Жилище в София : ново или панел

  • 7 886
  • 105
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 853
Искам да вметна, че в момента в много от НС се влагат некачествени материали и вътрешните стени се правят по някакви бюджетни нови технологии/материали, вместо с тухли. Прави се компромис и входни врати, дограма и общи настилки и изолации. Внимавайте, особено когато цената е ниска. Това особено важи за обектите започнати 10.2020-08.2021. Информацията ми е от строител.

Относно панела - много хора тук разсъждават много дългосрочно. Тая еуфория ще мине, ще има умрял период, ще дойде нова еуфория след 10-15 години и пак ще се дъвчи същата тема "за и против панела" и пак който не може да си позволи ще си купи панел. Щом си сама и ако в бъдеще ще създаваш семейство и ще се разширяваш, то тоя панел ще го държиш 5-10 години, след това кой знае на къде ще те завее вятъра. Купи си читав панел или епк. При следващата еуфория на цени го продай на цена, която да го изчистиш и си продължавай с живота, а ако преди това се изнесеш, го давай под наем докато панелите станат отново желани. Все пак гледай както те посъветваха тук да намериш нещо читаво - локация, саниран, дограма, разпределение, среден етаж, поддържан.

Последна редакция: пн, 11 окт 2021, 13:53 от Gogo1979

# 31
  • Мнения: 9 227
Забелязвам, че Надежда 3 и 5 примерно е много подценен квартал ,
голями 3 ст.90кв. може да се купи за 80 000 е.
Има метро зелено е има всички хипермаркети на пеша разстояние.
Защо обаче , в същото време аналогичен ап. в Дружба /където е пълно с малцинство/ и е много по мръсно с летището и шума е по скъпо?! Логика....

# 32
  • Мнения: 2 853
Витоша, Тракия, молове, Цариградско, Бизнес Сгради, Южни райони, репутация, гробища, гара, индустриална зона

# 33
  • Мнения: 70
Забелязвам, че Надежда 3 и 5 примерно е много подценен квартал ,
голями 3 ст.90кв. може да се купи за 80 000 е.
Има метро зелено е има всички хипермаркети на пеша разстояние.
Защо обаче , в същото време аналогичен ап. в Дружба /където е пълно с малцинство/ и е много по мръсно с летището и шума е по скъпо?! Логика....

Защото Дружба (особено в първата си част) е изключително комуникативен квартал — градският транспорт е разнообразен (автобуси, тролеи, трамваи, метро), все още не е пренаселен, което, разбира се, води до сравнително ниски нива на трафик — лесно и бързо се влиза, лесно и бързо се излиза. Съществува добър избор от детски градини и училища, парк (Дружбенското езеро), културен дом, вариететен театър и т.н. В допълнение, кварталът е доста спокоен, „пълно с малцинство“ отдавна не е, продадоха се жилищата в така наречените „малцинствени блокове“, останаха единствено живущите в общински жилища, които се намират в непосредствена близост до общината и районното управление. Родена съм в Дружба, живея цял живот в Дружба — шумно никога не е било, смята се, че въздухът е „мръсен“ единствено през зимните месеци, но това е тенденция за абсолютно всички квартали, съществуват обрисувани карти за справка на нивата. За жалост обаче, започва да се строи на килограм и скоро ще се превърне в следващата Младост.

Последна редакция: вт, 12 окт 2021, 23:34 от martyr

# 34
  • Мнения: 1 088
Искам да вметна, че в момента в много от НС се влагат некачествени материали и вътрешните стени се правят по някакви бюджетни нови технологии/материали, вместо с тухли. Прави се компромис и входни врати, дограма и общи настилки и изолации. Внимавайте, особено когато цената е ниска. Това особено важи за обектите започнати 10.2020-08.2021. Информацията ми е от строител.
Може ли малко повече инфо какви са тия "бюджетни нови технологии"? Защото например вътрешни стени от гипсокартон също е бюджетно, но нито е ново, нито е кой знае каква технология.
Което ми напомня на строежите на Линднер (Резиденшъл парк София и Лозен), където се продават на супер високи цени талашитени вътрешни стени, които бият на кухо. Тъй че тия "нови технологии" ако поне са отразени в крайната цена, значи пак не е чак толкова зле...

Като цяло за вътрешните стени не е голяма драма, защото ако толкова иска, човек може да ги смени. Виж с външните не е така.

# 35
  • Мнения: 8 986
Санирането в БГ май само изолация включва? Или греша?
На познати им санираха блока и сложиха само външна изолация. Никой не проверяваше заварките.
изолация и дограма ги напудря малко, но проблемът е във връзките между панелите, които трябва да се подсилват на места.

# 36
  • Мнения: 41 524
Някъде четох, че ги преглеждат и предлагат да се оправят срещу плащане, но по принцип (изненадващо) на почти всички блокове си били добре.

# 37
  • София
  • Мнения: 8 004
Проблемът на панелките е, че ако гледаш апартамент във вход Е, а нямаш идея кой какви преустройства е правил във входовете А и Б, купуваш котка в чувал.
Тези идиотщини имаше шанс да станат обществено достояние с енергийните паспорти, но за 15 години така добре органирахме нещата, че накрая ги отменихме. Ако в някакъв момент се върне изискването за енергийните паспорти, ще започне пак ходенето по мъките, защото панелките са най-чувствителни към креативността на блоковите обитатели.

# 38
  • Мнения: 8 986
ако въведат сертификати, панелите общо взето всичките ще имат  един и същ, а новото строителство ще има най-висок.

# 39
  • Мнения: 445
Не знам защо се повтаря мантрата,че в панелките са бутани стени, преустройства и т.н. Аз лично никога не см виждала такива панелни апартаменти. Единствено на панелките са усвоявани терасите, но пък те са на една плоча с апартамента, няма как да паднат.

# 40
  • Мнения: 41 524
И аз мисля, че съвсем не е толкова често явление бутането на стени при панелките. А и те са доста преоразмерени все пак.

# 41
  • Мнения: 1 088
И аз не съм виждал панелка със събаряна вътрешна стена, но и не съм бил много по панелки и не знам колко е често. По-скоро ми е чудно каква техника трябва да имаш, за да го правиш това. Който е пробивал най-обикновена дупка с бормашина в панелна стена, знае какво имам предвид. Не е като да дупчиш в тухла, където си влиза като в масло. Чупил съм бургия при опит да пробия в панел. Това е за проста дупка няколко милиметра, а какво трябва за да събориш цялата стена или да направиш дупка за врата (примерно) в нея, не ми се мисли...

За терасите, те доколкото знам винаги са на една плоча с етажа, няма как да е иначе. Всъщност като се замисля точно за панели може и да не са на една плоча, ако размера на терасата не е като този на панела, от който е изграден пода.

# 42
  • Мнения: 25 824
Панел не бих купила, на сегашните цени.
Като цяло е късмет. Може в панелен блок да попаднеш на читави съседи и поддържан вход,  а в нова сграда на мърлячи.
В най общия смисъл бих гледала улегнала, поне 10г тухла. Ако е имало пропуски в строителството вече да личи. Ако не е спазено времето за съхнене, ще се види мухъл, влага.
За първо и основно жилище, не бих правила компромис.

# 43
  • Мнения: 1 059
Проблема на обитателите на панелни сгради е самите обитатели. Аз имам друга теория по принцип за по - старите сгради, независимо панел или тухла. Там живеят вече няколко поколения, препродавано, ремонтирано. Последното поколение, наследило апартамента, просто се е примирило, че ще живее както си е, не държи чак толкова на качеството, нали е подарено. Натрупват се и генетични грешки, гледаме по телевизията, четем и тук във форума ежедневно проблеми със съседи, избиват понякога психични проблеми, финансови драми, лични, семейни. Човек влизайки в качествено ново строителство, е човек, който е вложил пари дали спестени дали на кредит, хора, които едновременно влизат на еднакъв стандарт и финансови възможности (в старите се разминават - един преуспял, един затънал). Мило му е и си държи да бъде поне в началото запазено, като с всяко ново нещо. Аз лично харесвам малка нова жил. сграда с 10-15 жилища. По-лесно се организират хората, по - тихо е, рядко работи и асансьорът. В панелните специално са минимум 7 етажа с по 3 апартамента... Знам сега ще скочите, че "нашия вход е направен, организиран, ние си събираме" но колко са такива? Казвам го, като човек живял и в двете ситуации. Дори и децата в новото влизат изтриват си краката внимателно. Обратното в панелките - надраскано, очукано, сменяно, всеки етаж с различни врати, железни, блиндирани, дървени. Асансьорът е бедствие. Общи части ожулени изкъртени. Наводненията са ежедневие. Щранговете на парното са прогнили в баните в пода - тавана. Отделно ВиК повредите са нескончаеми, все отнякъде избива, който види - оправя, който не - така си ръждясва и мухлясва. Друг мокри в банята съседа отдолу и вика - не съм аз и така с години, че пък сложил нов фаянс, що да разбива, а пода под него ръждясва арматурата, кога ли ще пропадне ... Ако някой млад или новодошъл иска да му е чисто, оправено не можеш да промениш статуквото и мнението на останалите. Отделно миризмата ... тая миризма отвсякъде, наслоявана с десетилетия. Мазетата са ... По работа ми се е налагало да влизам в СТОТИЦИ панелни жилища. Свалените фасадни панели при "усвояване на терасите" са бял кахър. На колко творби, на колко майсторлъци се нагледах. Пишат се предписания за укрепване на изрязаните отвори глас в пустиня. Инженерът, който е един от проектантите в бившите СМК в града казваше, че са проектирани носещите да се пробие един отвор ф50 мм. (5 см) не повече. А врата 80/200 см е нормален отвор в такива преустройства. А обединяване на хол-кухня - прекрасен отвор с размери 180/150 см без проблем за портал и бар. Та не са малко изобщо преустройствата в панелните сгради, с нарушени конструктивни елементи.

ПП: Slashy, режат се с дискове за неметал, където може, иначе една тежка вария (голям чук) и удряш здраво (тотално забранено, защото се постигат завидни вибрации способни да свалят мазилката 3 етажа надолу), класиката канго, перфоратор и люспиш по малко, режеш арматурата, без да мислиш много защо пък са я слагали и дали държи нещо.
Последно живях в панелка, гарсониера, над която бяха обединени две съседни гарсониери, с отвор за врата 80/200 см през носещ зид (всички зидове между жилищата са носещи, както и изобщо всички с дебелина над 16-20 см.)

Последна редакция: пт, 15 окт 2021, 13:51 от Seiko7075

# 44
  • Мнения: 9 316
Някой каза,че не можело да се намери гараж за €5 000. А това:
https://www.youtube.com/watch?v=3vY2wI6fovk

Общи условия

Активация на акаунт