Ролята на мъжа в семейството

  • 5 075
  • 145
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 037
Здравейте. Исках да споделя с вас моя случай и да си кажете мнението. Така, преди месец ни се роди бебенце, след 11 - годишна връзка и 4 години опити(заради проблем в мъжа). Най-накрая се получи... Човекът очевидно си обича детето и има подход към него в редките случаи, когато се грижи за него. НО според него, да се грижиш за детето, било работа на майката. За протокола - има дни, в които от грижи за детето и домакинството съм нямала време и да се изкъпя. Постоянно се грижа за него, пера и му гладя дрехите, дезинфекцирам вкъщи, чистя постоянно, мия чинии, подреждам, грижа се за всички документи на семейството.Какво съм правела аз по цял ден, нямала съм оправдание, че не съм сготвила, каква философия било да сготвя и да успокоя ревящо бебе, което от 3 часа е във фаза и нито хранене, нито гушкане, нито смяна на памперс, нито люлеене помагат като влезе в серия. И той като се върне вкъщи, бебето магически се успокоява, просто защото вече се е уморило от фази и той, разбираш ли, излиза великият баща със златен медал за заслуги, а аз съм лошата майка, която няма усет и инстинкт. Човекът ходи да спортува, през деня спи като пън и не ме пита аз дали съм изморена, дали имам нужда да си почина и той да поеме щафетата с гледането за малко. За цялото денонощие евентуално един път ще му смени памперса и ще приготви млякото, в останалото време съм аз. Понякога готви. Чинии не мие никога, нито някога е чистил и подреждал, откакто сме се запознали. Аз търча иато финикиец след него да му подреждам кочината. И за капак твърди, че разходите около бебето са моя грижа, защото ми превеждат майчински. Не че той не работи и няма по-високи доходи от мен за сведение. Той пък купувал цялата храна за вкъщи, включително хранел мен и това е неговото оправдание да не дава пари за памперси и адаптирано мляко. Той изцяло ходел да пазарува храна за нас и да пълни минерална вода. Чат-пат може да сготви. Мисли си, че с това грижите му приключват. Винаги, цял живот е бил адски дребнав. Е, как оценявате поведението на бащата в този случай и неговата роля в семейството?

Последна редакция: ср, 22 сеп 2021, 19:07 от mariamp28

# 1
  • Мнения: 929
Ние както и да го оценяваме, ти си си го избрала и ти си го оценила като баща на детето ти.
Особенно, когато се роди дете всичко лъсва и става очебийно. Освен да те посъветвам, така по-лекичко да го включваш в задачите. Примерно ти да идеш да пазариш, той да гледа.
Ей такива трикове, ако не сработи - пиши го бегало.

# 2
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
Според това, което описваш, е ясно, че той не става за нищо. Въпросът е, ти, знаейки всичко това, защо се хвана с човек, който не става за нищо и му роди дете?

# 3
  • Мнения: 6 699
Оценявам го като токсично и крайно неприемливо. Бих провела сериозен разговор и бих изчакала да видя дали ще има промяна. Ако няма промяна и можеш сама да си покриваш финансово нещата, бих му показала вратата.

# 4
  • Мнения: 1 037
През деня мога да изляза сама и да свърша някаква работа, когато той почива, тогава за час-два се включва да гледа малкия. Но излизам рядко и само по задачи - да оправям документи или да ходя до аптеката. Нямам в момента социални контакти, нито някакво лично време за себе си.

# 5
  • Мнения: 31 997
Моите съболезнования.
Ама ние какво можем да ти помогнем. Освен да ти кажем да го зарежеш или да търпиш.
Ти си го избрала. Къде бля?
Проведи с него сериозен разговор и ако не вдене, се разделяйте, ако можеш да си го позволиш.

# 6
  • Мнения: 21 564
Явно много си му набрала. Simple Smile

Какво да те посъветвам, не се вторачвай много,  гледай да ти е по-лесно и да намираш време за себе си.
Аз не те съветвам да ескалираш обстановката у дома,  просто включвай повече мъжа ти, оставяй му детето и излизай да се откъснеш малко.

# 7
  • Мнения: 11 571
Бебето е на месец, правилно ли разбрах?

# 8
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
Ако сама не си извоюваш лично време, ще си стоиш вкъщи докато детето тръгне на училище. Не е задължително да имаш социални контакти, за да излезеш навън. Като се върне от работа или през почивните дни, казваш, че излизаш за няколко часа, да се оправя както може. Магазини ли ще обикаляш, на маникюр ли ще ходиш, или разходка в парка, все тая. Той трябва да разбере, че и ти си човек, и това което правиш вкъщи също е работа. Ама дърто магаре да учиш на такива елементарни неща... успех.

# 9
  • село в ямболско
  • Мнения: 6 600
Нямаш удобства, съдомиялна, сушилня, робот прахосмукачка, мултикукър.

Мъжа трябва да помага това е и негово дете..

# 10
  • Мнения: 165
Недоумявам как живеете в такива стереотипи. Мъжка и женска роля и работа в наши дни?? Всеки прави каквото може и пожелае. Намирам за пълна диващина майката да ходи некъпана, защото бащата бил мъж и не можел да дундурка.

# 11
  • Мнения: 1 037
Къде блях? Алтернативите, които бяха пред мен, от опита ми с мъжете до момента, бяха много, много по-мрачни и в един момент просто се примирих, че има и много по-лоши варианти. За съжаление в момента не мога да си позволя лукса да му покажа вратата. А защо родих дете? Защото това дете е целият ми свят. Алтернативата беше да се върна като стара мома на 30 години при нашите, което би ме изнервило стотици пъти повече, повярвайте ми.

# 12
  • Мнения: 46 557
Е, как оценявате поведението на бащата в този случай и неговата роля в семейството?
Оценявам го с тройка по шестобалната система.

Били сте дълго време заедно. За 10 г. не видя ли, че е с патриархални разбирания и няма грам уважение към човека до себе си? Позицията му е толкова категорична, че не вярвам да я разбираш чак сега.

Ако се съгласи, остави го от петък до неделя сам с бебето. Ти излизай, спортувай, разхождай се, виждай се с приятелки и се прибирай вечер. Той да поеме изцяло грижите за него + всички биови неща. Може би това е единствения начин да разбере за какво става дума.

# 13
  • INFJ
  • Мнения: 9 418
Стара мома на 30 години? Кой ти е набивал тези селски разбирания в главата? Сега да идва да ти помага с бебето, защото мъж вкъщи явно имаш само за красота, ако предаваш картинката правилно.

# 14
  • София
  • Мнения: 28 749
"Стара мома на 30"? Добре сте се намерили двамата.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт