другата страна, за да стане материала обективен. И на базата на вашите мнения и конкретни сигнали, ще направи разследване.
Според мен, няма нищо лошо в подобен начин за събиране на информация. Сигурна съм, че тя е професионалист и е напьлно наясно с простите правила на журналистиката. И прекрасно знае, че в един материал трябва да има поне две гледни точки. Можете да сте спокойни...
Фофи, честита нова работа!   bouquet Желая ти успехи и много спечелени битки!

# 18
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Аз не виждам нищо лошо в това да се напише нещо подобно, да се разгледат и двете страни.

Аз също нямам оплаквания от яслата в която ходеше Дени, но много майки са писали тук за тормоз над децата им в яслите. Сега ще видим дали само са си писали от немай къде или ще имат куража да го кажат публично! Thinking

Мисля, че темата за болестите има друг аспект!
Моето мнение е същото,но ще ти дам идея за какво още да пишеш.Пиши,че много майки си водят децата сополиви и болни,слагат им лекарствата в шкафчетата без да предупредят персонала и ето нашия сега е болен.И как няма да е като 5-6 дечица на "работещи " мами си ги водят кашлящи и сополиви и вдигат скандали,когато някой се опита да им каже,че децата са им болни.Писна миииииииии.Били алергични и нито една не е донесла документ,че хремата е от алергия.Извинявайте ама така съм се заканила на една такава мама,че само да ми падне.Ама нейния "алергичен" малчуган зарази нашия. Mr. GreenПиши и за отношението на подобни мами към персонала.Да не коментирам,че и имената им не знаят,а пренебрежителното "лелки" е от едно минало време /няма да казвам кое/.
               Хайде,сега може да плюете по мен колкото си искате,но това е истината поне за болестите. Mr. Green

Ти как прозря истината точно кое дете е заразило твоето? Много ми е интересно!

Да и на мен ми стана интересно, особено като има няколко сополиви и кашлящи деца! Wink

Успех със статията! Peace

# 19
  • Мнения: 3 740
Жалко, че само подобни теми ни занимават. Ако се направи материал за хора, които си вършат работата със сърце, или се възприема като реклама, или всеки свива рамене:"Какво пък толкава".
Не е проблемът в журналистите, те предлагат стоката, която се търси.

# 20
  • Мнения: 1 416
Жалко, че само подобни теми ни занимават. Ако се направи материал за хора, които си вършат работата със сърце, или се възприема като реклама, или всеки свива рамене:"Какво пък толкава".
Не е проблемът в журналистите, те предлагат стоката, която се търси.
Цвета,
Не си съвсем права. Да, журналистиката трябва да адмирира добрите дела, сърцатите хора и полезните усилия. Но преди това трябва да алармира за вредните явления в обществото, да ги нарочи, да се опита да ги отстрани... Добрите новини са хубаво нещо, но в дневния ред на журналистиката те винаги остават на заден план. Има ги, разбира се, и това е похвално. Градивни са, приятни са, ако щеш... Но, не посочваме ли лошото и уродливото, ние изневеряваме на основната функция на Чевъртата власт... 

# 21
  • Мнения: 548
Вече няколко пъти срещам из форумите подобни теми, целящи да събират материал за журналистическо разследване. Интересува ме дали някое от тези "количествени натрупвания" (щото в такива теми много се пише) се е превърнало в "качествено изменение", т.е. в материал, видял бял свят? За да знам дали си струва да се "хабя".

# 22
  • Мнения: 2 070
Фофи, видя ли си личните съобщения?! Да очаквам ли отговор от теб?!

# 23
Всички сме чували поне един или повече случаи за лошо отношение към децата, въобще за непозволени неща, а в крайни случаи - наистина за безчинства. На моя позната от малко градче госпожите бяха вкарали газов котлон в стаята за игра на децата, заради което дъщеричката й си беше изгорила ръката много сериозно. Да не говорим, че е можело пожар да стане и още по-голяма беля. С други думи - има за какво да се пише. Но ако Фофи няма разказ от първо име, за предпочитане дори повече, неанонимни и правдиви, няма редактор, който да й пусне материала - затова се обръща към вас. Как да намери разкази, да обикаля из детските градини до припадък и да причаква родителите сутрин ли? А също така няма редактор, който да пусне само разказ, без да я накара да вземе коментар от съответната госпожа или директорка, без да я накара да поговори с психолог, с отговорник за детските градини в общината, т.е. някакъв вид чиновник, с експерт по въпросите на детското насилие, с полицията и с кого ли не още. Така се прави материал и ако наистина е професионално направен, едва ли ще е едностранчив. А и всеки има право да прецени иска ли да говори публично или не.

# 24
  • Мнения: 1 416
Вече няколко пъти срещам из форумите подобни теми, целящи да събират материал за журналистическо разследване. Интересува ме дали някое от тези "количествени натрупвания" (щото в такива теми много се пише) се е превърнало в "качествено изменение", т.е. в материал, видял бял свят? За да знам дали си струва да се "хабя".
Да, аз специално в този подфорум съм пускала тема и материалът видя бял свят...  Simple Smile Мисля, че си струва да се хабиш...  Peace

# 25
  • Мнения: 4 406
хм, а какво ще стане, ако изразя възмущението си от Г-жа Хикс? нейното право на отговор ще е ясно на всички- ще отрече да е била, щипала, наказвала до стената, крещяла , друсала, въртяла ... детето ми.
моята дума срещу нейната и случаят ще приключи...
единствено може да се докаже нещо, ако има следи от насилие върху детето, както случая на Бу преди време...

# 26
хм, а какво ще стане, ако изразя възмущението си от Г-жа Хикс? нейното право на отговор ще е ясно на всички- ще отрече да е била, щипала, наказвала до стената, крещяла , друсала, въртяла ... детето ми.
моята дума срещу нейната и случаят ще приключи...
единствено може да се докаже нещо, ако има следи от насилие върху детето, както случая на Бу преди време...
Така е, то винаги е дума срещу дума, само че най-вероятно госпожата е издевателствала и над други деца, други майки ще се замислят, ще кажат, може някоя лелка да отвори уста (щото те нещата се виждат) и току-виж се стигне и до резултат - например отстраняването на некадърната, ако наистина е такъв случаят. Пак казвам - всеки си преценява дали да се обажда, дори не знам дали аз самата бих го направила, не ми се е налагало - но не е лошо нещата да се казват, особено когато е професионално огледано от всички страни  Flutter

# 27
  • Мнения: 4 406
ами нещата са много субективни- ето случка- моето дете ухапало друго дете, не можа да ми каже защо го е направил. сестрата , за назидание, накарала ухапаното момче да хапе сина ми... детето отказало. за мен е неправилно избран вариант на наказание
разказвам тази случка на друга  майка- тя твърди, че трябва на виновното дете да се приложи същата болка, за да разбере какво е направило...
всеки ще има собствено мнение! едва ли може да се стигне до компромис

# 28
Хм, мисля, че не говорехме за дребни инциденти, дето са се случвали и пак ще се случват. По тънкостите във възпитанието винаги ще има хиляда мнения.  Аз говорех за случаи на насилие от типа "хвърля, блъска", ти вече ги изброи, и сериозен непрофесионализъм от страна на възпитателките... Надявам се няма журналист който ще седне да се занимава с недоказуеми глупости и дреболии, макар че май практиката ме опровергава... Laughing

# 29
  • Мнения: 1 517
Не е лоша темата. но аз нямам оплаквания от нашата ясла и градина - Аксаково. Единствения проблем е, че масово се водят болни деца...Иначе всичко е на ниво.

# 30
  • Мнения: 9 990
Моля, дефинирайте ми "безчинство" в градините... Thinking
Че някое паднало и се ударило?Че някое оскубало друго дете?Че се е заляло с вряла супа?Че не са го видели на секундата, че е напикано?
Очевидно става въпрос за "лелките" , които не се харесват на всички...а не за сололите/ аман беееееее!/
Та-какво точно под безчинство имате впредвид, я да поясним? Peace

# 31
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
И аз съм доволна от яслата на сина ми /всъщност вече сме в градина, но до началото на септември беше в ясла!/ Много добро отношение към дечицата, но няма да бъда подробна, че темата не е за похвали. А иначе, както казва Delta, единственият недостатък е, че позволяват да присъстват в групата сополиви и кашлящи дечица...

# 32
  • Мнения: 9 990
На думи всеки знае да се оплаква и да определя нещо случило се като безчинство....... ooooh!

# 33
  • Мнения: 2 070
пенелопа, явно не си чела темата за битото в яслата дете, изрови я и я виж, предполагам тя предизвика тази и за такива безчинства става дума, а не за сополи и разлята супа... ставаше дума за майка и баща, които са наблюдавали как бият детето им....

# 34
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Когато племеникът ми беше в ясла, а от тогава минаха 13 години, една от учителките ги скубеше за косата, която се намира пред ухото. А там доста боли, но пък и следи не остават...
От детството ми нямам спомен да са ме били или пък да съм била свидетел на побой в яслата, а съм тръгнала на ясла още на годинка...
Преди време и в Перник имаше подобен скандал, но бързо отшумя, както често се случва, де!

# 35
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
 Проблеми от всякакъв характер в детските градини, яслите, училищата дори улиците са решими до голяма степен с разполагането на записващи Видеокамери, които за разлика от слухове и тем. под. обективно отразяват, и най-важното предотвратяват беззаконието.

 - Спомням си в едно предаване на "Всяка Неделя" как Директорката на един Дом за деца без родителска грижа,  беше съгласна на всякакви проверки, но категорично отказа монтирането на видеокамера!

Последна редакция: ср, 25 окт 2006, 19:33 от Aleksander

# 36
  • Мнения: 625
Ей това последното мнение най ми хареса.Аз лично имам приятелка в Испания,където има камери в яслата и тя от вкъщи или от работата наблюдаваше детето си(естествено чрез интернет).Е, вярвам,че това в България няма да стане,но наистина би било хубаво.

# 37
  • Мнения: 143
Виждам,че темата предизвика доста и различни коментари,но на тези които мислят че ще отразявам проблема едностранчиво искам да кажа-СПОКОЙНО!!! НЕ БИХ ДОПУСНАЛА ДА СЛОЖА ИМЕТО СИ ПОД ТАКЪВ МАТЕРИАЛ!Вече говорих с лелка в ясла,сега ще направя същото с общинари и експерти от социалното м-во ,психолози и т.н.Идеята на този материал е не да наказва и уволнява лелки от градините ,а да разбуни духовете.За уволненията си има съответните органи,които ако искат след това ще направят проверки.Аз нямам за цел да правя журналистическо разследване, а просто да разкажа от ваше име какво се случва с децата ни от 8 до 17 ч всеки ден зад стените на яслите и градините.Не мисля че някой би излъгал или злепоставил без причина лелка или директорка -сигурна съм че във всяка история има истина и бих искала да я разкажа на страниците на вестника. Ако атаката в медиите бъде по-масирана ,то резултатите ще бъдат сериозни.Когато 5 майки се оплачат не звучи убедителни,но когато го направят 50 или 100 значи има проблем.Искам да се свържа поне с 20 такива ,които ще си кажат имената,номерата на яслите,имена на лелки и т.н.и тогава ще ги цитирам в материала.Затова пуснах темата -това не е "проучване" , начин да се свържа с потърпевши майки.

# 38
  • Мнения: 4 629
Браво фофи, за инициятивата, която си поела! Благодаря ти   bouquet

Не мога да ти помогна с информация, защото не живея в България. Но много се радвам, че си се наела да наречеш нещата с истинските им имена! Дано да се подобри положението в детските градини и ясли Praynig

# 39
  • Мнения: 843
     И сме прави и не сме. Александър ми хареса
Проблеми от всякакъв характер в детските градини, яслите, училищата дори улиците са решими до голяма степен с разполагането на записващи Видеокамери, които за разлика от слухове и тем. под. обективно отразяват, и най-важното предотвратяват беззаконието.

 - Спомням си в едно предаване на "Всяка Неделя" как Директорката на един Дом за деца без родителска грижа,  беше съгласна на всякакви проверки, но категорично отказа монтирането на видеокамера!
   Александър.. не е лоша идеята..!!
   За времето, за което детето ми ще бъде в това заведение,  ДА,  ще дам пари за камера   и система за наблюдение със запис. / защото няма как бързо да се гласува , наредба, закон и прочие за да плати държавата./
          Дотогава детеце ще порастне и не ми се иска проблемът да остане у следващите. родители  и поколения.     Ще задам драматичният въпрос :  Аджеба, защо парите ни/ ви   и бижутата , заплатите  се охраняват... а, най- ценното... се оставя  без надзор. и контрол.
   монтирането на видеокамера  и Нарушаване на права?! Чии?  Гледах предаването. ;;
   Какво да ви кажа...  Догодина  м. април предстои да дам момиченцето си на ясли..., ако,
 и както стигнат местата.  И ми е ужасно криво отсега.   Cry 

# 40
  • Мнения: 4 451
Моето детенце не е ходило на ясли и не мога да изкажа мнение. Но ще ви разкажа една история случила се на моя много близка приятелка, чието детенце посещаваше яслите. Дъщеричката и тръгна на ясли на 1.6г. Детето много трудно свикнало и много плачело за мама. Една от лелките "посъветвала" моята приятелка да купи бром от аптеката, за да дадат на детето и, действало успокоително, а едно време по комунизма официално се доставял по детските заведения (яслите), ама сега...  Shocked Представяте ли си какъв ужас! И как са тровили децата преди години. #Cussing out

# 41
  • Мнения: 4 406
повечето неща, които прочетох тук, са разказани от трети човек, един- два случая са на пряко потърпевши или свидетели... аз няма как да разбера дали детето ми е тормозено, защото няма как да видя!!!!!! проявявала съм желание още в началото да вляза в групата, любезно ми отказаха, защото съм щяла да дразня децата, те не били свикнали с моето присъствие, като ме видели, щели да почнат да плачат за майките си... един път успях- нелюбезна сестра ме пусна да видя как детето ми яде филия с лютеница( която той не понася в къщи) , и после ме омърмориха, защото децата се заобръщаха да видят кой идва и си разляха соковете...
аз пък мисля, че е мое право да знам как си прекарва времето детето ми. и ако има родител в яслата, със сигурност няма да има безчинства! и родителите на битото дете никога нямаше да разберат, ако не бяха надничали...

# 42
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Според мен по-правилно е да се насочат усилията ни, към промяна на правилника за реда в детските градини и ясли. Например първата седмица децата да се оставят по няколко часа в яслата, първите дни задължително да присъства родител. Родителите да имаме възможност  да проверяваме по всяко време как се грижат за децата ни и ако забележим нещо нередно да сигнализираме. В детската градина ( предучилищна група) на дъщеря ми имаше един ден в месеца в който родителите можехме да присъстваме на занятията им, друг е въпроса, че един ден не е достатъчен, но и това е нещо.
Дъщеря посещаваше ясла и няколко години детска в друга държава и там е точно така. Аз всяка година първата седмица ходих с нея по няколко часа в градината , играех с нея и другите деца. Мога смело да твърдя, че всички деца много бързо свикват с госпожите, с обстановката в градината и без стрес приемат ходенето на градина и оставането без мама и тати за определено време.

# 43
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Според мен ако някой заснеме тайно един ден на детето си в яслата, повече никога няма да го пусне на ясла.........Имам впечатления от близката ясла- лелките дебели и едва вървящи, ако искат да направят забележка на някое дете, направо крещят, от другия край на двора...никоя няма да се затича, да отнесе детето от мястото, да му обясни защо не трябва да ходи там......в някои държави за животните се грижат по- добре.......да не говорим за това колко време ги разхождат, менютата, как мият подовете с белина, докато децата играят по пода и т.н.......

# 44
  • Мнения: 2 534
Да напиша нещо от опит
Когато ни се обадиха ( Настоящи и бъдещи майки ) от няколко телевизии , за да се направи материал за недоволни от яслите и градините майки , изведнъж се оказа , че няма нито една , която да застане пред камерата ...
Фифи , от сега да ти кажа , можеш да пишеш , но нито една майка няма да застане зад теб с името си , номера на ОДЗ-то и конкретното обвинение .
И искам най-отговорно да помоля , който има проблеми с персонала или е недоволен от нещо в ОДЗ-то , нека първо се обърне към директорката . 99 % от проблемите могат да се решат по този начин - от промяната на менюто до уволняване на служител ...

# 45
  • София
  • Мнения: 4 867
Според мен ако някой заснеме тайно един ден на детето си в яслата, повече никога няма да го пусне на ясла.........Имам впечатления от близката ясла- лелките дебели и едва вървящи, ако искат да направят забележка на някое дете, направо крещят, от другия край на двора...никоя няма да се затича, да отнесе детето от мястото, да му обясни защо не трябва да ходи там......в някои държави за животните се грижат по- добре.......да не говорим за това колко време ги разхождат, менютата, как мият подовете с белина, докато децата играят по пода и т.н.......

по-горе една майка се оплаква, че дори надничайки не може да разбере почти нищо за времето, което детето й прекарва в яслата. при това положение, би ли казала как точно се добиват "впечатления от близката ясла" newsm78
от една страна, всичко е скрито и родителите нищичко не разбират, пък от друга - всичко се вижда отдалеч и от всички, освен от родителите
логиката не пречи  Wink

# 46
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Това, което съм видяла от разходките по двора....децата тичат, лелите стоят а групички и викат от  далече......не ми се виждат заинтересувани за децата......това за белината, менютата и разходките съм го чела тук........

# 47
  • Мнения: 1 425
Това, което съм видяла от разходките по двора....децата тичат, лелите стоят а групички и викат от  далече......не ми се виждат заинтересувани за децата......това за белината, менютата и разходките съм го чела тук........

Не мисля,че всички детски заведения трябва да се поставят под един знаменател.Да, може и да има такива ясли каквито описвате,но също така има и много,много,добри коита са пълна противоположност на това което пишете.Така че не гледайте само в едната посока. Peace

# 48
  • Мнения: 25 621
Чета и се чудя, толкова простичко може да се реши проблемът, ако се позволи на родителите да участват в живота на децата си в яслите и градините. Много лесно може да се направи график и всеки божи ден да има поне 2 присъстващи родители, които да стоят през цялото време там. Но не само да гледат като пъдари, ами и да участват активно в дейностите - да играят с децата, да им помагат при хранене, обличане и занятията.
Така хем персоналът ще се грижи както трябва с децата, а не да пие кафе и зяпа сериали в работно време, хем и родителите ще се убедят, че добрата грижа за 20-30 деца от 1-2-3 човека е мисия мнооооого невъзможна.  Peace
Да не говорим каква огромна полза ще има от присъствието на татковци в градини и ясли. Отдавна тези институции са силно феминизирани, от което децата осезателно страдат.
Ако не се лъжа, в новия Семеен кодекс се споменава за някакви допълнителни дни към отпуската на родителите? Спокойно могат да се използват за тази цел и никой работодател да няма право да лиши подчинения си от тях.  Thinking

# 49
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
Да напиша нещо от опит
Когато ни се обадиха ( Настоящи и бъдещи майки ) от няколко телевизии , за да се направи материал за недоволни от яслите и градините майки , изведнъж се оказа , че няма нито една , която да застане пред камерата ...
Фифи , от сега да ти кажа , можеш да пишеш , но нито една майка няма да застане зад теб с името си , номера на ОДЗ-то и конкретното обвинение .
И искам най-отговорно да помоля , който има проблеми с персонала или е недоволен от нещо в ОДЗ-то , нека първо се обърне към директорката . 99 % от проблемите могат да се решат по този начин - от промяната на менюто до уволняване на служител ...


Може би защото се страхуват така да не навредят още повече на децата си.
Материала ще мине и замине, но детето ще си остане в същото детско заведение и не се знае какво ще бъде отношението спрямо него.
Аз мога да разкажа случка, животозастрашаваща, с детенцето на моя близка приятелка и съм убедена, че ако тя бъде потърсена за коментар - няма да откаже.
Действието се развива тази пролет в "Златно пате" в "Стрелбище".
Малчуганът и набарал под едно от креватчетата отрова за мишки, която изял. Никой не го видял от персонала. Добре, че за щастие негово другарче го "изклюкарило".
При което познайте какво се случва. Обаждат се от градината на майката и и казват да отиде там.
Нито е повикана бърза помощ, нито нищо/ ами ако майката е отишла в провинцията примерно по работа?/ Единствено гърлото му е раздрано от нескопосани опити да бъде накаран да повърне.
В крайна сметка детето лежа в токсикология в Пирогов.
След което беше преместено в друга градина.
Във връзка с този случай на мен ми хрумват няколко бързи въпроса.
Отрова за мишки под детски легла ?
Къде блее персонала?
Липса на бърза и адекватна реакция, когато е застрашен живота на дете ?

# 50
  • Мнения: 2 070
Според мен по-правилно е да се насочат усилията ни, към промяна на правилника за реда в детските градини и ясли. Например първата седмица децата да се оставят по няколко часа в яслата, първите дни задължително да присъства родител. Родителите да имаме възможност  да проверяваме по всяко време как се грижат за децата ни и ако забележим нещо нередно да сигнализираме. В детската градина ( предучилищна група) на дъщеря ми имаше един ден в месеца в който родителите можехме да присъстваме на занятията им, друг е въпроса, че един ден не е достатъчен, но и това е нещо.
Дъщеря посещаваше ясла и няколко години детска в друга държава и там е точно така. Аз всяка година първата седмица ходих с нея по няколко часа в градината , играех с нея и другите деца. Мога смело да твърдя, че всички деца много бързо свикват с госпожите, с обстановката в градината и без стрес приемат ходенето на градина и оставането без мама и тати за определено време.

В другите теми за детските заведения съм разказвала, че това се прави в Плевен, в яслата, в която ходеше дъщеря ми... И то с голям успех, поне при нас... И за двете ни това беше много по-адекватна адаптация и свикване с раздялата... Имаше майки, които ходеха и седяха по седмица-две за по два-три часа сутрин, аз например само два дни бях, защото лесно свикна и се заиграваше... А това за отворените дни, в които родителите да имат право да посещават яслите сме го включили в исканията, които ще дадем на кръглата маса по детските проблеми...

# 51
  • Мнения: 9 990
Да напиша нещо от опит
Когато ни се обадиха ( Настоящи и бъдещи майки ) от няколко телевизии , за да се направи материал за недоволни от яслите и градините майки , изведнъж се оказа , че няма нито една , която да застане пред камерата ...Фифи , от сега да ти кажа , можеш да пишеш , но нито една майка няма да застане зад теб с името си , номера на ОДЗ-то и конкретното обвинение .
И искам най-отговорно да помоля , който има проблеми с персонала или е недоволен от нещо в ОДЗ-то , нека първо се обърне към директорката . 99 % от проблемите могат да се решат по този начин - от промяната на менюто до уволняване на служител ...

Помня, и с тази тема точно за теб се сетих....
Кучето си лае, керванът си върви.дебели им били леките, крещели, чули-недочули...ама само тук и между тях си по площадките....
Слаба ракия, слаба... Tired
Апропо-отворени дни и сега си има-някой от вас да се е възползвал?Аз защото да...

# 52
  • Мнения: 46 518
Вземи едно меню за ясла и можеш да напишеш достатъчно материал  Tired

# 53
  • Мнения: 1 734
Според мен по-правилно е да се насочат усилията ни, към промяна на правилника за реда в детските градини и ясли. Например първата седмица децата да се оставят по няколко часа в яслата, първите дни задължително да присъства родител. Родителите да имаме възможност  да проверяваме по всяко време как се грижат за децата ни и ако забележим нещо нередно да сигнализираме. В детската градина ( предучилищна група) на дъщеря ми имаше един ден в месеца в който родителите можехме да присъстваме на занятията им, друг е въпроса, че един ден не е достатъчен, но и това е нещо.
Дъщеря посещаваше ясла и няколко години детска в друга държава и там е точно така. Аз всяка година първата седмица ходих с нея по няколко часа в градината , играех с нея и другите деца. Мога смело да твърдя, че всички деца много бързо свикват с госпожите, с обстановката в градината и без стрес приемат ходенето на градина и оставането без мама и тати за определено време.

Абсолютно подкрепям!!!

# 54
  • Мнения: 9 990
Вземи едно меню за ясла и можеш да напишеш достатъчно материал  Tired

Ами не е по темата, ама понеже много се нищеше менюто, включително и аз бях пускала тема, помниш предполагам.Та какво се оказа-имаме го този велик рецептурник в библиотеката, дето така настървено го търсехме толкова време.Та-съветът ми е-всеки, който е недоволен-да го разгледа, да сравни с менюто в градината и ето ти тема за разговор с Директора и Сестрата-черно на бяло като им се покаже какво е определено да ядат децата ни, а не волни съчинения на готвачката например...

# 55
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Да напиша нещо от опит
Когато ни се обадиха ( Настоящи и бъдещи майки ) от няколко телевизии , за да се направи материал за недоволни от яслите и градините майки , изведнъж се оказа , че няма нито една , която да застане пред камерата ...Фифи , от сега да ти кажа , можеш да пишеш , но нито една майка няма да застане зад теб с името си , номера на ОДЗ-то и конкретното обвинение .
И искам най-отговорно да помоля , който има проблеми с персонала или е недоволен от нещо в ОДЗ-то , нека първо се обърне към директорката . 99 % от проблемите могат да се решат по този начин - от промяната на менюто до уволняване на служител ...

Помня, и с тази тема точно за теб се сетих....
Кучето си лае, керванът си върви.дебели им били леките, крещели, чули-недочули...ама само тук и между тях си по площадките....
Слаба ракия, слаба... Tired
Апропо-отворени дни и сега си има-някой от вас да се е възползвал?Аз защото да...

Аз моето дете затова не го давам в ясла..........не мога да говоря от опит , защото нямам такъв, но ще ви подкрепя, ако мога

# 56
  • Мнения: 9 990
Според мен ако някой заснеме тайно един ден на детето си в яслата, повече никога няма да го пусне на ясла.........Имам впечатления от близката ясла- лелките дебели и едва вървящи, ако искат да направят забележка на някое дете, направо крещят, от другия край на двора...никоя няма да се затича, да отнесе детето от мястото, да му обясни защо не трябва да ходи там......в някои държави за животните се грижат по- добре.......да не говорим за това колко време ги разхождат, менютата, как мият подовете с белина, докато децата играят по пода и т.н.......

по-горе една майка се оплаква, че дори надничайки не може да разбере почти нищо за времето, което детето й прекарва в яслата. при това положение, би ли казала как точно се добиват "впечатления от близката ясла" newsm78
от една страна, всичко е скрито и родителите нищичко не разбират, пък от друга - всичко се вижда отдалеч и от всички, освен от родителите
логиката не пречи  Wink

Аз съм ходила в Отворен ден.Контактувам постоянно с персонала.Виждам и детето ми как се развива.Говорим много.Едно дете на 3 г може много да си измисля, но и много си личи по поведението му.Моята например, когато е вкъщи нон-стоп и грае на "детската градина"Тя е госпожата.Направо ми разиграва сценки  как протича денят им.Имитира умело, използва реплики на самата учителка за някоя пакост, за похвала...
Стояла съм до оградата и съм наблюдавала 1 час как играят и как и на какво реагира персоналът.
Впечатление се добива не от този 1 час, а от достатъчно време, прекарано в разговори-от това как е минал денят на децата, през заинтересованост за личното здраве ако щеш на госпожата.Да, обсъждали сме и бройката, самата учителка се е хващала за главата, че физически е невъзможно да се справи едновременно с 33 деца.Понякога е на магия всичко, добре, че имат някакъв респект, та ходят по нея като овчици, иначе-случаите с падания, сбивания, налапана отрова и каквото беше още там-щяха да са ежедневие,,,

# 57
  • Мнения: 9 990
Да напиша нещо от опит
Когато ни се обадиха ( Настоящи и бъдещи майки ) от няколко телевизии , за да се направи материал за недоволни от яслите и градините майки , изведнъж се оказа , че няма нито една , която да застане пред камерата ...Фифи , от сега да ти кажа , можеш да пишеш , но нито една майка няма да застане зад теб с името си , номера на ОДЗ-то и конкретното обвинение .
И искам най-отговорно да помоля , който има проблеми с персонала или е недоволен от нещо в ОДЗ-то , нека първо се обърне към директорката . 99 % от проблемите могат да се решат по този начин - от промяната на менюто до уволняване на служител ...

Помня, и с тази тема точно за теб се сетих....
Кучето си лае, керванът си върви.дебели им били леките, крещели, чули-недочули...ама само тук и между тях си по площадките....
Слаба ракия, слаба... Tired
Апропо-отворени дни и сега си има-някой от вас да се е възползвал?Аз защото да...

Аз моето дете затова не го давам в ясла..........не мога да говоря от опит , защото нямам такъв, но ще ви подкрепя, ако мога

Ами за мен подкрепа от форума под формата на мнение, не е подкрепа.В смисъл-ако участвате в живота на градината-тези проблеми ще са сведени до минимум.Диалог му е майката.Като липсва е така-от уста на уста-кой какво чул, недовидял, един случай ще става като назидателен за всички градини и "лелки".
Пак повтарям-аз моите проблеми , свързани с градината си ги решавам до един.За разлика от половината майки от нашата група-те мърморят.И те чули нещо и го зачепкат, но веднъж не са разговаряли с госпожата на групата-оставят детето и толкоз...ама все са недоволни от нещо и наричат това, че детето им е паднало и се е ударила-безчинство... Tired

# 58
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ако имах личен проблем, щях да съм там, не да обсъждам тук......но не мога да имам доверие на персонала и да си дам детето на ясла........ гледах как разхождат децата от частната ясла- същата работа........на влакче и за ръце, две по две.......една двойка се отдели и стъпи на тревата...лелката се развика.....веднага в групата...децата гледат като подплашени кученца и незнаят какво ги карат да направят.......така те си гледаха, лелката си крещеше......накрая, все пак отиде и ги премести отзад........как след такъв случай да имам доверие....ако повечето ми впечатления бяха положителни и имаше само една- две изцепки, нямаше да мисля, така, но аз съм с впечатлението, че възпитателките гледат на децата като на досадни идиотчета и това е тенденцията, а не изключението

# 59
  • Мнения: 4 406
Чета и се чудя, толкова простичко може да се реши проблемът, ако се позволи на родителите да участват в живота на децата си в яслите и градините. Много лесно може да се направи график и всеки божи ден да има поне 2 присъстващи родители, които да стоят през цялото време там. Но не само да гледат като пъдари, ами и да участват активно в дейностите - да играят с децата, да им помагат при хранене, обличане и занятията.
Така хем персоналът ще се грижи както трябва с децата, а не да пие кафе и зяпа сериали в работно време, хем и родителите ще се убедят, че добрата грижа за 20-30 деца от 1-2-3 човека е мисия мнооооого невъзможна.  Peace
Да не говорим каква огромна полза ще има от присъствието на татковци в градини и ясли. Отдавна тези институции са силно феминизирани, от което децата осезателно страдат.
Ако не се лъжа, в новия Семеен кодекс се споменава за някакви допълнителни дни към отпуската на родителите? Спокойно могат да се използват за тази цел и никой работодател да няма право да лиши подчинения си от тях.  Thinking
станахме две Hug

# 60
  • Мнения: 4 406
Апропо-отворени дни и сега си има-някой от вас да се е възползвал?Аз защото да...
при нас няма такава възможност, макар и да молих и настоявах

# 61
  • Мнения: 9 990
Ако имах личен проблем, щях да съм там, не да обсъждам тук......но не мога да имам доверие на персонала и да си дам детето на ясла........ гледах как разхождат децата от частната ясла- същата работа........на влакче и за ръце, две по две.......една двойка се отдели и стъпи на тревата...лелката се развика.....веднага в групата...децата гледат като подплашени кученца и незнаят какво ги карат да направят.......така те си гледаха, лелката си крещеше......накрая, все пак отиде и ги премести отзад........как след такъв случай да имам доверие....ако повечето ми впечатления бяха положителни и имаше само една- две изцепки, нямаше да мисля, така, но аз съм с впечатлението, че възпитателките гледат на децата като на досадни идиотчета и това е тенденцията, а не изключението

Не е вярно-това е изключение, тенденцията е съвсем различна.Все пак моето дете е 3-та година в системата, твоето не ходи-имаш странични наблюдения някакви...

# 62
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Не са съвсем странични........когато следвах психология съм ходила на практика по градините- мнението ми само се е подкрепяло от тогава, че отношението към децата е кофти

# 63
  • Мнения: 9 990
Апропо-отворени дни и сега си има-някой от вас да се е възползвал?Аз защото да...
при нас няма такава възможност, макар и да молих и настоявах

Я провери хубаво-дали я няма тази възможност? ThinkingНе съм сигурна, може да има законова разпоредба някаква...На нас това ни го прочетоха, при излагането на правилника на градината.Истината е, че понякога отказват заради децата.Едното като види майка си и се вкопчва, другите ревват/ в началото ако искате да стане-категорично може да ви се откаже/Но по-натам, когато децата са се поуспокоили, влезли са в релзи и процесът в градината си тече, под формата на някакъв празник-може да се отганизирате няколко майки.особено сега, докато е още хубаво времето.

# 64
  • София
  • Мнения: 4 867
при нас има "отворени врати", но не мога да отсъствам от работа, а и имам добра връзка с учителките, та знам какво се случва. ето от последните два дни:
онзи ден след много приказки с учителката на двора, габриела си тръгна с рев. през половината път се дра в колата: "обърни, моля те, колата към детската градинааааа! искам още малко с пайтоваааа"
вчера я взех последна. помогна на учителката да съберат всички играчки от пясъчника, помогна й да ги занесе вътре. учителката ми показа тетрадките, по които работят, габриела си играеше в занималнята. помоли учителката да й даде един огромен куп рисунки от последните дни, за да си намери нейните и да си ги вземе. говори си с учителката. накрая се разсърди, че сме си тръгнали, а не сме изчакали да си ходим заедно с учителката (работното им време е до 19 ч и не могат да си тръгват по-рано, дори и да няма деца).

а, и през няколко дни ме моли да минем през яслената група да си види учителките от яслата. на тях продължаваме да носим цветя.

# 65
  • Мнения: 4 406
последният път , когато опитах да се вмъкна в непревземаемата крепост Детска Ясла , беше за 1 юни за тържеството, поне да гледам, като не може да снимам... отказаха ми, наистина много любезно, с мотива за липса на място, и че другите родители и те ще искат да присъстват и дъра - бъра... така беше и на Коледа, и на 8 март( празника на мама без мама е тъпотия - мое мнение)

# 66
  • Мнения: 9 990
Е, нашите в яслата не са имали чак такива празненства-8 март, ала-бала.Имаха посещение на дядо Коледа.Ама си е купонът за тях, аз само занесох апаратче да се снимат. Thinking
Както и да е-смятам, че ако настоявате, или има законово определен подобен ден/ защото пак казвам-на нас ни го прочетоха с правилника/-ще се получи...

# 67
  • Мнения: 9 990
........................................................................

Аз процедирам по подобен начин, детето ми се чувства добре и си личи респекта и любовта към учителката и.
Само че, повечето заради поведението ни ни смятат за подмазвачи.Това, че носим цветя за празник или кутия бонбони и дребни сладки за децата при повод го смятат за подкуп.Това, че говоря с госпожата и имам телефонът и за връзка спешна ако се наложи го считат за ......хайде да не продължавам.Не, че не съм водила и сериозни разговори, почти с тон на кавга.Спорове сме имали доста.Както казах-аз си решава проблемите с диалог, не с мрънкане под носа в кварталната градинка по адрес на госпожата...

# 68
  • Мнения: 2 070
Sorry za latinicata,imam problem s kompa... Spored men trqbva da ima neshto kato taini staichki vuv vsqko detsko zavedenie, v koeto decata se vijdat,a te teb ne i roditelite da mogat da hodqt po vsqko vreme i to bez da znaqt lelite,direktorkata da gi puska... malko tip BB,ama zashto ne...Ili kakto nqkoi drug predloji - prozrachni prozorci,bez perdeta i podobni, pulna prozrachnost...

# 69
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Аз като че ли съм една от малкото, които имат някакви доказателства за нередност в яслата. Някои помнят темата.

Но ето - казвам си честно - не бих се изправила пред камера по простата причина, че случката беше преди повече от година, детето ми вече не посещава тази ясла (ходи на градина), отделно, че така и не се разбра коя точно от трите лели е виновница за шамара... просто никога повече не се повтори епизода, медицинското си отлежава в едно чекмедже у дома.

Помислете, че винаги има възможност за недоразбиране. За моя случай недоразбиране очевидно нямаше, шамарът си беше шамар с ясни следи, подкрепен от разказа на детето и медицинско.

Но давам пример: вчера, докато прибирах Мая от градина, едно от момченцата в групата се катери, катери по катерушката-влакче, направи пълно завъртане на пръта и падна на земята, удря се доста и разбира се, рева. Изтичах и вдигнах душицата, после го взе учителката. Тя не може физически да следи всички деца в групата - инциденти стават. Но въпреки, че аз смятам, че в тази градина ги гледат много добре, един нахъсан родител ще каже, да, учителките блеят, говорят си, в това време децата правят каквото си щат, падат и се удрят, никакъв контрол няма...

# 70
  • Мнения: 9 990
Бу, случаи единични такива има.Резултатност ще има ако се сигнализира навреме.

# 71
  • Мнения: 2 070
Bu, dokolkoto razbrah stava duma z amaterial vuv vestnik, nikakva kamera nqma da snima nikoi....

# 72
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Bu, dokolkoto razbrah stava duma z amaterial vuv vestnik, nikakva kamera nqma da snima nikoi....
Това и аз разбрах. Образно говоря - и пред вестник не бих застанала за нещо, случило се преди повече от година.

# 73
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
=========================================================

В другите теми за детските заведения съм разказвала, че това се прави в Плевен, в яслата, в която ходеше дъщеря ми... И то с голям успех, поне при нас... И за двете ни това беше много по-адекватна адаптация и свикване с раздялата... Имаше майки, които ходеха и седяха по седмица-две за по два-три часа сутрин, аз например само два дни бях, защото лесно свикна и се заиграваше... А това за отворените дни, в които родителите да имат право да посещават яслите сме го включили в исканията, които ще дадем на кръглата маса по детските проблеми...
Браво, значи не е толкова трудно. Нужно е желание от страна на възпитатели и родители и много много любов към децата.

# 74
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Чета и се чудя, толкова простичко може да се реши проблемът, ако се позволи на родителите да участват в живота на децата си в яслите и градините. Много лесно може да се направи график и всеки божи ден да има поне 2 присъстващи родители, които да стоят през цялото време там. Но не само да гледат като пъдари, ами и да участват активно в дейностите - да играят с децата, да им помагат при хранене, обличане и занятията.
Така хем персоналът ще се грижи както трябва с децата, а не да пие кафе и зяпа сериали в работно време, хем и родителите ще се убедят, че добрата грижа за 20-30 деца от 1-2-3 човека е мисия мнооооого невъзможна.  Peace
Да не говорим каква огромна полза ще има от присъствието на татковци в градини и ясли. Отдавна тези институции са силно феминизирани, от което децата осезателно страдат.
Ако не се лъжа, в новия Семеен кодекс се споменава за някакви допълнителни дни към отпуската на родителите? Спокойно могат да се използват за тази цел и никой работодател да няма право да лиши подчинения си от тях.  Thinking
станахме две Hug
станахме три, напълно подкрепям идеята на Как`Сийка

# 75
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
За безчинствата наистина, най- голямото доказателство е трудната адптация на децата.......не  може да е нормално детето да реве цял месец или повече....това значи, че възприема средата за заплашителна......ако лелката го гушне и го носи и му говори и му стане приятелка от  първия ден, едва ли децата ще реват по толкова много

# 76
Моето дете ходи на ясла. И е с още 24 деца в групата. За тях се грижат една медицинска сестра и една помощник-възпитателка. Колкото и всеотдайни да са те, чудеса не могат да правят. Да, много пъти съм била ядосана заради начина, по който гледат детето ми, но като се замисля, че на мен ми е трудно да се справя с едно, а те трябва да нахранят, преоблекат и забавляват 25 ... Според мен, ако се увеличи броя на яслените групи и децата в група станат по-малко нещата доста ще се променят.

# 77
  • Мнения: 2 070
Ахааа и пак си дойдохме на проблема... Ако имате предложения как да се разреши проблема с липсата на места, сгради и персонал - заповядайте в закованата тема на сдружението ни в Настоящи и бъдещи майки... Мисля че Томасе или БгВики я е пуснала...

# 78
  • София
  • Мнения: 6 999
Моето дете ходи на ясла. И е с още 24 деца в групата. За тях се грижат една медицинска сестра и една помощник-възпитателка. Колкото и всеотдайни да са те, чудеса не могат да правят. Да, много пъти съм била ядосана заради начина, по който гледат детето ми, но като се замисля, че на мен ми е трудно да се справя с едно, а те трябва да нахранят, преоблекат и забавляват 25 ... Според мен, ако се увеличи броя на яслените групи и децата в група станат по-малко нещата доста ще се променят.

Хъм...ако това те успокоява - ОК. Мен не би ме успокоило.  Naughty

Всички имаме много работа /за тях детегледането е РАБОТА/, но си я вършим - нали? Мен никой не ме извинява с това колко съм заета и как ако той си пише някой договор да речем един няма да напише за ден, а аз днес съм написала вече пет и какво като съм сгрешила тук-там нещо.

Вярно е и друго - всеки си има собствени правила. В нашата градина една майка също възмутено обсъждаше проблема с 'болните деца' и твърдеше как алергии има само пролетта  hahaha, за нея това че детето й сополясало от някое друго /набедено от нея/ беше жизненоважно. За мен пък беше важно това, че един ден я видях да крещи на собственото си дете как ще го напердаши ако не престане да се катетери, а моята Дариа гледа изплашено.

Та различни аршини - за един е важно да няма сополи, за мен е важно детето ми да не стои наказно в някой ъгъл на градината, да не слуша викове и закани и ако това се случи за мен ще означава, че не се грижат добре за нея. За шамари и подобни изобщо, изобщо не говоря и не помислям дори.

# 79
  • Мнения: 550
На повечето от нас е ясно,че повечето от нещата за които само си говорим/като "тормозът" над децата ни,болните деца ,които ходят на ясла или градина,корупцията и всичко останало/трудно могат да се докажат,защото свидетелите не могат или не знаят как да се оплачат,защото са твърде малки или защото повечето от нередностите не се правят с цел да бъдат видяни.Затова и ние в тези форуми искаме да се оплачем,да споделим,някой като нас да ни разбере и ако може да помогне,поне със съвет.Това е!Всички ние сме горди с децати си и им се радваме,опитваме се да им дадем най-доброто и затова недоволствието се надига,когато ясно виждаме ,че нещо не се получава...но не по наша вина!

# 80
Не, не ме успокоява, но като човек, който работи, знам, че когато работата е повече отколкото можеш да свършиш, непременно страда качеството. И никой не може да ме убеди, че ако нормално пишеш по три договора на ден, като напишеш шест те ще са също толкова добри. Освен това не жените в яслите определят броя на децата, за които се грижат. И едва ли вниманието и грижата ще са същите при два пъти по-малко деца. Не ги оправдавам, просто се старая да бъда реалист. Извинявам се, ако написаното не е по темата.

# 81
  • София
  • Мнения: 462
Чета темите тук с голям интерес и напълно съм съгласна с Isa. Кефиш ме   bouquet
Наскоро, преди малчо да спре да взима храна от детската кухня минахме от другата страна на една от хвалените тук ДГ . Изглежда, че занималните на децата са там. Децата си играеха и се чуваше детска глъч. По едно време се чу истеричен крясък : "Престанете да викате ! Станете прави !" . Моета момченце се стъписа и каза, че това била лоша леля Shocked
За мен отношението е по-важно от всичко друго и то по-бавно се променя.
Искам авторката да ме извини и наистина смятам, че се е захванала с похвална задача. Смело !  Heart Eyes

# 82
  • Мнения: 2 534
Да напиша нещо от опит
Когато ни се обадиха ( Настоящи и бъдещи майки ) от няколко телевизии , за да се направи материал за недоволни от яслите и градините майки , изведнъж се оказа , че няма нито една , която да застане пред камерата ...
Фифи , от сега да ти кажа , можеш да пишеш , но нито една майка няма да застане зад теб с името си , номера на ОДЗ-то и конкретното обвинение .


Може би защото се страхуват така да не навредят още повече на децата си.
Материала ще мине и замине, но детето ще си остане в същото детско заведение и не се знае какво ще бъде отношението спрямо него.
Аз мога да разкажа случка, животозастрашаваща, с детенцето на моя близка приятелка и съм убедена, че ако тя бъде потърсена за коментар - няма да откаже.

Именно заради това смятам , че не медиите могат да помогнат в подобни случаи , а директора и ако няма адекватна реакция от негова страна да се сигнализира министерството на Здравеопазването ( това за яслите) .
Додо , за съжаление ти се сблъскваш често с подобни проблеми и от сърце ти благодаря , че го правиш .
За моя голяма радост случаите са единични , а относно описания по-горе , смятам че може да се случи дори и в домашни условия , за съжаление . Всички знаем , че от инциденти като този или като падане от катерушка и т.н , никой не е застрахован .
Бу , помня твоята снимка ... , но не помня ти как постъпи ...

Айде , момичета , хубав и ползотворен ден от мен и нека бъде озарен с повече усмивки от вашите сладкиши . Вглеждайте се повече в приятните моменти , нека обикновените неща топлят сърцето ви

Последна редакция: пт, 27 окт 2006, 09:45 от писна ми

# 83
  • Мнения: 1 220
Чета и се чудя, толкова простичко може да се реши проблемът, ако се позволи на родителите да участват в живота на децата си в яслите и градините. Много лесно може да се направи график и всеки божи ден да има поне 2 присъстващи родители, които да стоят през цялото време там. Но не само да гледат като пъдари, ами и да участват активно в дейностите - да играят с децата, да им помагат при хранене, обличане и занятията.
Така хем персоналът ще се грижи както трябва с децата, а не да пие кафе и зяпа сериали в работно време, хем и родителите ще се убедят, че добрата грижа за 20-30 деца от 1-2-3 човека е мисия мнооооого невъзможна.  Peace
Да не говорим каква огромна полза ще има от присъствието на татковци в градини и ясли. Отдавна тези институции са силно феминизирани, от което децата осезателно страдат.
Ако не се лъжа, в новия Семеен кодекс се споменава за някакви допълнителни дни към отпуската на родителите? Спокойно могат да се използват за тази цел и никой работодател да няма право да лиши подчинения си от тях.  Thinking

Абсолютно съгласна съм! Дори средства не изисква, само трябва да се обсъди на някоя кръгла маса! Единственото нещо , което могат да кажат е за изискванията на ХЕИ, но ако една майка има желание да участва с живота на детската градина, това едва ли ще я спре!

# 84
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Бу , помня твоята снимка ... , но не помня ти как постъпи ...

Извадих медицинско. Отидох на разговор с директорката, която ме изкара леко лудичка, викна лелите на очна ставка с детето (което, естествено, нищо не каза). Медицинското реших да запазя в случай, че се повтори и тогава да ги разпердушиня. Не се наложи - никога повече по никакъв начин детето не каза/показа да е имало подобен случай. Което не означава, че не се беше случило - виждала си снимката, ако помниш и разказа - 100% имаше шамар, макар че така и не разбрах от коя леля. Но явно разговорът даде резултат.

Сега, като гледам назад - си мисля, че трябваше и медицинското да покажа към разговора. Но минало-бешело.

# 85
  • София
  • Мнения: 13 206
последният път , когато опитах да се вмъкна в непревземаемата крепост Детска Ясла , беше за 1 юни за тържеството, поне да гледам, като не може да снимам... отказаха ми, наистина много любезно, с мотива за липса на място, и че другите родители и те ще искат да присъстват и дъра - бъра... така беше и на Коледа, и на 8 март( празника на мама без мама е тъпотия - мое мнение)

Че много ясно!!! В нашата ясла никога не са присъствали родители на тържествата!!! И аз не виждам и смисъл да присъствам... какво, да седна с дъщеря ми да гледам куклен театър ли? Това не е детската градина, където самите деца се изявяват. В яслата тържествата се правят ЗА децата, а не ОТ децата... Персонала в яслата никога не ми е отказвал да снима. Давам апаратчето, те снимат всички деца, после вадя и раздавам снимки.

# 86
  • Мнения: 2 070
Аз пък мисля, че един празник за 8мми марта няма кка да мине без мама в яслата... Какъв е проблема изобщо да влизат родители - това да не е някакъв затвор?

# 87
  • Мнения: 25 621
Навремето в яслата на сина ми родителите присъстваха на тържествата. Самите деца бяха в салона, който бе отделен с огромни прозорци от коридора. Родителите бяхме в коридора и оттам гледахме децата си. Хем те не ни разпознаваха в тълпата и съответно не се разстройваха, хем не се смесвахме с тях от хигиенна гледна точка, хем участвахме, макар и само като зрители, в празника им.  Grinning

# 88
  • Мнения: 392
Яслите явно са болна тема!
Аз обаче смятам за особено важно колко са децата. Ако групите са по-малки, лошо отношение не би могло да бъде извинено, но при 25-30 бебета, сестрите нямат физическа възможност да ги обслужат на елементарно ниво и лесно се изнервят.
Била съм неволен свидетел, как чудесните иначе лелки, викат и се ядосват, но ми се струва напълно разбираемо. Аз вкъщи едва изтрайвам понякога три деца, пък какво остава за 30!!!
По тези причини съм доволна и благодарна на персонала в яслата на дъщеря ми. Освен това виждам, че и тя ги обича, вкъщи пее песнички, научени там и ходи с удоволствие в яслата.

# 89
  • София
  • Мнения: 13 206
Аз пък мисля, че един празник за 8мми марта няма кка да мине без мама в яслата... Какъв е проблема изобщо да влизат родители - това да не е някакъв затвор?


Ми в нашата ясла пък не е имало празник за 8 март. Има пролетен празник! И честно казано аз не виждам къде ми е мястото сред децата в публиката. Затова и не съм ходила както помолиха госпожите. После на снимките видях майки сред децата. Стана ми отвратително, не защото аз не съм била, а защото не мога да понасям подобни неща.. те госпожите учтиво обясниха защо да не бъдат родителите, но някои майки явно са очаквали кой знае какво да видят.. Ако искам да бъда с детето си на куклен театър ще го заведа, а няма да се завра в ЯСЛАТА, забележете не ДЕТСКАТА ГРАДИНА. Сега дъщеря ми е в детската вече и ще присъствам на тържествата, но за да я видя как рецитира и пее, ТЯ!!! На празника на мама искам от нейната уста да чувам стихове за мама, а не да гледам "Медената питка". На вас пък като ви харесва - ходете. Това пък не го намирам за нередност в яслите!!!

# 90
  • София
  • Мнения: 13 206
А проблема с влизането на родители е огромен.... Говорим за деца на 1-3 г. Обикновено дори и нямат 3 г. Ами аз не съм съгласна детето ми да има контакт в някакъв салон баш по грипните епидемии с някакви майки и татковци (щото май ги забравихте тях в сметката) дето не ги знам какви са и искат да гледат куклен театър  Twisted Evil. Стига ми, че контактува с 15 деца... В нашата ясла винаги се е спазвало строго правилото никакви родители вътре в помещенията. Има си изолатори където се си събличаме децата и те влизат. И понеже искате да чуете и другата страна ще кажа, че в групата в яслата децата по списък бяха 15, не се приемаха болни деца (наистина). Грижеха се за тях перфектно и говоря за ясла, която никой не я ще защото в нея има нощуващи групи за социализация на ромски деца. Айде сега, моля да ми кажете нещо всички дето се бутате за елитните градини!!!!

# 91
  • Мнения: 9 990
Ваче, и аз се почудих какви са тези тържества в яслата, на които присъстват.Та моята не можеше да говори там, камо ли стихче да каже... LaughingИначе им правеха купони-я за рожден ден, я за Коледа...за тях-ние носехме бонбони, сладки-колко му трябва на едно мъниче HugВ градината вече става друго-самите те подготвят някакъв рецитал и пред родителите изнасят програмка-на това обезателно ще присъствам, няма как Winkда не си снимам гарджето...

# 92
  • София
  • Мнения: 13 206
Ваче, и аз се почудих какви са тези тържества в яслата, на които присъстват.Та моята не можеше да говори там, камо ли стихче да каже... LaughingИначе им правеха купони-я за рожден ден, я за Коледа...за тях-ние носехме бонбони, сладки-колко му трябва на едно мъниче HugВ градината вече става друго-самите те подготвят някакъв рецитал и пред родителите изнасят програмка-на това обезателно ще присъствам, няма как Winkда не си снимам гарджето...

Ееее, в градината е друго! Там и на 3 г. могат да кажат 2 куплета! Разбира се, че ще настоявам да присъствам, но явно в други градини децата на по 2 г. участват в програмата...не знам.. за мен не е логично децата да се подготвят и да изнасят рецитали на персонала, ама нейсе... аз казах моето мнение, пък всеки си решава...

# 93
  • Мнения: 25 621
Ако въпросите са относно моето присъствие в ясла на тържества, мисля обясних вече, че родителите нямаха контакт с децата, а ги наблюдаваха през стъклата на прозорците.
И не гледахме куклен театър, а истинско тържество. По-големите деца казваха и стихчета, и танцуваха, и пееха, по-малките им пригласяха с помощта на сестрите и лелите. Изобщо - всеки според уменията си. Ама имахме страхотна педагожка, коята работеше с децата, сестрите също си вършеха съвестно работата, та децата научаваха много неща.
Затова казах, че съм много доволна от яслата, в която беше синът ми. Между другото, по него време беше най-добрата в града - базова. Може би затова тържествата бяха истински тържества, а не просто "куклен театър".  Peace

# 94
  • Мнения: 429
За съжаление ние имаме много малък стаж в градината и немога да кажа нищо друго, освен че съм доволна от госпожите. Има едно малко изключение в групата си имат побойник, заради когото децата неискат да ходят на градина, но го следят и държат за ръка, за да не набие някое дете.

# 95
  • Мнения: 5 877
По въпроса за наблюдението - моята техническа мисъл реши, че това става най-лесно с перископ  Laughing прави се лесно, доколкото помня от часовете по физика. Картонени тръби и няколко джобни огледалца.
не съм го прилагала, защото детето започна да разказва подробно и пре-подробно

# 96
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
По въпроса за наблюдението - моята техническа мисъл реши, че това става най-лесно с перископ  Laughing прави се лесно, доколкото помня от часовете по физика. Картонени тръби и няколко джобни огледалца.
не съм го прилагала, защото детето започна да разказва подробно и пре-подробно

Анда-  главатар на банда.......за това си най- добра

# 97
  • Мнения: 4 406

Ееее, в градината е друго! Там и на 3 г. могат да кажат 2 куплета! Разбира се, че ще настоявам да присъствам, но явно в други градини децата на по 2 г. участват в програмата.
аз съм чувала децата в групата на детето ми- в ясла са и почти всички могат да кажат стихче от 2 куплета(вярно повече с бебешки думи, но определено им се разбира), пеят песни дори с повече куплети- включително и моят син!
освен това танцуват, така им протичат празнините тържества, не съм чула да има куклен театър

# 98
  • Мнения: 843
а че, ми писнааааа!! все да хващам последните влакове на неразборията..  И с моето дете ще е така, когато тръгне на яслиSimple Smile
    Момичета, не е проблем , че лелките са лоши / не са, вече/  и наистина го разбираме всички. ТУК, пък и не само.
     Проблемът е, че няма ясли  и групите са големи.  На хората/ лелки, сестри и пр./ им се налага да работят с двойно и тройно повече деца. Това е коментирано хиляди пъти тук ,  Протестите НИ включваха и  това../ всъщност не трябва да ги спираме/
    Живея в центъра на Пловдив  и на поне 2/ по всички посоки/ спирки няма ясла. Пеша през тепето/!!!/  имам градина.   Просто са малко../: Тези в центъра ги реституираха/
  Задъхват се и те... и ние.
     И по другата тема.. и по тази.. МОЛЯ се на  не знам кой.., но НЕ ми се иска да пускам детето си на ясла.  Зная си , че ще ревем и двете с Ная. 
    
    

Общи условия

Активация на акаунт