Жилище в София : ново или панел

  • 7 865
  • 105
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 088
Сейко 7075, благодаря за информацията.
С последното изречение обаче не си прав - в "новите блокове", с така наречената "монолитна стоманобетонна безгредова" конструкция, тухлените зидове не са носещи. Нито между апартаментите, нито дори външните. Те са само колкото да не духа вятър вкъщи, образно казано. Цялата сграда се държи единствено на колони (някои от които противоземетръсни) и плочи, т.е. на арматура и бетон. Всичко останало е пълнеж. При панелите обаче не е така, там всеки панел е носещ, затова и са толкова трудни за пробиване.

# 46
  • Мнения: 1 047
Сейко 7075, благодаря за информацията.
С последното изречение обаче не си прав - в "новите блокове", с така наречената "монолитна стоманобетонна безгредова" конструкция, тухлените зидове не са носещи. Нито между апартаментите, нито дори външните. Те са само колкото да не духа вятър вкъщи, образно казано. Цялата сграда се държи единствено на колони (някои от които противоземетръсни) и плочи, т.е. на арматура и бетон. Всичко останало е пълнеж. При панелите обаче не е така, там всеки панел е носещ, затова и са толкова трудни за пробиване.

Последно пак говорех за панелка. Не съм казвал за ново, с безгредова констр. че е с носещи зидове. Казвах, че преди живеех в панелка, с преустройвани на съседи, през носещи. Сега живея в ново, но си е със скелетно-гредова схема на конструкцията  Simple Smile. Зидове - "гъстия" поротерм.

Последна редакция: сб, 16 окт 2021, 21:42 от Seiko7075

# 47
  • Мнения: 11 764
Здравейте,
Отдавна вече не включвам в темите за жилища и имоти, но понякога чета. Тук прочетох някакви неверни неща за панелките, усвояването на балкони и как те щели да паднат от претоварване. Имам информация за това нещо и тя се отнася за панелите след 1962 година без окачените на "метални зъбци": "полезният товар за балконите е 300 кг/м2, а за жилищните помещения- 150 кг/м2 - нормативен товар".
Усвоявания и премахвания на подпрозоречни пространства са допустими, стига да се спазват определени изисквания и да се ползват правилните строителни материали.

# 48
  • Мнения: 8 977
можеш ли със снимка да покажеш кои панели имаш предвид.
Дали е в изискванията някой да си сложи вода на балкона и два екетроуреда. Остъкляването също е тежи, ако си сложи и някакъв вид тухлена зидария?

# 49
  • Мнения: 1 088
300 кг/м2 не ми звучи твърде много. Аз и баща ми като застанем един до друг сме над 200 кг на по-малко от 1 кв.м. А един усвоен балкон има дограма, плочки, мебели, електроуреди, и оттам нагоре броиш хората, които стоят там.

# 50
  • Мнения: 41 493
Прав си. Обаче според мен тези 300 кила са малко измамни. Не става въпрос, че ще направите дупка и ще пропаднете, ако се прегърнете с още някого. Бетонът е доста по-як и няма опасност, а според мен имат предвид, че един балкон от три квадрата може да издържи 900 кг. И това по задание, а най-вероятно има и 50% презапасяване. Но да се остъклява балкон наистина си е опасно, съвсем друго е ако е лоджия или поне конзолен балкон - комбинация от лоджия и балкон. В старото ми жилище беше така (но не е панел) и го остъклихме с дограма и Итонг. Но преди това махнахме стоманени парапети с бетонни плочи по тях, които едва ли са тежали по-малко от стеничката от 12 см Итонг. И остава натоварването да е от 200-300 кила дограма и стъклопакети, не знам колко тежат. За една конзолна площадка не е много. А за лоджия изобщо не е проблем остъкляването, а това май е най-честият вариант.

# 51
  • Мнения: 1 088
Естествено, че няма да направим дупка, 300 кг/м2 не е нищо като пунктуално налягане. Всяка жена на токчета прави налягане от стотици тонове на кв.м. (ако токчето е условно 1см на 1см и тя тежи 60 кг, това прави 600 тона на кв.м. - а повечето токчета са по-малки от 1 см). Просто дадох пример, че тези килограми се събират доста бързо, без човек даже да си дава сметка. Като ти дойдат гости и се съберете 10-12 човека на една маса, пак става 1 тон на 2-3 кв.м. А пък ако тропнете и едно хорце, да не говорим...

При плътно остъклените тераси се чудя какво става ако примерно горния балкон почне да провисва. Достатъчно е да провисне пример 2-3 мм, което при нормален "отворен" балкон даже няма да се забележи, но ако е зазидан и с дограма, цялото това нещо почва да тежи на долната плоча. Така може да се окаже, че твоя балкон освен тебе носи и комшията отгоре, без даже да подозираш за това...

# 52
  • Мнения: 41 493
Taka e. Но ако всички са остъклени нещата се оправят.

# 53
  • Мнения: 9 225
ЛУКСОЗНО Ново строителство
още ненаселено
ул. Оборище

# 54
  • Мнения: 1 088
Е то и без да е подпухнала мазилката се вижда, че няма нищо луксозно тука. Сграда, която е на гола мазилка, а под нея задължителния стиропор, биещ на кухо, няма как да мине за луксозна. Преди 10г. евентуално, може би, но не и сега. Като видя открити улуци и водостоци, също съм силно скептичен, макар че ако са скрити зад фасадата, обикновено и дефектите по тях остават скрити...

# 55
  • Мнения: 1 047
По принцип демонтирането на фасаден панел не е опасно от контруктивна гледна точка. Самият фасаден панел е съставен от тънък бетонов слой после газобетон (нещо като ИТОНГ), като за топлоизолация и пак тънък бетонов слой. По периферията му има малко арматура, за куките, на които се закачва. Това в никакъв случай не го прави конктруктивен елемент. Опасно е после, какво слагаш и правиш на него. Имал съм случай, на увиснала на араматурните железа балконска плоча. Вече вътрешните носещи стени, са си конструктивни елементи, там отвори не са позволени да се пробиват за врати, прозорци. Не мога да разбера хората, влизайки в ново, старо, панелно каквото и да е жилище, защо им се разширяват зениците, като видят жилище, в което си представят, че влизат с една фадрома и "изриват всичко до плоча и тухла" и започват да градят отново. Сменят се предназначения на стаи, обособяват балкони, открити покривни тераси, банята в кухнята, кухнята на терасата, терасата в спалнята, килера - WC. В съседна тема четох за монтирането на външен асансьор на още незакупено жилище. Ами ако ти трябва асансьор защо тепърва мислиш как да монтираш такъв още преди да си закупил жилището? Аз разбирам някой инвалид, правят им платформи, но това са единични случаи. Против съм всякакви усвоявания, демонтирания монтирания на остъкления. Архитекта е видял и проектирал така сградата по ЗУТ и Наредби, конструктура така я е изчислил, ВиК, Електро ОВК проектантите също са си пуснали инсталациите според архитектурния проект, защо трябва да си изнасилваме късмета. После ми протекло, откъртило, било ми шумно, или мирише че комшията пуснал аспиратора във вентилацията на банята. Аз знам, че човешката природа е такава, че човек е създаден така, да променя околното пространство около себе си за да се развива, да му е по - комфортно, но над чувството и правото на собственост тежат и други закони - Закон за устройство на територията, с допълнителните му Наредби към него, Закон за етажната собственост. Ами да, кофти е, че сега по нотариален акт ти се водят и общи части, пък ги и плащаш, ами ако са ти много общите части, а ти е малко жилището няма да се разширяваш към тях, щото е забранено, ами ще си купиш по - голямо жилище, няма да "усвояваш балкона" Влизаш и виждаш какво е положението, квадратите са само числа, имаш спални, имаш кухня дневна, ако не го усещаш добро, ако не ти харесва, пък архитекта "как го е измислил това", пък строителя "що е спестил друго"... Тогава си строиш къща, там поне по - малко закони ти тежат над правото на собственост, къртиш правиш, пък да пада после тая къща, на твоята глава ще е.

Последна редакция: вт, 19 окт 2021, 05:43 от Seiko7075

# 56
  • Мнения: 1 088
Сейко, абсолютно подкрепям всяка дума!

Виж, за "изриването" до тухла и аз понякога имам такива амбиции, но то се отнася само за кофти (или не по мой вкус) изпълнен интериор. Това, което ми се иска, е да махна всички плочки, паркети, ламинати и да го направя както аз си искам. Това е строго различно от префункционирането на стаи, както го описваш. За него и аз не знам защо го правят, а най-лошото е, че има и инвеститори, които го правят - сградата още се стои, обаче някой купил два съседни апартамента и съответно прегражда половината коридор за себе си (частта, която не е "нужна" за другите) и това със знанието на инвеститора и изпълнено собственоръчно от него. А това, че тоя коридор по проект е обща част и всички останали имат съсобственост в него - голям праз. Виждал съм и бани построени над килер или спалня, и това също по идея на самия инвеститор, защото така "било по-функционално". А пък че е в разрез със собствения му проект, където разбира се архитекта го е направил според законовите норми, и после отказва да промени проекта според както е изградено, защото нарушава ЗУТ - кво ти пука. Крайния ефект е, че сградат влиза в експлоатация по документи както е по първоначалния проект, който обаче в нито един момент не е бил реализиран. А после банята ако протече, иди доказвай, че не си я преправил сам и си търси гаранция от инвеститора, за нещо което на хартия не съществува...

# 57
  • Мнения: 1 047
Изриване до тухла и бетонова плоча (премахване на мазилки и замазки, финишни покрития) е позволено и е нормален ремонт, в старо строителство. Демонтиране на зидове, преграждания - това е преустройство, смяна на предназначение на помещения. Може да се правят промени, в рамките на жилището (при многофамилни жил. сгради) по време на строителството, но това изисква съгласуване с архитекта, инженера, и отделните специалности. Другото е своеволия и бъдещи тревоги при продажба или експлоатация.

# 58
  • Мнения: 445
Seiko7075,
 по принцип си прав/а, но не е толкова лесно " ако ти е малко жилището да не се разширяваш , а да си купиш по - голямо жилище или  да си построиш къща" .  Първо, когато са строени панелките, нямаше възможност  да купуваш каквото жилище искаш,  а купуваш каквото "решат че ти се полага" и то ако изобщо успееш да се включиш и да купиш жилище. А пък да го продадеш и да купиш ново жилище,  за обикновен човек в София бе  невъзможно. И имаше и семейства с по две деца, които живееха в гарсониера. Как да не усвояват тераса? И да не преграждат единствената стая (но не със стена, а с библиотека) на две, за да  получат хол и спалня. И в днешните дни не е лесно за обикновено младо семейство да си продаде , ако има малко жилище, за да си купи по-голямо.

# 59
  • Мнения: 1 088
Ами не е лесно, ама пък и никой не е казал, че на 25г. на всеки му се полага по 200 кв.м. апартамент. В крайна сметка животът е шарен и който докъдето стигне. В България и без това по исторически причини, а и поради малкото население спрямо територията (не само последните 20-30 год, а открай време), почти всеки има по някой имотец тук таме. Може да не е апартамент, но я нива, я къща на село, я нещо друго. Може да не е много, но в повечето "развити" държави и толкова нямат, и мисля че много хора в България не го оценяват.

Та това, че живееш на тясно не е причина да създаваш опасност за конструкцията на блока, или да наводняваш комшията отдолу като направиш баня в хола (примерно).

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт